Çamlıca Kulesi Giriş Ücreti 2023 ve Ziyaret Detayları
  1. Anasayfa
  2. Giriş Ücretleri

Çamlıca Kulesi Giriş Ücreti 2023 ve Ziyaret Detayları

0

İstanbul gezilecek yerler arasında olan Çamlıca Kulesi giriş ücreti 2023 yılı tarifesini öğrenmeye hazır mıyız? İstanbul şehrimizin Üsküdar ilçesinde bulunan bu kule, bir diğer adıyla Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi olarak da biliniyor. Toplam yüksekliği tam 369 metre olan bu dev yapıt, farklı kısımlara ayrılmıştır. Kulenin 221 metrelik kısmı, betonarme yapıda olmakla birlikte 49 kata sahiptir. Ve bunun üzerindeki 168 metrelik kısım ise çeşitli antenlerden oluşmaktadır. Çamlıca Kulesi’nin yapılış hikayesi ise 2011 yılına uzanıyor. O dönemlerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından “Çamlıca Tepesi TV Radyo Kulesi Fikir Projesi Yarışması” adında bir proje düzenlendi. Ve kulenin şimdiki mimarisi ise o yarışmada derece yapan çizimler arasındadır. Ayrıca, Çamlıca Kulesi’nin yapımını kararlaştıran isimler arasında, dönemin başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyor.

Çamlıca Kulesi

Daha sonrasında ilgili projenin de onay almasıyla birlikte, kulenin yapımına başlandı. Ve tarihler Eylül 2020’yi gösterdiğinde, Küçük Çamlıca Televizyon Kulesi inşası tamamlandı. Ancak inşaat tamamlandıktan hemen sonra kulenin açılışı gerçekleşmedi. Açılış için 29 Mayıs 2021 tarihi beklendi. Bu açılış töreniyle birlikte, İstanbul’da yer alan tüm anten ve anten kuleleri kaldırıldı. Şu an Çamlıca Kulesi’ne giderseniz, sizleri harika bir İstanbul şehir manzarası bekliyor olacaktır. Orta katlardaki seyir terasına çıktığınızda, 360 derecelik muhteşem bir manzara ile bu seyir zevkini en güzel şekilde yaşayabilirsiniz. Ayrıca seyir terasının üst katlarındaki kafe ve restorana giderek oralarda da bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

 

Çamlıca Kulesi mimarisinden bahsedecek olursak, bu mimarinin Melike Altınışık’a ait olduğunu söyleyebiliriz. Kendisinin hazırlamış olduğu güzel proje, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul görerek birinciliği haketti. Ayrıca kule mimarisine dikkatli bakarsanız, bir lale çiçeği figürü olduğunu da görebilirsiniz. Bunun sebebi ise lale bitkisinin Osmanlı zamanında büyük bir önem arz etmesiydi. Ve İstanbul’da olan, bu güzel şehre gitmek isteyen herkesin Çamlıca Kulesine de mutlaka uğramasını tavsiye ediyoruz. Peki, Çamlıca Kulesi giriş ücreti 2023 yılı tarifesi ne kadar? Çamlıca Kulesi giriş ve çıkış saatleri nelerdir? İşte, bu soruların ve çok daha fazlasının cevabı..

Çamlıca Kulesi Giriş Ücreti 2023

İstanbul Çamlıca Kulesi giriş ücreti 2023 yılı tarifesi şu şekildedir;

  • Tam Bilet Ücreti = 100 TL
  • 25 yaş altı öğrenci, 65 yaş üstü vatandaşlar, birinci dereceden şehit yakınları, engelli ve gazi olan vatandaşlar için bilet ücreti = 40 TL
  • Yabancı vatandaşlar için bilet ücreti = 250 TL
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için hızlı giriş ücreti = 200 TL
  • Yabancı vatandaşlar için hızlı giriş ücreti = 400 TL

Çamlıca Kulesi Ziyaret Saatleri

İstanbul Çamlıca Kulesi açılış ve kapanış saatleri aşağıdaki gibidir;

  • Açılış Saati = 10:00
  • Kapanış Saati = 22:00

Not: Eğer Çamlıca Kulesi’ne gelmek istiyorsanız, kapanıştan en az bir buçuk saat kadar önce alanda olmanızı tavsiye ederiz.

Çamlıca Kulesi’nde Müzekart Geçerli Mi?

Maalesef ki, İstanbul Çamlıca Kulesi’nde Müzekart geçerli değildir. Bu harika yapıtı görmek isteyen tüm vatandaşların giriş ücreti ödemesi gerekiyor.

Çamlıca Kulesi’ne Kimler Ücretsiz Girebilir?

0 – 6 yaşarasındaki çocuklar, İstanbul Çamlıca Kulesine tamamen ücretsiz olarak giriş yapabilirler.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir