Yeni Zelanda’da Görülmesi Gereken Şehirler
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Yeni Zelanda’da Görülmesi Gereken Şehirler

0

Yeni Zelanda’da Görülmesi Gereken Şehirler

Yeni Zelanda’da görülmesi gereken şehirler, aktiviteler, kültürel ve tarihi destinasyonlar açısından herkes için bir şeyler barındırıyor, ancak önceden belirlemeniz gereken iki şey var, bunlar zaman ve para, çünkü hostel ve gelişmiş konaklama alternatifleri, sırt çantalı seyahat kültürü ve karşılıklı yardımlaşma gibi sistemlerin çok iyi çalıştığı bir ülke ve her zaman daha ucuz bir alternatif bulacaksınız.

Yeni Zelanda’da Görülmesi Gereken Turistik Şehirler

Ülke, Güney Adası ve Kuzey Adası olmak üzere iki büyük adadan oluşmaktadır ve bunun yanı sıra yüzlerce ada daha bulunmaktadır ve ülkenin en büyük şehri olan Auckland şehri Kuzey Adası’nda bulunmaktadır ve her iki adanın da özel bir güzelliği olmasına rağmen Güney Adası kalabalık bakımından diğerinden daha ağır basmaktadır. Seçenekler, buradaki uluslararası havalimanları Auckland Havalimanı (AKL), Wellington Havalimanı (WLG), Christchurch (CHC), Queenstown (ZQN), Dunedin (DUD)’dir.

Christchurch

Yeni Zelanda'da görülmesi gereken şehirler,
Christchurch

Güney Adası’nın en büyük şehri ve Yeni Zelanda’daki turistik şehirler arasında üçüncü büyük şehir olan Christchurch, kıyı ve dağları ve pitoresk Canterbury Ovası’nı içeren güzel bir bölge olan Güney Adası’nın Canterbury bölgesinin neredeyse kalbinde yer alır ve tipik bir İngiliz şehri olan Christchurch, uluslararası bir havaalanının bulunduğu Güney Adası’nı keşfetmeye gidenlerin seyahatleri için başlangıç noktasıdır.

Merkez İstasyondan 28 numaralı Metro Otobüsüne binerek Bridle Path Walk’a gidin ve tepeye doğru 3 saat boyunca yürüyün ve manzaranın tadını çıkarın. Güzel ve huzurlu Christchurch Botanik Bahçeleri ziyaret etmek için harika bir yerdir.

Christchurch Botanik Bahçeleri, 150 yıl önce şehrin kalbinde oluşturulan 10’dan fazla farklı bahçeye sahip zarif bir parktır ve hangi mevsimde giderseniz gidin, aynı güzellikte bulacaksınız.

Müzelerden hoşlanıyorsanız, Yeni Zelanda tarihi hakkında bilgi veren Canterbury Müzesi’ne uğrayın ve zamanınız varsa Banks Yarımadası’na gidip Akaroa köyünü ziyaret edin, Re Start Alışveriş Merkezi’ne uğrayabilir, Yeni Zelanda kahvesi içebilir, kitapçıların ve butiklerin tadını çıkarabilirsiniz ve yapılması gereken aktiviteler arasında sıcak hava balonu veya paraşütle atlama yer almaktadır.

Yeni Zelanda’nın güney adalarının doğu ve batı kıyılarını birbirine bağlayan Arthurs Geçidi Hattı’nın çarpıcı olduğunu bilmeli ve Güney Alpleri’nden geçen ve ülkenin en muhteşem yerlerinden biri olan Arthur Geçidi Ulusal Parkı var.

Kaikoura

Kaikoura

Pitoresk sahil kenti Kaikoura, Christchurch’ün kuzeyinde arabayla iki saatlik mesafede yer alır ve Yeni Zelanda’nın turistik şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Burası, engebeli Seaward Kaikoura sıradağları ile Pasifik Okyanusu arasında yer alan küçük bir kasabadır. Kıyıları boyunca birçok albatros ve deniz kuşu yaşamaktadır ve gözlemlemek isteyenler için belirlenmiş yerler vardır. Kuş gözlemciliği ve Maori kültürü turları da düzenlenmektedir.

Turistler buraya yılın herhangi bir zamanında görülebilen balina ve yunus izleme turlarına katılmak için gelmektedir. Ayrıca turistler kıyıda yaşayan fokları da görmektedir, ancak tehlikeli olabilecekleri için çok yaklaşmayın ve yollarına çıkmayın.

Daha fazla bilgi için: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kaikoura#:~:text=Kaik%C5%8Dura%2C%20%28%2F%20ka%C9%AA%CB%88k%C9%94%CB%90r%C9%99%20%2F%29%20Yeni%20Zelanda%20%27da%20G%C3%BCney,180%20km%20kuzeyindedir.%20N%C3%BCfusu%20Haziran%202022%20itibar%C4%B1yla%202.330%27dur.

Nelson

Nelson

Güney Adası’nın kuzeyinde yer alan, Yeni Zelanda’nın her mevsim en güneşli noktası ve ülkenin en ünlü milli parklarından biri olan Abel Tasman’a açılan kapıdır ve ülkenin “Büyük Yürüyüşler” listesinde yer alır, Marahau’dan Wainui’ye kadar sahil boyunca 51 km uzanan altın kumsalları ve bozulmamış manzaraları ile aynı zamanda ülkenin popüler tatil yerlerinden biridir.

Yeni Zelanda’nın en güzel turistik şehirlerinden biri olan Nelson Tasman’da 13.000 feet’ten paraşütle atlama, helikopter gezintileri, bisiklet gezintileri, ata binme veya kano gezintileri gibi çeşitli aktiviteler turistlerin ve yerel halkın iyi vakit geçirmesini sağlıyor.

Punakaiki

Punakaiki

Güney Adası’nın batı kıyısında Whitport ve Graymouth arasında yer alan bölge, çarpıcı sahil şeridi ve Babaroa Ulusal Parkı, kireçtaşı kayalıkları, uçurumları, mağaraları, yeraltı suları, mutlaka görülmesi gereken gözlemleme kayalıkları ve suyun fışkırdığı Dolomite Point adı verilen delikleriyle tanınmaktadır.

Dalgaların oluşturduğu kayalıklar pasta dilimleri gibi katmanlar halinde göründüğü için bu şekilde adlandırılmıştır ve güçlü dalgaların vurduğu Pancake kayalıklarına ulaşmak için deliklerden akan suyu izlemek çok ilginçtir ve bölgede at sırtında turları deneyebilirsiniz.

Queenstown

Queenstown

Yeni Zelanda’da görülmesi gereken şehirler arasında biri olarak kabul edilen bu şehri coğrafyanın ilk kaşifleri kurduklarında, manzaranın güzelliğinin onu bir kraliçenin adına layık kıldığına inandıkları için Queenstown adını vermişler ve dört tarafı dağlarla çevrili bir gölün kenarına inşa edilmiştir.

Bir uçtan diğer uca 15 dakikada yürüyebileceğiniz kadar küçük, ancak hayatınızda en az bir kez yapmanız gereken tüm macera dolu aktiviteleri sunan nadir bir yer ve elbette yaşam tarzınızı değiştiren aktivitelere en az bir hafta ayırmanız gerekiyor.

Şehir bungee jumping’in evidir ve orada Shotover River Extreme Jet Boat Ride adı verilen yüksek hızlı teknelerle kanyondan aşağı hız yapmanın heyecanını yaşamayı unutmayın.

Her mevsim çok farklı deneyimler sunan aktivitelere sahiptir ve kışın giderseniz kar motosikletinin keyfini çıkarın, Wakatipu Gölü’nde tekne gezintisine çıkın, güzel Queenstown Parkı’nı ziyaret edin, Queenstown Tepesi’ne teleferikle çıkın ve güzel manzarayı fotoğraflayın.

Kiwi Birdlife Parkı tanıyın, Yeni Zelanda’nın doğal Milford Sound ve Fiordland Ulusal Parkı’nı gezin ve Milford Sound Cruise ile mutlaka bir fiyort turu yapın.

Milford Sound

Milford Sound

Yeni Zelanda’da ziyaret edilebilecek tartışmasız en güzel yeri Fiordland Ulusal Parkı’dır. Dağların ve muhteşem şelalelerin her yerde karşınıza çıktığı Güney Adası’nın en güzel manzaralı bölgelerinden birinde helikopterle gezinti yapmanın keyfini mutlaka yaşamalısınız.

Bu milli parkta 100.000 yılda oluşmuş harika fiyortları görmeyi kaçırmayın ve bölgede toplam uzunluğu 500 km olan yürüyüş rotaları bulacaksınız, bunlardan en ünlüsü Milford Track’tir ve yürümesi 5 gün sürer, Kepler Track’in yürümesi 4 gün sürer ve trekking yolu Rotteburn’u Aspiring Dağı Milli Parkı üzerinden 3 gün sürer.

Te Anau

Te Anau

Fiordland Ulusal Parkı’na sınırı olan Te Anau kasabasından her türlü aktivite düzenlenmektedir. Çoğu yürüyüş rotası buradan başlar ve Te Anau Ateşböceği Mağaralarını gezmeyi unutmayın.

Yeni Zelanda’da görülmesi gereken şehirler için tıklayın!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir