İtalya Vizesi Nasıl Alınır? İtalya Vize Ücreti Ne Kadar? 2023
 1. Anasayfa
 2. Vizeler

İtalya Vizesi Nasıl Alınır? İtalya Vize Ücreti Ne Kadar? 2023

0

İtalya vizesi alarak resmi ismi ile İtalyan Cumhuriyeti yani Republica Italiana’yı ziyaret edebilirsiniz. Güney Avrupa bölgesinde bulunan, büyük ölçüde ise İtalya Yarımadası üzerinde yer alan bir Akdeniz ülkesidir. Akdeniz’in en büyük adaları olan Sicilya ve Sardinya da İtalyan toprakları içerisinde yer almaktadır. Yüzölçümü 301 bin 340 kilometrekarelik bir alanda yer alan İtalya’nın kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ile kara sınırları mevcuttur.

Bağımsız iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marino da İtalya’nın yarımadadaki toprakları içerisine sıkışmış anklav ülkelerdir. Anklav ülke, başka bir ülke ile kuşatılmış olan ülkelere denir. İtalya’nın aynı zamanda biri İsviçre ve diğer Tunus tarafından kara ve deniz sınırları ile kuşatılmış bir eksklavı vardır. İtalya’nın nüfusu ortalama 60 milyon olarak bilinir. İtalya, Avrupa’nın en kalabalık 3.ülkesidir. İtalya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Roma, yüzyıllar boyu Batı uygarlığının merkezi olmuştur. Mimari anlamında ise barok kavramının doğuşuna tanıklık etmiş ve uzun yılları boyunca Katolik Kilisesinin merkezi olmuştur.

İtalya Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya vize başvurusu şu adımları takip ederek yapılabilmektedir:

 • İlk olarak İtalya’yı ziyaret etme amacınızı belirlemelisiniz. Bu adım ile hangi vize türünü almanız gerektiği konusunda bir yol belirlemiş olursunuz.
 • İtalya / Schengen bölgesi için kaç tane giriş yapılması gerektiğini belirlemeniz zorunludur.
 • Vize başvurusu için talep edilen bütün belgeleri toparlayın.
 • İtalya Schengen vizesi alabilmek için randevu alınması gereklidir. İtalya Schengen vizesinin başvurularının birçoğu yüz yüze yapılmalıdır. Aynı zamanda da başvuru yapmadan önce randevu almanız gerekebilir. Alternatif bir yöntem ise çalışma saatleri esnasında gitmeniz halinde başvuru belgelerinizi randevu almadan da teslim etme şansınız olabilir. Ancak randevu almanız daha garanti bir yöntem olacaktır. Başvuru yaparken randevunun gerekli olup olmadığını konsolosluk ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.
 • Başvuru formunuzu doldurmanız gerekmektedir.
 • Her konsolosluk ya da vize başvuru merkezi, kişilerin başvurularına ulaşabilmek için çeşitli yollar sunmaktadırlar. Yaşadığınız ülkeye göre online olarak İtalya’nın E – application sistemi üzerinden başvuru yapılabilir. Online formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak çıktısını alabilirsiniz.
 • Başvuru ücretini ödemeniz gereklidir.
 • Sırada ise İtalya Schengen vize başvurunuzu göndermelisiniz. Bu işlemi ise seyahatten en az 15 gün önce ancak 6 ayı geçmeyecek bir biçimde yapmanız gerekmektedir.
 • Her İtalya Konsolosluğu ya da işlem merkezinin, başvurular için farklı işlem prosedürleri bulunur. Pek çok durumda ise başvuru yapılacak konsolosluk ya da vize başvuru merkezine bizzat müracaat edilmesi gerekmektedir. 
 • Başvuru yapıldığı zaman sizden biyometrik veri yani parmak izi talep edilecektir. 12 yaşından küçük olan çocuklar çoğunlukla biyometrik veri işleminden muaf tutulmaktadırlar. Eğer ki son 59 ay içerisinde biyometrik veri vermişseniz muhtemelen bu bilgi tekrar sizden talep edilmeyecektir.
 • Başvuru yapıldıktan sonra İtalya’ya seyahatiniz ile alakalı daha fazla bilgi ve belge sunmak için ileriki tarihlerde tekrar görüşmeye çağrılabilirsiniz.

İtalya vatandaşlarının ve İtalya’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarının İtalya’yı ziyarete gitmesi için İtalya Başkonsolosluğu üzerinden vize başvurusu yapması gerekir.

İtalya’ya gerçekleştirilen uzun süreli seyahatlerde yani 180 güç içinde toplamda 90 günden fazla İtalya’da kalma durumları için ya da eğitim, aile birleşimi, çalışma gibi uzun zamanlar ikamet edilecek durumlarda alınan ulusal vize başvurusu da İtalya Başkonsolosluğuna ya da İtalya Büyükelçiliği Konsolosluk bölümüne bizzat yapılması zorunludur. Kısa süreli seyahatler yani Schengen vize başvurusu için ise İtalya Başkonsolosluğuna bizzat müracaat edilerek yapılan başvurular kabul edilmemektedir. 

italya vizesi
italya vizesi

İtalya Vizesi Başvuru Formu Nereden Alınır, Nasıl Doldurulur?

İtalya vize başvuru formu, vize alabilmek için Türk vatandaşlarından talep edilen evraklar arasında yer almaktadır. İtalya vize başvuru formu ise aşağıda verilmiştir:

https://idata.com.tr/ita/tr/p/gerekli-formlar-ita

 

İtalya Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

İtalya vize türleri şu şekildedir:

 • İtalya Turistik Vize: Yabancı ülke vatandaşlarının sınırlı bir süre için İtalya’yı ziyaret etmesine izin verme amacı ile alınması zorunlu olan bir vize çeşididir.
 • İtalya Aile Ziyareti Vizesi: Aile vizesi, kişinin aile ferdini ya da arkadaşlarını ziyaret etmek için İtalya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin alması zorunlu olan bir vizedir. İtalya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için gereken belgeler kişisel, finansal ve mesleki belgeleri oluşturur.
 • İtalya Ticari Vizesi: İtalya’ya ticari faaliyet, konferans, panel ve iş görüşmesi gibi çeşitli etkinliklere katılım gibi amaçlar ile yapılan seyahatlerdeki vize uygulamaları İtalya ticari vize bünyesinde bulunur.
 • İtalya Oturma Vizesi: İtalya Schengen vizesi ile ziyaret edebileceğiniz en uzun süre olan 90 günden fazla ikamet etmek istenen durumlar için oturum vizesi / ulusal vize / d tipi vize almanız gereklidir. Bu vize türleri, birbirlerinden bağımsız değildir. Oturma izni, bu vize ismi ile de karşınıza çıkabilir.
 • İtalya Çalışma Vizesi: İtalya çalışma vizesi, İtalya’da uzun süre çalışabilmeniz için gereken İtalya ulusal vize çeşididir. Bu vize çeşidi ile İtalya’da uzun süre boyunca çalışabilir ve oturum iznine sahip olabilirsiniz. Daha sonra ise dilerseniz İtalya aile birleşimi vizesi ile ailenizi yanınıza alma imkanına sahip olabilirsiniz.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya vize evrakları aşağıdaki gibidir:

 • Pasaport: İtalya vize başvurusunda bulunacak kişiler için kişinin pasaportunun geçerlilik süresinin bitmesine dönüş tarihinden sonra minimum 3 ay daha kalması ve 10 yıldan eski olmaması aranan kriterler arasındadır. Aynı zamanda pasaportunuzda en az 2 tane boş sayfa olmalıdır.
 • İtalya Vize Başvuru Formu: İtalya’ya ziyaret edecek kişiler tarafından doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurularak ıslak imzalı şekilde vize başvuru formunu hazırlamanız gerekmektedir.
 • Kimlik Fotokopisi: Arkalı – önlü olacak şekilde çekilen kimlik fotokopisi gereklidir.
 • Fotoğraf: Fotoğrafın biyometrik olarak 3.5 – 4.5 mm ölçülerinde olması gerekmektedir. Aynı zamanda arka fonun beyaz ve yüz hatlarının açık bir şekilde görünmesi önemlidir. Vize başvurusu yapacak kişinin, bu fotoğrafı son 3 ay içerisinde çektirmiş olması gerekir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: İtalya’da seyahat edeceğiniz tarihler, kapsayacak olan 30 bin Euro teminatlı Schengen seyahat sağlık sigortası poliçesi yaptırılması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak kişinin İtalya ziyareti esnasında ulaşım için kullanacağı taşıtla alakalı gidiş – dönüş rezervasyon bilgilerini gösterir evraklar gereklidir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gereklidir.
 • Vize başvurusu yapacak kişinin İtalya ziyaret planı içerisinde konaklama yapacağı yerin rezervasyon, adres ve iletişim bilgilerini gösterir evraklar istenir.
 • Banka Hesap Dökümü: Mevcut olan en düşük 5 bin TL bakiyesi olan banka hesabınızın minimum 3 aya ait hesap hareketlerini gösteren imzalı belge gerekir.
 • Maaş Bordrosu: İtalya vize başvurusunda bulunacak kişilerin maaş hesabının son 4 aya ait hareket döküm belgesi gerekir.
 • İşveren Yazısı: Başvuru yapacak kişinin çalıştığı firmanın imza yetkilisi tarafından imzalanan ve kaşeli olarak düzenlenen vize başvurusu talep dilekçesi.
 • SGK işe giriş belgesi ve SGK hizmet döküm belgeleri gerekmektedir.
 • Ticari Vize Başvurusunda bulunan kişiler için Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı, son 3 aya ait orijinal faaliyet belgeleri, son döneme ait vergi levhası kopyası, Resmi Gazete ilanı kopyası, süresi geçmeyen imza sirküleri kopyaları da talep edilen belgeler arasındadır.

İtalya Vizesi Ücreti Ne Kadar 2023

2023 yılı için İtalya vize ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. İtalya Konsolosluğu harcı ücretlerinde ulusal vize ek ücretleri ise değişken olabilir. Ulusal İtalya vizesi için 2023 yılında ücret, D tipi vize harç olarak belirlenmiş ve ücreti ise 119 Euro olarak belirlenmiştir.

İtalya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İtalya’ya vize başvurusunda bulunurken dikkat edilmesi gerekli olan noktalar şu şekildedir:

 • Vize başvurusunu, seyahatinizin başlama tarihinden minimum 1 ay öncesinden gerçekleştirmelisiniz. Böylece olası aksaklıkların, seyahatinizin planını bozmasına müsaade etmemiş olursunuz.
 • İtalya Başkonsolosluğu, yeni belge talep edebilir. Bu hakka sahiptir.
 • Kişisel bilgilerinizin yanlış verilmesi, sahte belge sunulması gibi durumlar vize başvurunuz direkt olarak reddedilir. 
 • İtalya için en erken vize başvurusu, seyahatinizin başlama tarihinden 3 ay önce olarak belirlenmiştir.
 • İtalya vizenizin kabul alması durumunda diğer Schengen ülkelerine geçiş yapabilme, sınır kontrollerinin kararına bağlıdır.
 • İtalya üzerinden yapacağınız vize başvurularını, sadece gidilecek olan İtalya olması durumunda yapabilirsiniz.

İtalya Vizesi Neden Reddedilir?

İtalya vize ret nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Eksik Belge Sunulması: Vize reddinin en önemli nedenlerinden birisi belgelerin eksik bir şekilde sunulmasıdır. Vize alınacak ülkenin hangi belgeleri talep ettiğine dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Otel ve Uçak Rezervasyonları: Başvuru yaptığınız ülke için gideceğiniz tarihlerde yapılan otel ve uçak rezervasyonlarınız mutlaka tam olmalıdır. Bir aksilik olması durumunda tüm dokümanlarınızı sunmalısınız.
 • Gelir Beyanı: Vize başvuruları için kişisel hesabınızda minimum 5 bin TL – 6 bin TL bulunmalıdır.
 • Garantör Firma Uyarıları: Bir firmada 5 – 6 ay boyunca çalışmadan yapılan vize başvuruları reddedilebilir. Eğer ki mümkünse iş yerinizde en az 5 – 6 ay boyunca çalışmadan vize başvurusu yapmamalısınız.
 • İlk Gidilecek Ülkeye Başvuru Yapma: Schengen vizesi ile Avrupa’da bulunan pek çok ülkeye ziyaret edebilirsiniz. Fakat ilk giriş yapacağınız ülke, vize başvurusu yaptığınız ülke olmalıdır. Bir sonraki vize başvurusunda bu durum olumsuz bir neden olarak karşınıza çıkabilir. Ilk başvurular genel olarak kısa süreli ve tek giriş şekilde verilir.
 • Geçmiş: Vize başvurusu yaptığınız ülkeye daha önceden gitmiş ve dönmemiş akraba, eş ya da dost da konsolosluklar tarafından olumsuz bakılan bir durumdur.
 • Pasaportta Engellenen Ülkeler: KEsin bir durum olmakla beraber bazı ülkeler bazı yerlere gidilmesi halinde vize vermeyebilir. Vize başvurusu yaparken İtalya’nın bu şekilde düşündüğü ülkeler var mı diye dikkat edilmelidir.
 • Önceki Vize Reddi Sebebi: Pasaportunuzda dana öncesinde vize ret yanıtları da büyük olumsuzluk ile karşılaşılabilen bir durumdur. Daha önceden alınan ve hala geçerliliğini devam ettiren vizeler için seyahatiniz sırasında eski pasaportunuzu da yanınıza bulundurabilirsiniz.
 • Ülkeler Arasındaki İlişkiler: Bütün şartlar ve belgeler doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olsa bile vize alamamak söz konusu olabilir. İki ülke arasında dönemsel ilişkiler de vize reddine sebep olabilmektedir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesi onay süresi 7 – 10 gün arasında değişmektedir. İtalya’yı ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize başvurusunda talep edilen belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlayarak teslim etmeliler. Teslim ettikten sonra vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 7 – 10 iş günü olarak bilinmektedir. Vize işlemlerinde gerçekleşebilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak seyahat planları yaptığınız tarihten 1 ay önce vize başvurusu yapmanız önerilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir