Konya Kelebekler Vadisi Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Konya Kelebekler Vadisi Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023

0

Konya Kelebekler Vadisi az kişi tarafından bilinen bir doğa harikasıdır. Hatta Konya Kelebekler Vadisinin adını ilk defa duyan bazı kişiler, “orası sıradan bir yer” söyleminde bile bulunabilirler. Ancak aynı kişileri oraya götürsek, henüz şehrin güzelliklerine bile hayran kalmalarıyla birlikte, Konya Kelebek Vadisini gördüklerinde ise adeta büyülenirler. Verecekleri tepki ise, “buranın bu denli güzel bir yer olacağını tahmin edememiştim” tarzı cümleler olacaktır. Elbette tahmin ediyoruz ki içeriğimizin henüz bu kısmını okurken bile, bu harika yer hakkında edineceğiniz bilgilerin heyecanını yaşıyorsunuzdur. 

Ve size naçizane bir de tavsiyede bulunmak isteriz. Eğer ki dünyayı gezmek gibi bir imkanınız ve hedefiniz varsa, buna ilk olarak kendi ülkemizden başlayın. Ülkemizin envai çeşit güzelliği, belki de dünyada başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz nitelikte olabilir.

Önce kendimize ait olanı keşfedelim, ondan sonra sıra diğer yerlere gelsin diyelim ve buyurun konumuza dönelim. Yazımın başında bu kadar çok övdük ettik, peki nedir bu Konya kelebekler vadisi diye soracak olursanız, şu şekilde yanıtlayabiliriz…

Konya Kelebekler Vadisi

Selçuklu belediyesi tarafından yaptırılan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, toplamda 7 bin 600 metrekarelik dev bir kompleks üzerine kurulu. Bu kompleksin 3 bin 500 metrekaresi ise gezi alanı olarak belirlenmiştir. Ve genel alan içerisinde, farklı türlerdeki tropikal bitkiler, küçük bir şelale, müze ve yüzlerce de kelebek yumurtası bulunmakta. Buradaki kelebekler ise Filipinler ve Kenya’dan getirilmiştir. 

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi
Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya Kelebekler Vadisi gezisi yapmak isteyen misafirler, ilk olarak giriş kısmından bilet almalıdır. Bilet aldığınız kısımda ise bir adet fotoğrafçı, içeriye girişinizden önce fotoğrafınızı çekiyor. İsterseniz, çıkışta o fotoğrafı satın alabilirsiniz. İçeriye girdiğinizde ise oradaki kelebekler hakkında bilgilendirmeler yapan biyologları dinleyebilirsiniz. Ayrıca içerisi, kelebeklerin doğal yaşam ortamına göre hazırlanmış olduğu için, size biraz nemli ve sıcak gelebilir. 

Biraz daha ilerlediğinizde, yeşilliklerle kaplı bir alana ulaşıyorsunuz. İşte o kısımda görüp görebileceğiniz her yer kelebeklerle dolu olacaktır. Her bir ordan oraya uçuyor ve bu, adeta muhteşem manzaralar oluşturuyor. Ve eminiz ki o güzel kelebek görüntülerini canlı bir şekilde görüp deneyimlediğinizde, sizin de içinizde kelebekler uçuşacak ve resmen büyüleneceksiniz. 

Konya Tropikal Kelebekler Bahçesi Giriş Ücreti
Konya Tropikal Kelebekler Bahçesi Giriş Ücreti

O kısımdan da ilerlediğinizde, pupa içerisinde yer alan ve cam tavanlar ile korumaya alınan kelebekleri göreceksiniz. Bu kelebeklerin ise bir kısmı pupa içerisinde doğmayı beklerken, bir kısmı da henüz doğmuş olup kanatları ıslak bir şekilde hayata atılmayı beklemektedir. Bu kısmı da gördükten sonra yolumuza devam edelim bakalım…

Ve bu kısımda, karşımıza dev kelebekler çıkacak. Elbette ki bu kelimeler, sahip olduğu büyüklük ile birlikte sizi biraz şaşırtabilir. Ancak güzleliklerine olan hayranlığınız, şaşkınlığınızın da önüne geçeceği için o kelebekleri çok seveceksiniz. Bu kelebekler o kadar büyük ki, yeni doğmuş olanları bile kanatlarını açtığında 28 cm genişliğe sahip olabiliyor. Ve bu türlere, Atlas Kelebeği deniyor. Güzellikleri ile adeta bir mucizeyi andıran kelebekler, koyu kahverengi bir renk tonuna sahiptir. 

Tropikal Kelebekler Bahçesi Atlas Kelebeği
Tropikal Kelebekler Bahçesi Atlas Kelebeği

Şimdi de Konya KelebeklerVadisi içerisinde yer alan şelaleyi göreceğiz. Şarıl şarıl akan şelale suyunun etrafında uçuşan kelebekler ise o ortama farklı bir güzellik havası katıyor. Bu kısımda birbirinden güzel fotoğraflar çekinebilirsiniz. Bu şelaleden sonra sıra, müze kısmını gezmeye geliyor. Kelebeklerin yaşam döngülerinin sergilendiği bu müze, toplamda 5 farklı aşamadan oluşmakta. Ayrıca müze içerisinde yer alan sinemadan, bir kelebeğin yaşam döngüsünü izleyebilirsiniz. Şimdi de Konya Kelebekler Vadisi adındaki bu harika yeri özel kılan birkaç detay hakkında konuşalım. Ancak onun öncesinde, bu harika mekanın sahip olduğu birkaç özelliği şu şekilde listelemek isteriz;

 • Türkiye’nin tek ve Avrupa’nın en büyük kelebek parkı olma özelliğini taşıyor.
 • İçerisinde yaklaşık olarak 20 farklı kelebek türüden toplamda 5000 adet kelebek var.
 • 98 farklı türden, 20.000’den fazla tropik bitki bulunuyor.
 • Kelebek müzesinde, kelebeklerin 5 aşamalı lavral evreleri de gösteriliyor. Bunları da hem müzede, hem de sinema bölümünde izleyebilirsiniz.

Şimdi de Konya Kelebekler Vadisine gelerek öğreneceğiniz birkaç bilgiden bahsedelim;

Kelebekler Hakkında Kısa Bilgi

 • Kelebekler sadece 1 gün yaşar diye bilinen bir gerçek var. Belki siz de şu an böyle olduğunu düşünüyorsunuzdur. İşte o bilgi tamamen yanlış ve asılsızdır. Kelebekler ortalama olarak 1 yıl kadar yaşayabilirler. Bizim bildiğimiz o sadece 1 gün yaşarlar mevzusu ise kelebeğe benzerliği ile dikkat çeken ve kelebek sınıfına dahil olan Mayıs sineğidir. 
 • Kelebekler, 3 adet ayağa sahip canlılarmış.
 • Ağızları diğer canlılardan farklı olarak hortum şeklindeymiş ve iki adet de kanatları varmış. Tabiki de iki kanatları varmış bilgisini sizin bildiğinizi de düşünerek yazdık. Sonuçta bu kısımdaki her şeyi ilk defa bilmekten ziyade, en azından bir tanesini daha önceden duymuş olmanızı isteriz.
 • Bizim gibi dilleri ile değil de, ayakları ile tat alıyorlarmış. Aslında onlar da dillerinden tat alıyor ancak dilleri ayak kısımlarında olduğu için, ayaklarından tat alıyorlar diye geçmiş kayıtlara.
 • Yumurtadan çıkan kelebeklerin bu süreci şöyledir; yumurtadan çıkan kelebeğe tırtıl denir. Bu tırtıllar, iyi şekilde beslenir ve kendisine bir pupa oluşturur. Pupa içerisinde geçirdikleri başkalaşım onları bir kelebek haline getirir ve artık yaşama merhaba derler. Elbette ki pupa içerisinden çıkar çıkmaz hemen uçmuyorlar. İlk olarak ıslak olan kanatlarının kurumasını bekliyor ve bir süre sonra da uçma özelliklerini fark ediyorlar. Sonrası ise malûm, gökyüzünde koca bir özgürlük…
 • Kelebek yaşam alanlarının ideal sıcaklığı 28 derecedir. 

 

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Nerede?

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi olarak bilen bu yer, Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alıyor. 

Konya Kelebek Vadisi Adresi: Parsana Mh. İsmail Kaya Cd. No:244 Selçuklu / KONYA.

 

Konya  Kelebekler Vadisi Giriş Ücreti 2023

konya kelebekler vadisi giriş ücreti 2023 yılı itibari ile aşağıdaki gibidir;

 • Yetişkinlerden alınan giriş ücreti 25 TL
 • Öğrencilerden alınan giriş ücreti 7,50 TL
 • Eğer +9 kişilik bir yetişkin grubu gelirse kişi başı 20 TL ödemektedir.

 

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Giriş Saatleri

Konya Kelebek Bahçesi, sabah saat 09:00’da ziyarete açılmaktadır.

Kapanış saati ise 17:00.

Sadece Pazartesi günü kapalı olan Konya kelebek bahçesini diğer günlerde ve bu saatler aralığında dilediğiniz gibi ziyaret edebilirsiniz. 

Gezilecek Yerler kategorimize uğramayı unutmayın!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir