Bergama Antik Kenti Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023
  1. Anasayfa
  2. Antik Kent Gezi Rehberi

Bergama Antik Kenti Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023

0

Bergama antik kenti İzmir’in tarihi güzelliklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemiz tarihi açıdan son derece zengin bir ülke olup dört yanı tarih kokmaktadır. Bu noktada Bergama antik kenti tarihi 8 bin 500 yıl öncesine dayanmaktadır ve en eski yerleşim yerlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Antik bölge birçok uygarlığa ev sahipliği yaparken kültürel zenginliği, doğal kaynakları ve dokusu ile hala büyüsünü koruyan bölgelerden birisidir. 

Bergama Antik Kenti Tarihi Nedir?

Bergama İzmir’e 100 km uzaklığında Bakırçay havzasında bulunan tarihi bir yerleşim alanıdır. Ortalama olarak 8.500 yıllık geçmişe sahip olan bu topraklarda birçok uygarlık hayat sürmüş olup Doğu’nun en batısı, batının en doğusu olarak tabir edilen bir alanda kurulmuş ve Ortaçağın önemli yerleşim yerlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bergama antik kenti bilim ve kültür alanında birçok olaya ev sahipliği yaparken Bergama Krallığında başkenti olan bir alnadır. Bu noktada Anadolu da yapılan tıp adına ilk deneyler Bergama bölgesinde bulunurken tıpta kullanılan ilk aletlere de bu alanda rastlanmaktadır. 

Bergama Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Antik kente ulaşmak için ilk olarak İzmir otogarına geçmeniz gerekmektedir. Ardından Bergama ilçesine giden 835 numaralı minibüsleri kullanarak Bergama’ya ulaşabilirsiniz. Eğer farklı bir şehirden geliyor iseniz ilk olarak Adnan Menderes havaalanına iniş yapabilir ardından İzmir otogarına dolmuş ile ulaşım sağlayarak bu noktadan hareket edebilirsiniz. Bergama bölgesinde birçok otel, butik otel bulunmaktadır ve konaklamada hiçbir sorun yaşanmaz ancak tüm İzmir’i gezme planınız var ise İzmir merkezde bir otelde kalmak ve günübirlik bir Bergama turu gerçekleştirmek daha doğru olacaktır.

Bergama Antik Kenti Giriş Ücreti 2023

Bergama antik kent giriş ücreti 2023 yılı itibari ile 100 TL’dir.

Eğer Müze kart’a sahipseniz ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Müze Kart geçerlidir. Müze kart nasıl çıkarılır sorusuna gişeden yanıt bulabilirsiniz. Müze kart çıkarma ücreti 60TL’dir. Müze kart’a sahip olarak neredeyse tüm örenyerlerine ve müzelere 1 yıl boyunca ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Bergama Teleferik Ücreti 2023

Bergama teleferik ücreti 2023 yılı için 100 TL’dir. Öğrenciler için 70TL’dir. 

Bergama Antik Kenti Gezilecek Yerler

Bergama Antik Kenti
Bergama Antik Kenti

Bergama antik kenti gezilecek yerler oldukça fazladır. Bu sebeple gezinize erken saatte başlayarak tüm güzellikleri gezmeye vakit bulabilirsiniz.

Asklepion Sağlık Merkezi

Asklepion - Tedavi Merkezi
Asklepion – Tedavi Merkezi

Listemizde ilk sırada Asklepion sağlık merkezi bulunmaktadır. M.Ö 4.Yüzyılında kurulduğu düşünülen bu alanda tıp, cerrahi ve paramedik tedaviler yapılmıştır. Dönemin en önemli sağlık merkezlerinden biri olmasının yanı sıra günümüze kadar ulaşabilmiştir. Oldukça başarılı tedavilerin uygulandığı bu alan ‘’ ölümün dahi giremediği yer’’ olarak bilinmektedir.

Akropol

Akropol - Bergama
Akropol – Bergama

Listemizde ikinci sırada akropol yer almaktadır. Şehir iki bölümlü inşaa edilmiş olup ızgara sistemi düzeni ile kurulmuştur. Bu noktada şehrin yukarı kısmında kral sarayları, büyük tapınaklar yer alırken aşağı şehirde demeter tapınağı, Hera tapınağı gibi daha sıradan halk içinden yapılar yer almaktadır. Şehrin en önemli sembollerinden biri olan Athena tapınağı kentin koruyucusu olarak inanılan savaş tanrıçası Athena’ya bahşedilmiş bir tapınaktır. Kurulu bir tiyatro üzerinde yer alan tapınak şehrin en önemli tapınaklarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zeus Sunağı

Kaçırılan Zeus Sunağı
Kaçırılan Zeus Sunağı

Bir diğer gezilecek mekanımız ise Zeus sunağıdır.  Helenistik döneme ait olan bu yapı Almaya’ya kaçırıldığı için sadece sunağın temelleri bulunmaktadır. Sunağın hemen arka kısmında ise Bergama kütüphanesi görebilirsiniz.

Dönemin en büyük kütüphanelerinden biri olan Bergama kütüphanesinde 200 bin adet el yazımı kitap yer almaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
İzmir Gezilecek Yerler Listesi 2023 | 8 Popüler Konum
Bergama Kütüphanesi
Bergama Kütüphanesi

Sunağın biraz ilerisine güney yöne gittiğiniz de ise muhteşem güzelliği ile Yukarı Agora karşınıza çıkacaktır. Siyaset ve ticaret konularının konuşulduğu bu alanda  tapınaklar da yer almaktadır.

Bunun yanı sıra aynı bölgede gezebileceğiniz ve tarihe doyabileceğiniz Pergamon tiyatrosu, Dionysos tapınağı, Trojan tapınağı bulunmaktadır. Aynı bölge içerisinde Bergama müzesini de görmek mümkündür. Eğer yolunuz bu antik kente düşerse bu müzeyi es geçmemenizi öneririz.  Müze içerisinde erken tunç dönemine ait ve birçok döneme ait oldukça değerli ve görülmeye değer eserler sergilenmektedir.

Bergama Müzesi İzmir Türkiye
Bergama Müzesi İzmir Türkiye
thumbnail
Önerilen Yazı
Efes Antik Kenti Giriş Ücreti 2023 ve Tüm Detaylar
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir