Aydın Gezilecek Yerler ve İlçeleri Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Aydın Gezilecek Yerler ve İlçeleri Nelerdir?

1

Aydın Gezilecek Yerler

Didim

Didim Aydın ilimizin nadide ilçelerinden bir tanesidir. Uzunca plajları, tertemiz denizi ve bol oksijene ev sahipliği yapan plajları ile Didim, yurt dışından da bir çok misafire kucak açmaktadır. Son yıllarda Didim’e yerleşen İngilizler bir hayli fazladır. Didim’de genel olarak Akdeniz iklimi mevcuttur. Dolayısıyla kış ve sonbahar aylarında da Didim soğuk değil genellikle ılık olmaktadır. Bu da burayı daha keyifli kılmaktadır. Son nüfus sayımlarına göre Didim’de yaklaşık 120.000 kişi yaşamaktadır. Didim oldukça eski bir yerleşim yeridir. Aydın ilçesindeki ilk yerleşimler milattan öncesi dönemlere dayanmaktadır.

Didim ilçesinin ekonomisi turizme ve tarıma dayalıdır. Ancak yaz aylarının gelmesi ise bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler sayesinde ekonomi yükselişe geçmektedir. Turistlerin yoğunluğundan dolayı, ilçeye yapılan yatırımların sayısı da bir hayli artmaktadır. Yapılan araştırmalarda son 10 – 15 yıl gibi bir süreçte başta İngilizler ve diğer turistler olmak kaydıyla yaklaşık 20.000 konut yabancılara satılmıştır. Apollon Tapınağı, Milet Tiyatrosu, Milet Müzesi, Priene Antik Kenti, Tavşan Burnu Tabiat Parkı, Akköy, Bafa Gölü, Altınkum, Akbük ve Saplı Ada kesinlikle görülmeye değer yerlerdir.

Kuşadası

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası fazla büyük sayılmayacak bir ilçe olmasına rağmen içinde ve çevresinde görülmesi gereken pek çok yere sahip bir yerleşim yeridir. Hava, kış aylarında hafif yağmurlu ve rüzgarlı geçse de , Nisan ortasından başlayıp , Kasım sonuna kadar süren bir yaz – bahar sezonu iklimi altındadır. Temmuz ve Ağustos ayında sıcaklıklar, 35 – 40 derece arasında seyir etmektedir. Eğer tarih ve doğa turizmi meraklısı iseniz, sonbahar ve kış , ancak ‘’deniz – kum – güneş’’ üçlüsünün tadını çıkarmak istiyorsanız , Mayıs – Ekim arası gitmenizi tavsiye ederiz. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kuşadası fazla büyük sayılmayacak bir ilçe olmasına rağmen içinde ve çevresinde görülmesi gereken pek çok yere sahip bir yerleşim yeridir. Kuşadası ve adanın yer aldığı körfez, eski çağlardan bu yana pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tatil olanakları, milli parkı ve tarihi önemi ile görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Bu ilçeye 3 günlük bir tatil planı yapmanız, görmeniz ve gezmeniz gereken yerler için yeterli olacaktır. Ancak deniz turizmi için gelmeyi planlıyor ve ayrıca bu tür tarihi ve doğal yerleri de görmeyi istiyorsanız, en az 1 haftalık bir yol haritası çizmenizde fayda var. Güvercinada, Milli Park ve Eski Doğanbey Köyü gibi yerler tarihi, Kadınlar Denizi, Long Beach ve Pigale ise muhteşem kumlara ve tertemiz denize sahip görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir.

Nazilli

Aydın’ın en yeşil ve doğası en iyi şekilde korunan ilçelerinden biri olan Nazilli, il merkezine yaklaşık 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Ortak ve ana bir yol üzerinde bulunmasından dolayı, stratejik açıdan ulaşımı gayet kolaydır ancak yolları bakımından bu fırsatın mümkün olduğunu söylemek yanlış bir tabir olur. İlçe merkezinde ve çevresinde yer alan yerleşim yerlerinde gezilmek ve görülmek için pek çok tarihi, doğal ve kültürel alan ve unsurlar barındıran ilçe, özellikle tarihi yapılarının dikkat çektiği bir yerdir. Koca Cami, Arpaz Beyler Konağı,  Arpaz Kulesi, Mastaura Antik Kenti ve daha bir çok yer, gezilecek yerler listenize eklenebilir destinasyonlardır.

Söke

Sahip olduğu yüzölçümü bakımından en büyük ilçe olan Söke, il merkezine yaklaşık 54 km’lik bir mesafede yer almaktadır. İlçe, denize kıyısı olmamasına karşın merkezi bir konumda yer aldığı ve ortak geçiş noktası bakımından önemli bir lokasyona sahip olduğu için gelişmiş bir yapıdadır diyebiliriz. Muğla tarafından gelirken, sağ tarafta kalan ve oldukça güzel görüntüler sunan rüzgar tribünlerinden, Myous ve Priene gibi antik kentlere, İlyas Bey Camii’nden diğer pek çok tarihi unsurlara kadar görülmesi gereken pek çok şey, Söke’yi ziyaret etmenizi gerektirmektedir. Aslında, bir tarım ve sanayi kökenli ilçe olmasına karşın Didim ve Kuşadası arasında kalmasından ötürü, büyük bir öneme sahip olan Söke, yaz aylarında ziyaret edebileceğiniz tarihi, doğal ve beşeri unsurları ile görülmeye değer bir yerdir.

Karacasu

Aydın il merkezine yaklaşık 85 km mesafede yer alan Karacasu, uzun uzadıya eskiye dayanan bir geçmişe sahip ve antik dönemlerden beri insanlığın yaşam alanı olarak kullanılmaya devam ettiği bir ilçedir. Pidesi oldukça ünlüdür ve insanlar doğal Karacasu Aydın iline bağlı bir ilçedir. Gidilip görülmesi gereken önemli antik kentler, ilçenin pek çok yerinde karşınıza çıkmaktadır. Afrodit Tapınağı, Afrodisias Antik Kenti, Hadrian Hamamı ve Afrodisias Müzesi gibi yerler oldukça dikkat çekicidir ve gerçekten görülmeye değer güzelliklere sahip unsurlardır.

Germencik

Germencik ilçesi de Aydın’a bağlı oldukça şirin biri lçedir. İlçe, Aydınoğulları döneminde Değirmencik olarak adlandırılmış ve ardından günümüzdeki adını, Germencik’i almıştır. Kanlıbahçe Şehitliği, Magnesia Antik Kenti ve Alangüllü Kaplıcası gibi önemli ve ziyaret edilesi yerler, ilçenin en dikkat çekici unsurlarıdır. Aydın ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer olan Germencik, doğal ve beşeri güzellikleri ile siz tatilseverler için muazzam bir günübirlik ziyaret yeri olabilir.

Koçarlı

İl merkezine yaklaşık 24 km’lik bir mesafede yer alan Koçarlı, Aydın’ın köklü bir geçmişe sahip önemli ilçelerinden biridir. Ancak bu ilçeyi, bir ara nokta olarak ziyaret etmeniz en doğru seçenek olacaktır. Zira, gitmek isteyebileceğiniz yerlerin hepsiniz saatler içerisinde gezebilir ve farklı bir destinasyona sürebilirsiniz. Cincin Kalesi, Amyzon (Mazı Kalesi) Antik Kenti, Cihanoğlu Kulesi ve Cihanzade Mustafa Camii görülmesi gereken en önemli noktalardır.

Buharkent

Adından da anlaşılabileceği üzere, kaplıcaların yoğun bir şekilde bulunduğu ve önemli bir ziyaret noktası haline gelmiş ilçe Buharkent, Aydın il merkezine yaklaşık 86 km mesafede yer almaktadır. Sıcak suları ve incir ağaçlarının meşhur olduğu ilçe, muhteşem doğa manzaraları eşliğinde yapacağınız bir köy kahvaltısı ile gerçekten unutulmaz anılar yaşatır nitelikte bir yerdir. Menderes Vadisi içerisinde kurulmuş olan ilçede görülmeye değer çok sayıda yer yoktur ancak günübirlik olarak ziyaret etmeniz halinde, doğal ve el değmemiş yerleri ziyaret edebilirsiniz. Buharkent ilçesinin en önemli yeri kaplıcalarıdır. Bunun dışında çok fazla gezilecek bir yeri bulunmamaktadır. Kızıldere Kaplıcalar ve Tekkeköy, gezilmesi ve görülmesi gereken diğer önemli yerlerdir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 9 Eylül 2022

    Eski Doğanbey köyü kuşadaşına bağlı değil yalnız sökeye bağlı efsane bir yer . Bu arada neredeyse dünyanın bildiği tarihi şirince köyüde İzmir’e bağlı Selçuk ilçesi içinde yer alıyor olmasına rağmen kusadasından sadece 20 dk lir bir araç mesafesinde mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer . Bu arada eğer sirinceye yolunuz düşerse Meryem anayı , efes antik kenti ve 7 uyuyanların senelerce uyuduğu mağara da hemen o lokasyonda bulungu için mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum … Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir