Alanya Gezilecek Yerler | En İyi 17 Yer
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Alanya Gezilecek Yerler | En İyi 17 Yer

0

Ülkemizin görülmeye değer kısımlarından olan Alanya gezilecek yerler, her tatilcinin gitmek isteyeceği çok güzel kısımlardır. Antalya ilimizin en nadide ilçelerinden biri olan Alanya, doğal güzellikleri, tarihi yerleri, müzeleri, eğlence mekanları, kamp yerleri, restoranları, plajları ve birbirinden güzel koyları ile tatilcilerine unutulmayacak bir deneyim yaşatmaktadır.

Ortalama olarak 350 bin civarında olan Alanya kent nüfusu, yaz sezonu dönemlerinde katlanmakta ve 1 buçuk milyonu aşmaktadır. Türkiye’deki deniz kenarı tatil yerleri arasında daima en iyi seçeneklerden biri olan bu güzel kent, siz değerli tatilcilerini de en güzel şekilde ağırlayacaktır.

Alanya tatiliniz esnasında ise kentin birçok yerini baştan aşağı gezmek için ortalama olarak 1 haftalık zaman dilimi yeterli olacaktır. Sizler de tatil başlangıcı için hazırsanız, o halde buyurun Alanya’da gezilecek yerler nerelermiş, hep birlikte görelim.

Alanya Gezilecek Yerler

 

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi
Alanya Kalesi

Alanya’nın en çok bilinen ve hatta simgesel yapıtı olarak değerlendirilen Alanya Kalesi, deniz seviyesinden 250 metre yükseklikte yer alıyor. Helenistik dönemde inşa edilmiş olan bu kule, 13’üncü yüzyıla gelindiğinde ise Selçuklu sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından restore ettirilmiştir.

Alanya Kalesi içerisinde toplamda 83 kule, 140 adet burç ve 1200 civarı da sarnıç bulunuyor. Selçuklu Devleti, Sinop’tan sonra burayı ikinci tersanesi olarak görmüş ve sizler de bu kaleye geldiğinizde, adeta Anadolu tarihini anlatan bir açık hava müzesini ziyaret etmiş olacaksınız.

Alanya Kalesi Google Harita Konumu

 

Kızıl Kule

Kızılkule Alanya
Kızılkule Alanya

Akdeniz savunma yapıtlarının en güzel örneklerinden biri olan Kızıl Kule, Selçuklu sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın emriyle, 1226 yılında Halep’li Ebu Ali Reha el Kettani’ye inşa ettirilmiştir. Sekizgen bir yapıda ve toplam beş katlı olarak inşa edilen kulenin yapılış amacı, Alanya limanını, tersaneyi ve Alanya Kalesi’ni deniz yönünden gelecek saldırılara karşı korumaktı.

Git gide eskidiği ve yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan kule, 1950’li yıllarda restore edilmiş ve 1979 yılı itibariyle de halkın ziyaretine açılmıştır. Bir dönem için tedavülde olan 250.000’lik kağıt paraların arkasında bu kulenin figürü yer almaktaydı. Alanya tatiliniz esnasında sizlerin de bu kuleye gitmesini, ilk olarak kuleyi şöyle bir dışarıdan inceleyip, sonrasında ise öncelikle kule içerisindeki etnografya müzesini gezip, daha sonra da kulenin yukarısına çıkarak çevredeki manzarayı şöyle bir seyre dalmanızı tavsiye ediyoruz.

Kızıl Kule Google Harita Konumu

 

Alanya Tersanesi

Alanya Tersanesi
Alanya Tersanesi

İnşasına, yine Selçuklu sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın emriyle 1227 yılında başlanan Alanya Tersanesi, sadece bir yıllık süreçte tamamlanarak 1228 yılı itibariyle de faaliyete geçirilmiştir. İnşa edildiği günden 1960’lı yıllara kadar tersane olarak kullanılan bu yapıt, daha sonrasında ise denizcilik ve gemi temalı bir müzeye çevrilmiştir. Siz de Müzekart’ın geçerli olduğu bu tersaneye gelerek, bölgede hüküm sürmüş farklı medeniyetlere ait denizcilik konulu eserleri görebilirsiniz.

Alanya Tersanesi Google Harita Konumu

 

Alanya Seyir Terası

Alanya Seyir Terası
Alanya Seyir Terası

Alanya’nın en güzel manzaralı yerleri arasında kabul edilen Alanya Seyir Terası, aynı zamanda bir piknik alanı olarak da kullanılıyor. Aynı zamanda Alanya Belediyesi’nin de bir işletmesi olarak faaliyet gösteren bu bölge, hafta sonlarında Alanya halkı tarafından sıkça ziyaret ediliyor.

Alanya Seyir Terası, deniz seviyesinden tam 650 metre yükseklikte yer alıyor olmasından ötürü, ziyaretçileri için muhteşem bir deniz manzarası sunmaktadır. Sizler de sevdiklerinizle birlikte buraya gelerek, dildiğiniz gibi manzara seyredebilir, burada piknik yapabilir ve yine bölgede bulunan kafelerde oturarak bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Alanya Seyir Terası Google Harita Konumu

 

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi
Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya ve Antalya gezilecek müzeler arasında mutlaka gidip görmeniz gerken bir yer olan Alanya Arkeoloji Müzesi, 1967 yılında açılmış ve o günden beri her yıl on binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Bu müzede, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden getirilmiş Lidya, Urartu ve Frig dönemleri ile Tunç Çağı’na ait farklı kalıntılar da yer alıyor.

Genel itibariyle ise Alanya ilçesi ve çevresinden bulunan tarihi eserlerin sergilendiği müzede, yine farklı bölgelerden getirilmiş pek çok eser de mevcuttur. Tarih ve nostalji tutkunu olan okurlarımız için Alanya Arkeoloji Müzesi’ni gezip görmeyi kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Alanya Arkeoloji Müzesi Google Harita Konumu

 

Alanya Atatürk Evi ve Müzesi

Alanya Atatürk'ün Evi
Alanya Atatürk’ün Evi

Alanya’nın bir diğer önemli müzesi de Alanya Atatürk Evi ve Müzesi olarak bilinen bu yapıttır. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 1935 yılında Alanya’ya bir gezi düzenlemiş ve o sırada da bu evde konaklamıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ise Atatürk’ün Alanya’da konaklamış olduğu bu evi, 1984 yılı itibariyle bir müzeye çevirmiştir. Müze içerisinde Atatürk’ün şahsi eşyaları, Alanya gezisinde çekilen fotoğrafları, Alanya halkı için yazmış olduğu yazılar, tarihi belgeler, Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze dek uzanan madeni ve kağıt paralar, pullar ile diğer hatıra paraları yer almaktadır.

Alanya Atatürk’ün Evi Google Harita Konumu

 

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı
Kleopatra Plajı

Alanya’nın en güzel plajlarından biri olan Kleopatra Plajı, güzel olmasının yanı sıra tarih açısından da oldukça önemli bir yerdir. Bu plaj, dönemin Roma generali Antonius tarafından Mısır kraliçesi Kleopatraya hediye edilmiştir. Kleopatra ise kendisi için hediye olarak verilen bu plaja gelerek burada yüzüyor, yıkanıyor ve vakit geçiyordu.

Bu özelliği ile birlikte dünyaca ünlü diyebileceğimiz bir standarda sahip olan plaj, Alanya’ya gelen tatilciler tarafından da büyük ilgi görüyor. Siz de tamamen ücretsiz bir şekilde girebileceğiniz Kleopatra Plajı’nda dilediğiniz gibi yüzebilir ve burada düzenlenen eğlence etkinliklerine katılım sağlayabilirsiniz. Ancak bu plajda şezlong ve şemsiye kullanmak isterseniz, bunlar için belirli bir miktarda kiralama ücreti ödemeniz gerektiğini de belirtmiş olalım.

Kleopatra Plajı Google Harita Konumu

 

Damlataş Plajı

Damlataş Plajı
Damlataş Plajı

Alanya mavi bayraklı plajlar arasında gösterilen Damlataş Plajı, incecik kuma, tertemiz deniz suyuna ve kesinlikle gidilip görülmesi gereken de bir ortama sahiptir. Yaz sezonu itibariyle adeta dolu dolu olan ve tam bir eğlenme merkezi haline gelen bu plaj, Alanya kent merkezinin hemen dibinde yer alıyor. Hem kolayca ulaşabileceğiniz, hem fazla dalgalı olmayan ve hem de çok temiz yapıdaki bir plajda yüzmek istiyorsanız, Damlataş Plajı’nı sizlere kesinlikle öneririz.

Damlataş Plajı Google Harita Konumu

 

Portakal Plajı

Portakal Plajı Alanya
Portakal Plajı Alanya

Toros Dağları’nın eteklerinde yer alan ve tam 1 kilometrelik uzunluğu ile aynı anda binlerce kişinin denize girebilmesi mümkün olan Portakal Plajı, adeta yeşil ile maviyi buluşturan nadide bir bölgedir. Plajın ön tarafında muhteşem mavilikte bir deniz manzarası yatıyorken, plajın hemen arka tarafında ise alabildiğine gür ve yemyeşil güzellikte bir orman vardır.

Bu iki doğal güzelliğin tam ortasında yer alan Portakal Plajı ise Alanya tatiliniz esnasında tercih edebileceğiniz en güzel seçeneklerden biri olacak. Genel itibariyle rüzgarlı yapıdaki bu plaja, yüzmek ve güneşlenmek için gelenlerin yanı sıra rüzgar sörfü yapmayı seven tatilciler de uğramaktadır. Dilerseniz siz de uzman bir kişi gözetiminde, plajın o harika denizinin rüzgarlı bir gününde sörf yapabilirsiniz.

Portakal Plajı Google Harita Konumu

 

Ulaş Plajı

Ulaş Plajı Alanya
Ulaş Plajı Alanya

Hem plaj, hem bir mesire yeri ve hem de piknik alanı olarak tercih edebileceğiniz bu bölge, Antalya ile Alanya karayolunun beşinci kilometresinde yer alıyor. Plaj bölgesine geldiğinizde ilk olarak sevdiklerinizle birlikte güzel bir kahvaltı yaparak güne başlayabilirsiniz. Kahvaltının ardından ise şöyle güzel bir yüzme ve daha sonrasındaki güneşlenme keyfi, size gerçekten de çok iyi gelecek. Tüm bunlardan sonra dilerseniz piknik alanında mangal yakarak kendinize şöyle güzel bir sofra hazırlayabilirsiniz. Yemeğin ardından da hemen arka tarafta bulunan yeşil tabiat, sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor olacaktır.

Ulaş Plajı Google Harita Konumu

 

İncekum Plajı

İncekum Plajı
İncekum Plajı

Aynı zamana İncekum Mesire Alanı’nın da önemli bir parçası olan İncekum Plajı, fazla derin olmayan denizi ile birlikte, çocuklu aileler için de son derece uygun bir yerdir. Plajın çevresi çam ağaçlarıyla çevrili olup, sizlere ayni zamanda mis gibi doğal bir ortamda tatil yapma fırsatı sunmaktadır. Aynı zamanda bu plajda kamp kurabilir ve dilerseniz piknik de yapabilirsiniz.

İncekum Plajı Google Harita Konumu

 

Kargıcak Plajı

Kargıcak Plajı
Kargıcak Plajı

Kalabalık yerlerden ziyade daha sessiz ve sakin ortamları tercih etmek isteyen ziyaretçiler için en ideal bölgelerden biri olan Kargıcak Plajı, Alanya ilçe merkezinin 15 kilometre doğusunda yer alıyor. Üstelik yerleşim yerlerine uzak olmasına rağmen içerisinde şezlong, havlu, tuvalet, duş ve plaj şemsiyesi gibi ekipmanların da yer aldığı bu plaj, Alanya tatiliniz esnasında tercih edebileceğiniz en iyi alternatiflerden biri olacaktır.

Kargıcak Plajı Google Harita Konumu

 

Dim Çayı

Dim Çayı
Dim Çayı

Toroslar’dan doğarak Akdeniz’e dökülen Dim Çayı, Alanya ilçesine 15 kilometre uzaklıkta yer alan ve tam 60 kilometre uzunluğundaki muhteşem bir doğal oluşumdur. Bu çay nehrine geldiğinizde, bölgede yer alan tesise giderek burada güzel bir tatil yapabilirsiniz. Üstelik bu tatiliniz, yaz dönemlerinde sıcaktan adeta kavruluyor olan Alanya kentinin diğer kesimlerine göre çok daha serin geçecektir. Çay nehrinin etrafı, birbirinden güzel ağaçlık alanlarla kaplı olduğu için her şeyden önce, yine muhteşem bir doğa içerisinde bulunuyor olacağınızın bilgisini sizlerle paylaşmak isteriz. Çay suyuna şöyle bir elinizi daldırdığınızda ise suyun ne kadar soğuk ve ferah olduğunu hissedeceksiniz.

Dim Çayı Google Harita Konumu

 

Oba Çayı

Oba Çayı
Oba Çayı

Yine Toroslar’dan başlayarak Akdeniz’e dökülen bir diğer gezilip görülesi doğal oluşum da Oba Çayı’dır. Güzel mi güzel su kaynağı üzerinde kurulmuş Oba Çayı tesisine gittiğinizde, burada huzur dolu bir tatil serüveni yaşayabileceksiniz. Eğer soğuk suya hem dayanıklı ve hem de seviyorsanız, buradaki çay nehrine girerek güzelce yüzebilir ve kendinizi rahatlatabilirsiniz. Ve buradaki işletme restoranı, sizlere gerçekten de harika menüler sunacaktır.

Oba Çayı Google Harita Konumu

 

Sapadere Kanyonu

Sapandere Kanyonu
Sapadere Kanyonu

Alanya kaymakamlığının katkılarıyla düzenlenerek 2008 yılı itibariyle faaliyete açılan Sapadere Kanyonu, Alanya kent merkezine 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 750 metre uzunluk ve 400 metre genişliğe sahip olan bu kanyonda, ziyaretçiler için oldukça güvenli yapıdaki yürüyüş yolları inşa edilmişir. Sizler de bu harika kanyonu gezip görmeye gittiğinizde bu yollarda yürüyebilir ve kanyonun sahip olduğu tüm güzellikleri yerinde görebilirsiniz. Ayrıca kanyon içerisinde bir de şelale yer almakta ve bu şelalenin suyunun dökülmüş olduğu yerde dilediğiniz gibi yüzebilirsiniz.

Sapadere Kanyonu Google Harita Konumu

 

Türbelinas Yaylası

Türbelinas Yaylası alanya
Türbelinas Yaylası alanya

Her ne kadar Akdeniz bölgesinde yer alıyor olsa bile, Alanya kentinin yaylaları da oldukça meşhur ve ziyaret edilebilir niteliktedir. Alanya ilçesine yaklaşık 32 kilometre uzaklıktaki bu harika yayla, Toros Dağları’nın sırtlarında yer alıyor. Yayla sahasına geldiğinizde, komple yeşillik olan muhteşem bir doğa ve mis gibi bir havayla karşılaşacaksınız. Burada tatil yaptığınız süre boyunca ise sizler için en ideal olan yere kamp çadırınızı kurabilir ve tertemiz bir hava eşliğinde günlerinizi geçirebilirsiniz. Türbelinas Yaylası’nda yapabileceğiniz aktiviteler ise doğa yürüyüşü, bisiklet sürüşleri, piknik etkinlikleri, meditasyon ve yoga etkinlikleri olacaktır.

Türbelinas Yaylası Google Harita Konumu

 

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

1948 yılında patlayan bir mayın sonucu tesadüfen keşfedilen bir yer olan Damlataş Mağarası, tam 200 metre uzunluğundaki muhteşem bir doğal oluşumdur. Denizin hemen kenarında yer alan ve deniz dalgalarının çarpması sonucu zamanla şekillendiği düşünülen bu mağranın şimdiki haline gelmesi, milyonlarca yıllık bir süreç dahilinde meydana gelmiştir. Hem Antalya mağaraları arasında sizlere önerdiğimiz, hem de Türkiye’nin gezilip görülmesi gereken yerleri arasında da oldukça önemli bir seçenek olarak sizler de bu harika yeri gezip görebilirsiniz.

Damlataş Mağarası Google Harita Konumu

 

Yazı önerileri:

Antalya Kamp Alanları

Göynük Kanyonu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir