Olympos Antik Kenti – Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023
  1. Anasayfa
  2. Antik Kent Gezi Rehberi

Olympos Antik Kenti – Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023

0

Olympos Antik Kenti yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir tarihi kalıntıdır. Antalya’nın batısında Kumluca İlçesi sınırları içerisinde yer alan Olympos antik kenti, mühim bir liman kenti olarak bilinmektedir.  Kent ismini on altı kilometre kuzeyinde bulunan Torosların uzantısı olarak kendini gösteren 2375 m. yükseklikteki Tahtalı Dağı’ndan almaktadır. Olympos’a Kumluca karayolundan iki giriş bulunmaktadır.  Antalya’nın Finike ve Kumluca ilçelerinden doğru gelinince Adrasan girişi vardır. Kemer tarafından gelindiğinde ise Olympos girişi kullanılmalıdır, böylece zaman kaybı da önlenmiş olacaktır.

Olympos Antik Kenti ile Antalya Arası Kaç Kilometredir?

Olympos antik kenti Antalya merkezine 87 kilometre uzaklıkta olup, Kumluca ilçesine ise 28 kilometre uzaklıktadır. Olympos antik kentinin giriş kısmına ormanlık alandaki bungalov adı verilen pansiyonların arasından giriş yapılmaktadır. Olympos Antik Kente giriş ücretli olup müze kartı olanlara indirim yapılmaktadır.

Ziyaretçiler yaz aylarında gezi planı yapmışlarsa Olympos plajında denize girmek müthiş keyifli bir deneyim olacaktır. Genellikle temizlenen antik kentte kazı çalışmaları devam etmektedir. Antik kentte yaz aylarında çalılık alanda yılana rastlamak mümkündür. Bu nedenle bu alanda gezerken dikkatli olmak gerekmektedir. 

Olympos Antik Kenti Lahit
Olympos Antik Kenti Lahit

Olympos (Olimpos) Antik Kenti Giriş Ücreti 2023

Olympos antik kenti giriş ücreti 2023 yılı itibari ile 90 TL ‘dir.

Bunun yerine 60 TL ücret ile MüzeKart satın alarak 1 yıl boyunca tüm müzelerden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Muhteşem bir doğa ve tarih kalıntısı olan bu kentte gezi ayrı bir keyiftir.

Olympos Antik Kenti Giriş Çıkış Saatleri 2023

Yaz tarifesi: 1 Nisan / 1 Ekim tarihlerini kapsamaktadır. Yaz tarifesine göre açılış saati 08:00 olarak belirtilmiştir. Kentin yaz tarifesi kapanış saati ise 19:00 olarak ayarlamıştır.

Kış Tarifesi: 1 Ekim / 1 Nisan tarihleri arasındaki kriterler geçerlidir. Kış tarifesi açılış saati 08:00 olarak uygulanmaktadır. Kış tarifesi kapanış tarifesi ise 18:00 olarak belirlenmiştir. Olympos’ta tatilden dolayı kapalı olma söz konusu değildir. Gezi tutkunları yılın her hangi bir döneminde belirtilen saatte bu antik kenti gezmeleri mümkündür.

Olympos Antik Kentinin Tarihi Geçmişi

Olympos antik kentinin geçmişi araştırıldığında kuruluş tarihinin kesin bilinmediği ortaya çıkmaktadır.  İ.Ö.167- 168 yıllarında basılmış olan Likya Birlik sikkelerinde ismi geçen antik kentin, Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip 6 şehirden biri olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Bahsedilen bölgedeki Likya Birliği doğuyu temsil etmektedir. Günümüze ulaşan kalıntılardan orman içinde ağaç ve canlılarla örtülü kısımlara ait bulgular Helenistik, roma ve Bizans dönemine ait izleri göstermektedir.  Oldukça etkileyici olan bu tarihi kalıntılar turistlerin ilgisini çekmektedir. Yalnızca antik kent olarak değil, bir tatil beldesi olarak da oldukça fazla turist çeken bu belde tarihle huzurun iç içe geçtiği bir doğa harikasıdır.

Olmypos Antik Kenti
Olmypos Antik Kenti
thumbnail
Önerilen Yazı
Efes Antik Kenti Giriş Ücreti 2023 ve Tüm Detaylar

Olympos’un Yapısal Özellikleri

Günümüze dek gelen Olympos antik kent kalıntıları incelendiğinde çoğunlukla doğudan batıya doğru denize akan bir ırmağın ağzında ve her iki yakasına dağıldığı gözler önüne serilmektedir. Antik çağlarda şehri ikiye ayıran nehrin yatağının kanal içine açıldığı ve her iki yarının da liman olarak kullanıldığı kaynaklarda bildirilmektedir. Köprü ile birbirine bağlanan bu iki limanda ulaşım da bu şekilde sağlanmıştır. Bahsi geçen köprünün bir ayağını şimdi de yerinde durduğu yani günümüze ulaştığı görülmektedir. Kentin Güney kıyısında, Helenistik dönemi yansıtan çokgen örgülü duvar bulunmaktadır. Yine yanındaki Roma ve Bizans kalıntıları dikkati çekmektedir.

Nehir incelendiğinde başlangıç kısmında küçük ve dik yapılı akropolde daha ileriki dönemlerden kalmış yapı izlerine de rastlanmaktadır. İncelemeye devam edildiğinde, nehrin güney kıyısında bulunan Helenistik temelli ve Roma izleri taşıyan küçük ve harap görünen tiyatro dikkati çekmektedir. Bu bölümde girişin bir yanı iyi korunmuş durumda diğer taraf harap durumdadır.

Olympos Antik Kenti Köprü
Olympos Antik Kenti Köprü

Görsel Kaynak: Kültür Portalı

Antik kentin görülmeye değer önemli yapısı ise ırmak ağzına 150 metre yakınında ve batısında yer alan tapınak kapısıdır. Tapınak kapısından, İon düzeninde küçük bir tapınağa ait olduğu mimari parçalardan anlaşılmaktadır.  Roma imparatoru Marcus Aurelius (İ.S. 172- 173) adlı hükümdar için yapılan bu tapınağın girişindeki heykel kaidesinden de bu durum anlaşılmaktadır. Olympos antik kenti kalıntılarının arasında dikkati çeken en ilginç unsur ise Antalya Müzesince sürdürülen kazılarla gün ışığına çıkmış olan Kaptan Eudomus için yapılmış lahitidir. Olympos plajı gidiş yolunda nehir ağzında bulunan kayalık oyuğunda bulunan bu lahit oldukça etkileyici bir görselliği insanların gözlerinin önüne sermesiyle ilgi çekicidir.  Burada görülen gemi kabartması da dikkat çeken bir diğer dikkat çekici ve önemli ayrıntı olarak görülmektedir.

Antalya Olmypos Antik Kenti
Antalya Olmypos Antik Kenti

Görsel Kaynak: Kültür Portalı

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir