Meryem Ana Kilisesi Giriş Ücreti (2023) Ve Ziyaret Detayları
  1. Anasayfa
  2. Giriş Ücretleri

Meryem Ana Kilisesi Giriş Ücreti (2023) Ve Ziyaret Detayları

0

Meryem Ana Kilisesi, ülkemizde bulunan görülmesi gereken yerler arasında karşımıza çıkmaktadır. İzmir’de yer alan bu kilise, önemli tarihi mekanlar arasında yer almaktadır. Bu kiliseyi tarihi açıdan bu kadar önemli yapan, Hıristiyanlık dinine göre kutsal kabul edilmektedir. Buna bağlı olarak Hıristiyanlar için hac konumlarından biri olarak bilinmektedir.

Bu kilise İzmir ilinin Selçuklu ilçesine yaklaşık olarak 9 km uzaklıkta yer almaktadır. Yemyeşil bir ormanın içerisinde yer alan kiliseye İzmir merkezden özel araçlar ile ya da toplu taşıma kullanarak ulaşım sağlamak mümkündür. Bülbül Dağı’na oldukça yakın bir konumda bulunan bu kilise hem mimari hem de doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Buna bağlı olarak da hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Kilisenin tarihi 1891 yılına dayanmaktadır. Lazaristler tarafından inşa edilen kilise ilk olarak Meryem Ana Evi olarak tanınmıştır. Kutsal olarak kabul edilip, Vatikan tarafından hac merkezi olarak ilan edilmesi ise 1952 yılında olmuştur. Hıristiyanlık için önemli olan bazı papaların da kiliseyi tarih içerisinde ziyaret ettiği bilinmektedir.

Meryem Ana Kilisesi

Çevresindeki doğal güzellik ve eşsiz tarihi ile bu kilise bölgeye seyahat edenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında karşımıza çıkmaktadır. Kiliseyi bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz gibi düzenlenen gezi turlarına da katılabilir, siz de tarih içerisinde büyüleyici bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Meryem Ana Kilisesi Giriş Ücreti 2023

Günümüzde kilise aktif şekilde ziyaretçi kabul etmektedir. Ancak kiliseye giriş için giriş bileti almanız gerekir. Bu biletler ise ücretli olarak satılmaktadır. Meryem Ana Kilisesi giriş ücreti 2023 yılı için yerli turistlere 20 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Yabancı turistler için ise bu ücret 50 Türk Lirası olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra özel araç ile gitmeniz halinde kiliseye otopark ücreti ödemeniz gerekmektedir. Aracınızı park etmek için ödemeniz gereken otopark ücreti ise 2023 yılı için yine 20 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Meryem Ana Kilisesi Google Harita Konumu

Meryem Ana Kilisesi Giriş – Çıkış Saatleri

Kilise, bölgenin tarihi sembollerinden biri olarak anılmaktadır. Her yıl pek çok kişinin ziyaret ettiği bu yapı aktif şekilde faaliyet göstermektedir. Günümüzde Hıristiyanlık dinine mensup kişiler kiliseyi ibadet etmek için sıklıkla ziyaret etmektedir. Özellikle 15 Ağustos tarihinde kilise içerisinde Hıristiyan ayinleri yapılmaya devam etmektedir.

Ancak kiliseyi ziyaret etmek için ziyaret saatlerine uygun hareket etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kiliseyi gezmeniz mümkün olmayacaktır. Bilindiği üzere kilise haftanın her günü ziyarete açıktır. Ancak Meryem Ana Kilisesi ziyaret saatleri ise mevsime göre değişiklik göstermektedir.

Daha doğru ve güncel bilgi için: https://www.hzmeryemanaevi.com/

İletişim: +90 232 894 10 14

Instagram: https://www.instagram.com/hzmeryemanaevi/

Meryem Ana Kilisesi

Bilindiği üzere kış ayları için kilisenin ziyaret saatleri sabah 08:00 – akşam 17:00 arası olarak belirlenmiştir. Kilisenin kış aylarında daha erken kapanıyor olmasının sebebi güneşin daha erken batıyor olması ile ilişkilidir. Ancak Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında kilise sabah 08:00 ila akşam 18:00 arasında ziyarete açıktır.

Meryem Ana Kilisesi’nde Müzekart Kullanılır Mı?

Ülkemizde bazı müze ve tarihi yerlerde giriş yapmak için Müzekart kullanılabilmektedir. Ancak Meryem Ana Kilisesi Müzekart ile giriş yapabileceğiniz lokasyonlar arasında yer almamaktadır. Kiliseye giriş yapmak için biletinizi almanız gerekmektedir.

Meryem Ana Kilisesi’ne Kimler Ücretsiz Girer?

Yine bazı kilise ve tarihi yerlerde çocuk yaş grubu için ücretsiz giriş hakkı sağlanmaktadır. Ancak Meryem Ana Kilisesi ücretsiz giriş imkanı yoktur. Ziyaret etmek isteyen herkesin ücretini ödeyerek biletini alması ve kiliseye bu bilet ile giriş yapması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir