Tahran’daki En İyi Müzeler
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Tahran’daki En İyi Müzeler

0

Tahran’daki en iyi müzeler ile kültür turizminin keyfini çıkarmak için mutlaka ziyaret edin. Birçok ziyaretçi kalabalık başkentte mümkün olduğunca az zaman geçirmeye çalışsa da Tahran’ın sunabileceği çok şey var. “Müzeler Şehri” olarak adlandırılan Tahran’da İran’ı siyasi, kültürel ve tarihi açılardan daha iyi anlamak için seçebileceğiniz çok sayıda müze var. Tahran’daki en iyi müzeleri keşfetmek için okumaya devam edin.

Golestan Sarayı

Golestan Sarayı

En iyi müzeler listesinin başında, bir zamanlar Kaçar hanedanlığının hükümet merkezi olan UNESCO listesindeki Golestan Sarayı yer almaktadır. Kraliyet binaları ayrı giriş biletleri gerektirse de gösterişli sarayın tamamını görmeye değer. Açık aynalı bir salonda bulunan (mermer taht) kaçırılmamalıdır. Sarayı çevreleyen boyalı tuğla duvarlar da mükemmel fotoğraflar çekmenizi sağlar.

Daha fazla bilgi için: https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BClistan_Saray%C4%B1

Ulusal Mücevher Hazinesi

Ulusal Mücevher Hazinesi

İran Merkez Bankası’nın yeraltı kasası, Safevi, Kaçar ve Pehlevi hanedanlarının kralları tarafından takılan değerli taşlar, taçlar ve diğer paha biçilmez mücevherlerden oluşan zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Çarpıcı sette Tavuskuşu Tahtı (değerli taşlarla süslü yatak) ve 182 karatlık kesilmemiş pembe elmas bulunmaktadır.

Kutsal Savunma Müzesi

Kutsal Savunma Müzesi

Savaş Müzesi kulağa pek eğlenceli gelmeyebilir, ancak Kutsal Savunma Müzesi’nin kaçırmak istemeyeceğiniz harika bir deneyim olduğundan emin olabilirsiniz. İyi bakımlı 21 hektarlık bir yeşil alan üzerine kurulu bu müze, Irak’la sekiz yıl süren savaşın üzücü bir hikayesini anlatıyor. İçeride, projeksiyonlar ve akustik, savaşın dehşetini ve kuşatma altındaki Khorramshahr şehrini yeniden yaratırken, çevredeki arazide füzeler, tanklar ve diğer toplar sergileniyor. Bu müze, modern İran tarihine açılan paha biçilmez bir pencere ve İran halkını anlamaya yardımcı oluyor.

Saadabad Müze Kompleksi

Saadabad Müze Kompleksi

Eski kralların bu lüks yazlık konutu, Tahran’ın kuzeyindeki Darband eteklerinde 100 hektarlık sakin bir alanda yer almaktadır. 18 bina için ayrı giriş biletleri gerekmektedir ve bunlar kapıda satın alınabilir. Muhammed Reza Şah döneminden kalma 54 odalı Beyaz Saray mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yapıdır. Arka tarafta yer alan ve Farah Diba tarafından toplanan Ulusal Sanat Galerisi’ne çıkan döner merdiven de görülmeye değer. Adını mermer dış cephesinden alan gösterişli Yeşil Saray’ın yanı sıra geleneksel kabile kıyafetleri ve Avrupa haute couture’ünden oluşan eklektik bir koleksiyona ev sahipliği yapan Kraliyet Kostüm Müzesi de görülmeye değer.

İranlı Sanatçılar Forumu

İranlı Sanatçılar Forumu

Sanat kalabalığının favori mekânı ve sokak kedileri için güvenli bir sığınak olan İran Sanatçılar Forumu, Tahran’daki en iyi müzeler içerisinde çağdaş sanat ortamına bir göz atma imkânı sunuyor. Bu ücretsiz galeride yerel sanatçıların aylık olarak değişen çeşitli eserleri sergilenmektedir. Diğer binalarda kafeler, vejetaryen bir restoran ve benzersiz hediyeler sunan bir sanat ve el sanatları dükkânı bulunmaktadır. Farsça biliyorsanız veya genel olarak ülkedeki tiyatro sahnesine ilgi duyuyorsanız, düzenli olarak sahnelenen oyunlardan birine göz atın.

Niavaran Kültürel Tarihi Kompleksi

Niavaran Kültürel Tarihi Kompleksi

Bu tarihi kültür kompleksini oluşturan altı müze, peyzajlı beş hektarlık bir parkın sınırları içinde yer almaktadır. Niavaran Sarayı, Şah ve ailesinin iktidarlarının son on yılında ana ikametgahlarıydı. Muhteşem halılar, zarif elbiseler ve geçmişin krallarının üniformaları özellikle dikkat çekicidir.

Tahran Çağdaş Sanat Müzesi

Tahran Çağdaş Sanat Müzesi

TMoCA, Avrupa ve Kuzey Amerika dışındaki en değerli Batı sanatı koleksiyonlarından birine sahiptir. Büyük ölçüde 1979 devriminden önce biriktirilen bu resim ve heykel koleksiyonunda Monet, Pollack ve Rothko gibi sanatçıların yanı sıra Sohrab Sepehri ve Parviz Tanavoli gibi çağdaş İranlı sanatçıların eserleri de yer almaktadır. Giacometti ve Magritte’in heykelleri ise çevredeki parkın bahçesinde yer alıyor. Mimar Kamran Diba tarafından tasarlanan heybetli yapı, geleneksel İran rüzgâr kulesine getirdiği modern yorumla etkileyicidir.

Saray Müzesi ve Bahçesi

Saray Müzesi ve Bahçesi

Saray Müzesi, Pers ve Avrupa mimarisinin unsurlarını bir araya getiren mimar Nikolay Markov tarafından Kaçar dönemine ait bir saray olarak inşa edilmiştir. Yıllar sonra kalıcı olarak kapatılmadan önce iki hapishaneye (ceza ve siyasi) dönüştürülmüş ve 2012 yılında müze olarak yeniden açılmıştır. Eski mahkûmların rehberli turlara öncülük etmesi ve parmaklıklar ardında yaşadıkları zulmü ilk elden anlatmaları, bu güzel hapishaneyi ziyaret etme deneyimini daha da rahatsız edici hale getirmektedir.

Reza Abbasi Müzesi

Reza Abbasi Müzesi

Adını Safevi döneminin büyük İranlı sanatçısından alan Reza Abbasi Müzesi, kronolojik olarak düzenlenmiş İslam öncesi ve İslam sanatı, kaligrafi ve resim sanatını vurgulayan üç galeriye sahiptir. Abbasi’nin resim ve minyatürlerinin yanı sıra antik dönemden kalma çanak çömlek, kap, metal obje ve mücevherler de bu iyi korunmuş müzenin en ilgi çekici eserleri arasında yer alıyor.

Tahran’daki en iyi müzeler için tıklayınız!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir