İzmir Gezilecek Yerler Listesi 2023 | 8 Popüler Konum
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler Listesi 2023 | 8 Popüler Konum

0

Ege Bölgesi’nin incisi, Türkiye’nin yaşanılabilir en iyi kenti ve daha bir çok özelliği ile İzmir tarihin, doğanın, kültürün ve saygılı insanların bir arada bulunduğu nadir yerlerden biridir.Birçok farklı kültürün bir arada huzur içinde yaşadığı kent denizi, güneşi ve kültürel alanları ile dikkat çeken önemli bir destinasyondur. Şehir, aynı zamanda Ege’nin en, tüm yurdun ise üçüncü büyük ilidir.

Kendine has lezzetleri, ve modern çağda yaşarcasına hayat dolu insanları ile İzmir, kesinlikle herkes tarafından en az bir kez ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Hem il merkezinde, hem ilçelerinde tarihi ve turistik pek çok yer barındıran ilde Saat Kulesi, Konak, Kordon, Kültürpark ve Tarihi Asansör gibi yıllara meydan okuyan yerler ve binalar mevcuttur. Kenti hissetmek adına yapacağınız gezilerde, bu yerlerden en az birini görmeniz ve anılarınızı muhafaza edebileceğiniz bir fotoğraf edinmeniz gereklidir.

Yıl ortalaması hava durumu genellikle kış aylarında eksilere düşmez ve yaz aylarında ise ortalama 30- 35 derece olarak gözlemlenebilir. Yağışlar kış aylarında ve bahar aylarında olur. Gidilecek en iyi zaman ise ilkbahar olarak söylenebilir. Ancak kış aylarında sert esen rüzgarlardan dolayı hava şartları ağırdır. İzmir gezilecek yerler denildiğinde akla gelen 8 popüler yeri sizin için hazırladık. Keyifli okumalar 🙂

İzmir Gezilecek Yerler

Kordon, Alsancak

Kordon, Alsancak
Kordon, Alsancak

Görsel Kaynak: Kültür Portalı

Yıllara meydan okuyan ve Türk filmlerinde gördüğümüz en vazgeçilmez yürüyüş rotalarından Kordon, İzmir denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisidir. Cumhuriyet Meydanı’ndan İzmir Limanı‘na kadar uzanan bu alanda çimlere uzanıp, günün ve gecenin farklı hislerini doyasıyla yaşayabilirsiniz.

Gerek deniz kıyısında bulunan oturma yerleri ile, gerek yemyeşil çimleri ile, gerekse de birbirinden muazzam kafe ve restoranlarıyla Kordon, İzmirli insanların vazgeçilmez yerleri arasında yer almaktadır. Her zaman kalabalık olan bu alanda, isteyenler için fayton gezisi bile yapılabilmektedir.

Asansör, Karataş

Asansör, Karataş
Asansör, Karataş

Asansör denilince akla ilk olarak, oturduğumuz apartmanlarda gördüğümüz bir in – çık sistemler geliyor. Ancak Karataş’ta bulunan Asansör, bildiklerimizden daha farklı bir yapıya sahiptir. Burası, birbirinden farklı yükseklikte bulunan iki cadde arasında çalışan asansörlerin kulesi olarak kullanılmaktadır.

Konak Meydanı’na 10 dakikalık mesafede bulunan Asansör’ün içinde bulunan restoranında yemek yiyebilir, terastan İzmir’İn muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Mithatpaşa Caddesi ve Halil Rıfatpaşa Caddesi arasında bulunan 58 metrelik mesafe, Tarihi Asansör ile kolaylıkla kat edilebilmektedir.

Kemeraltı, Konak

Kemeraltı,konak
Kemeraltı,konak

Kemeraltı, yılların vermiş olduğu ihtişam ile, İzmir’in en canlı alışveriş mekanı olarak kabul edilebilir. İstanbul’da Kapalıçarşı’yı, Ankara’da eski Maltepe Pazarı’nı bilen kişiler için burası, onların bir diğer benzeri olduğu çok bariz belli olmaktadır. Konak Meydanı’nın yanı başında yer alan çarşıyı her gün farklı yerlerden gelen binlerce kişi ziyaret etmektedir.

Her türlü ihtiyacın bulunabildiği çarşı, dönerciler, kıyafet mağazaları, bebek malzemeleri, sünnetlikler, nargile ve gelinlikçilere kadar, geniş bir yelpaze sunmaktadır. Ayrıca çarşıda cezbedici muhteşem kahve kokusunu alabilir, içilebilecek en güzel kahvelerin yapıldığı dükkanları da ziyaret edebilirsiniz.

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi
İzmir Saat Kulesi

Ege’nin incisi nasıl İzmir ise, İzmir’in incisi de Konak’taki Saat Kulesi olarak biliniyor. 1901’de Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümü için yaptırılmış olan kule, bugünlerde şehrin simgesi durumundadır. Kentin en çok bilinen buluşma noktası haline gelen yapısının etrafında, gezilmesi ve görülmesi gereken birçok farklı yer bulunmaktadır.

Kentin kurtuluşunu simgeleyen Hükümet Konağı, 18. yüzyıl Osmanlı sanatının en nadide örneklerinden Konak Yalı Camii ve İzmir’in en canlı alışveriş merkezi Kemeraltı Çarşısı, gün batımının en iyi izlenilebildiği noktalardan Pasaport Vapur İskelesi ve gençlerin ilgi gösterdiği Kordon, Saat Kulesi’ne gelen insanların bir sonraki gezeceği noktalar arasında yer almaktadır.

Kültürpark, İzmir Fuar Alanı

Çoğu zaman İzmir Enternasyonal Fuarı olarak adlandırılan Kültürpark, 1936’dan beri etkinliklerini devam ettirmektedir. Türkiye’nin en eski fuarı olma özelliğini taşıyan İzmir Fuarı, kentin dinlenme noktaları arasında yer almaktadır. Konak’ta Basmane ile Alsancak bölgeleri arasında konumlanan Kültürpark, 8,000’den fazla ağaç sayısı ile de dikkat çekici bir yerdir.

Her yıl kitap ve hediyelik eşyalar gibi birçok fuara ev sahipliği yapmakta olan alanda açıkhava tiyatrosu, lunapark ve sergi salonlarını da görebilirsiniz. Günün her saati spor yapan insanlara rastlayabileceğiniz fuarda, kulaklıkla müziğinizi dinleyip, yıllara meydan okuyan ağaçların altında temiz hava alabilirsiniz.

İzmir Etnografya Müzesi

İzmir Etnografya Müzesi
İzmir Etnografya Müzesi

İzmir’de görülmeye değer bir çok yerin arasından kendini belli eden ve sahip olduğu nadir özellikleri ile siz tarih ve tatil severlere göz kırpan yer Etnografya Müzesi, Türk el sanatları, iğne oyaları, kilim ve halıcılık örnekler ve 19 yüzyıl’dan kalma pek çok eseri ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir müzedir. 1831 yılından beri ayakta kalmayı başarmış ve Neo Klasik bir mimari yapıya sahip olan bu müze, İzmir ziyaretinde gezilecek yerler listenizin başında yer alması gereken önemli bir yapıdır.

Birden fazla kata sahip olan müze, her bölümünde farklı tarihlere ışık tutan eserlere yer vermektedir. Özellikle silahların bulunduğu bölüm, her ziyaretçinin dikkatini çeken bir parçasıdır. Müzeyi ziyaretinizin ardından, yakınlarında bulunan Kızlarağası Hanı ve muazzam bir güzelliğe sahip, cıvıl cıvıl bir yer olan Gündoğdu Meydanı’na uğramanızı tavsiye ederiz.

St. Polycarp Kilisesi

St. Polycarp Kilisesi
St. Polycarp Kilisesi

İzmir’in en eski yapılarından biri olan Aziz Polycarp Kilisesi, 1625 yılında inşa edilmiş bir yapıdır. Romalılar tarafından yakılarak öldürülen Aziz Polycarp’a ithafen inşa edilen kilise, önemli bir kutsal mekan olarak kabul edilmektedir. Şehrin kalbinde, Konak – Çankaya’da bulunan bu kilise, kent merkezinde gezintiye çıkan tatilseverlerin uğrak noktalarından biridir ve mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. İlgi çekici yanları arasında, Aziz Polycarp’ın hayat hikayesinin çizimlendiği duvar resimlerine göz atabilir ve bu freskoların neler anlattığını hayal edebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki, hiçbir ‘’fresko’’nun fotoğrafını çekmemek gerekir. Zira, flaş ışıkları bu tür eserlere zarar veren bir unsurdur.

St. Polycarp Kilisesi Nerede?

İzmir’de şehrin kalbinin attığı Konak’ın Çankaya semtinde bulunan kilise, Cumhuriyet Meydanı, Konak Meydanı, Kemeraltı Çarşısı, Kordon ve Pasaport İskelesi’ne eşit uzaklıkta. Kilise, kent merkezini gezenlerin listesine dahil etmesi gereken yerler arasındadır.

Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi

İzmir botanik bahçeleri
İzmir botanik bahçeleri

Bornova‘da Ege Üniversitesi Kampüsü içerisinde bulunan ünlü Botanik Bahçesi, 1962’den bu yana sahip olduğu koleksiyonu ziyaretçilerin hizmetine sunmaktadır. Birçok canlı ve cansız bitkinin yer aldığı uygulama ve araştırma merkezi ile, alanda araştırma yapanların olduğu kadar, farklı bir deneyim yaşamak isteyen gezginler tarafında da oldukça ilgi görmektedir.

Su kaplumbağaları ve Japon balıklarının gözlemlenebildiği havuzu, özellikle çocuk sahibi ailelerin ilgisini çekmektedir. İzmir kent merkezinde görülecekler arasında benzersiz bir -deneyim sunan Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi, önemli temiz hava alma yerlerinden birisidir.

İzmir’de Ne Yapmalı?

İzmir 2denilince akla gelen ilk şeyler genellikle, modern insanlar ve Konak gibi yerleridir. Gevreği, çiğdemi, klorak ve asfalyası her ne kadar yabancı bir dil gibi görünselerde, yerel halk tarafından kullanılan sözcüklerdir ve en çok tüketilen yiyecek ve içeceklerin isimleridir.

Birçok kişiye göre İzmir, ülkemizin gezilmesi ve görülmesi gereken, aynı zamanda yaşanılası en uygun yer olarak kabul edilmektedir. İzmir Saat Kulesi, Konak, Buca, Selçuk ve Tarihi Asansör’ü ziyaret edebilir ve tarihin derinliklerine bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayrıca uzun süreli bir konaklama düşünüyorsanız mutlaka İzmir kamp alanları araştırması yaparak İzmir’in mükemmel kamp alanlarında güzel bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Gezinize katacağı büyük eğlencelerden biri olacaktır.

İzmirliler genel olarak Kordon’da çekirdek yiyip, bira ve alkolsüz içeceklerini yudumlarken, Körfez’in muhteşem manzarasının tadını çıkarırlar. Karşıyaka, sahip olduğu modern mimarisi ve güler yüzlü, sıcakkanlı insanları ile ziyaret etmeniz gereken bir diğer önemli merkezdir. İzmir genelinde, yemek konusunda pek çok farklı görüş öneri sürülse de, ilin en meşhur ve en çok tüketilen yiyeceklerinden birisi Boyoz’dur ve özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Öğle yemeklerinden tutunda, gece geç saatlerde dahi bulabileceğinizi kumru da tatmanız gereken bir diğer önemli yiyecektir.

Restoranların fiyatları genel itibari ile uygundur ve 15 – 30 TL arasında bir ücretle, gayet lezzetli yiyecekler edinebilirsiniz. Ancak Güzelyalı taraflarında bir çok restoran ve mekanda bu fiyatlara su dahi içemeyebilirsiniz. Yani, aradığınız her şeyin binbir türlü versiyonunu görebileceğiniz bir ürün yelpazesi vardır.

Sabah kahvaltınıza boyoz, yumurta ve ince belli bardakta sıcak bir çay ile başlayabilirsiniz. Tarih kokan Kordon ve Alsancak’ta başladığınız gezinize, Seyir Tepesi’ne çıkıp devam edebilirsiniz. Adı üstünde, gerçekten bir seyir noktası olan bu yer, İzmir’in özellikle gece manzaralarının görülebildiği en muazzam yeridir. Ardından Göztepe Sahili’ne inip soğuk bir içecek alabilir ve yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, Urla ve Çeşme taraflarına doğru yola koyulabilirsiniz.

İstanbul’da alışveriş adına ilk duyduğumuz ve gerçekten adının hakkını veren bir yer Kapalıçarşı iken, bu yerin İzmir’deki hali Kemeraltı Çarşısı olarak bilinmektedir. Bayram ve özel günlerde tüm İzmirlilerin akın akın geldiği ve daima insan kaynayan bu tarihi yerde dilediğiniz ürünü bulabilir ve İzmir tatiliniz dönüşünde sevdiklerinize yöresel ve geleneksel hediyelik eşyalardan alabilirsiniz. Tarihi yerler konusunda gezilecek yerler arıyorsanız, sizi MÖ 6000’lere kadar götürecek bir yer olan Efes’e uğrayabilir ve ardından Meryem Ana’yı ziyaret edebilirsiniz. Akropolü amfi tiyatrosu ve özellike kütüphanesi ile dikkat çeken Efes Antik Kenti, yıl boyunca dünyanın pek çok yerinden turisti ağırlamakta ve gerçekten görülmeye değer bir yerdir.

İzmir, genel itibari ile hem Türkiye’nin hem dünyanın en farklı ve görülmeye değer özelliklerine sahip şehri diyebiliriz. 1001 türlü insana, kültüre, heyecana, doğal güzelliğe ve özellikle ülkemizin kurucu lideri Atatürk’ü sevgi ve saygıyla daima diri tutan insanları ile İzmir, değerli ve bir o kadar da nadide bir şehirdir.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi 11 İzmir Kamp Alanları Önerisi 2023
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir