Çeşme Gezilecek Yerler | En İyi 19 Yer
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Çeşme Gezilecek Yerler | En İyi 19 Yer

0

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Çeşme’nin gezilecek yerleri nerelerdir, gezip görmeye hazır mıyız? On iki İyon kolonisinden biri olan Çeşme ilçesi, yaklaşık 40 bin kişilik nüfusa sahiptir. Takvimler, M.Ö. 7’inci yüzyılı gösterirken Tiranlılar tarafından yönetilen bu kentin, Giritliler tarafından kurulduğu düşünülmekte. Ve yine tarihi kaynaklara göre bu kent, M.Ö. 560 yılında Lidyalıların egemenliğine geçmiş, 11’inci yüzyıla gelindiğinde ise bölgede Türkler hakim olmuştur.

Çeşme Gezilecek Yerler

Tarihi boyunca hep farklı egemenliklerin hakimiyeti altında kalmış olan Çeşme, günümüzde ise bu medeniyetlere ait birçok iz barındırıyor. Çeşme gezilecek tarihi yerler arasında tüm bu izlere rastlamanız mümkün. Elbette ki Çeşme’nin güzellikleri ve gezilip görülecek yerleri, sadece tarihi kalıntılardan ibaret değildir. Bunun yanı sıra plajları, ormanları, kamp yerleri, eğlence merkezleri, koyları, otelleri ve restoranları ile de fazlasıyla ünlü bir yerdir. Çeşme’yi kısaca da olsa şöyle bir tanıdıktan sonra, Çeşme gezilecek yerler içeriğimizin detay kısmına geçebiliriz.

 

Çeşme Marina

Çeşme Marina
Çeşme Marina

Harika bir manzarası ve birbiriden güzel restoran seçenekleri bulunan Çeşme Marina, ilçe merkezinde yer alıyor. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelerek rengarenk bir gece eğlencesi yaşayabilirsiniz. Ayrıca Çeşme Marina’da birbirinden güzel etkinlikler de gerçekleşmekte ve bu etkinliklerin takvimini takip ederek, istediğiniz herhangi birine katılım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Çeşme’nin simgesel yapıtları hangileridir diye soracak olursanız, Çeşme Marina’yı buna örnek olarak gösterebiliriz.

 

Ilıca Halk Plajı

Ilıca Halk Plajı
Ilıca Halk Plajı

Çeşme tatil kentininin Ilıca Plajı, aynı zamanda Türkiye’nin en güzel plajları arasında gösteriliyor. Ayırca bu plajın denizine yer altı kaynaklarından da sıcak ve mineralli sular karışmaktadır. Bu sayede plaj suyu hem daha serin, hem de şifalı bir yapıda değerlendirilebilir. Tam 3 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan bu plaja, her yıl yüz binlerce tatilci adeta akın ediyor. Plaja ücretsiz bir şekilde girilebilmekte ve gelen tatilciler, burada ücretli karşılığında şezlong ve şemsiye kiralamaktadır. Yine bunun yanı sıra deniz, kum ve güneş üçlemesini en güzel şekilde görüp yaşayabileceğiniz bu plajda, bu esnada ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye erişim sağlamanız mümkün.

 

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı Çeşme
Altınkum Plajı Çeşme

Plajlarıyla ünlü olan Çeşme’nin bir diğer gidilesi plajı da Altınkum Plaj Bölgesi’dir. 500 metre uzunluğundaki bu plaj, Çeşme ilçe merkezine sadece 10 dakikalık bir uzaklıkta yer alıyor. Bu plajın kumu gerçekten de adına yakışır bir şekilde altın sarısı olup, denizi ise masmavidir. Çeşme’nin yoğun sıcağı ve nemli havasından bunaldığınız anda kendinizi plajın serin sularına bırakarak rahatlayabilirsiniz. Altınkum Plajı’nın suyu her ne kadar soğuk da olsa, klasik bir söylem olacak ancak bu suya girince hemencik alışıyorsunuz.

 

Pırlanta Plajı

Pırlanta Plajı Çeşme - İzmir
Pırlanta Plajı Çeşme – İzmir

Şimdi de sizleri Çeşme gezilecek yerler arasında pırlanta gibi bir güzelliğe sahip olan Pırlanta Plajı adlı bölgeye götürmek istiyoruz. İncecik ve tertemiz bir kumsala sahip olan bu plaj, sit alanı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Tamamen doğal bir yapıdaki kumsalın uzunluğu ise 400 ile 500 metre arasındadır. Buradaki deniz suyu her ne kadar temiz ve berrak olsa da özellikle de yaz aylarına yoğunlaşan tatilci sayısı, denizin bulanıklaşmasına sebebiyet vermektedir. Eğer siz de yüzmek ve güneşlenmek için bu plajı tercih etmek istiyorsanız, bu tercihinizi yaz tatili sezonunun ilk dönemlerine denk getirebilirsiniz. Bu sayede, plaj fazla kalabalık olmadan burada dilediğiniz gibi yüzüp eğlenebilirsiniz.

 

Tekke Plajı

Tekke Plajı Çeşme
Tekke Plajı Çeşme

Çeşme’nin en küçük plajları arasındaki Tekke Plajı, aynı zamanda ilçe merkezinde bulunan bir yerdir. Bir koyun içerisinde yer alan plaj, çocuklu aileler için de son derece uygun bir yerdir. Bu plajın merkezi bir konumda olması, tatilcilere ulaşım açısından büyük ölçüde kolaylık sağlıyor. Siz de hem kolay şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz ve hem de sığ sularda yüzme keyfi yapabileceğiniz bir yer arıyorsanız, Tekke Plajı tam size göre.

Paşa Limanı

Paşalimanı Kafe
Paşalimanı Kafe

Denizin ve doğanın tadını eş zamanlı olarak çıkaracağınız yerler arasındaki Paşa Limanı, Çeşme’ye 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bu limana geldiğinizde temiz ve berrak suyunda yüzme keyfi yapabilecek ve burada güneşlenmenin o güzel hissiyatını en harika şekilde hissedebileceksiniz. Eğer buradaki tatilinizin biraz daha uzun sürmesini istiyorsanız, Paşa Limanı bölgesinde birbirinden güzel Çeşme otel seçeneklerinin bulunduğunu da belirtmek isteriz. Elbette ki burada sadece otel konaklaması seçeneği yoktur. Tatilciler, isterlerse bungalov evlerde veya karavanlarda da kalabilir, isterseler de Çeşme kamp yapılacak yerler arasında da gösterilen bu bölgede kendi çadırlarını kurarak kamp yapabilirler.

 

Kocakarı Plajı

Kocakarı Plajı
Kocakarı Plajı

Yaz tatili sezonlarının orta dönemlerinde kalabalık yapıda olabilen ancak Mayıs ve Eylül ayarlarında geldiğinizde sizleri daha tenha bir şekilde karşılayacak olan Kocakarı Plajı, soğuk deniz suyunda yüzmek isteyenler için harika bir alternatiftir. Buradaki deniz suyu seviyesi çok da derin olmadığı için burada güvenli olarak dilediğiniz gibi yüzebilirsiniz. Ancak deniz tabanı daha çok çakıl taşlarıyla dolu olduğu için buraya gelmeden önce deniz ayakkabısı almanız tavsiye ederiz.

 

Çark Plajı

Çark Plajı Çeşme
Çark Plajı Çeşme

Çeşme’de o kadar plaj gezdik ve yine de yüzmelere doyamadık, şimdi de sizler için bambaşka güzellikte bir plaj daha önermek istiyoruz. Çark Plajı olarak bilinen bu bölge, her yıl dünyanın farklı yerlerinden gelen yabancı ve yurdumuzun dört bir yanından gelen yerli turistleri ağırlıyor. Plaj bölgesi genel itibariyle rüzgarlı yapıda olduğu için burada birbirinden eğlenceli sörf etkinlikleri de düzenlenmekte. Siz de hem dilediğiniz gibi yüzüp güneşlenmek ve hem de profesyonel kişiler gözetiminde sörf yapmak istiyorsanız, Çark Plajı’na gidebilirsiniz.

 

Eşek Adası

Eşek Adası Çeşme
Eşek Adası Çeşme

Önceki ismi Goni olan ve eşeklerin fazla sayıda yaşadığı bir bölge olması vesilesiyle halk arasında Eşek Adası olarak adlandırılan bu bölge, Çeşme’ye gelen tatilcilerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerden biridir. Masmavi bir denizi, harika doğası ve şirin mi şirin köylere sahip olan bu ada, Yunanistan ülkesi tarafından ise Hydra olarak adlandırılmakta. Siz de bu adaya gelerek, Çeşme tatil serüveninizin en güzel anlarını burada geçirebilirsiniz.

 

Alaçatı Halk Plajı

Alaçatı Halk Plajı
Alaçatı Halk Plajı

Halka tamamen açık olan bu plaj, Ovacık yolu üzerinde yer almakta ve tatilciler tarafından da çok sevilmektedir. Plaj kumsalı, çakıl taşı yapısındadır ve bu durumdan rahatsız olmamak için deniz ayakkabısı giyebilirsiniz. Ve ayrıca bu plajda herhangi bir işletme bulunmadığı için ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri önceden tedarik etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Boyalık Koyu

Boyalık Koyu Çeşme
Boyalık Koyu Çeşme

Tam 5 kilometrelik çok uzun bir sahil şeridine sahip olan Boyalık Koyu, Çeşme ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıktadır. Burası aslında birkaç sene önceye kadar bir balıkçı köyüydü ve İzmir tarafından gelen tatilciler sayesinde yapı itibariyle gerçekten de çok değişti. Şimdilerde ise sahip olduğu plajı ve tertemiz deniz suyu ile Çeşme’nin en çok tatilci çeken yerleri arasında olan Boyalık Koyu, derin olmayan deniz suyu derinliği ile çocuklu aileler için de son derece uygun bir alternatiftir.

 

Ayayorgi Koyu

Ayayorgi Koyu
Ayayorgi Koyu

İnce kum yapısı ve de berrak bir deniz suyuna sahip olan Ayayorgi Koyu, Çeşme ilçe merkezine yakalık 13 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Burada tatil hayatı çok canlıdır ve sabahın ilk ışıkları itibariyle başlayıp, gecenin geç saatlerine kadar sürmektedir. Ayrıca bölgeye geldiğinizde birbirinden güzel ve eğlenceli etkinliklere katılma şansınız da bulunmakta. Siz de hem sınırsızca tatil yapıp hem de sınırsızca eğlenmek istiyorsanız, Çeşme tatili serüveninizde Ayayorgi Koyu’na da gidebilirsiniz.

 

Piyade Koyu Plajı

Piyade Koyu Plajı
Piyade Koyu Plajı

Gündüz doyasıya yüzmek ve akşam saatlerinde ise müthiş eğlence etkinliklerine katılabileceğiniz bir yer olan Piyade Koyu Plajı, sizlere adeta cennetten bir köşede yaşıyormuşsunuzcasına hissiyatlar sağlayacaktır. Plaj yeri ücretsizdir ve burada yüzüp eğlendiğiniz süre içerisinde, sadece tercihiniz doğrultusunda kiralayacağınız şezlong ve şemsiyeye para ödersiniz.

 

Tanay Tabiat Parkı

Tanay Tabiat Parkı
Tanay Tabiat Parkı

Orman içi dinlenme yeri olarak kullanılan ve 1976 yılında inşa edilmiş olan Tanay Tabiat Parkı, 30 hektarı aşkın büyükçe bir araziyi kapsıyor. İçerisinde birbirinden güzel restoran, kafe, piknik alanları ve kamp yerlerinin de bulunmakta olduğu bu harika bölge, Çeşmen’in Alaçatı beldesindedir. Çeşme gezilecek yerler içeriğimizde bahsetmiş olduğumuz birçok bölgeye de yakın olan Tanay Tabiat Parkı, tatil serüveniniz dahilinde ihtiyaç duymuş olduğunuz şeyleri sizlere en güzel şekilde sağlayacak standartlara sahiptir. Siz de bu harika tabiat parkına gelerek hem doğa ile iç içe bir Çeşme tatili yapmış olur, hem de birbirinden güzel fotoğraflar çekerek sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

 

Aqua Toy City

Aqua Toy City
Aqua Toy City

Çeşme’nin en güzel eğlence merkezlerinden biri olan Aqua Toy City, her yaş grubundan insanın çılgınlar gibi eğlenebileceği muhteşem bir tesistir. Toplamda 4 bin 500 metrekarelik büyükçe bir alan üzerine kurulu olan Aqua Toy City’de tatilciler için 181 farklı oyun seçeneği mevcuttur. Eğer siz de Çeşme’nin doğal güzelliklerini gezip eğlenmenin yanı sıra bir de böylesine güzellikteki bir insan yapımı yere gelmek istiyorsanız, Aqua Toy City’i sizler için öneriyoruz.

 

Ilıca Kaplıcaları

Çeşme, aynı zamanda bir kaplıcalar bölgesi olduğu için bu bölgeye gelerek şifa arayanların sayısı da oldukça fazladır. Ilıca Kaplıcaları ise bu kategoriye iyi bir örnek olup, romatizma, şişmanlık, metabolizma bozukluğu ve diğer birçok hastalık çeşidine iyi gelmektedir. Buradaki su, mineralli yapıda ve 58 derece sıcaklığa kadar ulaştığı için pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Üstelik buraya geldiğinizde kısa süreli tatil yapmak gibi bir mecburiyetiniz de bulunmamaktadır. Çünkü bu bölgede birbirinden güzel ve her bütçeye uygun Çeşme otelleri yer alıyor. Sizler de daha uzun süreli bir Ilıca Kaplıcaları macerası için bu otelleri tercih edebilirsiniz.

 

Maraş Çeşmesi

Maraş Çeşmesi
Maraş Çeşmesi

Çeşme’nin tarihi yerleri olarak gezip görebileceğiniz Maraş Çeşmesi, 4 cepheli bir yapıya sahiptir. Kare planlaması dahilinde 1824 yılında yaptırılmış olan bu çeşme, kentin Maraş sokağında yer aldığı için ismi de oradan gelmektedir. Siz de bu güzel ilçede geçirdiğiniz harika tatil serüvenine bir de tarihi er ziyareti eklemek istiyorsanız, Maraş Çeşmesi’ni gezip görebilirsiniz.

 

Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti
Erythrai Antik Kenti

Telaffuzu zor bir yer olan ve “Eitrai” olarak söylenen Erythrai Antik Kenti, Karaburun Yarımadasında yer alıyor. Bu bölge, 1964 ile 1982 yılları arasında gerçekleşen kazılar sonucunda gün yüzüne çıkmış ve Antik Ege’nin en önemli yerleşim bölgelerinden biri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu kentin, Giritli Rhadamanthys’in oğlu Erythros tarafından inşa ediliği düşünülüyor. Şehrin geçmişinin, bulunan tarihi eserler neticesinde M.Ö. 3000 yılına kadar dayandığı tespit edildi. Ve antik kentin şimdiye kadar keşfedilen kısmında ise 8 bin kişilik tiyatro, Heroon, surlar ve Herakleion gün yüzüne çıkartılmıştır. Tarihi boyunca hep farklı imparatorlukların egemenliği altına giren bu tarihi kent, 1300’lü yıllara gelindiğinde ise Türklerin yönetimine girmiştir. Tatilinizin belirli bir süresini de Erythrai Antik Kenti’ne ayırarak, tarihi anlamda büyük öneme sahip olan bu bölgeyi gezip görebilirsiniz.

 

Ayios Haralambos Kilisesi

Ayios Haralambos Kilisesi
Ayios Haralambos Kilisesi

Çeşme, mübadele yılları sırasında Hristiyan ve Rum vatandaşların da yoğun olarak yaşadığı bir yerdi. Ve o dönem vatandaşlarının ibadet etmiş olduğu bir dini mekan olan Ayios Haralambos Kilisesi, 1832 yılında inşa edilmiş ve günümüze dek gelmeyi başarmıştır. Ancak bu kilise, uzun yıllar boyunca ayakta kalmış olmanın verdiği tahribat ile yıllar içerisinde yıpranmış ve 2012 yılında Çeşme Belediyesi’nin katkılarıyla restore edilmiştir. Bu kilisede, her yılın 10 Şubat günü kutsal şehit olarak kabul edilen Aziz Haralambos için anma etkinlikleri düzenleniyor. Bu kiliseyi ziyaret ettiğinizde, özellikle de sahip olduğu mimari yapıyı çok beğeneceksiniz.

 

Bu yazımız ilginizi çektiyse İzmir Gezilecek Yerler listemize göz atabilirsiniz.

Aynı zamanda İzmir’de bulunan Efes Antik Kenti ‘ni de görmeden geçmemenizi tavsiye ediyoruz!

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir