Müze Gazhane Giriş Ücreti Nedir? (Nerede , Nasıl Gidilir?) 2023
 1. Anasayfa
 2. Giriş Ücretleri

Müze Gazhane Giriş Ücreti Nedir? (Nerede , Nasıl Gidilir?) 2023

0

İstanbul gezilecek yerler arasında olan Müze Gazhane’yi görüp incelemeye hazır mıyız? Eğer siz de İstanbul’da yaşıyorsanız bu güzel yeri mutlaka gezip görmeli, İstanbul’da yaşamıyorsanız da bu güzel şehre tatil için geldiğinizde, gezilecek yerler listenize Müze Gazhane’yi mutlaka dahil etmelisiniz. Peki, burası tam olarak nasıl bir yerdir, ne zaman yapılmıştır, önemi nedir? İşte, sizler için hazırlamış olduğumuz Müze Gazhane tanıtımı..

Müze Gazhane

İstanbul için son derece önemli bir yer olan Gazhane, tam 130 yıl boyunca İstanbul Anadolu Yakası’nın gaz ihtiyacını karşılamıştır. Burası, günümüzde ise 2021 yılı itibariyle düzenlenmiş olup, halk ziyaretine açık hale getirilmiştir. Aslında uzun süreler boyunca kullanıldıktan sonra unutulmuş bir yer olmasına rağmen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla restore edilip düzenlenerek, günümüzde İstanbul gezilecek yerler arasındaki yerini almıştır. Müze Gazhane nedir diye soracak olursanız, buranın 9 Temmuz 2021 yılında ziyarete açılan bir kültür ve sanat merkezi olduğunu söyleyebiliriz.

Yapıt, ilk olarak 1891 yılında kurulmuş ve Hasanpaşa Gazhanesi adını almıştır. Anadolu Yakası’nın ikinci gazhanesi olarak açılan bu yapıt, 1993 yılına gelindiğinde şehirdeki diğer gazhanelerle birlikte kapatılmıştır. İstanbul’daki diğer gazhaneleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Dolmabahçe Gazhanesi
 • Yedikule Gazhanesi
 • Kuzguncuk (Beylerbeyi) Gazhanesi
 • Hasanpaşa (Kadıköy) Gazhanesi

Hasanpaşa Gazhanesi olarak bininen tesis ise restore edilerek, tamamen farklı bir amaç dahilinde halk kullanımına açılmıştır. Toplam büyüklüğü 32 bin metrekare olan Hasanpaşa Gazhanesi, yenileme işlemiyle birlikte Müze Gazhane adını almıştır. Ve içerisinde de İstanbullular’ın kullanması için müzeler, sergi alanları, kafe, restoran, tiyatro sahneleri ve çeşitli etkinlik alanları inşa edilmiştir. Yani Hasanpaşa Gazhanesi, tamamen harabe bir haldeyken kaderi tamamen değiştirilerek, oldukça önemli bir yer haline getirilmiş ve 2021 yılı itibariyle de Müze Gazhane adını almıştır.

Müze Gazhane’de Neler Var?

Müze Gazhane’de neler var diye soracak olursanız, öncelikle buranın oldukça kapsamlı bir yer haline getirildiğini belirtmek isteriz. Müze Gazhane’ye giriş yaptığınızda, ilk kısımda karşınıza emanet eşyalarınızı bırakabileceğiniz bir kısım çıkacaktır. İçeriye girerken fazlalık olduğunu düşündüğünüz eşyalarınızı dilerseniz buraya bırakabilirsiniz. Buradan da ilerlediğinizde, Müze Gazhane içerisinde karşınıza çıkacak olan kısımları maddeler halinde daha detaylı bir şekilde sıralamak isteriz.

Dondurmacı; Eğer buraya yazın sıcak günlerinde geldiyseniz, giriş kısmında yer alan bu dondurmacıya mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Dondurmasının lezzeti ve tazeliğinden son derece emin olmanızı isteriz.

Çocuk Bilim Merkezi – Müze Gazhane

 Müze Gazhane’nin en önemli kısımlarından biri de Çocuk Bilim Merkezi’dir. İçerisinde tam 24 adet sergi salonu bulunan bu merkez, “Enerjiyi Anlamak ve Enerjinin Dönüşümü, Enerji Çeşitleri ve Enerjiden Yararlanmak, Enerjiyi Kullanmak” temalarıyla faaliyet gösteriyor. Burada, çocukların enerjiyi daha iyi bir şekilde anlamlarını sağlamak için üniteleri interaktif bir şekilde deneyimlemesi sağlanmaktadır. Müze Gazhanesindeki Çocuk Bilim Merkezi’nin hem çocuklar ve hem de yetişkinler için son derece eğlenceli bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Müze Gazhane Çocuk Bilim Müzesi
Müze Gazhane Çocuk Bilim Müzesi

İklim Müzesi – Müze Gazhane

 Bu müzeye geldiğinizde; İklim nedir, tarih boyunca iklim nasıl değişti, günümüz iklim değişikliklerinin tarihteki diğer iklim değişikliklerinden ne farkı var, iklimin gelecek günlerce nasıl değişebileceğini ne gibi yöntemlerle anlıyoruz, iklimler nasıl değişiyor, iklimler nasıl değişiyor, iklimin değiştiğini nasıl anlarız, nedenleri ve sonuçları tam olarak nelerdir, topluma ve ekonomilere ne gibi etkiler bırakır, hangi yollarla iklim değişikliği yaşanır, iklim değişikliğini durdurmanın veya azaltmanın yöntemleri nelerdir vs gibi sorulara en net şekilde yanıt bulabilirsiniz. Ziyaretçilere bu konuları en iyi şekilde aktarmak ve anlatmak için çeşitli galeriler oluşturulmuştur.

Müze Gazhane - İklim Müzesi
Müze Gazhane – İklim Müzesi

İstanbul Kitapçısı; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, son dönemlerde birbirinden güzel İstanbul Kitapçısı mağazaları açmıştır. Bu kitapçılardan biri de Müze Gazhanesi’nde yer alıyor ve sizlerin de burayı kesinlikle gidip görmesini tavsiye ederiz.

Galeri Gazhane; Bu kısım da yine Müze Gazhane içerisindeki en önemli yapıtlardan biridir. Tam bir kültür sanat alanı olan bu kısımda kurulan çeşitli sergileri görmeye gidebilirsiniz.

Beltur Restoran ve Kafe; Ve tabiki de bir kahve alıp dinlenmek isteyen ziyaretçiler için Gazhane içerisinde Beltur Restoran ve Kafe adındaki bu işletme hizmet vermektedir. Burası, öyle normal bir kafe ve restoran işletmesinden çok daha farklı olmakla birlikte, görünümüyle bile insana adeta huzur veriyor. İstanbul Kitapçısı’ndan bir kitap alıp, bu kafede bir kahve eşliğinde o kitabı okumak, bedeninizi ve ruhunuzu aynı anda dinlendirecektir.

Gazhane Meydan; Gazhanenin hemen önünde yer alan bu meydan, genel itibariyle etkinlikler için kullanılıyor. Müze Gazhane etkinlik takviminden tüm bunları takip edip, dilediğinize katılım sağlayabilirsiniz.

Afife Batur Kütüphanesi; Müze Gazhane içerisindeki en güzel alanlardan biri de Afife Batur Kütüphanesidir. Birçok farklı konuda tam 10 bini aşkın kitabın yer aldığı bu kütüphane, iki katlı bir yapıda olmakla birlikte günün 24 saati daima açıktır.

İBB Şehir Tiyatroları; Bu tiyatrolarda, İBB katkılarıyla birbirinden güzel tiyatro gösterileri düzenlenmektedir. Biletinizi alıp herhangi bir gösteriyi izlemenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Gazhane Otoparkı

Gazhane otoparkı da günümüzde etkinlik alanı olarak kullanılmaktadır.

Müze Gazhane Giriş Ücreti 2023

2023 yılı için Müze Gazhane’ye giriş ücreti yoktur. Ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.

 

Müze Gazhane Nerede ve Nasıl Gidilir?

Müze gazhane, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer alıyor. Marmaray veya metrobüs kullanarak Söğütlüçeşme istasyonuna gelip, oradan da 5 dakikalık bir yürüme süresinin ardından Müze Gazhane’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Müze Gazhane Ziyaret Saatleri

Müze Gazhane ziyaret saatleri, içerisindeki mekanlara göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda, Müze Gazhane ziyaret saatlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

İBB Hafife Batur Müzesi;

 • 7/24 açık

Karikatür ve Mizah Müzesi;

 • Hafta içi = 09:00 – 18:00 (Pazartesi günü kapalı)
 • Hafta sonu = 10:00 – 19:00

İklim Müzesi;

 • Hafta içi = 09:00 – 18:00 (Pazartesi günü kapalı)
 • Hafta sonu = 10:00 – 19:00

Bilim Merkezi;

 • Hafta içi = 09:00 – 18:00 (Pazartesi günü kapalı)
 • Hafta sonu = 10:00 – 19:00

Galeri Gazhane;

 • Hafta içi = 09:00 – 18:00 (Pazartesi günü kapalı)
 • Hafta sonu = 10:00 – 19:00

İstanbul Kitapçısı;

 • Her gün = 11:00 – 22:00

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir