Yeni Zelanda’da Gezilecek Yerler
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Yeni Zelanda’da Gezilecek Yerler

0

Yeni Zelanda’da gezilecek yerler, harika doğası, vahşi yaşamı ve yüksek yaşam kalitesiyle Okyanusya coğrafyasının en sakin ve güvenli yerleşim yerlerinden birisidir. Aşağıda, Yeni Zelanda’daki gezilecek en iyi yerler hakkında bilgi ediniyoruz.

1. Milford Sound

Yeni Zelanda'da gezilecek yerler
Milford Sound

Yeni Zelanda’nın en popüler turistik yerlerinden biri olan ve Fiordland Ulusal Parkı’ndan ulaşılabilen Milford Sound, muhteşem zirveleri ve masmavi sularıyla dünyanın en şaşırtıcı kıyı manzaralarından bazılarını sunar ve burada Yeni Zelanda’daki en iyi aktiviteleri deneyimleyebilirsiniz.
Bölge sık sık şiddetli yağmurlar aldığından, su şelalelere dönüşür ve kayalıkların altından akarak seyrine doyum olmayan bir manzara yaratır.

Daha fazla bilgi için: https://en.wikipedia.org/wiki/Milford_Sound

2. Adalar Körfezi

Adalar Körfezi

Adalar Körfezi, Yeni Zelanda’nın en popüler tatil yerleri arasında yer almaktadır. 144 adadan oluşan bölge, birçok tenha koy ve muhteşem plajlara sahiptir.
Bu güzel körfezin balinalar, penguenler, yunuslar ve büyük kılıç balıkları da dahil olmak üzere çeşitli deniz yaşamını görebileceğiniz bir yer olduğunu belirtmek gerekir. Koy aynı zamanda dünya turuna çıkan yelkenli yatlar ve uluslararası spor balıkçılığı için de popüler bir bölgedir.

3. Tongariro Alp Geçidi

Tongariro Alp Geçidi

Tongariro Ulusal Parkı, Kuzey Adası’nın merkezinde yer alır ve Tongariro Alpine Trail olarak adlandırılır. Bu patika, Tongariro Dağı’nı kapsayan ve Ngorohue Dağı’nın tabanından geçen bir günlük bir yürüyüş yoludur.
Yol boyunca doğal oluşumlar, Yüzüklerin Efendisi’nden sahnelerin çekildiği film meraklıları için tanıdık bir yer olan Mavi ve Zümrüt Göller’dir.

4. İodine bölgesi

İodine bölgesi

Yeni Zelanda’nın bozulmamış doğasını yansıtan ve Yeni Zelanda’daki en iyi turistik faaliyetleri deneyimleyebileceğiniz bir bölgedir. Rotorua’nın dışında Kuzey Adası’nda yer almaktadır. Bu park jeotermal faaliyetlerle doludur ve Yeni Zelanda’nın geri kalanından daha çok uzaya benzeyen volkanik manzaralarda yürüyüş yapma fırsatı sunar.
Bölgenin en önemli noktalarından biri havaya doğru püsküren Lady Knox Gayzeri’dir ve yakındaki jeotermal kaplıcalar volkanik yürüyüş parkurlarında geçen bir günün ardından gevşemek için mükemmel bir yerdir.

5. Franz Josef Buzulu

Franz Josef Buzulu

Ülkenin güneybatısındaki Westland Ulusal Parkı’nda yer alan bu buzul, dünyanın en erişilebilir buzulları arasındadır ve ziyaretçiler devasa buzulun eteklerine kadar yürüyebilir veya göz kamaştırıcı Buz Devri kalıntılarının üzerinde bir helikopter gezintisi yapabilir.
Bu buzul, Fox Glacier ile birlikte Güney Westland’daki başlıca turistik cazibe merkezlerinden biridir.

6. Kaikoura

Kaikoura

Güney Adası’ndaki bu küçük sahil kasabası deniz severler için gerçek bir cennettir. Sahilde kürklü fokları, yunusları, ispermeçet balinalarını ve albatrosları görebilir, ardından akşam yemeğinde taze ıstakoz, midye ve mavi morina balığının tadını çıkarabilirsiniz. Doğa severler, el değmemiş Kaikoura Ormanı’nda yürüyüş yaparken ve Yeni Zelanda’da gezilecek yerleri  deneyimlerken kendilerini bir filmin içinde gibi hissedeceklerdir.

7. Napier Art Deco

Napier Art Deco

Kuzey Adası’nın doğu kıyısındaki Hawke’s Körfezi’nde küçük bir kasaba olan Napier, çarpıcı Art Deco mimarisiyle tanınmaktadır ve Napier’in çoğu 1931 depreminden sonra inşa edilmiştir.
Yeniden inşa, kısa ömürlü Art Deco dönemine denk gelmiştir ve sonuç olarak Napier’in mimarisi dünyadaki diğer tüm şehirlerden daha çarpıcıdır. Zarafetiyle ünlü bir etkinlik olan Art Deco Hafta Sonu için her şubat ayında binlerce turist Napier’i ziyaret etmektedir.

8. Gökyüzü Kulesi

Sky Tower, Yeni Zelanda’nın en büyük şehrinde bulunan bir kontrol ve iletişim kulesidir ve 328 metre ile Güney Yarımküre’deki en yüksek yapıdır ve Auckland silüetinde bir dönüm noktasıdır.
Kulede 80 km’ye varan manzaraları görmek ve döner Orbit restoranda kaliteli yemekler bulmak mümkündür.

Yeni Zelanda’da  gezilecek yerler için tıklayınız!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir