Damlataş Mağarası Giriş Ücreti 2023 ve Ziyaret Detayları
  1. Anasayfa
  2. Giriş Ücretleri

Damlataş Mağarası Giriş Ücreti 2023 ve Ziyaret Detayları

0

Damlataş Mağarası, Akdeniz Bölgesi içerisindeki Antalya şehri, Alanya ilçesi sınırlarının içerisinde yer almaktadır. Şehir merkezine 3 kilometrelik bir uzaklıkta bulunmakta olan bu mağara, Alanya kalesinin batı bölümünde yer almaktadır. 1948 tarihinde liman inşaatı sırasında dinamit ile patlama yapılırken tespit edilen mağara içerisinde binlerce dikit ve sarkıt bulunmaktadır. Bu dikit ve sarkıtlar damlamaya devam etmekte olan su damlalarından ötürü ismi Damlataş Mağarası olarak ifade edilmiştir. Yabancı ve yerli turistlerin ziyaretlerine açık olan bu mağara ülkemizde turizme açık olan ilk mağara olarak bilinmektedir.

Damlataş Mağarası içerisinde senelik 15.000 yılda oluşan sütunlar da yer almaktadır. Mağaranın diğer özellikleri ise yaz ve kış aylarında mağara sıcaklığının 22 derecede ve %95 nem oranına sahip olması olarak bilinmektedir. Mağara içerisinde yer alan ve açık havaya göre 10 kat fazla karbondioksit olması nedeniyle astım hastalarının uğrak noktası olmuştur. Mağara içerisinde 21 günlük kürler ile tedavi sağlanan bu hastalar, şifasına kavuşabilmektedir.

Damlataş Mağarası 2023 Giriş Ücretleri

Damlataş Mağarasının mevcut havası hem yaz aylarında hem de kış aylarında değişmemektedir. Mağaranın sıcaklığı 22 derece olarak bilinmektedir. Tedavi için gelecek olan hastalar, mutlaka burada yer alan memurlar ile görüşmesi gerekmektedir. Şifa bulabilmek amacıyla mağarayı ziyaret etmekte olan hasta sayısı 5.000 ve üzerinde olmaktadır. Mağaranın giriş bölümünde 50 metrelik bir geçit yer almaktadır. Bu geçit 15 metre yüksekliğe sahip olup, silindirik bir boşluk oluşmuş ve buradan da mağaranın tabanına inilebilmektedir. Mağaranın etrafında küçük bir çarşı ve plaj yer almaktadır.

Damlataş Mağarası 2023 Giriş Ücretleri

Damlataş Mağarasına tam bilet giriş ücreti: 15 Türk Lirası

Damlataş Mağarasına öğrenci bileti giriş ücreti: 8 Türk Lirası

Damlataş Mağarası Kimlere Ücretsiz?

  • Şehit ve Gazi yakınları,
  • Engelli vatandaşlarımız,
  • 65 yaş üstü olanlar,
Damlataş Mağarası Ziyaret Saatleri Nelerdir?

Damlataş Mağarası Ziyaret Saatleri Nelerdir?

Damlataş Mağarası sabah 09:00 ile 18:00 arasında ziyarete açıktır. Mağara yaz aylarında 22:00’a kadar açık olmaktadır.

Damlataş Mağarası Google Harita Konumu

Damlataş Mağarası Adres ve İletişim Bilgileri

Telefon: 0 242 513 05 08

Adres: Saray Mah. Damlataş caddesi Alanya / Antalya

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir