Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti 2023 ve Tüm Detaylar
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti 2023 ve Tüm Detaylar

0

Tüm zamanların efsane filmlerinden biri olan Hababam Sınıfı film serisini mutlaka izlemişsinizdir. Günümüzden tam yarım asır önce çekilmiş olan Hababam Sınıfı filmi, bugünlerde bile halâ hafızalarımızda yaşamaktadır. Daha önce onlarca kez izlemiş olsak bile, bu filmi her gördüğümüzde tekrardan ekrana kilitlenir ve sanki ilk defa izliyormuşçasına güleriz.

Elbette ki böylesine harika bir film ve ona ait olan birçok şey uzun süreler boyunca yaşatılmalıdır. Hababam Sınıfı filmi ise ekranlarımızda yaşıyor oluşunun yanı sıra filmin çekildiği sınıf da günümüzde aynı şekilde korunmakta ve müze olarak ziyaret edilmektedir. Hababam Sınıfı Müzesi olarak bilinen bu harika mekan, İstanbul gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret edilip görülmelidir. Biz de sizler için araştırdık ve anılara doğru gidebileceğiniz bir yer, Hababam Sınıfı Müzesi hakkında bilgiler verdik.

Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti
Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti

Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti 2023

2023 yılı Hababam Sınıfı müzesi giriş ücreti 5 TL‘dir. Müzekart geçerli değildir.

 

Hababam Sınıfı Müzesi Ziyaret Saatleri

Haftanın her bir gününde ziyaret edebileceğiniz İstanbul Hababam Sınıfı Müzesi ziyaret saatleri aşağıdaki gibidir;

  • Açılış Saati = 09:00
  • Kapanış Saati = 17:00
Hababam Sınıfı Müzesi Nerede
Hababam Sınıfı Müzesi Nerede

Hababam Sınıfı Müzesi Nerede 

Hababam Sınıfı Müzesi, İstanbul ilimizin Üsküdar ilçesinde yer almaktadır. Üsküdar ilçesindeki Velidebağ Korusu içerisindeki Adile Sultan Kasrı içerisinde bulunan müze, ilçenin en merkezi konumlarından biri olduğu için buraya ulaşımın da oldukça kolay yapılabileceğini söyleyebiliriz. Hababam Sınıfı Müzesi’ne nasıl gidilir diye soracak olursanız, şu şekilde cevaplandırabiliriz;

  • Avrupa Yakasından gelenler, ilk önce metrobüse binip Altunizade durağında inmelidir. Daha sonrasında ise 11T numaralı otobüse binip müze binasının ön tarafındaki duraklarda inebilirler.
  • Kadıköy tarafından gelecekler de 12C ve 14C numaralı otobüsler veya Üsküdar’a gelen dolmuşlara binebilirler.
  • Eğer özel aracınızla gelmek istiyorsanız, bölgedeki öğretmenevi girişinden içeriye geçebilirsiniz.

Ayrıca, Adile Naşit Kasrı’nın genel olarak düğün salonu ve fotoğraf çekim yeri olarak kullanıldığını belirtmek isteriz. Burada müze olarak kullanılan yer, sadece filmde sınıf olarak kullanılan kısımdır.

 

Hababam Sınıfı Müzesinde Neler Var?

Şimdi de gelelim, Hababam Sınıfı Müzesi’nde bizleri nelerin beklediğine. Hababam Sınıfı Müzesi’nde görülecek şeyler nelerdir diye soracak olursanız, filmde oynayan bazı oyuncuların balmumu karakterlerinin, yine filmdeki oyuncularının poster ve resimleri ile filme ait diğer detayların olduğunu söyleyebiliriz.

Hababam Sınıfı Müzesi kapısından içeriye ilk girdiğinizde, karşınıza Güdük Necmi ve Mahmut Hoca karakterlerine ait balmumu heykelleri çıkacaktır. Bu, sobadan içerisinde kopya çekmeye çalışan Güdük Necmi ile Mahmut Hoca’nın onu yakalayışını canlandırmaktadır. Daha sonra, film çekimlerinde kullanılan bazı eşyaları ve hatta öğrencilerin öğretmenlerine şaka yapmaları sonucunda kırılmış olan sandalyeyi bile burada görebilirsiniz. Sınıf sıralarının ortasına doğru şöyle bir baktığınızda ise filmin efsane ismi İnek Şaban karakterinin sizleri karşıladığını göreceksiniz.

Yine, filmin unutulmaz karakterlerinden biri olan Hafize Ana’ya ait balmumu heykelini de görebileceksiniz. Elinde ziliyle birlikte müzeye gelen ziyaretçileri karşılayan Hafize Anamız, sizleri o an hem güldürüp hem de duygulandıracak. Ve müze içerisindeki balmumu heykellerinin flaştan olumsuz etkileniyor olmasından ötürü, resim çekerken flaş patlatmamaya özen göstermenizi rica ediyoruz.  Sınıf tahtasının hemen ön tarafına baktığınızda ise İnek Şaban’ın yer altından çıkıp sınıfa girdikten sonra öğretmeni sandığı iskeleti de görebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir