Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023

0

Herkese kucak dolusu sevgiler, bu içeriğimizde sizlerle birlikte Ayasofya Müzesi gezisi yapacak ve bu harika yapıtı hep birlikte tanıyacağız. İstanbul gezilecek yerler arasında olan Ayasofya, inşa edildiği dönemden günümüze kadar değirini korumayı başarmıştır.

Sizlerin de bileceği üzere yine ilk gündemini sarsan bu önemli yapıt, ibadete açılacak mı sorusuyla birlikte hafızaları sıkça meşgul etmişti. Biz de hem müze hem de camii olarak kullanılan bu muhteşem yapıt hakkında sizler için önemli bilgilerde bulunacağız. İşte, Ayasofya Müzesi hakkında merak ettiğiniz her şey…

Ayasofya Müzesi Tarihi Hakkında Bilgi

Ayasofya, aslında Yunanca bir kelime olmakla birlikte “Kutsal Bilgelik” anlamına gelmektedir. Ve bu yapıtın da ilk isminin “Kutsal Bilgelik Kilisesi” olduğunu sizlere belirtmek isteriz. Roma tarihinin ilk imparatoru olan Büyük Konstantin tarafından gelen emirle yapımına başlanan Ayasofya Kilisesi, imparatorun oğlu II. Constantius döneminde açılmıştır.

Tüm bu olayları tarihsel olarak belirtmemiz gerekirse; Ayasofya inşasına 337 yılında başlandığını ve 7 yıllık bir sürecin arından 15 Şubat 360 yılında tamamlanarak Bizans halkının ibadetini açıldığını söyleyebiliriz. Socrates Scholasticus’un kaynaklarına şöyle bir göz attığımızda ise o dönemin Ayasofya Kilisesi isimli yapıtın Artemis Tapınağı üzerine inşa edilmiş olduğu bilgisini de görmekteyiz. Ve Ayasofya’nın üzerine inşa edilmiş olduğu bu yapıta dair günümüzde ise herhangi bir kalıntı mevcut değildir. 

Ayasofya Müzesi Hakkında Bilgi
Ayasofya Müzesi Hakkında Bilgi

İnşa edildikten sonra çok uzun yıllar boyunca Bizans hakimiyetinde olan ve kilise olarak kullanılan bu yapıt, Osmanlı Devleti’nin İstanbul’u fethetmesiyle birlikte 1453 yılında camiye dönüştürülmüştür. Yine o yıllardan itibaren Cumhuriyet dönemlerinin başlarına kadar camii olarak kullanılan Ayasofya’nın, 1934 yılında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile birlikte müzeye dönüştürülmesine karar verilmiştir.

Yine o dönemlerde alınan bu karar neticesinde 1935 yılı itibariyle başlayan kazı çalışmaları 2020 yılına kadar düzenli şekilde sürdürülmüş ve bu sayede de birçok tarihi eser ve yapıta rastlanmıştır. 2020 yılında ise devlet tarafından yeni bir kararname yayınlanarak Ayasofya’nın tekrardan ibadete açılması resmileştirilmiştir. Tarihi boyunca “Ayasofya Kilisesi”, “Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi” ve “Ayasofya Müzesi” olarak adlandırılmış olan bu yapıtın şu anki ismi de yine Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi olarak tasvir edilmektedir. 

 

Ayasofya Müzesi’nde Gezilip Görülecek Kısımlar

Ayasofya Müzesi’nde gezilip görülmesi gereken birçok önemli kısım mevcuttur. Dünyanın en eski katedrali olarak bilinen bu muhteşem yapıt, toplamda 7 bin 500 metrekarelik bir iç alana sahip. Her biri yaklaşık 70 ton ağırlığında ve 20 metre yüksekliğinde olan sütunlar ise Anadolu coğrafyasının farklı bölgelerinden alınarak Ayasofya’ya getirilmiştir.

Tam 15 asırlık köklü bir geçmişe sahip olan Ayasofya, hem Hristiyanlar, hem Müslümanlar ve hem de Cumhuriyet dönemi vatandaşları için çok önemli bir yerdir. Dış görünüşü itibariyle oldukça büyük ve göz alıcı yapısı olan Ayasofya’nın mozaik tasarımları da oldukça dikkat çekiyor. Toplam 5 farklı mozaiğin kullanıldığı bu yapıttaki mozaik türleri ise şunlardır;

Apsis Mozaiği

Ayasofya Müzesi Apsis Mozaiği
Ayasofya Müzesi Apsis Mozaiği

Kubbe Melek Tasfirleri

Kubbe Melek Tasfirleri
Kubbe Melek Tasfirleri

Deisis Kompozisyonu

Deisis Kompozisyonu
Deisis Kompozisyonu

Kommenoslar Mozaiği

Komnenoslar Mozaiği
Komnenoslar Mozaiği

VI. Leon Mozaiği

VI. Leon Mozaiği
VI. Leon Mozaiği

Ayasofya’ya geldiğinizde öncelikli olarak bu muhteşem mozaikleri gezip görmenizi tavsiye ediyoruz. Bu mozaiklerin her biri adeta geçmiş tarihe ışık tutar niteliktedir. Ve aralarından Apsis Mozaiği olarak bilineni ise 9’uncu yüzyıla ait olmakla birlikte Hz. Meryem ile Hz. İsa’nın taht üzerindeki tasvirini anlatmaktadır.

Yine, Ayasofya’nın dış bahçesinde de gezip görebileceğiniz türbe, şadırvan, payandalar, muvakkithane, sebiller, Mimar Sinan’ın inşa ettiği minareler, hazine binası ile imalathanesi gibi kısımlar yer almaktadır. Yine, bu dev ve bir o kadar da harikulade olan yapıtın tüm kısımlarına göz attığınızda Bizans ve Osmanlı’ya ait birçok detaya rastlayacaksınız. Ve tüm bunları gezip görmek, sizleri adeta geçmişe doğru uzun bir yolculuğa çıkaracaktır. 

Ayasofya Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ayasofya Müzesi nerede diye soracak olan okurlarımız için, bu harika müze ve camii yapıtının İstanbul ilimizde yer alıyor olduğunu belirtmek isteriz. İstanbul’un Fatih ilçesi sınırlarında yer alan Ayasofya, şehrin Tarihi Yarım Ada olarak adlandırılan kısmının tam ortasına konumlandırılmıştır. 

Ayasofya’ya nasıl gidilir diye soracak olursanız da öncelikli olarak buraya kendi özel aracınızla gitmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu bölgenin genel yapısı çok eski bir mimariye sahip olduğu için oldukça dardır. Bunun yerine, toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz.

Eğer İstanbul Anadolu Yakası’ndan gelecek olursanız, kıyı ilçelerden kalkan feribotlara binerek Fatih ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Veya da Marmaray trenine binip en yakın durak olan Vezneciler’de inerek Ayasofya’ya doğru yürüyebilirsiniz. Ayrıca bu yürüyüş esnasında da çok daha farklı ve güzelliklerle dolu tarihi yerleri de göreceğinizi belirtmek isteriz. 

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti 2023

Ayasofya Müzesi giriş ücreti 2023 yılı için artık yok. Ayasofya camii’nin 2020 yılında ibadete açılmasından  sonra tüm girişler ücretsiz hale getirilmiştir.

Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri

Yaz ve kış aylarına göre değişiklik gösteren Ayasofya Müzesi ziyaret saatleri aşağıdaki gibidir;

Yaz dönemi açılış saati = 09:00

Yaz dönemi kapanış saati = 18:00

Kış dönemi açılış saati = 09:00

Kış dönemi kapanış saati = 16:00

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir