Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir? 2023
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir? 2023

0

Özellikle de sosyal medya platformları sayesinde daha fazla kişi tarafından tanınan ve deyim yerindeyse ünlenen Salda Gölü, sanki daha önce hiç var olmayıp da son dönemlerde birden bire ortaya çıkmış gibi çok yoğun bir ilgi gördü. Ancak gölün güzelliği, görmüş olduğu yoğun ilgiyi haklı çıkaracak türden olup, adeta cennetten bir parça niteliğindedir. Ancak yine bu denli ilgi görmesi ve göle Maldivler benzetmesi yapılması, göl üzerinde pek de olumlu etkiler bırakmadı. Halk tarafından yapılan bilinç ziyaretlerde gölün yapısı biraz zarar gördü ve haliyle de eski düzenini az da olsa kaybetti. Ancak yine de Salda Gölü, ülkemizin en harika doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. 

Salda Gölü Nerede?

Sahip olduğu farklılık bakımından Mars’ın yüzey özelliklerine sahip dünyadaki iki yerden biri olarak gösterilen Salda Gölü, ülkemizin Burdur ilinde yer alıyor.

Burdur ilinin Yeşilova ilçesine 4 km ve Burdur şehir merkezine ise 76 km kadar bir uzaklıkta bulunan göl, diğer şehirlere oranla Isparta merkeze 107 km ve Denizli merkeze de tam 100 km uzaklıktadır. Ayrıca göl, 44 kilometrekarelik geniş bir alana yayılmış durumda.

Türkiye’nin En Derin Gölü

Türkiye’nin en derin göllerinden biri olan Salda Gölü, en dip noktası itibariyle 184 metrelik bir derinliğe sahiptir. Gölün deniz seviyesinden yüksekliği, yani rakımı ise tam 1.104 metre olup oldukça yüksek bir konumdadır. 

Salda Gölüne Nasıl Gidilir?

Doğal güzelliği ve insan sağlığı için son derece faydalı oluşundan ötürü dünyanın en nadide yerlerinden biri olan bu göl, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Salda Gölüne gelmek için ilk olarak Burdur iline ve komşu iller olan Isparta, Denizli veya da Antalya’ya gelebilirsiniz. Bu dört ilin tümünden de otobüs kalkışı vardır. Yapacağınız ufak bir araştırma sonucunda bu otobüslerin tam olarak hangi konumdan hareket ettiğini öğrenebilir ve Türkiye’nin Maldivine gitmek için yola koyulabilirsiniz. Elbette ki bu otobüsler direkt olarak Salda Gölü’nün olduğu konuma değil, gölün de içerisinde bulunduğu Yeşilova ilçe merkezine gidecektir. İlçeye ulaştıktan sonra kalan 4 km’lik mesafeyi de bir taksiye binerek gidebilirsiniz. Ayrıca Burdur’a gelmişken Sagalassos Antik Kentine uğramayı da unutmayın 🙂

Salda Gölü Giriş Ücreti 2023

2023 yılı Ocak ayı Salda Gölü giriş ücreti ise şu şekildedir;

  • Araçsız kişi başı; 7 TL
  • Motosiklet; 14 TL
  • Otomobil; 21 TL
  • Minibüs; 63 TL
  • Midibüs; 105 TL
  • Otobüs; 210 TL

 

Salda Gölü
Salda Gölü

Salda Gölü Hangi Kayaç Türüdür?

Stromatolit kayaçlar olarak adlandırılan kireçtaşına benzer bir yapıdan oluşan bu göl, Göller bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu kayaçlar, aynı zamanda Mars yüzeyinde de bulunuyor olmakla birlikte, gölün içeriğine magnezyum karışmasını sağlıyor. Ve aynı zamanda gölün yüzeyi ile kıyı kesimlerinin beyaz olmasının sebebi de yine bu kayaçlardır. Gölün arka kısmında bir de orman vardır ve bu ormanda tavşan, tilki, keklik gibi hayvanlar yaşar.

Salda Gölü Hastalıklara İyi Gelir Mi?

Tektonik bir krater gölü olmakla birlikte, su ve kumunda soda, kil ve magnezyumun bulunması sebebiyle cilt hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Eğer sivilce, mantar ve daha başka türlü cilt hastalıklarınız varsa, Salda Gölü’ne giderek bu hastalıklardan önemli ölçüde kurtulabilirsiniz. Bu, uzmanlar tarafından önerilmekte olup imkanı olan herkesin yararlanması gereken bir şifa durumudur. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir