Phaselis Antik Kenti Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023
  1. Anasayfa
  2. Antik Kent Gezi Rehberi

Phaselis Antik Kenti Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023

0

İsmi çok da bilinmeyen, hatta belki de birçoğumuzun ilk defa duyacağı Phaselis Antik Kenti, aslında herkesin mutlaka gezip görmesi gereken önemli bir yer konumundadır. Akdeniz’in masmavi suyu ile Toros Dağlarının o ihtişamlı görüntüsünün tam da ortasında yer alan bu kent, ayrıca Faselis Antik Kenti olarak da bilinmektedir. Biz de sizlerin bu harika antik kenti daha iyi tanıması ve bilmesi, hatta gezip görülecek yerler listesine eklemesi için bazı bilgilendirmelerde bulunduk. Herkese keyifli okumalar dileriz.

Phaselis Antik Kenti Gezilecek Yerler

Göz alıcı güzelliğe ve merak uyandıran köklü bir tarihe sahip olan bu yer hakkında birtakım bilgiler edindik. Şimdi sıra, bu kentin gezilip görülmesi gereken yerlerine geldi. İşte, Phaselis Antik Kenti gezilecek yerleri;

Su Kemeri

Phaselis Antik Kenti - Su Kemeri
Phaselis Antik Kenti – Su Kemeri

Phaselis Antik Kenti’ne girdiğinizde görüp görebileceğiniz en anıtsal yapı, buradaki su kemeridir. Kullanıldığı dönemden bu yana var olmayı başarmış bu kemer, M. S. 2 yılında, Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Ortalama uzunluğu 450 metre olan su kemeri, civar bölgede yer alan Tahtalı Dağı ve diğer tepelerden, şehre su getirmekteydi. 

Sütunlu Cadde

Phalesis Antik Kenti - Sütunlu Cadde
Phalesis Antik Kenti – Sütunlu Cadde

Güney Limanı ile Askeri Liman arasına konumlandırılmış Sütunlu Cadde, kentin günümüzde var olan eserlerinin en iyi gözlemlendiği yerlerdendir. Toplamda 225 metre uzunluğa ve 25 metre genişliğe sahip olan bu cadde, komple çam ağaçlarıyla kaplıdır. Zaten bu caddede yürürken, o çam ağaçlarının gölgesinde olmanın huzuru gerçekten de insanın içini açıyor. 

Roma Hamamı

Phaselis Antik Kenti - Roma Hamamı
Phaselis Antik Kenti – Roma Hamamı

Sahip olduğu özellikler bakımından Roma kültürünü fazlasıyla yansıtan Roma Hamamı, Hipokaust sistemiyle ısıtılmaktaydı. M. S. 3’üncü yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bu hamam, yapıldığı zamana göre oldukça büyük bir mimariye sahipti. Phaselis Antik Kenti gezilecek yerler arasına eklemiş olduğumuz bu hamami sizlere de kesinlikle tavsiye ederiz. 

Tiyatro

Phaselis Antik Kenti - Tiyatro
Phaselis Antik Kenti – Tiyatro

Phaselis Antik Kenti’nin en olmazsa olmaz yapılarından biri de tiyatrosudur. Yine M. Ö. 3’üncü yüzyıllarda inşa edildiği düşünülen bu tiyatro, yaklaşık 5 bin seyirci kapasitesine sahipti. Zamanında bölgenin en önemli taşlarından inşa edilmiş tiyatro, iki katlı bir yapıya sahiptir. 

Akropolis

Phaselis Antik Kenti - Akropol
Phaselis Antik Kenti – Akropol

Bu kentin ilk yerleşimlerinden biri olan Akropolis, günümüzde ise neredeyse tamamen bitki örtüleri ile kaplanmıştır. İnşa edildiği zamanda Athena Tapınağı olarak kullanılan Akropolis’in iç kısmında, çok sayıda ev ve sarnışın yer aldığı bilgisini de vermek isteriz. Ve burası, yüksek bir konumda yer alıyor olması itibariyle, burada bir de tanrıçaya adanmış tapınağın olduğu tahmin edilmekte. 

Phaselis Antik Kenti Giriş Ücreti 2023

 Phaselis Antik Kenti giriş ücreti 2023 yılı için, Müzekart olmadan yapılan girişlerde her bir kişi için 70 TL’dir. Bunlara ek olarak, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilerden herhangi bir giriş ücreti talep edilmemektedir. 

Phaselis Antik Kenti giriş saatleri ise şu şekildedir;

Yaz Sezonu; 08:00 – 19:30

Kış Sezonu; 08:30 – 17:30

Phaselis Antik Kenti Nerede?

Akdeniz’in hemen kıyısındaki Phaselis Antik Kenti, Antalya’nın Kemer ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Antalya şehir merkezinin Körfez batısında yer alan bu antik kent, şehir merkezine 55 kilometre uzaklıktadır. Ek olarak, Phaselis Antik Kenti’nin Kemer ilçe merkezine olan uzaklığı 15 kilometre, çevre bölgede bulunan Çıralıya’ya 25 kilometre ve Adrasan’a ise 40 kilometredir. 

Phaselis Antik Kenti’ne nasıl gidilir diye soracak olursanız, kendi özel aracınızla bu kente kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Kentte, aracınızı park etmeniz için otopark hizmet mevcuttur. Kendi aracı olmayan misafirler ise Kemer ilçe merkezinden buraya hareket eden toplu taşıma araçlarını kullanabilirler. 

Phaselis Antik Kenti Tarihi

Özellikle de sahip olduğu konumu itibariyle kendi döneminde çok daha büyük öneme sahip olan Phaselis Antik Kenti, bir efsaneye göre Dor kökenli Lakios adlı bir kolonisi tarafından M. Ö. 690’lı yıllarda kurulmuştur. Phaselis Antik Kenti’nin kuruluşunu anlatan o efsane, tam olarak şu şekildedir;

“Bir şehir kurmak amacıyla birlikte yola çıkan Lakios ve kardeşi Antiphemos, bu yolculuk öncesinde bir kahine danışmaya karar verirler. Kahin ise iki kardeşin de beklemediği bir şeyi, Lakios’a kardeşini gitti yönün tam tersine gitmesini söyler. Sözlerine devam eden kahin, Lakios’a; “Bir buruna geldiğinde gemilerin batacak. Gemilerin battığı bu burundan, kuzeye doğru tam bir gün boyunca yürü. Gün batarken varmış olduğun o noktada ise bir adet şehir kur.” diye izah eder. Kahinin söylediği her bir sözü dikkatlice dinleyen ve uygulamaya koyulan Lakios, gemileri eşliğinde yolculuğa koyulur. Ve kahinin sözleri gerçek olur. Lakios’un gemileri, Hiera Akra’da yani, günümüzdeki Gelidonya Burnu olarak bilinen yerde batar. Kehanete sonuna kadar inanan Lakios ve adamları, gemileri battıktan sonra kuzey yönüne doğru tam bir gün boyunca yürümeye başlarlar. Tam da gün batacağı sıra gelmiş oldukları yer ise, Phaselis’in tam olarak üzeridir.

Bu noktada Kylabros isimli bir çobanla karşılaşan Lakios ve adamları, arazinin kime ait oldukları sorusu ile burayı satın almak istedikleri yönündeki taleplerini çobana iletirler. Çoban ise Lakios’a bu arazinin kendisine ait olduğunu ve satabileceği yanıtını verir. Lakios, bu arazi karşılığında çobana tuzlu balık mı yoksa arpa ekmeği mi istiyorsun diye bir soru yöneltir. Çoban, her gün arpa ekmeği yeme fırsatı olduğu için, tuzlu balığı seçer. Çoban Kylabros’a verilen bir miktar tuzlu balık karşılığında satın alınan bu bölgeye Phaselis Antik Kenti kurulur. Ve şehir kurulduktan sonra çoban Kylabros bir kahraman ilan edilir ve bölgede kendisine özel şenlikler düzenlenir.

Hatta bu arazinin satın alma işlemleri esnasında Kylabros’un tuzlu balık talep etmesinden sonra, Phaselis şehrinin kuruluş sembolü de yine tuzlu balık olarak belirlenir. Tuzlu balığa ek olarak emi resimleri ve sikkeler de yine bu şehrin sembolleri arasında eklenmiştir. Şehrin kurucusu Lakios ve arazinin sahibi olan çoban Kylabros arasında geçen bu pazarlık yöntemi, zamanla birçok farklı coğrafya tarafından duyulmuştur. Bu coğrafyalar ise iki taraf arasında geçen bu ilginç pazarlık ve alışveriş sürecini alay konusu edinmiştir. Bu alay konusu olma durumu ise “Phaselis Hediyesi” tabirini ortaya çıkarmakla birlikte, bu tabirin anlamı ise “ucuza kapatılmış, ucuza gitmiş” demektir.

Phaselis Antik Kenti’nin kuruluş hikayesini de okuyup zihnimizde canlandırdıktan sonra, bu kentin tarihi hakkındaki bilgilendirme kısmımıza devam edelim. Bir zamanların en güçlü ve zengin liman kenti olan Phaselis (Faselis), günümüzde ise yaz tatil sezonlarının en vazgeçilmez yüzme bölgeleri arasında. Elbette ki bizler, dünyanın önde gelen antik kentleri arasında olan Phaseils Antik Kenti’ne daha güzel şekilde sahip çıkılması arzu etmekteyiz. Bazı arkeologlar, bu kentin antik çağdaki adının “Mopsopia” olduğunu iddia etmektedir. Bu iddiaları güçlendiren ise şehrin kuruluşunda başrolde olan Lakios’un aslında Argos kökenli birisi olduğu ve Mopsos soyundan geldiği söylentisidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir