Emirgan Korusu Kahvaltı Fiyatı, Giriş Ücreti,Gezilecek Yerleri 2023
  1. Anasayfa
  2. Koru ve Parklar

Emirgan Korusu Kahvaltı Fiyatı, Giriş Ücreti,Gezilecek Yerleri 2023

0

Emirgan Korusu, İstanbul gezilecek yerler arasında en çok tercih edilen bölgelerden biridir. İstanbul Boğaz’ı kenarında yer alan bu güzel bölge, tam 47 hektarlık büyükçe bir alanı kapsıyor. Ayrıca İstanbul’da nerede kahvaltı yapılır diye soracak olursanız, yine sizler için Emirgan Korusu’nu kesinlikle tavsiye ederiz. Sırtlar ve yamaçlar üzerine konumlandırılmış olan bu güzel koru, özellikle de bahar ayları geldiğinde apayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Emirgan Korusu

Emirgan Korusunda Neler Var?

Koru içerisinde üç farklı köşk bulunmakta ve bunlar Beyaz Köşk, Pembe Köşk ve Sarı Köşk olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca koru bölgesinde her sene düzenli olarak kutlanan Lale Festivali, buraya gelen ziyaretçi sayısını da ciddi oranda artırıyor.

Emirgan Korusu Lale Festivali
Emirgan Korusu – Lale Festivali

Yine burada bulunan yapay gölet ve şelaleler ise Emirgan Korusu’nun sahip olduğu güzelliği daha da artırmakta ve gelen ziyaretçilerin daha keyifli vakitler geçirmesini sağlamaktadır. Elbette spor yapmayı seven ziyaretçiler de düşünülmüş olup, koru bölgesi içerisine yürüyüş ve koşu parkurları yapılmıştır.

Emirgan Korusu Yürüyüş Alanı
Emirgan Korusu – Yürüyüş Alanı

Ayrıca buraya geldiğinizde sevdiklerinizle birlikte piknik yapabileceğiniz alanlar da mevcut olup, bu alanlarda doğal bir ortam içerisinde güzel vakitler geçirebileceksiniz. Emirgan Korusu piknik yapılacak yerler kısmında bulunan çocuk oyun alanları ise bu bölgeye gelen çocuklu aileler için oldukça ideal yapıdadır.

Şimdi de İstanbul boğaz manzaralı yerler arasında olan Emirgan Korusu’nun seyir terasına doğru yol alalım. Buraya geldiğinizde, sizleri eşsiz bir boğaz manzarası bekliyor olacaktır. Birbirinden güzel fotoğraflar da çekebileceğiniz bu teras, aynı zamanda Emirgan Korusu’nun en çok ziyaret edilen kısmı olarak da bilinmektedir. Ve koru içerisinde üç adet köşkün yer aldığını belirtmiştik.

Ziyaretçiler, bu köşklere giderek kendileri için en güzel menüler dahilinde sunulan kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeklerinden yiyebilirler. Ayrıca yine bu köşklerin çay ve kahve sunumlarının da gerçekten çok iyi olduğunu belirtmek isteriz.

 

Emirgan Korusu Köşkleri

Emirgan Korusu bölgesi üzerinde bulunan 3 adet köşk, 1871 ile 1878 yılları arasında inşa edilmiş olan yapıtlardır. İsimlerini ise sahip olduğu renklerden alan bu köşkler, sahip oldukları eşsiz mimarileriyle birlikte, hem Emirgan Korusu’na ve hem de İstanbul şehrine apayrı bir renk katmaktadır. Şimdi de bu 3 köşkü kısaca tanıyalım.

 

Sarı Köşk

Emirgan Korusu - Sarı Köşk
Emirgan Korusu – Sarı Köşk

Süsleme sanatı ve motiflerinin çokluğu ile ön plana çıkan Sarı Köşk, Emirgan Korusu köşkleri arasında en önemlisi olarak bilinmektedir. Eğer İstanbul Boğazı’nı en güzel açıyla seyretmek istiyorsanız bu köşke gelmenizi ve burada bulunan restoran ile kafelerde oturmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Pembe Köşk

Emirgan Korusu Pembe Koşk
Emirgan Korusu Pembe Köşk

Emirgan Korusu’nun bir diğer güzelliği olan Pembe Köşk ise Osmanlı mimarisinin en iyi örnekleri arasında gösterilir. Yine bu köşkte de restoran ve kafeler mevcuttur.

 

Beyaz Köşk

Emirgan Korusu - Beyaz Köşk
Emirgan Korusu – Beyaz Köşk

Emirgan Korusu bölgesinin tam merkezinde yer alan Beyaz Köşk, daha çok günümüz mimarisine yakın olan bir yapıttır. Ayrıca bu yapıtın çevresine bulunan havuz ve renkli çiçekler, bölge ambiyansına ekstra bir güzellik katıyor.

 

Emirgan Korusu Gezilecek Yerler

Emirgan Korusu, elbette ki sadece az önce belirtmiş olduğumuz 3 adet köşkten ibaret bir yer değildir. Tamamı ile bir güzellik merkezi olan bu güzel koruda, oturarak çok güzel vakitler geçirebileceğiniz bir meydan kısmı mevcuttur. Bu kısım, genelde korunun en kalabalık yeri olarak bilinir. Hatta özellikle de hafta sonları gün ortalarında gelirseniz, bu büyükçe meydanda oturmak için yer bulmanız neredeyse imkansız olacaktır. Ayrıca Emirgan Korusu meydan bölgesinin tam da orta kısmında yer alan gölet, birbirinden güzel ördeklere ev sahipliği yapıyor. Göl kenarına giderek o güzel ördeklerin yüzüşünü seyredebilirsiniz.

Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

Emirgan Korusu’nda yapay şelalelerin var olduğunu da söylemiştik. Bu şelalelerden akan sular, meydan kısmındaki göle doğru akmaktadır. Koru bölgesinde düzenlenen Lale Festivali ise tam olarak bu kısımlarda gerçekleştiriliyor. Eğer doğal ortamlarında bulunan ve yaşları oldukça büyük ağaçları görmek isterseniz, yine Emirgan Korusu’nda bu ağaçlarında bulunduğu bilgisini de sizlerle paylaşmak isteriz. Korunun piknik yerleri ise tam bir saklı cennet köşesi güzelliğinde olup, bu kısımlarda vakit geçirmek sizlere huzur dolu anlar yaşatacaktır.

 

Emirgan Korusu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Emirgan Korusu, İstanbul ilimizin Sarıyer ilçesinde yer alan muhteşem bir doğal güzellik bölgesidir. Bölgenin tam konumunu ise Sarıyer ilçesi, İstanbul Boğazı’nın tam yanı olarak belirtebiliriz.

 

Emirgan Korusu Kahvaltı Fiyatı 2023

Emirgan Korusu 2023 yılı kahvaltı fiyatı aşağıdaki gibidir;

  • Tek kişilik kahvaltı tabağı 89 TL
  • İki kişilik serpme kahvaltı 249 TL

Ancak bu ücretler, şu an okumuş olduğunuz bu içeriğin hazırlanmış olduğu dönemin mevcut fiyatlarıdır. Yani siz bu yazıyı okurken, aradan geçen zaman süresinde fiyat güncellemesi yapılmış olabilir. Yine en doğru fiyat bilgisini, koruya gittiğinizde oradaki menülerden direkt olarak görebilirsiniz.

 

Emirgan Korusu Giriş Ücreti 2023

2023 yılı için Emirgan Korusu’na giriş için hiçbir ziyaretçiden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Eğer özel aracınızda geldiyseniz sadece 40 TL gibi bir özel otopark ücreti ödemesi yaparsınız.

Emirgan Korusu Açılış – Kapanış Saatleri

Haftanın her günü gidebileceğiniz Emirgan Korusu açılış ve kapanış saatleri şu şekildedir;

Açılış Saati = 07:00

Kapanış Saati = 23:00

Köşklerin Açılış Saati = 09:00

Köşklerin Kapanış Saati = 23:00

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir