Kuzguncuk Gezilecek Yerler | En İyi 10 Yer Listesi
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Kuzguncuk Gezilecek Yerler | En İyi 10 Yer Listesi

0

Çok seveceğiniz Kuzguncuk gezilecek yerler tanıtımına hazır mıyız? İstanbul Anadolu Yakası’ndaki Üsküdar ilçesinin güzel bir semti olan Kuzguncuk, boğaza kıyısı olan bir yerdir. Elbette ki böylesine güzel bir coğrafyanın albenisi de gayet yüksek seviyelerdedir. İstanbul gezilecek yerler dendiğinde de akla gelen ilk seçenekler arasında Kuzguncuk semtinin yer aldığını söyleyebiliriz. Tarihi yerleri, doğal güzellikleri ve o güzel sokaklarıyla birlikte burası sizi kendine adeta aşık edecek niteliktedir.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler

Tabii sizler de bu güzel yerin farkında olup, tüm bu bölgeyi gezip görmek isteyebilirsiniz. Biz de sizlerin bu yöndeki isteğine karşılık güzel bir içerik hazırladık. İşte, Kuzguncuk gezilecek yerler listesi…

Fethi Paşa Yalısı

Fethi Paşa Yalısı

Ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmese de Fethi Paşa Yalısı’nı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Klasik bir Osmanlı yalı örneği olan bu yapıt, II. Mahmud’un damadı tarafından satın alınmıştır. Kuzguncuk mahallesinin en görkemli yapıtlarından biri olan yalı, toplamda iki katlıdır. Ayrıca toplam 16 odası bulunmakta. İstanbul Boğazı’nın hemen dibine yapılmış olması da yalının sahip olduğu güzelliği en üst seviyelere taşımakta. Elbette ki Kuzguncuk gezilecek yerler listesi yaparken bu güzel yalıyı da o listeye dahil etmenizi tavsiye ederiz.

Fethi Paşa Yalısı Google Harita Konumu

 

Ekmek Teknesi

Ekmek Teknesi

Kuzguncuk gezilecek yerler listenize şimdi de çok önemli bir yeri dahil etmek istiyoruz. Şimdi biraz geçmişe doğru, tam olarak 2002 yılına kadar gidelim. O dönemlerde, Ekmek Teknesi adında muhteşem bir dizi yayınlanmıştı. Bu dizi, toplumumuza değer ve kıymet bilme duygularını aşılamayı ziyadesiyle başardı. İşte o dizinin meşhur fırını, bugün Kuzguncuk semti sınırları içerisinde yer almaktadır. Tam konumu İcadiye Caddesi üzerinde olan Ekmek Teknesi fırınını sizlerin de mutlaka ziyaret etmesini öneriyoruz.

Ekmek Teknesi Google Harita Konumu

 

Kuzguncuk Bostanı

Kuzguncuk Bostanı

Kuzguncuk semtinde bulunan bu güzel bostanı ziyaret etmek, size mental açıdan inanılmaz derecede fayda sağlayacaktır. Burası, adeta İstanbulun orta yerinde var olan bir bahçedir. Ve bu bahçe içerisinde birbirinden güzel sebzeler yetiştiriliyor. Hatta Kuzguncuk Bostanı olarak bilinen bu yer, önceki dönemlerde bir şahısa aitti. Şimdi ise tamamen kamulaştırılmış bir alan olarak ziyaret edilebilir durumda. Ve böylesine gözde bir yerde bu bostanın rant uğruna harcanmamış olması da ayrı bir mutluluk sebebi. Tabii sizler de Kuzguncuk Bostanı ziyaretiyle birlikte, bu güzel semt gezinize renk katabilirsiniz.

Kuzguncuk Bostanı Google Harita Konumu

 

Marko Paşa Köşkü

Marko Paşa Köşkü

Marko Paşa adındaki kişi, 19’ncu yüzyılda yaşamış olan bir doktordur. Kendisi, aynı zamanda “Paşa” unvanını alan ilk doktor olarak da bilinir. Sabırlı, dingin ve yardım sever bir kişilik olmasıyla çevresindeki insanlar tarafından da çok sevilirmiş. Bu özellikleri sayesinde, derdi olan insanlar muhakkak ona danışır ve dermanı Marko Paşa’da ararlarmış. Kabri ve köşkü Kuzguncuk mahallesinde olan Paşa’nın o bölgeye sunduğu katkılar gerçekten de hatrı sayılır seviyede. Zaten Marko Paşa Köşkü olarak bilinen bu yer de şu an okul olarak eğitime açık durumdadır. Kuzguncuk gezilecek yerler listenize anlam dolu bir yer eklemek isterseniz, Marko Paşa Köşkü’nü sizlere mutlaka tavsiye ederiz.

 

Cemil Molla Köşkü

Cemil Molla Köşkü

İstanbul’un en güzel köşkleri arasında gösterilen Cemil Molla Köşkü, Kuzguncuk ile Beylerbeyi arasında konumlandırılmıştır. Osmanlı döneminde, 1885 yılında Cemil Molla tarafından yaptırılan bu güzel köşk, o dönemlerde halk tarafından bazı söylentilerin de hedefi haline gelmiştir. Dönemin yakın çevre insanları, bu köşkün perili olduğunu ve içerisinden de ağlama seslerinin geldiğini söylemekteydi. Ayrıca yine o dönemin sarayından sonra ilk telefon, elektrik sistemi ve kalorifer ısıtma sistemi Cemil Molla Köşkü olarak bilinen bu yapıtta kullanılmıştır. Bu görkemli köşkü ziyaret etmek, eminiz ki sizler açısından iyi bir deneyim olacaktır.

Cemil Molla Köşkü Google Harita Konumu

 

Üryanizade Camii

Üryanizade Camii

Çok farklı bir mimari yapı olan Üryanizade Camii, 1850 yılında Üryanizade Ahmet Esad Efendi tarafından yaptırılmıştır. Boğazın hemen dibinde bulunan ve görünümü itibariyle aslında bir köşke benzeyen bu yapıt, görenlerin gerçekten de çok ilgisini çekiyor. Sırf bu şirin görüntüsüyle bile, Üryanizade Camii’nin Kuzguncuk gezilecek yerler listesine girmeyi hak ettiğini düşündük. Ve sizler de bu güzel yapıtı ziyaret ettiğinizde, eminiz ki çok beğeneceksiniz.

Üryanizade Camii Google Harita Konumu

 

Perihan Abla Sokağı

Perihan Abla Sokağı

Şimdi sizleri yine nostaljik bir yolculuğa çıkarmak istiyoruz. Bir dönemin sevilen dizisi olan Perihan Abla, o zamanların insanları için çok değerliydi. Ve işte o değerli dizinin çekilmiş olduğu sokak, günümüzde Perihan Abla Sokağı olarak anılıyor. Sırf bu özelliğiyle bile düşünürsek, bu sokak gerçekten de maneviyatı yüksek bir yerdir diyebiliriz. Ayrıca sokakta bulunan ve güzel tasarımlara sahip olan evler, birbirinden hoş renkleriyle birlikte sizlere adeta merhaba diyecektir.

Perihan Abla Sokağı Google Harita Konumu

 

Sinagoglar ve Kiliseler

Sinagoglar ve Kiliseler

Kuzguncuk, güzel olduğu kadar farklı milletlerin de hep bir arada yaşadığı coğrafyalar arasındadır. Burada; Müslüman, Ermeni, Rum, Musevi ve diğer pek çok etnikten insanı rahatlıkla görebilirsiniz. Elbette ki bu toplulukların ibadet yapabilmesi için bazı yapıtların olması gerekli. Ve geçmiş dönemlerde Kuzguncuk sınırları içerisine yapılmış olan Sinagoglar ve Kiliseler, bu semte gerçek bir güzellik katıyor. Kuzguncuk semtinde yer alan Beth Yaakov Sinagogu, Beth Nissim Sinagogu, Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Hagios Panteleimon Kilisesi ve diğer tarihi ibadethaneleri gezip görmenizi tavsiye ederiz.

 

Kuzguncuk Evleri

Kuzguncuk Evleri

Kuzguncuk mahallesi içerisinde yer alan Osmanlı evleri, gerçekten de burası için bir marka haline gelmiştir. Bu evlerin yapısı ve dizaynı çok iyi şekilde korunmuş olup, mimari yapıları ise günümüze dek gelmeyi başarmıştır. Kuzguncuk Evleri olarak bilinen bu tarihi yapıtlar, rengarenk yapıdadır ve semtin sokaklarında yürüdüğünüzde sizlere çok hoş hissiyatlar yaşatır. Özellikle de fotoğraf çekilmeyi seviyorsanız, Kuzguncuk Evleri’nin en yoğun olduğu kısımlara gidip birbirinden güzel kareler yakalamanızı öneririz.

Kuzguncuk Evleri Google Harita Konumu

 

Nakkaştepe Millet Bahçesi

Nakkaştepe Millet Bahçesi

Kuzguncuk gezilecek yerler listesi yapıp da bu harika doğa güzelliğini eklememek elbette ki olmazdı. 2019 yılında açılan Nakkaştepe Millet Bahçesi, toplamda 50 bin metrekarelik dev bir alanı kapsıyor. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün de hemen yanında olması vesilesiyle, buraya yapacağınız ulaşımın da çok kolay olacağını belirtmek isteriz. Ve Nakkaştepe Millet Bahçesi’ne geldiğinizde, İstanbul Boğazı adeta ayaklarınızın altında olacaktır. Sevdiklerinizi de yanınıza alarak bu güzel bölgeye gelip, uygun bir masaya oturarak boğaz manzarası eşliğinde piknik yapabilirsiniz. Ayrıca, İstanbul şehrimizin en görkemli kısımlarından birinde böylesine bir güzelliğe sahip olduğumuz için de çok şanslıyız diyebiliriz.

Nakkaştepe Millet Bahçesi Google Harita Konumu

İlginizi çekebilecek diğer yazımız: İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir