Peri Bacaları Nedir? Nasıl Oluşmuştur?
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Peri Bacaları Nedir? Nasıl Oluşmuştur?

0

Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan ve dünyaca ünlü bir doğal oluşum olan peri bacaları, oldukça geniş bir coğrafya üzerine yayılmıştır. Ülke coğrafyamızın Kapadokya bölgesinde bulunan peri bacaları, jeolojik yapısı itibariyle insanların toprağı kolayca kazıyarak yer altına şehirler kurmasına da olanak sağlamıştır. Peki, peri bacaları nasıl oluşmuştur?

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

Günümüzden yaklaşık on milyon yıl önce aktif olan volkanik mekanizmalar olan kalderaların patlaması sonucunda, Kapadokya adını verdiğimiz o coğrafi bölge oluşmuştur. Bu bölgenin temelini, lava ve küften oluşan 100 ile 150 metre arasında bir tabaka oluşturuyor. Ve zamanında, volkandan püsküren lavlar şekillenmiş, o halde donmuştur. Rüzgar, göller ve ırmakların da aşındırmasıyla o kuruyan lava tabakaları aşındırılmış, günümüzdeki peri bacaları görünümünü almıştır. 

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur
Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur

Dik yamaçlardan kendine yol bulan sel suları, sert kayalara temas ederek onların çatlamasına neden olur. Ve sert su ile rüzgarların temas etmesi nedeniyle o kayaların alt kısımları daha çok aşınmış ve sertleşmiş, üst kısımları ise hiç aşınmadan öylece korunarak konik biçimli gövdeler haline gelmiştir. Paşabağı bölgesinde yer alan peri bacaları ise sahip olduğu konik şapkalı, mantar biçimli, sütunlu ve sivri kaya tipli yapısı ile az önce vermiş olduğumuz örneğe en iyi şekilde uyan yerdir. Peri bacalarının şapkalarındaki direnç ise o peri bacasının kısa veya uzun ömürlü olmasını belirler. 

Bu yazımızda ilginizi çekebilir: Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti 2022

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir