Myra Antik Kenti Giriş Ücreti , Tarihi, Gezilecek Yerler
  1. Anasayfa
  2. Antik Kent Gezi Rehberi

Myra Antik Kenti Giriş Ücreti , Tarihi, Gezilecek Yerler

0

Yeni bir gezi rehberi içeriğinden herkese kocaman sevgiler ve bu içeriğimizde siz değerli okurlarımız için Myra Antik Kenti tanıtımı yapacağız. Dilerseniz ilk olarak bu harika antik kentin tarihini öğrenelim. İşte, Myra Antik Kenti tarihi;

Myra Antik Kenti Tarihi

Türkiye’deki gezilecek yerler arasında tercih edebileceğiniz en iyi alternatiflerden biri olan Myra Antik Kenti, tarihi itibariyle binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu köklü tarih, bölgedeki yeşil doğa ve masmavi denizle birleştiğinde ise Myra Antik Kenti, ülke turizmimize büyük ölçüde katkı sağlar hale gelmiştir. Bir Antik Likya Kenti olan Myra, M.Ö. 5’inci yüzyıl itibariyle kurulmuş ve gün geçtikçe büyümeye başlamıştır. Yüksek Şehir anlamındaki Akropolis’te kurulan Myra, Aziz Nikolas’ın da piskoposluğu öncüsünde Orta Çağ döneminin en görkemli ve ihtişamlı yerlerinden biri olmayı başarmıştır. Bu şehrin en çok bilinen ve adeta simgesi haline gelmiş yapıtlar ise kaya mezarları ile St. Nikolas Kilisesi’dir. Ancak bu kilise, 1034 yılında gerçekleşen Arap saldırıları nedeniyle zarar görmüş ve yıkılmıştır.

Myra Antik Kenti Kaya Mezarları
Myra Antik Kenti Kaya Mezarları

İlk kuruluşu şimdiki kaya mezarlarının da üst konumu olan Myra, zamanla daha aşağı kısımlara doğru inmiş ve asıl gelişimini ise burada gerçekleştirmiştir. Hatta bu gelişme, Myra şehrini Likya Uygarlığının başkenti statüsüne bile getirmişti. Takvimler M.Ö. IV. yüzyılı gösterdiğinde, Myra için ilk madeni paralar basılmış ve bu paraların üzerine, ana tanrıça kabartması işlenmiştir.

Myra Antik Kentinde Bulunan Eserler
Myra Antik Kentinde Bulunan Eserler

Myra Antik Kentinde bulunan eserler, Antalya Müzesi ‘nde sergilenmektedir. Bu noktada Antalya Müzesini ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Şehrin tarihi baktığımızda, antik kaynaklarda bahsedilenlerden çok daha eski olduğunu görüyoruz. Antik kaynaklar, Myra’nın tarihini M.Ö. I. yüzyıldan itibaren anlatırken, kaya mezarları ve basılan sikkeler üzerinde yapılan araştırmalar, şehir tarihinin en az M.Ö. V. yüzyıla dayanıyor olduğunu göstermekte. Şehrin ortasından Demre Çayı’nın geçiyor olması, oradaki topluluk için çok büyük bir avantajdı. Ancak bu durum, oldukça modern ve gelişmiş olan Myra kentine korsanların saldırmasını da daha kolay bir hale getirmekteydi. Bu duruma önlem almak amacıyla ise çay nehrinin uç taraflarına kalın zincirler gerilmiştir.

Myra Antik Kenti Madeni Paraları ( Sikkeler )
Myra Antik Kenti Madeni Paraları ( Sikkeler )

Romalı asker Brutos, M.Ö. 42 yılında Sezar’ı öldürmüş ve daha sonrasında asker toplamak amacıyla Likya’ya gelmiştir. Likya’ya gelişinden sonra, para toplamak için Myra şehrine giriş yapmış ancak burada kendisine karşı çıkılmıştır. Bu antik kente dair yapılan çalışmalar, 2009 yılı itibariyle başlatılan kazılarla birlikte günümüze dek sürdürülmüştür. Şu an da aktif olarak düzenlenen kazı çalışmalarının başlangıç dönemlerinde bir kitap hazırlanmış ve bu kitapta, şehrin ilk adının aslında Muri olduğu belirtilmektedir.

Myra Antik Kenti Gezilecek Yerler

Myra Antik Kenti’ne gittiğinizde, gezebileceğiniz birçok alan mevcuttur. İlk olarak, şehrin faaliyette olduğu yıllardan günümüze dek ulaşmayı başarmış olan Güney Tiyatrosu’nu gezip görebilirsiniz. Toplamda 11 bin kişi kapasiteli bu amfi tiyatro, gerçekten de görülmeye değer bir yapıttır. Tiyatroyu gezip gördükten sonra sıra, şehirdeki usta işi mimariye sahip olan aya mezarlarına gelecek. Bu mezarlar, gerçekten de çok özenli bir şekilde inşa edilmiş ve tasarımsal mimarisi, insanı gerçekten de kendine hayran bırakan bir niteliğe sahip. Şehrin tepe alanına şöyle bir göz attığımızda ise orada da Helenistik ve Roma Dönemi’ne ait göz alıcı surlar göreceğiz. Zamanında Likya başkentliği de yapmış olan Myra, bu surlar sayesinde düşmanlarından korunuyordu.

Bu antik kentteki kaya mezarlarından da bahsetmiştik. Şimdi ise o mezarlara daha geniş çaplı bir şekilde yer vermek gerekirse, büyük dev kayalıkların içinin oyulmasıyla, tapınak şeklinde inşa edildiğini söyleyebiliriz. Elbette ki bu mezarlarda dönemin kralları ve diğer önemli kişilerinin kabri yer almakta.

Myra Antik Kenti Nerede?

Myra Antik Kenti, Antalya ilimizin Demre ilçesinde yer almaktadır. Bu kent, Antalya’da bulunan çok sayıdaki antik kent arasında en önemliler arasında gösterilmektedir. Myra Antik Kenti’nin tam konumu ise Demre ilçesine bağlı olan Karabucak Mahallesi’dir.

Myra Antik Kenti Amfi Tiyatro
Myra Antik Kenti Amfi Tiyatro

Myra Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Tarihi yer gezip görmeyi seven herkesin kesinlikle gelmesi gereken Myra Antik Kenti, ulaşım açısından da kolay bir bölgedir. Myra Antik Kenti’ne gelmek için ilk olarak Antalya ilimize ve oradan da Demre’ye gelmeniz gerekmektedir. Demre’ye geldikten sonra ise dilerseniz taksiyle, dilerseniz de toplu taşıma araçlarıyla birlikte Myra Antik Kenti bölgesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Myra Antik Kenti Giriş Ücreti 2022

Myra Antik Kenti giriş ücreti 2022 yılı tarifesi, her bir ziyaretçi için 90 TL şeklindedir. Ayrıca burada ücretsiz otopark da mevcuttur.

Myra Antik Kenti’nde Müzekart Geçiyor Mu?

Myra antik kentinde müze kart geçerlidir. Eğer bir Müzekart sahibiyseniz Myra Antik Kenti’ni yılda iki defa tamamen ücretsiz bir şekilde gezip görebilirsiniz. Ayrıca gişelerden 60 TL karşılığında Müze Kart çıkartarak, yılın her günü örenyerleri ve müzelere ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Myra Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Yaz ve kış tatili sezonlarında değişiklik gösteren Myra Antik Kenti ziyaret saatleri şu şekildedir;

Kış Dönemi;
• Açılış Saati = 08:30
• Kapanış Saati = 17:30

Yaz Dönemi;
• Açılış Saati = 08:30
• Kapanış Saati = 19:30

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir