Galata Kulesi Giriş Ücreti 2023 ve Tüm Detaylar
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Galata Kulesi Giriş Ücreti 2023 ve Tüm Detaylar

0

Galata Kulesi giriş ücreti, özellikle de İstanbul gezilecek yerler konularının en çok merak edilen sorularından biridir.  Müzenin giriş ücreti ise vatandaşlar tarafından eleştirilen konular arasında. Buranın restorasyon çalışmalarından geçmesi ve İstanbul’un en merkezi konumlarından birinde yer alması, giriş ücretine de direkt olarak yansımış vaziyette. Biz de sizler için Galata Kulesi ve kuleye giriş için talep edilen giriş ücreti bilgilendirmesi yaptık. İşte, Galata Kulesi giriş ücreti 2023 yılı tarifesi ve bu harika kuleye ait diğer önemli bilgiler…

İstanbul’da yaşayan vatandaşlar ve bu şehre gezmeye gelenler tarafından mutlaka ziyaret edilmiş yapıtlardan biri olan Galata Kulesi, tarihi açıdan çok büyük öneme sahip. Bir bakanın bir daha baktığı ve gözünü alamadığı Galata Kulesi, İstanbul manzarası izlenecek yerler arasında da sıkça tercih edilen bir seçenektir.

Galata Kulesi, Milattan Sonra 507 ve 508 yılları arasında dönemin Bizans İmparatoru Justinianos tarafından yaptırılmıştır. Daha sonrasında bölgeyi ele geçiren Cenevizliler, kulenin günümüzdeki görünümüne gelmesini sağlamışlardır. Hatta ilk olarak o bölgeye Galata Surları inşa edilmiş ve kule de o surların bir parçası olarak kullanılmıştır. Osmanlı Dönemi’nde ise bu kulenin bir zindan olarak kullanıldığını biliyoruz. Bu süreçten sonra, yani günümüze daha yakın olan zaman diliminde ise Galata Kulesi, Osmanlı’nın yangın gözetleme kulesi olarak kullanıldı.

Galata Kulesi, günümüzdeki en son görünümüne kavuşturulana kadar pek çok restorasyon işleminden geçirildi. En sonki restorasyon çalışması ise 2020 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yaptırıldı. Kule, bu onarıma kadar restorasyon olarak kullanılıyordu. Restorasyon sonrasında ise artık Galata Kulesi Müzesi olarak adlandırılmaya başlandı.

Ayrıca Galata Kulesi, tarihsel açıdan da bazı büyük olaylara ev sahipliği yapmıştır. Örneğin Hazerfen Ahmet Çelebi, Galata Kulesi üzerinden Üsküdar’a doğru bir uçuş deneyimi yaşamıştır. Kendisi, yaptığı çeşitli araştırmalar sonucunda bu uçuşu gerçekleştirmeyi başarmış ve ilk uçan Türk bilgini olarak tarihe geçmiştir. Hatta kendisi bu başarısı sonrasında 4’üncü Murad tarafından absürt bir şekilde Cezayir’e sürgün edildi.

Üzerinde cadı şapkası figürünü anımsatan bu kuleye çıktığınızda, güzel bir şehir manzarası izleme fırsatı yakalayacaksınız. İstanbul şehir silüetlerinin de vazgeçilmez bir parçası olan Galata Kulesi, toplamda 62 metrelik bir yüksekliğe sahip.

Galata Kulesi Giriş Ücreti
Galata Kulesi Giriş Ücreti

Galata Kulesi Giriş Ücreti 2023

Galata Kulesi giriş ücreti 2023 yılı için belirlenen tutarlar, şu şekildedir;

  • Ziyaretçi tam bilet giriş ücreti = 175 TL

Galata Kulesi Giriş – Çıkış Saatleri

Haftanın her gününde ziyaret edebileceğiniz Galata Kulesi Müzesi açılış ve kapanış saatleri aşağıdaki gibidir;

  • Açılış saati = 10:00
  • Kapanış Saati = 20:00

Not; Müze gişeleri, 20:00 olan kapanış saatinden 1 saat önce kapatılmaktadır. Yani bilet alabileceğiniz en geç saat, yetkililer tarafından 19:00 olarak belirlenmiştir.

 

Galata Kulesi’nde Müzekart Geçerli Mi?

Ortalama 60 TL gibi bir ücret ödeyerek Müzekart satın alabilir ve Galata Kulesi’ne yılda 2 defa ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

 

Galata Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Galata Kulesi, İstanbul şehrimizin Beyoğlu ilçesinde yer alıyor. Karaköy’ün hemen üst tarafında bulunan bu ihtişamlı yapıtın Eminönü tarafından da net bir şekilde göründüğünü söyleyebiliriz. Ancak buraya gelmek istediğinizde, oldukça dik bir yokuşu çıkmanız gerektiğini de peşinen belirtmek isteriz.

 

Galata Kulesi’ne Kimler Ücretsiz Girebilir?

Öğretmen ve 18 yaş altındaki ziyaretçiler, Galata Kulesi Müzesi’ne tamamen ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirler.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir