Zeugma Mozaik Müzesi Nerede? Giriş Ücreti Nedir? 2023
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Zeugma Mozaik Müzesi Nerede? Giriş Ücreti Nedir? 2023

0

Tarih ve kültür meraklısı olan herkesin dikkatini çeken Zeugma Mozaik Müzesi, çok ciddi bir sanatsal zenginliğe sahip olan Mozaik Müzesi olarak bilinir. Hatta yapısal büyüklüğü ve mozaiklerinin kapladığı alan doğrultusunda, Zeugma Mozaik Müzesinin dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. 

Zeugma Mozaik Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

Müzenin de adını almış olduğu ve zamanında dünyanın en zengin, en ihtişamlı şehirlerinden biri olarak gösterilen Zeugma, M. S. 256 yılında Sasani Kralı I. Şapur tarafından ele geçirilip adeta yerle bir edilmiştir. O saldırıdan sonra ayakta kalan ve günümüze dek gelen eserler ise Zeugma Mozaik Müzesi ile diğer çevre il müzelerinde sergilenmektedir. 

9 Eylül 2011 tarihinde açılan ve kısa süre içerisinde bile dünyaca ünlü bir mozaik müze haline gelen Zeugma, ilk açıldığı günde tam 5 bin kişi tartından ziyaret edilmiştir. Bu müzede mimari ve sanatsal yapının ön plana çıkması kadar, teknolojinin ön planda olduğunu da görüyoruz. Bu müzede bulunan ve 2 bin yıllık geçmişe sahip olan mozaik parçaların eksik kısımları, yüksek teknoloji imkanlarıyla görüntü şeklinde tamamlanmaktadır. Bu müzeye giriş yaptığınızda genel itibariyle mozaik ve arkeoloji salonları ile sergi ve konferans merkezleri göreceksiniz. Özellikle de Zeugma Müzesi Çingene Kızı eseri, buraya gelen misafirlerin dikkatini en çok çeken eser olarak biliniyor. 

Zeugma Ne Demek?

Zeugma Mozaik Müzesi eserleri hakkında bilgi vermeden önce, Zugma’nın ne demek olduğuna hep birlikte bakalım istedik. 

Büyük İskender’in tüm dünyayı ele geçirmeyi hedeflediği ve Anadolu topraklarından geçtiği dönemlerde, İskender’in komutanlarından biri olan Selevkos Nikator, Fırat kıyılarını uygun görerek burada bir yerleşim kurmaya karar verir. Burada kurmuş olduğu kente ise bir farklılık olarak kendisi ile nehrin adının birleştiği bir isim vermek istemiş. Ve bölge o günden sonra Selevkos Euphrathes olarak anılmıştır. Bu bölge daha sonra M. Ö. 64 yılına gelindiğinde ise Roma hakimiyetine geçmiş ve bölgenin ismi de değiştirilmiştir. Romalılar bu bölgeye, “köprü başı” anlamına gelen Zeugma adını vermiş ve bölgenin adı o tarihten günümüzde dek bu isimde kalmıştır. 

Zeugma Mozaik Müzesi Eserleri

Şimdi de Zeugma Müzesi eserleri hangileriymiş, hep birlikte bir göz atalım;

Çingene Kızı

Çingene Kızı Mozaiği
Çingene Kızı Mozaiği

Zeugma Mozaik Müzesi’nin en büyüleyici eserlerinden biri olan Çingene Kızı mozaiği, M. S. 2’inci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen oldukça gerçekçi ve ziyadesiyle canlı bir eserdir. Bu mozaiği yapan kişi, Çingene kızının bakışlarını ön plana çıkarmakla birlikte, bu bakışların yanına sevinç ve hüznü aynı anda işlemiştir. Helenistik Dönemin “üç çeyrek bakış” teknikli bu resim sanatı, Zeugma Müzesi ve şehrinin simgesi haline gelmiştir. 

Savaş Tanrısı Ares

Savaş Tanrısı Ares
Savaş Tanrısı Ares

Bu müzede sadece mozaikler bulunmamakla birlikte, buradaki heykeller de oldukça dikkat çekici niteliktedir. Bu müzede yer alan ve Savaş Tanrısı Ares olarak adlandırılan bronz heykel ise, müzeye renk katan diğer bir eser olarak dikkat çekmekte.

Okeonos ve Tethys Mozaiği

Okeonos ve Tethys Mozaiği
Okeonos ve Tethys Mozaiği

Okeanos Villası’nın sığ havuzundaki taban mozaiği olarak bilinen bu eser, Erken Roma İmparatorluk dönemine aittir. Mozaike, ırmak tanrısı Okeanos ile eşi Tethys figürleri işlenmiştir. Mozaik çevresi ise geometrik üçlü örgü bordür ile çevrelenmiştir. Mozaik içerisindeki ana figürlere ek olarak, birbirinden farklı balık türleri görmek de mümkün. 

Akrotas ve Euphrosine Mozaiği

Bu eser de Menad Villası’nin bir odasının bir mozaiğidir. 1998 yılında bölgedeki tarihi eserler için bir kurtarma çalışması gerçekleşmiş ve bu eser, Çingene Kızı olarak tanımlanan ünlü mozaiğin hemen yan odasında bulunmuştur. Mozaik içerisine göz gezdirdiğimizde, “yönetici ve aktarıcı” anlamına gelen Akrotas ile “neşe ve sevinç veren” anlamlarındaki u perisi Eurosine’yi görmekteyiz.

Akhilleus Mozaiği

Akhilleus Mozaiği
Akhilleus Mozaiği

Yunan mitolojisinde en çok konu edilen kişi Akhilleus’un konu edildiği bu mozaikte, Akhilleus’un yakılarak kurban verilmeye çalıştığı görülmekte. Mozaik taşlarının soldan sağa doğru işlenmiş olması, telaş ve hareketliliği simgelemektedir. Ayrıca, mozaik kenarlarının dalga motifleri ile süslendiğini de görüyoruz. Bunun amacı ise mozaiğin bulunduğu havuz su ile doldurulduğunda, hareketli bir görüntünün sağlanmasıydı. 

Europhe’nin Kaçırılışı Mozaiği

Europhe’nin Kaçırılışı Mozaiği
Europhe’nin Kaçırılışı Mozaiği

B bölgesi olarak adlandırılan alanda yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan Europhe’nin Kaçırılışı Mozaiği, Tanrı Zeus’un bir boğa kılığına girip Suriyeli kız Europhe’yi kaçırmasını konu almaktadır. Birecik Baraj gölü sularının B bölgesi kazı alanını kaplamasından bir gün önce kurtarılarak Zeugma Mozaik Müzesine taşınan bu eser, bu esnada hafif bir şekilde zarar görmüşse sonrasında ise orijinaline uygun olarak restore edilmiştir. 

Zeugma Mozaik Müzesi Nerede?

Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep ilimizin Şehitkamil ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu müzeye ulaşım sağlamak için özel araçlarınızla gelebileceğiniz gibi, Gaziantep şehir merkezinden Şehitkamil ilçesine hareket eden toplu taşımalara da binebilirsiniz.

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti 2023

Gaziantep Zeugma Müzesi giriş ücreti 2023 yılı için 65 TL olarak belirlenmiştir. Öğretmen ve öğrencilere ücretsiz olan bu müzeyi ve ülkedeki diğer tüm müzeleri, dilerseniz 60 TL karşılığında müze kart sahibi olarak yılda 2 defa tamamen ücretsiz bir şekilde gezip görebilirsiniz.

Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Zeugma Mozaik Müzesi giriş saatleri şu şekildedir;

  • Açılış saati; 08:30
  • Kapanış saati; 17:00
  • Gişe kapanış saati: 16:30

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir