İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti 2023 ve Ziyaret Detayları
  1. Anasayfa
  2. Giriş Ücretleri

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti 2023 ve Ziyaret Detayları

0

İstanbul Deniz Müzesi, Türkiye’nin en büyük deniz müzelerinden biridir ve Boğaziçi’nin Avrupa yakasında yer almaktadır. Türkiye’nin denizcilik tarihini ve deniz gücünü anlamak için ziyaret edilebilecek en önemli yerlerden biridir.

İstanbul Deniz Müzesi’nin tarihi, Osmanlı İmparatorluğu dönemine kadar uzanmaktadır. 1897 yılında “Bahriye Müzesi” adıyla açılan müze, Osmanlı Donanması’na ait tarihi eserleri sergilemek amacıyla kurulmuştur. Müze, İstanbul Boğazı’nın Avrupa yakasında, Beşiktaş semtinde yer almaktadır.

İstanbul Deniz Müzesi’nin koleksiyonu, denizcilik tarihine ışık tutan birçok önemli eser içermektedir. Müzenin koleksiyonu arasında, gemilerin yapı ve tasarımı hakkında bilgi veren maketler, tarihi deniz haritaları, gemi parçaları, silahlar, kıyafetler ve donanma fotoğrafları gibi birçok farklı tarihi eser bulunmaktadır.

Müzenin en ilginç özelliklerinden biri, Türk denizcilik tarihinde önemli bir yere sahip olan Osmanlı denizciliğine ait birçok eserin sergilenmesidir. Müzenin koleksiyonunda, Osmanlı dönemine ait savaş gemileri ve denizcilikle ilgili eşyaların yanı sıra, Osmanlı denizciliğinin gelişimini anlatan birçok belge de yer almaktadır.

İstanbul Deniz Müzesi Eserleri

İstanbul Deniz Müzesi’nin en önemli eserleri:

Sergi Salonu

Sergi Salonu

Osmanlı dönemi denizcilik tarihiyle ilgili birçok eserin sergilendiği salon, müzenin en önemli bölümlerinden biridir. Bu bölümde Osmanlı donanmasına ait savaş gemileri ve deniz araçları gibi büyük nesneler yanı sıra, denizcilikle ilgili araç-gereçler, silahlar ve kıyafetler de yer almaktadır.

 

Deniz Araçları Salonu

Deniz Araçları Salonu

– Bu bölümde, denizcilik tarihinde kullanılan birçok farklı deniz aracı sergilenmektedir. Müzenin koleksiyonunda, Osmanlı dönemine ait kayıklar, kayıkların güçlendirilmiş versiyonları olan sandallar, savaş gemileri ve torpidolar gibi birçok farklı deniz aracı yer almaktadır.

 

Nusret Mayın Gemisi

Nusret Mayın Gemisi

– İstanbul Deniz Müzesi’nde sergilenen bir diğer önemli eser ise Nusret Mayın Gemisi’dir. Bu gemi, I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı donanmasının en önemli gemilerinden biriydi. Savaş sırasında mayın döşemek için kullanılan gemi, Türk donanmasının zaferlerinden biri olan Çanakkale Deniz Savaşı’nda önemli bir rol oynamıştır.

Görebileceğiniz diğer eserler;

  • Tuğralar ve armalar
  • Saltanat Kayıkları
  • Silahlar
  • Harita ve atlaslar
  • Denizci kıyafetleri
  • Tablolar

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar? 2023

İstanbul deniz müzesi giriş ücreti 2023 yılında yetişkin ziyaretçiler için 25₺’dir.  Gişeler müze’nin kapanışından 1 saat önce bilet satmayı durduruyor.

İstanbul Deniz Müzesi Giriş – Çıkış Saatleri

İstanbul Deniz Müzesi çalışma saatleri şu şekildedir;

  • Hafta içi: 09.00 – 17.00
  • Hafta Sonu: 10.00 – 18.00

Not: Müze pazartesi günleri ziyaretçilere kapalıdır.

Daha doğru ve güncel bilgiler için: https://denizmuzesi.dzkk.tsk.tr/tr

İletişim: 0212 327 43 45

İstanbul Deniz Müzesi Google Harita Konumu

İstanbul Deniz Müzesi’nde Müzekart Geçerli mi?

İstanbul Deniz müzesini müzekart sahipleri yılda 2 kez olmak şartıyla ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirler.

İstanbul Deniz Müzesini Kimler Ücretsiz Ziyaret Edebilir?

Müzeyi öğrenciler ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirler.

İlginizi çekebilecek diğer yazımız: İstanbul’un En İyi 10 Meksika Restoranları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir