Tunus Gezilecek Yerler ve Ziyaret Detayları 2024
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Tunus Gezilecek Yerler ve Ziyaret Detayları 2024

0

Kuzey Afrika ülkesinde, ılıman Akdeniz havası ziyaretçilere yıl boyunca farklı seyahat deneyimleri sunuyor: serin, yemyeşil baharlar ve sıcak yazlardan sonbaharda sanat ve dans festivallerine ve kışın çöl gezilerine kadar keşfedilecek pek çok şey var.

Tunus, 2011 devriminden bu yana pek çok değişikliğe sahne oldu ve ülke yavaş yavaş turizme ve yurt içi seyahatlere açıldı. Bugün ziyaretçiler, eko turizm, vahşi yaşam, çöl dansı etkinlikleri ve sanat festivalleri aracılığıyla bu yemyeşil ülkenin güzelliğini ve çeşitli aktiviteleri deneyimleyebilir. Akdeniz ve Berberi etkilerinin bir karışımı olan yerel mutfağı tadabilirler.

Lut Gölü Nerde konusu hakkında bilgi almak için tıklayın!

Kış ve Bahar Aylarında Yapılacaklar

Tunus
Tunus

Bir festivale katılın

Kış ve ilkbahar, sıcaklıklar nispeten rahat olduğu için güneye, Sahra Çölü’nün derinliklerine seyahat etmek ve yerel kültürü keşfetmek için en uygun zamanlardır. Her yıl Aralık ayında Douz’da düzenlenen Uluslararası Sahra Festivali, müzik ve danstan yerel Berberi atlılarının binicilik becerilerini sergilemesine kadar yerel sanat ve geleneklerin kutlandığı bir etkinliktir.

Dans müziğini tercih ediyorsanız, çölün en güneydeki çöl kamplarından biri olan Camp Mars gibi çeşitli yerlerde giderek dans festivaline katılabilirsiniz. Canınız çölde dans etmek istiyorsa Tozeur’e gidin ve Mart ayının ikinci yarısında bir hafta sonunu Anantara Tozeur Resort’ta Tunus’un en ünlü DJ’leri ve sıcak hava balonları eşliğinde dans ederek geçirin.

Doğa harikalarını ziyaret edin

Tunus’un güneybatı kesimi, çöldeki en büyük tuz gölü olan çarpıcı Chott El Jerid gibi doğa harikalarıyla doludur. Göl, Nafta ve Al Nakhil vahalarını sınırlar ve aynı zamanda Eski Şehir yakınlarında bulunan birkaç Sufi aziz için bir mezarlıktır. Ayrıca popüler Star Wars: The Phantom Menace (1999) filminin setine de yakındır.

Kesinlikle görülmeye değer harika küçük Matmata köyü, benzersiz bir tarzda dekore edilmiş evlerden oluşan dairesel bir mağara kasabasıdır. Kavernöz yapısıyla bilinen bu köyün mimarisi, yaz aylarında bile iç mekanları serin tutacak şekilde tasarlanmıştır. Şansınız varsa geceyi yerel otellerden birinde geçirin ve yerel Berberi kültürünü alışılmadık bir ortamda deneyimleyin.

Bir adaya tekne turu yapın

İlkbahar Tunus’u ziyaret etmek için en iyi zamandır. Çoğu insan sıcak kumları hayal eder, ancak Arap dünyasında Tunus “Yeşil Tunus” olarak bilinir, bu da ilkbaharı turizme yeni açılmaya başlayan ulusal parklarını keşfetmek için yılın mükemmel zamanı yapar. Tunus’tan bereketli Zumbra ve Zumbrita adalarına bir tekne turu yapabilirsiniz. Adaların ormanları ve kayalıkları, doğayı keşfetmek isteyenler için kaplumbağalar da dahil olmak üzere nadir kuşlara ve foklara ev sahipliği yapmaktadır.

Rodos Adası Gezilecek Yerler hakkında bilgi almak için tıklayın!

Yaz ve Sonbahar Boyunca Yapılacaklar

Tunus
Tunus

Kıyı Adalarını Ziyaret Edin

Tunus’un turizm endüstrisini üzerine inşa ettiği en yoğun yaz mevsiminde, Sousse ve Hammamet gibi büyük tatil beldelerinin dışında vahşi ve gizli plajlar bulunmaktadır. Bir araba kiralayarak ve kuzey sahili boyunca Bizerte’ye veya doğuda Cape Bon’a doğru seyahat ederek, turistler tarafından nadiren ziyaret edilen plajlar bulacaksınız. Pitoresk sahil kasabası El Haouaria’ya gidin ve kristal berraklığındaki sulara dalmadan önce güzel plajda dinlenin. Güneşi içinize çektikten sonra geceyi yıldızlara bakarak kamp yaparak geçirin.

Tunus’un güneydoğu kıyılarında yer alan Cerbe adası, Akdeniz’in en güzel plajlarından bazılarına sahiptir. Beyaz kumlu plajları ve turkuaz sularıyla Kuzey Afrika’nın en büyük adasıdır.

Doğayı yavaş bir tempoda keşfetmek isterseniz, sahil boyunca ve Tunus’un kuzeyinde, kendi özel plajına sahip ormanların ortasında bir dağın aşağısında yer alan organik bir çiftlik ve otel olan Cape Bon’daki Zembretta Lodge gibi birçok eko-pansiyon ve çiftlik konaklaması bulunmaktadır.

Tunus mutfağı deneyimi

Birçok ekolojik pansiyon, tam tahıllı kuskus, bir dizi salata, taze beyaz peynir ve elbette Tunus’un ulusal çeşnisi olan ünlü harissa gibi geleneksel Tunus yemeklerinin daha hafif, vejetaryen versiyonlarını sunmaktadır. Öğütülmüş kırmızı biber, yağ ve baharatlardan yapılan harissa, soslar için bir tatlandırıcı ve yağ, ekmek ve zeytine eşlik eden bir eşlikçidir.

Kendinizi sanat ve müziğe bırakın

Ağustos ayından itibaren, her yıl UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve tarihi MÖ 238’e kadar uzanan büyüleyici Roma amfitiyatrosu El Jem’de düzenlenen El Jem Dünya Müzik Festivali de dahil olmak üzere harika sanat ve müzik festivallerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Uluslararası sanatçıları halka açık özel sanat eserleri ile toplumla etkileşime girmeye davet eden bir ışık sanatı projesi ve Afrika’da türünün ilk örneği olan Interference festivaline katılarak Tunus’u farklı bir açıdan görün.

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler konusunda merak edilen her şey için tıklayın!

Çin Gezi Rehberi için hemen tıklayın!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir