Çin Gezi Rehberi | Çin’de Nerede Kalınır? Nereler Gezilir?
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Çin Gezi Rehberi | Çin’de Nerede Kalınır? Nereler Gezilir?

0

Çin dünyada en çok kendisinden söz ettiren ülkelerden birisidir. Bütün dünyaya ürettiği teknolojik ürünler ile meşhur olan Çin herkesin gitmek ve görmek istediği ülkelerde arasındadır. Sizinde planlarınız arasında Çin gezisi varsa bizim bu makalemiz sizin için faydalı olabilir. Sizin için Çin Gezi Rehberi hazırlayarak Çin’de Nerede Kalınır? Nereler Gezilir? Geniş bir araştırma yaparak Çin gezisi hakkında bilgiler toparladık. Çin geziniz için gerekli olan pek çok bilgiyi sizin için kaleme aldığımız bu makalemizde bulabilirsiniz.

 

Çin Gezisi İçin Gerekli Olan Bilgiler

Eğer sizinde yakın zamanda Çin’e gitmeyi düşünüyorsanız, çok merak edilen gezilmeye ve görülmeye değer olan Çin’e giderek Çin gezisi yapmayı planlıyorsanız, o zaman bu yazımızda olan bilgiler, sizin Çin geziniz için kılavuz olacaktır. Çin geziniz için önemli ve gerekli olan bilgiler şunlardır:

l Çin’in resmi ismi Çin Halk Cumhuriyetidir.

l Çin’in geniş yüzölçümü olmasından dolayı Çin dünyanın 3. Büyük ülkesidir.

l Çin’in en kalabalık ülkeler arasında olup en son bilgilere göre 1,5 milyardan fazla nüfusa sahiptir.

l Çin’in 5000 yılla dayanan köklü bir tarihi geçmişe sahiptir.

l Çin’in dünyaca ünlü olan icatları arasında hepimizin kullandığı kâğıt, matbaa ve baruttur.

Çin Gezisi İçin Gerekli Olan Bilgiler

l Ayrıca kaligrafi yani güzel yazı yazma sanatı da ilk Çin’de kullanılmaya başlanmıştır.

l Çin geziniz için en önemli bilgide Çin’in takvim farkıdır. Çin bizim kullandığımız mildi takvimi kullanmayıp kendilerine özgü Çin takvimi kullanıyorlar. Bu sebeple Çin’in yeni yılı bize göre farklıdır.

l Çin’de yeni yıl tarihi her sene değişerek farklı zamanlarda kutlanmasına rağmen geleneksel olarak 21 Ocak – 20 Şubat arası on beş gün süresince yeni yıl kutlamaları devam eder.

l Çin’de kullandıkları takvim farklığından dolayı hem yeni yıl farklılığı hem de astroloji haritaları da farklılık gösterir.

l Astroloji bilimine de Çin farklılıklar getiriyor. Latin astrolojisinde yıldızlar söz konusu olurken, Çin astrolojisinde hayvanlar söz konusu oluyor.

l Bu sebeple Çin astrolojisine kişin doğum yılına denk gelen hayvanın özellikleri doğan kişi ile aynı olduğuna inanılıyor.

l Çin astroloji bilimine göre her hayvan yılı 12 yıl sonra tekrarlanarak yaşanıyor.

l Çin’deki yemek adaplarındaki farklılıkta çatal bıçak yerine yemek çubuklarının kullanılmasıdır. Yemek için kullandıkları çubuklara chopstickleri ismini vermişler.

l Çin alfabesi farklı olsa da turistik bölgelerde ülkeye gelen misafirlerin yol sıkıntısı yaşanmaması için yollara bulunan tabelalarda Latin alfabesi bulunuyor.

l Çin’de 300 farklı dil kullanılıyor.

Çin’e Nasıl Gidilir?

Çin’e Nasıl Gidilir?

Planlarınız içerisinde Çin seyahati yapmak varsa, o zaman size yol gösterecek ve yolcuğunuzu kolaylaştıracak birkaç bilgi verelim. Çine nasıl gidilir?

Çin’e gidebilmek için bilmeniz gerekenler şunlardır:

l Ülkemizden kilometrelerce uzak olan Çin’e sadece hava yolu ile ulaşım sağlanabilir.

l Çin’e gidebilmek için vize almanız gerekiyor.

l Çin’e gitmek için aldığınız uçak bileti ile Türkiye’de Çin’e uçuş sağlayan havalimanlarını kullanabilirsiniz.

Çin Google Harita Konumu

Çin’in Para Birimi Nedir?

Çin Halk Cumhuriyeti’nde kullanılan para birimi Çin Yuan’i yani CNY’dir.

Şu anki Çin CYN’İ ile TL güncel döviz kuruna göre şu şekilde karşılaştırılır.

l 1 EUR eşittir 8,2 CNY tutarındadır.

l 1 USD eşittir 6,8 CNY tutarındadır.

Ancak döviz kurları sürekli değiştiği için bu döviz karşılaştırması değişebilir.

 

Çin’in Başkenti Neresidir?

Dünyanın en büyük ülkesi olan Çin’in başkenti ülkenin en büyük ve en görkemli şehri Pekin’dir. Ülkenin başkenti olan Pekin en turisttik şehri olarak en çok misafir ağırlayan şehridir. Pekin’in nüfusu 15 milyonu aşmış durumdadır.

Çin’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Çin’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Çin yapacağınız seyahatinizde dikkat etmeniz gereken ise gideceğiniz mevsim olmalıdır. Çin’e gitmek için tercih edeceğiniz mevsim ilkbahar ve sonbahar olmasını tavsiye ederiz. Çünkü sizin ziyaret etmek isteyeceğiniz şehirler Pekin, Şanghay, Tianjin ve Xian olacağını düşünürsek yaz ayları bu illerde sıcaklık yüksekliği 40 derecelere ulaşabiliyor. İlkbahar ve sonbahar ayları Çin seyahati için en uygum sıcaklık derecelerinde olduğu için bu mevsimleri tavsiye ediyoruz.

 

Çin Seyahatinde Vize Gerekiyor Mu?

Çin Türk ziyaretçilerinden vize isteyen bir ülke olduğu içim bizim vatandaşlarımız Çin’i ziyaret etmek için öncelikle vize işlemlerini başlatarak vize almaları gerekiyor.

l Çin vizesi konsolosluklardan alınır.

l Çin vizesi için vize sürecine göre vize masrafları değişebiliyor.

l Çin vizesi için 3 aylık konsolosluk başvurusu 87 USD masraf bedeli bulunuyor.

l Çin normal vizesi başvuru masrafı ise 45 USD tutarındadır.

l Ekspres vize başvuru masrafı da 70 USD tutarında oluyor.

Çin’de Şehirler Arası Ulaşım Nasıl Yapılıyor?

Çin’de Şehirler Arası Ulaşım Nasıl Yapılıyor?

Çin’e gezmek ve görmek amaçlı ziyarete gittiğinizde bilmeniz gereken Çin’de Şehirler Arası Ulaşım  araçları şunlardır.

l Çin’de şehirlerarası ulaşımda en hızlı ve en kolay ulaşım aracı olan trenleri kullanabilirsiniz.

l Şehirlerarası tren çeşitlerini seçme şansı kullanarak istediğiniz trenle ulaşım sağlaya bilirsiniz.

l Çin’deki tren sınıflandırması yapılarak yavaş tren, hızlı, tren, G tipi tren ve yataklı yataksız ve ya oturarak mı yoksa ayakta mı yolculuk yapacağınızı seçebilirsiniz.

l Çin ziyaretinizde yolculuk yapacağınız tren biletini önceden almanızı tavsiye ederiz.

 

Çin’de Alışveriş

Çin geziniz için ayırdığınız bütçeden mutlaka alışveriş içinde bir miktar ayırmanızı tavsiye ederiz. Oldukça pahalı bir ülke olan Çin’de ülkenize dönerken alabileceğiniz hediyelik eşya için hatırı sayılır bir bütçe ayırmalısınız. Bizim ülkemizde olduğu gibi Çin’de de sokak satıcıları ve marketlerden alışveriş yapabilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz Çin seyahatinizde alışveriş yaptığınız turisttik mağazalarında sıkı bir pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Çin’de alışveriş yaparken mümkün olduğu kadar yerel ürünler almaya dikkat edin çünkü Çin’de ithal ürünler çok pahalıdır.

Çin Mutfağı

Çin Gezisinde Neler Yenir? Çin Mutfağı

Çin seyahatinde bizim size tavsiyemiz yöresel yemekleri denemeniz ve Çin mutfağı kültürünün farklılığını tatmanızdır. Çin mutfağı yemeklerini denemenizi tavsiye ettiğimiz yöresel yiyecekler şunlardır:

l Çin mantısını denemenizi öneririz.

l Yağsız pirinç lapası bütün yemeklerin yanında veriliyor.

l Yöresel soslu tavuk yemekleri

l Yöresel hot hot

l Yöresel Pekin ördeği

l Çin’e özgü Sokakta Barbeküsü

l Sabah kahvaltısı için Tianjin Pankek

l Çin’in tek ve özel tatlısı olan Bubble Waffle

l Bütün yeme içme mekânlarının masaları geleneksel olarak yuvarlak ve ortasında dönebilen bir cam tabaka bulunur.

l Masaların ortasındaki dönerli cam tabakanın üzerine dizilen yemeklere cam tabakanın dönmesi ile herkes istediği yemeği alabilir.

l Çin yemeklerinin yerine tanıdığınız damak tatlarını isterseniz dünyaca bilinen yemeklerin satıldığı zincir fes futları alma şansınızda bulunuyor.

Çin’in Gezilecek En Güzel Turistik Bölgeleri

Çin’ gezip görmek için gittiğinizde size bilgi vermek için kıs kısa tanıttığımız kültürel ve turisttik yerlerden bir kaç tanesi hazırladık. Çin’de Gezilecek En güzel 15 Turistik Bölge şunlardır:

Şanghay The Bund

1. Şanghay The Bund

Şanghay şehrinin The Bund bölgesi hem turistik hem de en güzel yerlerden birisi olarak çok ziyaretçi ağırlıyor. Şehre gelen turistler nehir kıyısı boyunca gezinti yaparak nehir kıyısındaki birbirinden güzel Gotik ve Rönesans mimarisi olan yapıları görebiliyorlar. Ayrıca Şanghay şehrine gelen turistler en güzel hatıra fotoğraflarını da bu bölgede çektiriyorlar.

Şanghay The Bund Google Harita Konumu
Çin Seddi

2. Çin Seddi

Dünyaca ünlü olan Çin Seddi de çok ziyaretçi alan bölgelerden birisidir. Çin Seddi 2000 yıl önce kuzey tarafından gelebilecek istila ve diğer tehlikeler için inşa edilmiş. Çin Seddi dünyada 8.800 km uzunluğunda en uzun insan yapımı Seddi olarak biliniyor. Sizde Çin Seddi’ni görmek istiyorsanız pekinden kalkan trenler ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Çin Seddi Google Harita Konumu
Hangzhou

3. Hangzhou

Çin’de en güzel doğa güzelliğine sahip olan Hangzhou şehri görkemli yerlerden birisidir. Batı gölü bu şehrin manzarasını izleyebileceğiniz en doğru yerdir. Hangzhou şehri güzellikleri arasında görkemli tapınaklar, göl kıyısı boyunca bahçeli eski binalar, pagodalar ve çay çiftlikler bulunuyor.

Hangzhou Google Harita Konumu
Pekin

4. Çin’deki Yasak Şehir — Pekin

Pekin’in kalbi olarak bilinen yasak şehir inanılmaz güzelliği ile çok misafir ağırlayan yerlerdendir. Çin’e gittiğinizde mutlaka Pekin kentine giderek saklı şehri görmelisiniz. Saklı şehrin diğer bir imside imparatorluk sarayıdır.

Pekin Google Harita Konumu
Terrakotta Ordusu

5.Toprak Askerler — Terrakotta Ordusu

Terrakotta ordusu yani toprak askerler arkeolojik bir bulgurudur. 1970 yılında ortaya çıkarılmış ve bu güne kadar önemini korumuştur. Çin cumhuriyeti için önemli olan bu kazı bulgusu birinci imparatorun mezarını korumak için yapılmıştır. Toprak askerler sekiz bin savaşçı asker ve bir sürü savaş aracından oluşup ziyaretçilerini karşılıyor.

Terrakotta Ordusu Google Harita Konumu
Yazlık Saray

6.Pekin — Yazlık Saray

Pekin’e çok yakın olan yazlık sarayın çevresi yaklaşık olarak 700 dönümlük bir park alanıdır. Bu nedenle çok ziyaretçi kabul eden yazlık saray, 1153 yılında 14. Yüzyıl dönemlerinde imparatorluk bahçeleri ve birde göl eklenerek inşa edilmiştir.

Yazlık Saray Google Harita Konumu
Suzhou Klasik Bahçeleri

7. Suzhou Klasik Bahçeleri

Dünyanın benzeri olmayan tarihi Suzhou Klasik bahçeleri, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde girmeye ha kazanmış yerlerdendir. Jiangsu eyaletinin Suzhou kentinde yer alan Suzhou Klasik bahçeleri 11. yüzyılda 270 ağaç dikilerek inşa edilmiştir.

Suzhou Klasik Bahçeleri Google Harita Konumu
Potala Sarayı – Tibet

8. Potala Sarayı – Tibet

Potala Sarayı, Çin’in en ünlü tarihi yapılarından olup Tibet Özerk Bölgesi’nde bulunuyor. Tibet’teki Lhasa şehrinde olan görkemli Potala Sarayı, kale ve konut olarak Dalai Lama için bir inşa edilmiştir. Ayrıca bu saray en önemli hazinelere sahip olarak yıllar boyunca politikaya ve dini güç birliği olarak merkez konumunda hizmet vermiştir.

Potala Sarayı Google Harita Konumu
Büyük Leshan Budası

9. Büyük Leshan Budası

Çinlilerin için çok önemli olan yerlerden biriside Büyük Leshan Budası çok ziyaretçi alan yerlerden bir diğeridir. Büyük Leshan Budası önemi burada bulunan en büyük buda heykelinden dolayıdır. Bu büyük heykel Budist bir keşiş tarafından MS 713 yılında inşa edilmiştir.

Büyük Leshan Budası Google Harita Konumu
Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı

10. Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı

Çin’in doğal güzellikleri ile ünlü olan diğer bir yerde Zhangjiajie National Forest Park alanıdır. Nefes kesen güzelliği olan bu park manzarası ile ziyaretçilerini büyülüyor. Hunan eyaletin bulunan ormanlık ve yeşillik alanı çok olan parkı, James Cameron’un çektiği filmi Avatar filmi ile dünyaya ün salmıştır.

Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı Google Harita Konumu
Hong Kong

11. Hong Kong

Çin önemli ve çok özel olan şehirlerden biriside Hong Kong kentidir. Bu şehrin Çin için olan önemi ve değeri Hong Kong kenti ekonomi ve siyasetin kalbi olduğu içindir. İdari merkez konumunda olan bu şehir aynı zamanda Çin için ticaret ve maddi yönden çok getirisi olan finans bir merkezi olarak görülüyor.

Hong Kong Google Harita Konumu
Çengdu

12. Çengdu

Daha çok pandalarıyla ünlü olan Çengdu Eyaleti’nin başkentidir. Çengdu şehrinin Pandalarından dolayı ün kazanmasının sebebi bu şehirde bulunan Panda Araştırma Üssü olmasından kaynaklanıyor. Bu şehre gelen misafirler ünlü olan pandaları ve pandaların yaşa alanlarını yakından görebiliyorlar.

Çengdu Google Harita Konumu
Guangzhou

 13. Guangzhou

Çin’in diğer şehriyelerinin aksine Guangzhou şehri modern yaşamı yüksek gökdelenleri ile meşhurdur. Özellikle geceleri eğlence ve ışıklı görünüm sergileyen bu modern şehir büyüklüğünün gücünü sergiliyor.

Guangzhou Google Harita Konumu
Li Nehri

14. Yangshuo – Li Nehri

Çin’e yaptığınız seyahatinizde özellikle görmenizi tavsiye ettiğimiz yer Yangshuo Li Nehri ve bu nehrin çevresidir. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan bu nehir nefesinizi kesecek kadar güzel manzaraya sahiptir.

Li Nehri Google Harita Konumu
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir