Burada Kayak Yapmalısın! – 8 Kayak Merkezi Önerisi
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Burada Kayak Yapmalısın! – 8 Kayak Merkezi Önerisi

0

Bu yazımızda sizlere kayak merkezi önerisi yapacağız. Kış mevsimlerinin de gelmiş olmasıyla birlikte birçok kişi, kış tatili hazırlıklarını yapmaya çoktan başladı bile. Ve ülkemizin de kayak yapmak için birçok farklı uygunluktaki arazilere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ve Türkiye’nin kayak tesisleri, Kasım ayı itibariyle ilk kar düştükten sonra Bahar aylarına kadar kayak yapılabilecek uygunlukta olur.

Eğer sizler de kış tatilinizi dolu dolu yaşamak ve gönlünüzce kayıp eğlenmek istiyorsanız, az önce okumuş olacağınız kayak tesislerini tercih edebilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri listesi…

 

Türkiye Kayak Merkezleri

 

Sarıkamış Kayak Merkezi – Kars

Sarıkamış Kayak Merkezi
Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars ilimizin Sarıkamış ilçesi sınırları içerisinde yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, kar kalitesi açısından oldukça iyi standartlara sahiptir. Doğu Anadolu bölgemizdeki Allahuekber Dağları Milli Parkı’na da dahil olan bu tesis, oldukça kaliteli yapıdaki pistleriyle birlikte Dünya’nın en iyi kayak merkezleri arasındadır da diyebiliriz. Hatta buranın eşsiz bir yer olduğunu bile söyleyebiliriz.

Zira Sarıkamış kayak Merkezi’ne hiçbir yer benzememekle birlikte, buraya yalnızca İsviçre’nin meşhur Alp Dağları’nda görülen kristal taneli karlar yapmaktadır. Hatta buranın karı, havadayken bile tane tane ve tamamen kristal yapıda olup ayrıca insan gözüyle ayırt edilebilmektedir. Eğer siz de kış tatili yapılacak yerler arasında bir arayış içerisindeyseniz, 10 Aralık ile 10 Nisan tarihleri arasında hizmet veren Sarıkamış Kayak Merkezi tesisini tercih edebilirsiniz.

 

Palandöken Kayak Merkezi – Erzurum

Palandöken Kayak Merkezi
Palandöken Kayak Merkezi

Doğu bölgesi kayak yapılacak yerler arasındaki Palandöken Kayak Merkezi, 1993 yılından bu yana ülkemizdeki en çok tercih edilen seçenekler arasındadır. Türkiye kış turizmine de çok büyük katıları olan bu tesis, ayrıca daha önce dünya çapında düzenlenen çeşitli kış organizasyonlarına da ev sahipliği yapmıştır.

Tüm güvenlik kontrolleri ve kalite standartlarının en iyi şekilde sağlandığı Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum şehir merkezine ise 4 kilometre uzaklıktadır. Siz de birçok farklı kayak pisti ve bölümüne sahip olan bu güzel tesise gelerek, bir kış tatili esnasında yapılabilecek tüm aktiviteleri burada deneyimleyebilirsiniz.

 

Kartalkaya Kayak Merkezi – Bolu

Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi

Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arasında olan bu tesis, Bolu şehir merkezine ortalama olarak 50 kilometre uzaklıktadır. Sizlere birbirinden farklı kış tatili deneyimi yaşatacak olan Kartalkaya Kayak Merkezi’nin 11 tanesi mekanik olmak üzere toplam 23 farklı pistinin olduğunu söyleyebiliriz. Siz de unutulmaz düzeyde bir kayak deneyimi yaşamak istiyorsanız her yıl milyonlarca kişinin tercihi olan Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi’ni tercih edebilirsiniz.

 

Erciyes Kayak Merkezi – Kayseri

Erciyes Kayak Merkezi
Erciyes Kayak Merkezi

Sönmüş bir volkanik yanardağ olarak bilinen Erciyes Dağı, eteklerinde ve orta kısımlarında ise harika bir kayak tesisine ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arasında olan ve Kayseri şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 25 kilometre olan Erciyes Kayak Merkezi, her yıl milyonlarca tatili tarafından tercih ediliyor.

İç Anadolu bölgemizin en yüksek dağı olan Erciyes Dağı’nın Tekir Yaylası olarak bilinen kısmına konumlandırılan kayak merkezi, Aralık ve Mart ayları arasında en dolu dönemlerini yaşıyor diyebiliriz. Siz de bu harika kayak tesisini tercih ederek kış tatilinizi en dolu şekilde yaşayabilirsiniz.

 

Uludağ Kayak Merkezi – Bursa

Uludağ Kayak Merkezi
Uludağ Kayak Merkezi

Şimdi de birçok kişi tarafından Türkiye’nin en iyi kayak merkezi olarak değerlendirilen yere, Uludağ Kayak Merkezi’ne doğru yola koyulalım. Hiç şüphesiz ki konu kış tatilinden açılınca akla gelen ilk seçenekler arasındaki bu tesis, tatilcilerin doyasıya eğlenebileceği çok sayıda piste sahiptir.

Aynı zamanda oldukça da eski bir yer olan bu kayak merkezi, 1933 yılınan bu yana tatilcilerini ağırlamaktadır. Daha sonrasında ise 1963 yılı itibariyle bu kayak merkezine ilk teleferik getirilmiş, bu sayede ise tesisin değeri ve önemi bir hayli artmıştır. Günümüzde tam 28 farklı konaklama tesisinin mevcut olduğu Uludağ Kayak Merkezi, sizlerin de kesinlikle çok sevip doyasıya eğlenebileceği standartlara sahiptir.

 

Kartepe Kayak Merkezi – Kocaeli

Kartepe Kayak Merkezi
Kartepe Kayak Merkezi

Aynı zamanda İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında da değerlendirilebilecek olan Kartepe Kayak Merkezi, kış tatili seven kişilerin adeta gözdesi konumundadır.

Ayrıca Kocaeli şehir merkezine de yakın olup oldukça sessiz ve sakin bir yapıya sahip olan Kartepe Kayak Merkezi, misafirlerin rahat ve huzurlu bir tatil yapabilmesi adına her türlü olacağa sahiptir. Sizler de Marmara Bölgemizin en yüksek ikinci dağı konumundaki ve toplam yüksekliği 1.601 metre olan Kartepe Dağı Kayak Merkezi’nde şöyle güzel bir kış tatiline merhaba diyebilirsiniz.

 

Ilgaz Kayak Merkezi – Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi
Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Dağı üzerinde yer alan ve Kastamonu ile Çankırı illeri arasına konumlandırılmış bu tesis, Türkiye’nin en iyi kayak merkezleri arasında en çok tercih edilen yerlerdendir.

Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından belirlenen Kuzey Disiplini ile Alp Disiplini standartlarına uygun parkur yapıları ile sizler de Ilgaz Kayak Merkezi’ni çok seveceksiniz. Oldukça büyük bir alana inşa edilmiş olan Ilgaz Kayak Merkezi’ni bu kış gitmek istediğiniz kış tatili rotası olarak belirleyebilirsiniz.

 

Zigana Kayak Merkezi – Gümüşhane

Zigana Kayak Merkezi
Zigana Kayak Merkezi

Gümüşhane ilimizin Torul ilçesinde yer alan Zigana Kayak Merkezi, aynı zamanda Doğu Karadeniz bölgemizin tek kayak tesisi olarak da bilinmektedir. Kış tatili sezonlarında adeta dolu dolu olan ve eğlenceyi sonuna kadar yaşayabileceğiniz tesis, siz değerli tatilcilerine envai çeşit olanaklar sağlamaktadır.

Siz de tüm bu olanaklardan faydalanmak ve doğayla ile iç içe bir şekilde kış tatili yapmak istiyorsanız, Gümüşhane ilindeki Zigana Kayak Merkezi’nı tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir