Kenya Gezilecek Yerler Listesi
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Kenya Gezilecek Yerler Listesi

0

Kenya gezilecek yerler listesi içerisinde Afrika ülkesinin benzersiz bir özelliği olabilir, ancak aynı ormanda goriller ve şempanzelerle ya da sahilde dolaşan filler ve suaygırlarıyla şans eseri karşılaşmaya ne dersiniz? Kumların üzerinde yuva yapan kaplumbağaları ya da açık denizde saklanan kambur balinaları izlemeye ne dersiniz? Peki ya gölde salınan nadir denizayısına ne demeli? Kenya’daki turistik yerlere yapacağınız turlar sırasında tüm bunları ve daha fazlasını bulacaksınız.

Kenya’daki Turistik Yerler

Farklı kültürü ve gelenekleriyle dikkat çeken Kenya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken turistik destinasyonları sizler için derledik, Afrika kıtasının en ünlü ülkelerinden biri olan Kenya hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 Amboseli Ulusal Parkı

Amboseli Ulusal Parkı

Kenya ve Tanzanya sınırına yakın bir yerde bulunan ve adı Amboseli Ulusal Parkı olan bu park, Kenya’da vahşi yaşamı yakından görebileceğiniz en güzel turistik destinasyonlardan biridir. Canlıların özgürce dolaşabildiği parkta bulunan araçlarla çeşitli vahşi canlıları görme fırsatı yakalayacaksınız.
Filler, pelikanlar, leoparlar, aslanlar ve kuş türleri Kilimanjaro Dağı yakınlarındaki parkta yaşamlarını sürdüren canlılar arasında yer alıyor.
Parkı gezerken dikkat edilmesi gerekenler arasında arabadan inmemek, hayvanları rahatsız etmemek ve önce bu canlılara yol vermek bulunan Amboseli Ulusal Parkı’nı her gün sabah 6 ile akşam 9 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi İçin: Amboseli Ulusal Parkı – Vikipedi (wikipedia.org)

 

 Diana Plajı

Diana Plajı

Hint Okyanusu kıyısındaki Diana Plajı’nı ziyaret ettiğinizde harika kumsallar ve göz kamaştırıcı deniz manzaraları göreceksiniz. Peace adı verilen plaj, beyaz kumu, palmiye ağaçları ve turkuaz sularıyla Kenya’nın en popüler turistik yerlerinden biri ve özellikle Kenya güneşinde rahatlamak ve serinlemek istiyorsanız bu plajı ziyaret etmenizi öneririz.

Tsavo Doğu Ulusal Parkı

Tsavo Doğu Ulusal Parkı

Kenya’nın en büyük parklarından biri olan ve iki farklı bölümden oluşan parkın doğu ve batı olarak ayrılan doğu kısmının genellikle düzlük olduğunu, batı kısmının ise gergedan, aslan, zürafa, fil, leopar, su aygırı ve daha birçok canlının bulunduğu dağlık alanlardan oluştuğunu belirtmekte fayda var.
Harika doğası ve canlılarıyla mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan parkı haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Zürafa Merkezi

Zürafa Merkezi

Kenya’da 1983 yılında açılan Zürafa Merkezi, koruma altındaki zürafalar için popüler merkezlerden biridir. Doğu Afrika savanlarında nesli tükenmekte olan Rothschild zürafalarının yaşadığı bu merkezde zürafalarla birlikte kahvaltı yapabilir, uyandığınızda odanızın penceresinde onlarla buluşabilirsiniz.
Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çeken zürafa bahçesinde canlıların eğitimi ve bakımı için tüm ihtiyaçlar göz önünde bulunduruluyor.

Nairobi Ulusal Parkı

Nairobi Ulusal Parkı

Kenya’nın ilk milli parkı olma özelliğine sahip olan Nairobi Milli Parkı 1946 yılında kurulmuş olup, irili ufaklı birçok canlıya ev sahipliği yapan milli park vahşi yaşama ev sahipliği yapmaktadır.
Canlıların hareketlerine kısıtlama getirilmeden geniş düzlüklerde yaşamlarını sürdürmelerine olanak tanıyan park, gergedan göletleriyle ünlü ve parkı her gün 06:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Afrika Miras Evi

Afrika Miras Evi

Tüm Afrika kıtasının kültürel öğelerinin sergilendiği en önemli merkezlerden biri olarak kabul edilen ve Afrika’nın en önemli özel koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Afrika Miras Evi’ni her gün 8:00-18:00 saatleri arasında ziyaret ettiğinizde yerel yemeklerin tadına bakabilir ve evlerde konaklayabilirsiniz.

Malindi Deniz Milli Parkı

Malindi Deniz Milli Parkı

Hint Okyanusu kıyısında yer alan Malindi Deniz Milli Parkı’nı ziyaret ettiğinizde bilinmeyen sualtı dünyasını keşfedebilir, milli parkı gezerek tropikal balıklardan kaplumbağalara kadar irili ufaklı pek çok deniz canlısını görebilir, ayrıca 06.00-18.00 saatleri arasında bu parkı ziyaret ederek rengarenk balıklarla yüzebilirsiniz.

Haller Parkı

Haller Parkı

Kenya’da yaşayan canlı çeşitliliğinin yanı sıra harika doğayı yakından görebileceğiniz yerlerden biri olan Haller Park’ta küçük araçlarla gezerek canlıları izleyebilir ve aynı zamanda ormanın içinde dolaşma fırsatı bulabilirsiniz.
Parkta görebileceğiniz canlılar arasında zebralar, su aygırları, vahşi kediler, maymunlar ve yılan balıkları bulunuyor ve Haller Park’ı haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 Kenya Bomas

Kenya Bomas

Kenya gezilecek yerler listesi  içinde eski kır evlerini görmek isteyebilir, şehirdeki binalardan çıkıp Afrika sıcağına karşı köylülerin inşa ettiği ev örneklerinin bulunduğu Kenya Bomas’ını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Geleneksel köy evlerini gezmek isterseniz saat 8.00 ile 17.00 arasında gelip geleneksel yerel evlerin mimarisini izleyebilirsiniz.
10- Thompson Şelaleleri:
Kenya’nın Nyahururu kasabasında yer alan Thompson Şelalesi, orman içindeki korunaklı alanlardan 72 metre yükseklikten aşağıya doğru çağlayan şelaleye tanıklık edebileceğiniz Kenya’nın en güzel doğal yerlerinden biri.
Ormanın temiz havasına şelalenin harika manzarası da eklenince oradan ayrılmak istemeyeceğiniz şelaleyi 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Gedi Harabeleri

Gedi Harabeleri

Afrika’da terk edilmiş bir ortaçağ şehri olan Gedi Harabeleri, Kenya’nın en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biri ve hala gizemini koruyan bu yerleşim yeri, gizemi ve güzelliğiyle dikkat çekiyor.
Kenya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gedi Harabeleri’ni ziyaret ederek Kenya halkının yaşam tarzı hakkında detaylı bilgi edinebilir, haftanın her günü 6.00 ile 18.30 saatleri arasında ziyarete gidebilirsiniz.

Kenya’nın Başkentinde Ne Yenir?

Diğer birçok Afrika ülkesi gibi Nairobi de başta Fransızlar ve İngilizler olmak üzere çeşitli ülkeler tarafından sömürge toprağı olarak kullanılmış ve ülkenin yemek kültüründe bu sömürge faaliyetlerinin izlerini görmek mümkün.
Nairobi’ye geldiğinizde Kenya’nın geleneksel yemeklerinin yanı sıra başta fast food olmak üzere Avrupa yemek kültürünü de deneyimleyebileceksiniz ve orada en popüler olanların çay, kahve ve ananas olduğunu bilmenizde fayda var.

1. Antilop eti

Antilop eti Nairobi’de yaygın olarak tüketiliyor ve Afrika kıtasına geldiğinizde birçok milli parkta birçok farklı hayvan türünü görme şansı yakalayabilirsiniz.
Yerel halkın bu parklarda görebildiği birçok antilop ve diğer hayvanların etleri günlük hayatta da tüketiliyor ve bu etlerden yemek isteyen ziyaretçiler “karışık ızgara” yemekleri sunan restoranlarda farklı antilop türlerinin etlerini deneyebiliyor.

2. Nyama Choma

Izgara et Nairobi’de çok popüler bir yemektir, çoğunlukla antilop ve nyama choma adı verilen tavuk ve sığır gibi bilindik hayvan etlerinden yapılır ve eğer bir et aşığıysanız, nyama choma yerel Nairobi yemekleri arasında sizin için özel bir yere sahip olacaktır.

3. Tropikal meyveler

Yol üzerinde lezzetli meyveler satan birçok yerel satıcı göreceksiniz, merak edenler için Kenya’da belki de en lezzetli şeylerden biri harika tropik meyvelerdir ve bu meyveler arasında muz ve ananas gibi çok bilindik tatlar vardır ve bunları sokakta satan yerel halktan satın alarak deneyebilirsiniz.

4. Deve sütü

Kenya’da deve sütü çok popülerdir ve Nairobi geziniz sırasında yol kenarında küçük yiyecek ve içecek istasyonları göreceksiniz. Buralarda ülkede çok popüler olan deve sütünün yanı sıra diğer klasik içecekleri de deneyebilirsiniz.

5. Chapati

Tıpkı Arap ülkelerinde olduğu gibi Nairobi mutfağında da hamur işleri çok popülerdir ve bu hamur işlerinden biri de chapatti’dir ve lezzetli olduğu için tatmanızı şiddetle tavsiye ederiz, yanında süt veya başka bir içecek içebilirsiniz.

6. Çay

Afrika topraklarındaki en popüler içeceklerden biri olan, süt ve şeker ilavesiyle hazırlanan bu içecek Nairobi halkının en sevdiği içecektir.

7. Jethery

Tadı fasulye, mısır ve bezelye gibi çeşitli baklagillere benzer ve sadece eğlenceli bir atıştırmalık değil, aynı zamanda tek başına tatmin edici bir öğündür. Aynı zamanda bir enerji verici görevi görür ve kuru fasulye sevenler için mutlaka denenmesi gereken yiyecekler arasındadır.

8. Ugali

Ugali, Nairobi’de pilav gibi birçok yemeğin yanında servis edilir. Ugali belki de tüm Afrika’daki en popüler yiyeceklerden biridir. Mısır unu ve sudan yapılan bir tür yulaf lapası olan bu yemek, yemeklerle birlikte getirilen pirincin yerini alıyor.

9. Mandala

Bir tür hamur işi olan bu çörek benzeri hamur işi üçgen şeklinde yapılır ve Nairobi’deki kahvaltı favorilerinden biridir.

10. Kenya pirinci “pilavı”

Pirinç, Nairobi mutfağında çok popülerdir ve ondan farklı türler hazırlanır. Yaygın olarak tüketilir ve çeşitli baharatlar eklenerek hazırlanır. Siz de bu lezzeti denemek isterseniz şehirdeki yerel restoranları ziyaret edebilirsiniz.

11. Sukuma Wiki

Soğan ve ıspanakla hazırlanan bu geleneksel Kenya yemeği Nairobi’de deneyebileceğiniz yerel lezzetler arasında yer alıyor ve Nairobi yemekleri arasında özel bir yere sahip olan bu yemeği mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

12. Matuk

Muzdan yapılan bir yemek olan Matoke, muz ve çeşitli sebzelerin bir tencerede pişirilmesiyle yapılan bir muz yahnisidir ve buranın en popüler geleneksel lezzetleri arasındadır.

13. Mısır

Mısır, Nairobi’de en çok tüketilen gıdalardan biridir ve Kenya mutfağının önemli bir bileşenidir; yerel halk bu besleyici gıdayı yemeklerinde sıklıkla kullanmaktadır.

Kenya gezilecek yerler listesi için tıklayınız!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir