Kuşadası ve Didim’deki En İyi Plajlar
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Kuşadası ve Didim’deki En İyi Plajlar

1

Aydın il merkezi, denize kıyısı olmayan bir yerleşim yeridir. Ancak Kuşadası ve Didim’de bulunan ve Türkiye’deki sayılı plajlar arasına girmiş bir çok yer mevcut durumdadır. Kuşadası’na 59, Didim’e 89 km uzaklıkta bulunan il merkezinden bu bölgelere ulaşım karayolu ile rahat bir şekilde sağlanabilmektedir.

Didim Plajları ve Koyları

Altınkum Plajı

Didim Altınkum Plajı
Didim Altınkum Plajı

Sadece Didim’in değil, aynı zamanda ülkemizin de en güzel plajlarından biri olan Altınkum Plajı, Aydın’ın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biridir. Muazzam bir güzelliğe sahip kumsalı, çevre güzellikleri ve doğal alanları ile Altınkum, Didim tatilinizde ziyaret etmeniz gereken yerler arasında başta gelmelidir. Aile ve arkadaşlarınız ile veya tek başınıza ve sevgiliniz ile rahat bir şekilde güneşlenebileceğiniz, denizin ve kumun tadını çıkarabileceğiniz Altınkum, özellikle Britanyalı turistler tarafından oldukça beğenilmektedir.

Akbük Plajı

Akbük Plajı
Akbük Plajı

Didim merkezine 23 km’lik bir uzaklıkta yer alan ve doğa ile iç içe bir tatil yapmak isteyen ziyaretçilerin ilk duraklarından biri olan Akbük, görülmesi ve bulunulması gereken oldukça temiz bir suya sahip plajdır. Doğal bir liman görevi gören Akbük Koyu’nda her alandan bulabileceğiniz su sporlarını yapabilir ve bahar aylarında gelmiş iseniz, etrafınızda görebileceğiniz yemyeşil ormanların muazzam görüntülerine şahit olabilirsiniz.

Kuşadası Plajları ve Koyları

Kadınlar Plajı – Kadınlar Denizi

Kadınlar Plajı Kuşadası
Kadınlar Plajı Kuşadası

Kuşadası merkezine en yakın ve en uygun olma özelliğindeki bu plaj, Osmanlı döneminde yalnızca kadınlar tarafından kullanıma açık olduğu için bu ismi almıştır. Kuşadası merkezinden çift yönlü olarak hareket eden 5 numaraları dolmuşlar ile rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz plaj, sahip olduğu temiz ve dalgasız denizi ile siz tatil severlere harika zamanlar geçirmeyi vaat eden yerlerdendir. Ayrıca halk plajı olarak tanındığı için giriş ücreti ödemiyorsunuz. Ancak şezlong ve şemsiyeler 5 TL gibi makul fiyatlar ile kiralanabiliyor. Plajın hemen üst yolunda bulunan bir çok kafe ve restoran’da , denize karşı bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Long Beach – Uzun Plaj

Long Beach – Uzun Plaj
Long Beach – Uzun Plaj

Kadınlar Denizi’ni geçtikten sonra , Davutlar mevkiine doğru ilerlediğinizde, Türkiye’nin Lara’dan sonra en uzun plajını görebilirsiniz. Burası , sahip olduğu denizinde hafif yosunlar barındırıyor olsa da, gidip görülmesi gereken, sığ denizi ile rahatça girilebilecek bir yer. 6 km uzunluğundaki plaja , yaz aylarının gelmesi ile aynı anda 10 binden fazla insan girebilmektedir.

Sevgi Plajı 

Sevgili Yolu Plajı
Sevgili Yolu Plajı

Kuşadası’nın en çok bilinen plajlarından biri olan Sevgi Plajı, yaklaşık 12 kilometrelik uzunluğu ile eşsizdir bir yere sahiptir. Milli Park’tan başlayıp, Yavansu Mahallesi’ne kadar devam eden bu plajda, su sporları da yapılabilmektedir. Sevgi plajı haftasonları oldukça kalabalık olmaktadır. Fakat özellikle hafta içleri bisiklete binmek ve koşmak burada yapabileceğiniz ideal aktivitelerdir.

Güzelçamlı Milli Parkı Koyları

Tüm bu plajlar dışında Kuşadası’nda, Dilek Yarımadası Milli Parkı içinde de denize girilebilecek ancak kumdan değil çakıl taşlarından oluşan yerler vardır. Kalamaki koyları olarak bilinen bu koylar; İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklıburun Koyu ve Karasu Koyu olmak üzere 4 adet ara koydan oluşmaktadır. Bunlardan ilki İçmeler Koyu’dur. Buranın girişe yaklaşık uzaklığı 2 kilometredir. Güzelçamlı Milli Parkı’ndan Aydınlık koyuna yaklaşık 6-7 km gibi bir mesafe, kavaklıburun koyuna ise yaklaşık 10 km gibi bir mesafe bulunmaktadır. Giriş bölümüne en uzak koy ise Karasu Koyu’dur. Buranın da Milli park girişine uzaklığı yaklaşık 12 kilometre kadardır.

Pigale Plajı – Pygale Beach

Long Beach – Uzun Plaj
Long Beach – Uzun Plaj

Kuşadası merkezinden İzmir istikametine giderken 3. km’de bulunan plaj, genellikle yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir. Kuştur bölgesi olarak geçen bölgede yer alan plajın kumu ve sığ oluşu, tercih sebebleriniz arasında yer alabilir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir