Düden Şelalesi Nerede? Giriş Ücreti Nedir? 2023
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Düden Şelalesi Nerede? Giriş Ücreti Nedir? 2023

0

Hiç şüphesiz ki Antalya ili, ülkemizin en güzel ve en çok turist çeken kentleri arasındadır. Yerli ve yabancı turistler, özellikle de yaz aylarında Antalya ilini ziyaret ederek mükemmel bir doğa tatiline imza atarlar. Ve her yıl yaklaşık olarak 3 milyon turist ağırlayan ilin en gözde doğal güzelliklerinden biri de Düden Şelalesidir.

Antalya’nın Kepez ilçesine ait olan Düden Şelalesi, ilerleyen Düden Çayı dahilinde iki kola ayrılır. Ve bu kollar, Antalya’ya 7 kilometre uzaklıkta olan Aşağı Düden, Varsak’a da 1 kilometre uzaklıkta olan Yukarı Düden Şelalesi olarak adlandırılır.

Hatta bu şelale, bazı kaynaklarda Düdenbaşı Şelalesi ve İskender Şelalesi olarak da tanıtılmaktadır. Düdenbaşı Şelalesi tabiri daha çok halk arasında geçmekteyken, İskender Şelalesi tabirinin ise bir hikayesi vardır. Hikayeye göre Büyük İskender, bu bölgeden geçerken atlarına bir şelaleden su içirir. Ve şelale, o günden sonra İskender Şelalesi olarak kaynaklardaki yerini alır. Elbette ki yan isimler, sadece belirli hikayeler ve halk arasında olmasıyla birlikte, şelalenin resmi adı Düden Şelalesi’dir. 

Düden Şelalesinden Kaç Metreküp Su Dökülür?

Düden Şelalesinde saniyede ortalama 15 – 16 metreküp su aşağı doğru dökülür. Bu suyun maksimum debisi ise 94 metreküptür. Ve belki de bu şelaleyi diğerlerinden ayıran en ilgi çekici özelliği de arkasına doğru uzanan mağarasıdır. Ayrıca mağara içlerinde de dev oyuklar vardır ve bu oyuklar, adeta bir pencere görevi görerek mağaraya görsel bir şölen katar. Mağarada yer alan oyukların içerisine giderek Düden Şelalesinin akan o şiddetli suyunu çok daha farklı bir açıdan izleme deneyimini edinebilirsiniz.

Şelale içerisinde bir de Gençlik Parkı mevcuttur ve burada sevdiklerinizle vakit geçirebilirsiniz. Bu parka giderek 40 metre yükseklikten aşağı doğru akan Düden Şelalesi manzarası eşliğinde çok keyifli bir piknik etkinliği düzenlemenizi tavsiye ederiz. Bu parkta aynı zamanda restoran ve kafeler de bulunmaktadır. Doğanın yeşilinin her bir tonunu bünyesinde barındıran bölge, havası ve atmosferi ile adeta sizi kendine hayran bırakacak nitelikte. Antalya merkeze yakın gezilecek yerler listesi düşünüldüğünde, alternatif seçeneklerin en iyilerinden biri olan Düden Şelalesi hakkında bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz.

Düden Şelalesi Nerede?

Düden Şelalesi, Antalya ilinin bir ilçesi olan Kepez sınırları içerisinde yer almaktadır. Şelale, bulunduğu konum ve sahip olduğu yapı itibariyle bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. 

Düden Şelalesi
Düden Şelalesi

Düden Şelalesi Giriş Çıkış Saatleri 2023

Düden Şelalesi yılın her günü ziyaret edilebilen bir yerdir. Ancak ziyaret saatleri yaz ve kış aylarına göre farklılık gösterir. Düden Şelalesi ziyaret saatleri yaz ayları için 08:00 – 19:30 arası ve kış aylarında ise 08:00 – 18:00 arasıdır. 

Düden Şelalesi Giriş Ücreti
Düden Şelalesi Giriş Ücreti

Düden Şelalesi Giriş Ücreti 2023

2023 Yılı itibari ile Düden Şelalesine giriş için öğrenci ücreti 10 TL , Tam ücret 15 TL gibi bir ücret ödenmesi gerekmekte. Ve bu ücrete ek olarak başka hiçbir ücret ödemesine gerek olmamakla birlikte, bu ücret dahilinde Şelale Bölgesinde piknik de yapabilirsiniz. 

Düden Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Düden Şelalesi’ne gitmek için toplu ulaşımı kullanacak olan ziyaretçiler, minibüs veya otobüsleri tercih edebilirler. Minibüs tercih etmek isteyenler sırasıyla; 

  • Antalya merkezden kalkan Varsak minibüslerine binebilirler. 

Otobüs ile Düden Şelalesi’ne gitmek isteyen ziyaretçiler ise;

  • VC30 – CV17 – CV17A – VC30 – VL62 – VF66 – VC69 hat numaralı otobüsleri tercih edebilirler.

Yine elbette ki özel araçlarla da gidilebilir. Özel araçla gitmek isteyen ziyaretçiler de Antalya – Varsak yolu üzerinden 20 dakikalık bir yolculuk sonrası Düden Şelalesi’ne ulaşım sağlayabilir. 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir