Bozcaada Gezilecek Yerler 2023 | En İyi 20 Yer Listesi
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Bozcaada Gezilecek Yerler 2023 | En İyi 20 Yer Listesi

1

Çanakkale ilimizin Bozcaada ilçesinde olan Bozcaada adındaki adada, her yıl yerli ve yabancı birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Gitmenize değecek yerlerden biri olan Bozcaada hem doğal güzelliği, denizi, güneşi ile hem de tarih kokan anılarıyla siz gezi severlerin çok hoş vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Hemen her mevsim ziyaretçi akımına uğrayan ada kültür zenginliği ile öne çıkmaktadır. Tarihi evleri ve miras kokan yapılarıyla her kesimin dikkatini çekmektedir.

Türkiye’nin 3.büyük adası olan Bozcaada’da Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. İnsanları boğmayan bir iklim çeşidi olan ve ulaşım sorunu olmayan ilçede pek çok konaklayacağınız irili ufaklı otellerde mevcuttur.

İlginizi Çekebilir : Çanakkale Kamp Alanları

Bozcaada Gezilecek Yerler

Ege Deniz’inde bir ada olan Bozcaada her ne kadar Çanakkale’nin en küçük ilçesi olsa da gezilecek yer bakımından zengin bir yöre olmaktadır. Bozcaada gezilecek en iyi 20 yer listesi 2023 yılı itibariyle sizlere yazımızda sunulmaktadır.

 

Bozcaada Müzesi

Bozcaada Müzesi

Bozcaada’ya yolunuz düştüğünde ilk uğrak yeriniz Bozcaada müzesi olmalıdır. Tarih kokan fotoğrafların duvarlarını süslediği müzede değişik ve enteresan sergiler sizi karşılamaktadır.

Müzede adanın geçmiş hikayelerini bulacağınız gibi denizcilikle ilgili fotoğraf ve objelere de rastlayabilirsiniz.

Şarap ve şarapçılıkla bütünleşen adada, şarapçılıkta kullanılmış aletleri de müzede sergilediklerine şahit olacaksınız.

Savaş dönemlerinden kalan her türlü alet ve araçları da müzede göreceksiniz. Ayrıca Yunan ve diğer kültürleri taşıyan objelere de müze de rastlamak mümkündür.

Bozcaada Müzesi Google Harita Konumu

 

Şarap Fabrikaları

Şarap Fabrikaları

Şarapçılık geleneğini yıllardan beri sürdüren Bozcaada’da eski şarap fabrikalarını gezebilir şarap yapım aşamaları hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca bölgede bulunan Rum mahallesindeki barları da gezerek farklı kültürleri tanıyabilirsiniz.

Göztepe

Göztepe

Ada manzarasını ayaklarınız altına seren Göztepe 200 metrelik yüksekliği ile adadaki bağları, bahçeleri, Çanakkale Boğazı’nı ve diğer adaları bir fotoğraf karesi gibi sizinle buluşturmaktadır.

Göz Tepesi’ne çıktığınızda bütün adayı gezmiş gibi olacak ve manzaradan gözlerinizi alamayacaksınız. Tepeye ulaşmak için biraz çaba harcayacağınızı da eklemekte fayda vardır.

Tepeye gitmek için tek arabanın geçebileceği genişlikte bir tane yol bulunmaktadır. Ayrıca burada gün batımını da büyük bir heyecanla izleme zevkine varacaksınız.

Gök yüzüne tırmanıyormuşçasına ilerleyeceğiniz dik yolda şoförlüğüne güvenmeyenlerin sorun yaşayabileceğini de hatırlatmak iyi olacaktır.

Göztepe Google Harita Konumu

 

Ayazma Manastırı

Ayazma Manastırı

Kutsal su anlamına gelen “Ayazma” Ülkemizde de su kaynaklarının olduğu erlere denmektedir.

Rumların kurduğu küçük kiliselere manastır demektedirler. Rumlar günümüzdeki Ayazma Manastırı bölgesine zamanında 36 tane manastır yapmıştır. Şu an ise bunlardan 2 tanesi ayakta kalmayı başarmıştır.

Ayazma Manastırı bölgesinde tarihi bir çeşme, koca bir çınar bulunmaktadır. Yöre halkının efsanevi inancına göre bu çeşmeden bir defa da olsa su içenin artık adalı olacağına inanmaktadırlar.

Manastır bölgesinde bir de dilek mağarası bulunmaktadır. Mum yakıp adak adayan ziyaretçiler dileklerini resmeden çalıdan şekiller yapıyorlar. Mağaranın içinde bulunan karşınıza çıkan taşlar ise hayallerini sembolize eden ziyaretçilerin dizmiş olduğu taş yığınlıkları olmaktadır.

Ayazma Manastırı Google Harita Konumu

 

Rüzgâr Gülleri

Rüzgâr Gülleri

Rüzgâr sesi eşliğinde manzara seyretmek isteyenlerin vazgeçilmezi Yel değirmenleri adada mutlaka görmek isteyeceğiniz yerlerden biri olacaktır.

Adanın tepesinde bulunan yerleşim yerinde eskilerde birçok rüzgâr gülü bulunmakta iken günümüzde ise kalıntılarından restore edilen 3 rüzgâr gülü yeniden ayağa kaldırılarak ziyaretçilerinin beğenisine sunulmuştur.

Yel değirmenine giderken kısa mesafede bir Rum köyü ve taş yapılar eşliğinde kaleyi, denizi ve adayı seyretmenin keyfini yaşayacaksınız.

Rüzgar Gülleri Google Harita Konumu

 

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi

Rum Ortodoks cemaatine ait bir kilise olan Meryem Ana Kilisesi ibadet açık, bölgedeki tek kilisedir.

Yapımının Venedikler zamanında olduğu sanılan kilisenin içini merak edenlerin haftada bir gün Pazar saat 8’i beklemeleri gerekmektedir. Kilisenin avlusunda bulunan 4 katlı çan ve saat kulesi muhafaza altına alınarak korunmaktadır.

Kilise ve ayin görmek isteyen uğrayabileceği Meryem Ana kilisesi ziyaretçilerini beklemektedir.

Meryem Ana Kilisesi Google Harita Konumu

 

Polente Feneri

Polente Feneri

Bozcaada’ya gidipte Polente Fenerini görmeden dönmek manzara severlere çok şey kaybettirir. Bozcaada’da gün batımını en güzel izleyeceğiniz yer olan Polente fenerinden Yunan adalarını dürbün kullanmadan izleyebilirsiniz.

Polente Fenerine yolunuz düştüğünde yanınızda mutlaka fotoğraf çekebileceğiniz bir aracınız olmalıdır. En doğal, güzel ve özel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz mekânda, kamp sandalyesi de ihtiyacınız olacaktır. Denizden ve adalardan gözünüzü alamayacağınız bir yükseklikte manzarayı izlerken adeta kendinizden geçeceksiniz.

Rüzgârı çok alan Polente Feneri gezinizde, yanınızda her mevsim mutlaka uzun kollu kıyafetler bulundurmalısınız.

Polente Fenerinde gün batımı izlemek için zamanınızı ona göre ayarlamanızı önerir, Bozcaada’ya yolunuz düştüğünde ise Polente Fenerini görmeden gitmemenizi tavsiye ederiz.

Polente Feneri Google Harita Konumu

 

Aburga Ahmet Dede Türbesi

Aburga Ahmet Dede Türbesi

En eski Osmanlı mezarını ziyaret etmek isteyenleri karşılayan Aburga Ahmet Dede Türbesi limanın sağ tarafına düşmektedir. Denizcilerin adak adamak için uğrak yeri olan Aburga Dede Türbesi günümüzde birçok kişinin ziyaret ettiği yerlerden biri olmanın beraberinde yöre halkı tarafından da hala aynı amaçla kullanılmaktadır.

Aburga Ahmet Dede Türbesi Google Harita Konumu

 

Mitos Plajı

Mitos Plajı

Mitos Plajı Bozcaada’nın en çok tercih edilen plajlarından bir tanesidir. Tatil yapmak isteyenlerin ve denize girmek isteyenlerin uğrak yeri olan plaj denize girmek için gayet uygun bir sahile sahiptir.

Deniz ve güneşin ayrılmaz bir bütün olduğunu Mitos Plajı sahillerinde görebilirsiniz. Mavinin renk tonlarının buluştuğu deniz suyuna kendinizi bırakarak rahatlamanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Mitos Plajında konaklayabileceğiniz karavan hizmeti de mevcuttur. Sabah güneşin doğuşunu akşamları batışını izlerken sevdiklerinizle burada unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

 

Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu

Günümüzün en popüler gezilecek yerlerinden olan Bozcaada tarihi güzelliğinin yanında birçok kumsal ve koyu da bünyesinde bulundurmaktadır.

Koylarından dolayı da turistlerin ilk tercihi olan Bozcaada irili ufaklı birçok koya sahip olmaktadır. Bozcaada’daki koyların güzelliği kadar temiz olması da yerli haklı ve turistleri cezp etmektedir.

Akvaryum Koyu ’da Bozcaada’nın temiz ve berrak koylarından biridir. Küçük ve kalabalık olan koyda denize girdiğiniz zaman suyun berraklığından ötürü balıkların dansına eşlik edebilirsiniz.

Girişinde herhangi bir ücret ödemeden girebileceğiniz koyda şezlong bulunmamaktadır. Deniz için ihtiyacınız olan ekipmanları yanınıza almanız gerekmektedir.

Akvaryum Koyu Google Harita Konumu

 

Ada Sokakları

Ada Sokakları

Bozcaada sokaklarına girdiğiniz zaman mis gibi tarih kokan evleri, taş yapısıyla sizleri selamlayan görsel şölen eşliğindeki görüntüleri rengarenk çiçekleri ruhunuza kadar hissedeceksiniz.

Hem kültürel hem de doğal güzellikleri aynı anda yaşayacağınız dar ada sokakları sizi kendinizden alıp tarihin derin kuyularına sürükleyecektir.

 

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi

Osmanlı Devleti’ne ’de ev sahipliği yapan Bozcaada kalesi ihtişam ve görkemli yapısıyla sizleri selamlamaktadır. Ada’da hüküm süren birçok medeniyeti koruyan kale tarihe büyük ışıklar tutmaktadır.

Kimin tarafından ve nasıl yaptığı bilinmeyen kalenin iç bölümünde bir oda, bahçe kısmında ise mezar taşları bulunmaktadır.

Bozcaada Kalesi Google Harita Konumu

 

Bozcaada Sanat Galerileri

Bozcaada Sanat Galerileri

Şehirlerin gürültü yaşantısından uzak ada hayatı birçok sanatçıyı kendine çekmiştir. Kafa dinleyerek sanatını icra etmek isteyen sanatçıları eskilerden barı bağrına basan ada her dönem sanat ve sanat eserlerine kucak açmıştır.

Bozcaada’ya yolunuz düştüğünde mutlaka uğrayıp bu şaheser emekleri görmelisiniz. Adanın mistik ve iç açıcı etkisinin sanat eserlerine yansıtıldığı pek çok sanat galerisi adaya farklı bir renk katmaktadır.

Bu sanat galerilerine; Rengigül Sanat Galerisi, Armagrandi Sanat Galerisi, Yiğit Başak Sanat Galerisi örnek verilebilir.

 

Alaybey Cami ve Alaybey Hamamı

Alaybey Cami ve Alaybey Hamamı

Bozcaada’da tarih severlerin uğrayacağı en güzel yerlerden bir tanesi olan Alaybey Cami ve Alaybey Hamamı Osmanlı mimarisinin yansıdığı, tarih kokan kırmızı kesme taştan yapılmış cami, bahçesindeki 17. Yüzyıla dayanan hamamla da dikkat çekmektedir.

Caminin yapımında kullanılan barok tarzı dal motif süslemeleri de camiye ayrı bir hava katmaktadır. Ayrıca caminin bahçesinde önemli kişilere ait olan mezarlarda bulunmaktadır.

Alaybey Cami ve Alaybey Hamamı Google Harita Konumu

 

Rum Mahallesi

Rum Mahallesi

Nostaljinin zirvede olduğu Rum Mahallesi adanın merkezinde yer alır. Harika görünümü ile ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmektedir. Kendinizi cennette gibi hissettirecek, birbirinden güzel evleri ve evlerin süslemelerini, Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken izleme şansı bulacaksınız.

Adada, Türklerle Rumlar birlikte yaşamaktadır. Bunu yakından görüp hissetmek mümkündür. Mahallede yer alan evler Yunan mimarisine göre inşa edilmiştir ve günümüze değin bu şekilde kalmıştır.

Mahallede bulunan evlerin rengarenk duvarları, ayrı bir hava katıyor mahalleye. Fotoğraf severlerin yoğun ilgi göstermesi, burayı bir fotoğraf çekme merkezin haline getirmiş.  Arnavut kaldırımları, tarihi evleri dışında; kilise, saat kulesi, kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanları da yer alır. Sevdiklerinizi mutlu etmek için birbirinden güzel hediye dükkanlarını gezip hediyeler alabilirsiniz.

 

Geyikli Plajı

Geyikli Plajı

Çoğu kimse tarafından bilinmeyen geyikli plajı, eski odunluk iskelesinin iki tarafında yer alır. Son zamanlarda adını duyurmaya çalışan plaj denize girmek için idealdir. Çam ve zeytin ağaçları ile çevrilidir.

Gün batımında başka güzel olan Geyikli Plajı harika fotoğraflar çekmek isteyenlerin tercih ettiği yerdir. Eğer kalabalıktan uzak kalmak istiyorsanız burası tam size göre. Ulaşım problemi kesinlikle yaşamıyorsunuz. İsterseniz kamp ve çadır malzemelerinizi alıp gelebilirsiniz. Çünkü burada kamp yapmak harika. Sevdiklerinizle balık tutabilir veya plaj voleybolu oynayabilirsiniz. Burada yeme içme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz tesislerde mevcuttur.

Geyikli Plajı Google Harita Konumu

 

Habbele Plajı

Habbele Plajı

Adanın en güzel plajlarından biri de Habbele plajıdır. Altın sarısı kumsala ve tertemiz berrak denize sahiptir. Plaj özellikle sakinlik arayanların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Aracınızla girişine kadar rahatça gelebilirsiniz.

Şezlong ve şemsiye kiralayabilir veya kendiniz yanınızda getirerek denizin tadını çıkarabilirsiniz. Buraya gelirken yanınıza yiyecek ve içecek almanızı tavsiye ederiz. Çünkü büfe ve tarzı yerler bulunmamaktadır. Denizin tadını çıkarmak isteyenlere tavsiyemiz sabah erken veya akşam gelip denize girmeleri olmaktadır.

Habbele Plajı Google Harita Konumu

 

Tuzburnu Plajı

Tuzburnu Plajı

Bozcaada’nın en batısında yer alan Tuzburnu plajı denize girilecek harika yerler arasında bulunmaktadır. Özellikle poyrazlı havalarda buraya gelmenizi tavsiye etmeyiz. Sebebi rüzgârlı havalarda denizin çok dalgalı olmasıdır. Lodoslu havalarda eğlenceli olmaktadır.

Plaj taşlıktır. Denizi gayet berraktır. Plajda büfe veya tesis yer almıyor. Fotoğraf tutkunları için gidilmesi gereken bir yerdir. Merkeze yürüyerek bir saat uzaklıktadır. Sıcak havayı da hesaba katarsak araçla gitmeniz daha doğru olacaktır. Toplu taşımayı kullanarak da gidebilirsiniz.

Tuzburnu Plajı Google Harita Konumu

 

Kestanbol Kaplıcaları

Kestanbol Kaplıcaları

Etrafı boş araziyle çevrili ve yerleşim yerlerine uzak olan Kestanbol kaplıcası tarihi öneme sahiptir. MÖ. 310yılında kurulmuştur. Osmanlı döneminde de hastaların tedavisi için önemini devam ettirmiştir.

Bazı rivayetlerde Sultan Süleyman’ın savaşta yaralanan askerleri burada tedavi ettirdiği bilgisi yer alır. Su sıcaklığı 54-57 arasındadır. Kaplıcanın suyu sodyumlu, klorlu, demirli, florürlü ve radyoaktif bileşene sahip.

Kadın hastalıkları, romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, eklem kireçlenmesi, solunum yolları hastalıklarının tedavisinde önemli fayda sağlamaktadır.

Kestanbol Kaplıcaları Plajı Google Harita Konumu
Sulubahçe Koyu

Sulubahçe Koyu

Adanın güney kıyısında yer alan geniş koy tertemizi sularıyla, berrak görüntüsüyle ziyaretçilerine göz kırpmaktadır. Özellikle tatil günlerinde bölge halkının olmazsa olmaz dinlenme yeri haline gelmiştir.

Su sporları merkezi restoran ve barlar Sulubahçe koyunun vazgeçilmez yerleri olmaktadır.

Sulubahçe Koyu Google Harita Konumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 27 Şubat 2023

    İnsanlar uzun ömürlü olsun diye yaratılmış Bozcaada”
    Heredot

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir