Kastamonu Horma Kanyonu Nerede, Giriş Ücreti Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Kanyonlar

Kastamonu Horma Kanyonu Nerede, Giriş Ücreti Nedir?

1

Bu içeriğimizde siz değerli okurlarımız için, Horma Kanyonu adlı bölgemizin tanıtımını yapacağız. Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden ilk olarak Horma Kanyonu hakkında genel bilgiler verelim, daha sonrasında ise Horma Kanyonu nerede yer almaktadır ve Horma Kanyonu giriş ücreti gibi soruları cevaplandıralım.

Horma Kanyonu Hakkında Bilgi

Küre Dağları Milli Parkı’nın güzelliklerinden biri olan Horma Kanyonu, ülkemizin en harika jeolojik oluşumlarından biridir. Ve bu kanyon içerisinde Zara Çayı adında bir nehir akmakta, bu nehir aynı zamanda meşhur Ilıca Şelalesi’nin de kaynağı olarak bilinmektedir.

Horma Kanyonu içerisinde yürüyüş yapmaya çalışırsanız, oldukça zorlanacak ve hatta tehlikeli bir durumun içine düşeceksiniz. Bu sebepten ötürü, buraya gelen ziyaretçilerin rahatça ilerleyebilmesi için kayalara ahşap bir yürüyüş yolu monte edilmiştir.

Horma Kanyonu
Horma Kanyonu

Ziyaretçiler için önemli ölçüde kolaylık sağlayan bu ahşap yol tam 4 kilometre uzunluğunda olup, 2016 yılında yapımı tamamlanarak kullanıma açılmıştır. Böylelikle hem bu denli harikulade bir kanyonu ziyaret etmiş, hem de bu özel anları resmen kayalara monte edilmiş bir balkon üzerinden izleme fırsatı bulacaksınız.

Horma Kanyonu Manzara Kulesi
Horma Kanyonu Manzara Kulesi

Kanyonun sonlarına doğru yaklaştığınızda, Ilıca Şelalesi’nin o huzur veren sesini daha yakından duyacak ve bir süre sonra da şelalenin muhteşem görüntüsünü, kendi gözlerinizle göreceksiniz. Bu şelaleye ulaşımın sağlanması için genelde farklı bir karayolu üzerinden gidilmesi tercih edilir. Ancak siz, kanyona ait yürüyüş yolundan en son kısma kadar yürüyebilir, oradan da Ilıca Şelalesi’nin yanına kadar ulaşabilirsiniz. Yetkili kişiler tarafından kanyon üzerine yapılan ahşap yürüyüş yolu ise çok büyük bir titizlik dahilinde inşa edilmiştir. Bu titizlikle beraber, yol inşaatının biraz geç bittiğini de söyleyebiliriz. Bunun sebebi ise vadi üzerine inşa edilen yolun, buradaki doğal dengeyi hiçbir şekilde bozmaması içindi.

Horma Kanyonu’na gittiğimizde, buraya gelen ziyaretçiler için bir tesisin var olduğunu söyleyemeyiz. Ancak edindiğimiz bilgiler doğrultusunda belirtmek isteriz ki; gelecek yıllarda buraya araç otoparkı, kafeterya, restoran ve yöresel ürünlerin satıldığı birbirinden güzel mekanların yapılması planlanmaktadır.

Horma Kanyonu Nerede?

Horma Kanyonu nerede diye soran okurlarımız ve tatilcilerimiz için, bu kanyonun Kastamonu ilimizin sınırları içerisinde yer aldığı bilgisini verebiliriz. Ve ayrıca Kastamonu ilimizin Pınarbaşı ilçesine bağlı olan bu kanyonun bağlı olduğu ilçeye olan uzaklığı ise sadece 5 kilometre civarında. Horma Kanyonu’nun diğer bölgelere olan uzaklığından bahsedecek olursak Kastamonu’ya 100 kilometre, Zonguldak’a 165 kilometre, Ankara’ya ise 300 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyebiliriz.

Horma Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Horma Kanyonu’na nasıl gidilir diye soracak olursanız, bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz; Öncelikle buraya özel aracıyla gelmek isteyen ziyaretçilerimiz, araç navigasyonunu kullanarak bu vadiye kolayca ulaşabilirler. Toplu taşımayla gelmek isteyen ziyaretçilerin ise ilk olarak Kastamonu il merkezine ulaşması gerekir. Ve oradan da yine toplu taşıma ile Pınarbaşı ilçesine hareket edebilirsiniz. İlçeye vardığınızda ise bu vadi ve buradaki şelale için düzenlenen toplu gezilere katılabilirsiniz.

Horma Kanyonu Giriş Ücreti 2023

Horma Kanyonu için giriş ücreti 2023 yılı için aşağıdaki gibidir;

  • Her bir yetişkin kişi için 9 TL
  • Her bir öğrenci için 4.5 TL
  • Ve özel aracıyla gelenler de yine 10 TL kadar otopark ücreti ödemektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Maşallah çok güzel bir ortam müthiş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir