Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti ve Tüm Detayları 2023
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti ve Tüm Detayları 2023

0

Ülkemizin güzelliklerinden konu açıldığında, o konu sadece birkaç dakika içerisinde çoktan Pamukkale Travertenlerine gelmiş olacaktır. Çünkü bu harika doğal oluşum, öylesine eşsiz bir güzelliğe sahiptir ki; buraya gelen her bir kişi, bu eşsiz güzellik karşısında adeta büyülenir. Ve bu güzelliği ile doğal yapısı, Pamukkale Travertenlerinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesini sağladı.

Türkiye’nin en çok merak edilen ve yine en çok turist çeken bölgelerinden biri olan bu travertenler, pamuk gibi bembeyaz bir görüntüye ve şifalı sulara sahiptir. Hele bir de tam gün batımı esnasında bu bölgede olursanız, Pamukkale Travertenlerinin beyaz renkten turuncu renge dönüştüğünü görecek, bu görsel şölenin tadını doyasıya yaşayacaksınız. 

Pamukkale Travertenleri, yılın her mevsiminde ziyaret edilebilecek bir yerdir. Özellikle de kış aylarında hava her ne kadar soğuk da olsa, bu antik havuz içerisindeki suyun sıcağı tam 36 santigrat olarak ölçülmektedir. Ancak yine de hem yazın hem de kışın o zorlayıcı hava koşullarına maruz kalmamak için, Pamukkale Travertenlerini ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret etmenizi öneririz.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti 2023

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti 2023 yılı için kişi başı 200 TL olarak belirlenmiştir. Müze kart geçerlidir.

Çıkarmak isterseniz 60 TL bir ücretle Müze Kart çıkartabiliriniz. MüzeKart ile birlikte yılın her günü müze ve örenyeri alanlarına ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Aynı zamanda müze karta sahip olarak bir yıl süreyle neredeyse tüm örenyerleri ve müzelere ücretsiz giriş yapabilirsiniz. 

18 yaşından küçük olan ziyaretçiler ve MEB bünyesinde görev yapan öğretmenler ise Pamukkale Travertenleri’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirler. 

Pamukkale Travertenleri Nerede?

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yer alan Pamukkale Travertenleri, şehir merkezine yaklaşık olarak 18 kilometre uzaklıktadır. Ülkemizin en güzel kısımlarından biri olan Pamukkale Travertenleri’ne kısa sürede ulaşım sağlamak için, havaalanları ve otogarlardan kalkan otobüslere binebilirsiniz.


 

Pamukkale Travertenleri Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Pamukkale Travertenleri sıcak su kaynaklarının oldukça şifalı olduğu da sizlere aktarabileceğimiz bir diğer önemli bilgidir. Kalp damar sertliğine iyi geldiği bilenen Pamukkale Travertenleri kaplıca suları, romatizmal ve deri hastalıkları, göz rahatsızlıkları, ile sinir ve mar hastalıklarına karşı da oldukça etkilidir. 

Pamukkale Travertenleri
Pamukkale Travertenleri

Ancak ziyaretçiler, Pamukkale Travertenleri havuzlarında dilediği gibi yüzememektedir. Bu doğal güzelliğin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almasından ötürü, buraya karşı durulan hassasiyet de bir hayli fazladır. Fakat, buraya gelen misafirlerin hiç yüzmeden dönmeme gibi bir durumu olmamakla birlikte, yine yüzme aktiviteleri için özel olarak belirlenen kısımlar da mevcuttur.

Yine Pamukkale Travertenleri’nin bu kısımlarında yüzerek de az önce bahsettiğimiz şifa durumlarından faydalanabilirsiniz. Ve Pamukkale Travertenleri’ne ayakkabı ile girmenin de yasak olduğunu belirtmek isteriz. Yani ülkemizin bu eşsiz doğal güzelliğini ziyaret ederken, yanınızda ayakkabınızı koymanız için mutlaka bir poşet, çanta vs bulundurmanızı tavsiye ederiz.  

Biz de şimdi sizleri bir an için bu harika doğal oluşuma götürmek ve burayı size gezdirmek istiyoruz. Bu içeriğimizde okuduğunuz bilgiler, size Pamukkale Travertenleri hakkındaki tüm bilgilendirmeleri en iyi şekilde sağlamış olacaktır. O halde dilerseniz, içeriğimizin detay kısmına geçiş yapalım…

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur
Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur

Ülkemizin beyaz cenneti olarak adlandırabileceğimiz Pamukkale Travertenleri, rengini içeriğindeki termal sular ve bu sularda yer alan minerallerden alır. Yüzeye çıkan termal sular oksijen ile tepkimeye girmekte ve bunun sonucunda da su içerisindeki mineraller uçar. Ve bu uçma sonucunda, geriye sadece kalsiyum karbonatı kalmaktadır.

Bu kalsiyum karbonatı olarak tanımlanan madde ise zamanla katılaşarak sertleşmektedir. Ve bu sertleşme süreci, travertenlerin oluşmasını sağlar. Pamukkale Travertenleri içerisindeki toplam 17 adet sıcak su kaynağı yer alıyor. Bu suların sıcaklıkları ise 33 derece ile 100 derece arasında değişiklik göstermektedir. Pamukkale Travertenleri içerisinden çıkan turkuaz renkli mineraller, temas ettiği her yeri beyaz bir renge boyayarak, bizlere bu görselliğin tadını en iyi şekilde yaşatmaktadır.  

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir