Yeni Zelanda’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler
  1. Anasayfa
  2. Giriş Ücretleri

Yeni Zelanda’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

0

Yeni Zelanda’da mutlaka görmeniz gereken yerler dünyanın her yerinden maceraperestleri kendine çekmektedir. Yeni Zelanda’nın turizm yerlerini ziyaret ettiğinizde bungee jumping, skydiving, jet bot, vadi salıncakları, helikopter gezintileri, kayak ve kano ile ziyaretçilerini meşgul etmek için her şeyi düşündüklerini göreceksiniz. Kaya tırmanışı ve daha akla hayale gelmeyecek pek çok aktiviteye sahiptir.

Maori kültürünün Batı kültürüyle harmanlandığı kozmopolit şehirleri ve köyleriyle Yeni Zelanda turizm mekanları harika yerlerdir ve yönetmen Peter Jackson’ın son elli yılın en çok okunan kitaplarından biri olan JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’ni Yeni Zelanda’da vizyona sokmasıyla ülkenin güzellikleri tüm dünyada meşhur olmuştur.

1. Dunedin

Dunedin

Christchurch’ün yaklaşık 250 km güneyinde yer alan ve 1861 yılında İskoç göçmenler tarafından kurulan Güney Adası’ndaki ana şehirlerden biridir ve burada Dunedin’e ilk yerleşen Avrupalı öncülerin hikayelerini anlatan Toitu Otago Yerleşimciler Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Zelanda’da mutlaka görmeniz gereken yerler ziyaretiniz sırasında popüler bir sörf plajı olan St. Clair’i kaçırmayın ve sakin okyanusta yüzmek isterseniz Dunedin’den arabayla sadece 20 dakika uzaklıktaki Brighton Plajı’nı ziyaret edebilirsiniz.
Dunedin tarihinin önemli bir parçası olan Yeni Zelanda’nın tek kalesi Larnach Kalesi, tarihi Dunedin tren istasyonundan şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta görülebilir. Taieri Gorge Demiryolu, yolcuları Taieri Ovaları boyunca doğal bir yolculuğa çıkarır.

Dunedin yaban hayatı açısından zengin bir coğrafi bölge, ilginizi çeker mi bilmiyorum ama Kraliyet Albatros Merkezi’nde yaşayan 20 tür ile Kuzey Kraliyet Albatrosu’nun dünyadaki tek büyük üreme kolonisine ev sahipliği yapıyor ve giriş ücretsiz.
Yeni Zelanda’ya özgü bir kuş türü olan kivi de dahil olmak üzere 17 yerli kuş türünü burada görmek mümkündür ve Otago Yarımadası sahillerinde küçük mavi penguenleri, sarı gözlü penguenleri, kürklü fokları ve deniz aslanlarını görebilirsiniz.

Yeni Zelanda’nın en güzel turizm yerlerinden biri olarak kabul edilen bu yerin çevresindeki kırsal alanda 5 dağ bisikleti parkurundan oluşan bir ağ bulunmaktadır.

2. Tekapo Gölü ve Dağı

. Tekapo Gölü ve Dağı

Birçok turist için Yeni Zelanda’da turizmin gözde yerlerinden biri olan bu turkuaz göl inanılmaz güzellikte, inanılmaz doğal renklere sahip ve gün batımı ona özel bir atmosfer kazandırıyor, ayrıca görkemli dağı ve harika yürüyüş rotaları ona özel bir yer kazandırıyor. Tekapo Gölü Mackenzie Havzası’nda Güneybatı Christchurch’e yaklaşık üç saat uzaklıkta yer alıyor.

Göl kıyısında bulunan ve Tekapo Gölü’ne yansıyan Güney Alpleri’nin mükemmel manzarasını sunan İyi Çoban Kilisesi fotoğraf çekmek için harika bir yerdir ve kilisenin hemen önünde bronz bir “Çoban Köpeği” anıtı bulunmaktadır. Göl kıyısından John Dağı’na (1031m) ya da Cowans Zirvesi’ne kadar uzanan yürüyüş parkurları Mackenzie Havzası’nın muhteşem manzaralarını gözler önüne sermektedir.
Gündüz ve gece göz kamaştıran Tekapo Gölü, ışık kirliliğinin olmadığı UNESCO rezervlerinin bir parçasıdır ve güney yarımkürede kuzey ışıkları olarak adlandırılan ışık ışınlarının görüş noktasıdır, çünkü bu renk senfonisi Nisan ve Eylül ayları arasında John Dağı Gözlemevi’nden görünür ve yıldız gözlemi için güney yarımküredeki en iyi yerlerden biri olarak kabul edilir.

Yeni Zelanda’nın en yüksek dağı olan John Dağı (Maori dilinde “bulut deliği” anlamına gelen Aoraki) UNESCO listesinde yer almaktadır. Ziyaret ederken, Tekapo Gölü Turizm Ofisi’nden dağa düzenlenen günlük turlardan birine katıldığınızdan emin olun, Tekapo’dan Aoraki / Mt Cook Köyü’ne yolculuk yaklaşık iki buçuk saattir ve tüm gün gidip gelmek istemiyorsanız Mt Cook Köyü’nde kalabilirsiniz.

3. Fox Nehri ve Franz Josef Buzulu

Fox Nehri ve Franz Josef Buzulu

Kuzeyden güneye pitoresk yağmur ormanlarından geçtikten sonra bu kez kendinizi bambaşka bir coğrafyada bulacaksınız ve Westland Thai Putene Ulusal Parkı, Buzullar ve Tasman Denizi’ne paralel yamaçlarda uzanırken Pasifik kıyıları biraz daha uzakta ve dünyada başka hiçbir buzul bu dağ kadar denize yakın değil.
Westland Natonal Park’ta en çok ziyaret edilen bu buzullardan birinde ya da her ikisinde yürüyüş yapabilirsiniz ve buzullara tırmanmak için Franz Josef kasabasına gitmeniz gerekir çünkü kasaba Franz Josef buzuluna 5 km uzaklıktadır, kasabaların çoğu çok az sayıda konuttan oluşur ve bunların çoğu dağınıktır Orada bir benzin istasyonu, bir market ve bir restoran bulacaksınız.

UNESCO listesindeki Fox Buzulları, 2.600 metredeki Güney Alplerinden 300 metredeki yağmur ormanlarına kadar 13 kilometrelik bir alanı kaplar ve her yıl yaklaşık 30 metre kar alan ve biri buzul olan dört Alp tarafından beslenir. Sahildeki buzul eridiğinde bile büyümeye devam edebilen nadir buzullardan biridir.
Helikopter turları var, ancak çok pahalılar ve rehberli bir tura katılabilirsiniz ve temel dağcılık ekipmanlarına ihtiyacınız olduğundan, sadece bir buzul turuna çıkabilir, her taraftan akan şelalelerin bulunduğu bir vadide yürüyebilirsiniz.

4. Taupo Gölü

Taupo Gölü

Ülkedeki en büyük tatlı su kaynağıdır ve Büyük Taupo Gölü bölgesi açık hava etkinlikleri için mükemmel bir caddedir. Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’ndaki en gözde turizm yerlerinden biridir ve burada paraşütle atlama, jet botla hız turları, kano vb. gibi hayatınızın en çılgın aktivitelerini yapabilirsiniz.
Yeni Zelanda’nın en uzun nehri olan ve engebeli volkanik yamaçlardan akan Huka Şelaleleri nefes kesici güzelliktedir ve Taupo’nun merkezine 6 km uzaklıktaki şelaleden her saniye 220.000 litre su fışkırmaktadır.
Taupu’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Wairakei Terasları, antik silika terasları ile 40 dereceye kadar sıcak termal havuzlarda yüzebilirsiniz. Wairakei’nin mineral bakımından zengin suları ve çamuru yüzlerce yıldır insanlar tarafından şifa ve sağlık için kullanılmış olup, Maori kültürünü anlamak için rehberli turlardan birine katılabilirsiniz.

Waikato Nehri kıyısındaki Taupo Spa Termal Parkı içinde yer alan Otumuheke Deresi’ndeki doğal termal havuzlara da dalabilirsiniz. Buradan, sizi nehir kıyısından bir saatlik yürüyüş mesafesinde bulunan Huka Şelaleleri’ne götürecek yürüyüş parkurları bulunmaktadır.

5. Tongariro Dağı

Tongariro Dağı

Tongariro Dağı, Kuzey Adası’nın volkanik bölgesinin ortasında yer almaktadır. Son volkanik faaliyet 1926 yılında gerçekleşmiştir. Kraterin hala aktif olduğunu ve dibinden zehirli ve sıcak gazlar yaydığını belirtmek gerekir.

Yeni Zelanda’nın en iyi trekking rotalarından biri olan Tongariro Alpine Crossing, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde ‘Kıyamet Dağı’ olarak da bilinen ve kırmızımsı volkanik topraklarıyla başka bir gezegeni andıran Ngauruhoe Dağı’nın manzarası eşliğinde, Ngauruhoe Dağları’nın volkanik zirveleri ile Tongariro ve Ruapehu Yeni Zelanda’da yapılacaklar listesi Yeni Zelanda’nın en eski ulusal parkı olan Tongariro Ulusal Parkı UNESCO listesinde yer almaktadır.

Daha fazla bilgi için:https://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Tongariro

Yeni Zelanda’da mutlaka görmeniz gereken yerler için tıklayınız!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir