Assos Antik Kenti Nerede? Tüm Detaylar 2023
  1. Anasayfa
  2. Antik Kent Gezi Rehberi

Assos Antik Kenti Nerede? Tüm Detaylar 2023

2

Tarihin birçok olaya tanıklık ettiği il olarak bilinen ve bizim için oldukça değerli manevi ruhu ile kalbimizde apayrı yere sahip olan Çanakkale ilinde karşımıza tarihi bir kent olarak Assos antik kenti çıkmaktadır. Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinde bulunan Assos antik kentin günümüze birçok kalıntısı ulaşsa da tam olarak tarihiyle korunmayan antik kentlerden birisidir. 

Assos Antik Kent Tarihi Nedir?

Assos antik kentinin tarihi M.Ö 6 yüzyıla kadar uzanmaktadır. İlk dönemlerde kent yüzünü denize dönmüş ve şehirde yapı teras şeklinde oluşturulurken teraslar aracılığı ile denize ulaşım bulunsa da Osmanlı döneminde ters istikamette bir şehir ilerlemesi ile Behramkale köyü oluşmuştur. Kent tam olarak sönmüş bir volkanik tepe üzerine kurulmuş kayalıklar arasında bulunmaktadır. İlk olarak bu bölgede kazılar 1881- 1885 yılları arasında Amerikalı arkeoloji grubu tarafından yapılmış ve o zamanlar çok sonuç elde edilememesine rağmen 1981 yılında kazılara tekrar başlanılmış olup, o döneme ait mezarlıklar bulunmuştur. Assos antik kent tarihinden kısaca bahsettik, şimdi de bu kente ulaştığınızda hangi yapıları gezebilirsiniz birde onlara bakalım.

Assos Antik Kentinde Gezilecek Yerler

Assos antik kenti gezilecek yerler oldukça fazla olup bir gününüzü bu geziye ayırmanız doğru bir planlama olacaktır. Şehri gezerken birçok farklı yapıyı görmek mümkündür.

Surlar

Listemizin ilk sırasında surlar yer almaktadır. Kentin çevresini saran ve 3200 metre uzunluğa sahip 20 metre yükseklikte surlarla çevrilidir. Surlar şehre M.Ö 4. yüzyıl da çekilmiştir. Kenti tamamını saran surlarda iki kapı bulunur ve kente giriş çıkışlar 2 ana kapıdan yapılır. İki kapı önünde mezarlar yer almaktadır. Yapılan kazılarda hem anıtsal hem de basit yapı mezarlar bulunmuştur.

Athena Tapınağı

Athena Tapınağı
Athena Tapınağı

Listemizde bir diğer sırada Athena tapınağı yer almaktadır. Kentin en yüksek noktasında bulunan bu tapınak hala büyüleyici görüntüsünü korurken Arkaik çağda yapılan farklı mimarisi ile dikkatleri çekmektedir. Kutsal odada yer alan tanrıça heykeli 1800’lü yıllarda Amerika tarafından götürülmüş, daha doğru bir tabirle kaçırılmıştır.

Amfi Tiyatro

Assos Amfi Tiyatro
Assos Amfi Tiyatro

Şehrin güney yamacına baktığımızda Midilli adası yönüne kurulmuş olan Amfi tiyatro karşımıza çıkmaktadır. Toplamda 2500 kişilik tiyatro Anadolu’da yer alan diğer antik kentlerdeki tiyatrolara nazaran küçük olsa da tarihi yönden büyük bir öneme sahiptir. Bir deprem sonucunda bu tiyatronun yıkıldığı bilinsede bu süreçten sonra kalan alan taş ocağı olarak kullanılmıştır. Arkeologlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda yapım tekniği ve planları ile Roma çağı tiyatrosu olduğu bilinmektedir. Son dönemde restore çalışmalarının tamamlanması ile 1500 kişilik bir tarihi tiyatro alanı oluşturulmuş ve günümüzde festivaller, konserler bu alanda düzenlenmektedir. 

Assos Antik Kenti Nerede?

Çanakkale / Ayvacık’a yaklaşık 15 kilometre Güneyde kalan Behramkale köyünün içerisinde yer almaktadır. Antik dönemde Troas diye adlandırılan bu kent, midilli adasının tam karşı konumundadır.

Assos Antik Kentine Nasıl Gidilir?

Assos antik kente ulaşmak için Ayvacık, Altınoluk veya Küçükkuyuya ulaşmanız yeterli olacaktır. Buradan sürekli olarak sefer yapan minibüsleri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte dilerseniz taksi ile de alana ulaşım sağlayabilirsiniz. Çanakkale merkez ile Assos arası ortalama olarak 88 km lik bir mesafeye sahiptir. 

Assos Antik Kenti Giriş Ücreti 2023

Assos antik kenti 2023 yılı giriş ücreti 50TL olarak belirlenmiştir. Müzekart’a sahip gezginler ücretsiz giriş yapabilirler.

Assos Antik Kenti Açılış ve Kapanış Saati 2023

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 20:00
Gişe Kapanış Saati: 19:30

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir