İstanbul (Beşiktaş) Resim Müzesi Giriş Ücreti 2023 ve Ziyaret Detayları
  1. Anasayfa
  2. Müzeler

İstanbul (Beşiktaş) Resim Müzesi Giriş Ücreti 2023 ve Ziyaret Detayları

0

İstanbul gezilecek yerler arasında olan İstanbul Resim Müzesi giriş ücreti 2023 yılı tarifesini öğrenmeye hazır mıyız? Tanzimat Fermanı sonrasında inşa edilmiş olan bu güzel Müze, oldukça da iyi bir konumda yer almaktadır. Milli Saraylar Resim Müzesi olarak da bilinen yapıt, dönemin padişahı Sultan Abdülmecit tarafından Dolmabahçe Sarayı içerisine yaptırılmıştır. Ayrıca müzenin sahip olduğu alanın gerek Osmanlı ve gerekse de Türkiye Cumhuriyeti açısından önemi oldukça büyük. Sarayın Veliaht Dairesi olarak bilinen bu kısmı Osmanlı döneminde Sultan Abdülaziz, Sultan V. Murad, Sultan II. Abdülhamid, Sultan V. Mehmed Reşad, Yusuf İzzettin Efendi, Sultan VI. Mehmed ve Halife Abdülmecid kullanmıştır.

Günümüzde ise önemli restorasyon çalışmalarından geçen müze, 22 Mart 2014 tarihinde Milli Saraylar Resim Müzesi olarak halk ziyaretine açılmıştır. Ve Milli Saraylar Resim Müzesi, anımsanacak özelliklere sahip olmakla birlikte, ülkemizin için de çok güzide bir değerdir. Osmanlı saraylarının resim olgusunu, Türkiye’de Batılı anlamda ilk tablo koleksiyonunun oluşumu ve gelişimini bu müzede görebilirsiniz. Halk ziyaretine açılmış olduğu günden 2020 yılına kadar müze içerisinde 200’ü aşkın eser sergilenmiştir. Tabii bu eserler, sadece Topkapı Sarayı Müze Koleksiyonu’na ait olanlardı. Elbette ki bunlar haricinde daha binlerce eserin sergilenmiş olduğu söylenebilir. Müze içerisindeki o harika ambiyansı gördüğünüzde, buranın çağdaş müzeciliğe ait en iyi eserlerden biri olduğunu göreceksiniz. Ayrıca müze ambiyansı, ışıklandırması ve dizaynını da çok seveceksiniz.

İstanbul Resim Müzesi içerisinde 34 farklı oda mevcut. Ve bu odalardan birinde, Türkiye’nin en büyük Oryantalist tablosu olma özelliği taşıyan Félix-Auguste Clément’in Said Halim Paşa Yalısı’nda bulunan Gatah Çölü’nde Prens Halim’in Ceylan Avı: Tazı Payı adlı eser de sergilenmektedir. Bunun yanı sıra, müzenin tüm odalarında toplam 553 farklı eser mevcut. Eserler, kategorize edilerek müzenin farklı odalarına yerleştirilmiş vaziyettedir. Yani müzeyi ziyaret eden bir kişi, odaların tümümü gezerek buralardaki eserleri de belli bir kategoriye göre inceleyebilir. Siz de İstanbul gezilecek yerler arasında olan İstanbul Resim Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Peki, İstanbul Milli Saraylar Resim Müzesi giriş ücreti 2023 yılı tarifesi nedir? Müzeye giriş ve çıkış saatleri nelerdir? İşte, tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabı…

İstanbul Beşiktaş Resim Müzesi
İstanbul Beşiktaş Resim Müzesi

İstanbul (Beşiktaş) Resim Müzesi Giriş Ücreti 2023

Milli Saraylar Resim Müzesi giriş ücreti 2023 yılı tarifesi şu şekildedir;

  • Yerli Ziyaretçi Giriş Ücreti = 45 TL
  • Yabancı Ziyaretçi Giriş Ücreti = 130 TL
  • 7 – 25 Yaş Arasındaki Yerli Öğrenci Giriş Ücreti = 20 TL
  • 7 – 25 Yaş Arasındaki Yabancı Öğrenci Giriş Ücreti = 40 TL

Not: En az 20 kişilik gruplar halinde gelirseniz, İstanbul Milli Saraylar Resim Müzesi’ni %20 oranında indirimle ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Resim Müzesi Nerede?

Milli Saraylar Resim Müzesi, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer almaktadır. Bu güzel müzeye ulaşım sağlamak için vapur, tramvay ve otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Zaten Dolmabahçe Sarayı’na geldiğinizde, aynı zamanda bu müzeye de ulaşmış olursunuz.

İstanbul Resim Müzesi Ziyaret Saatleri

İstanbul Milli Saraylar Resim Müzesi açılış ve kapanış saatleri aşağıdaki gibidir;

  • Müze Açılış Saati = 09:00
  • Müze Kapanış Saati = 18:00
  • Müzenin Gişe Açılış Saati = 09:00
  • Müzenin Gişe Kapanış Saati = 17:00

Not: İstanbul Milli Saraylar Resim Müzesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Yılbaşı, Ramazan Bayramının birinci günü ile Kurban Bayramının birinci gününde ziyarete kapalıdır. Ayrıca haftanın Pazartesi günleri müze içerisinde temizlik ve dizayn çalışmaları yapılmaktadır. Yani müze Pazartesi günü de kapalı olmakla birlikte, haftanın diğer günlerinde ziyaret edilebilir.

İstanbul Resim Müzesinde Müzekart Geçerli Mi?

İstanbul Milli Saraylar Resim Müzesi’nde Müzekart geçerli değildir. Bu müzeyi ziyaret eden kişilerin ücret ödeyerek bilet alması gerekir.

İstanbul Resim Müzesi’ne Kimler Ücretsiz Girebilir?

0 – 6 yaşarasındaki ziyaretçiler, İstanbul Milli Saraylar Resim Müzesi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir