Kefken Gezilecek Yerler 2023 | En İyi 13 Yer
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Kefken Gezilecek Yerler 2023 | En İyi 13 Yer

0

Keyifli bir Kefken gezilecek yerler tanıtımına hazır mıyız? Kocaeli ilimizin Kandıra ilçesine bağlı şirin bir mahalle olan Kefken, Karadeniz’in de tam kıyısında yer almaktadır. Bazı büyük şehirlerimize yakın konumuda bulunuyor olmasından ötürü, burayı günübirlik olarak ziyaret edenlerin sayısı oldukça fazladır. Buraya ulaşım da oldukça kolay olması, Kefken’in tercih edilebilirlik oranını da ciddi ölçüde arttırıyor. Elbette ki bu güzel mahallenin tercih edilmesindeki sebepler bunlarla sınırlı değildir. Mavi bayrak özelliğindeki sularıyla da ünlü olan Kefken, aynı zamanda yüzmek için tercih edilebilecek en özel yerler arasındadır. Tabii Kefken mahallesinin o harika doğasından bahsetmeden de geçmeyelim. Çok güzel yeşillik alanlara sahip olan Kefken’de aynı zamanda kamp da kurabilirsiniz. Ve buralarda sevdiklerinizle yapacağınız piknik etkinlikleri de son derece huzur verici olacaktır. Yani sizin anlayacağınız, Kefken tatili yapmak sizler için çok farklı bir deneyim olacak. O halde bu güzel tatil deneyimi esnasında gezip görebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz yerlere hep birlikte göz gezdirelim. İşte karşınızda, Kefken gezilecek yerler listemiz…

Kefken Gezilecek Yerler

 • Pembe Kayalar
 • Yeşil Koy
 • Kapri Plajı
 • Midye Koyu
 • Kefken Limanı ve Merkezi
 • Kumcağız Sahili
 • Kerpe
 • Kefken Adası
 • Cebeci Plajı
 • Sarısu Plajı
 • Acarlar Longozu
 • Tuzağzı Plajı
 • Kerpe Orman İçi Dinlenme Yeri
Pembe Kayalar

Pembe Kayalar

Doğal bir sit alanı olarak korunan Pembe Kayalar, Kefken’in en güzel kısımlarımları arasındadır. Bu kayalar, ilk bakışta bizlere Kartal Kayalıklarını anımsatıyor. Ancak renginin pembe tonlarında olması, bu kayalıkları tüm emsallerinden daha da farklı kılıyor. Tabii burası sadece günümüzde değil, çok önceki zamanlarda da oldukça popülerdi. 1500’lü yılların Osmanlı Devleti zamanında Topkapı Sarayı inşa edilirken bu kayalıklardan büyük parçaların koparıldığı ve saray inşasında kullanıldığı söylenmektedir. Ancak günümüzde Pembe Kayalar civarına herhangi bir yerleşim yerinin yapılmasına asla izin verilmiyor. Yani buranın çok iyi şekilde korunduğunu ve doğallığını ise hiçbir şekilde kaybetmediğini söyleyebiliriz. Buraya gelerek güzel bir atmosfer yakalayabilir ve harika deniz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Pembe Kayalar Google Harita Konumu
Yeşil Koy

Yeşil Koy

Bir önceki başlığımızda bahsettiğimiz Pembe Kayalara çok yakın bir konumda yer alan Yeşil Koy, oldukça tenha bir bölgedir. Daha çok yaz mevsimlerinde tatilcilerini ağırlayan koyumuz, aynı zamanda kampçıların da bir numaralı tercihi konumunda. Burada bulunduğunuz sürece, tamamen doğal bir ortamın içerisinde oluyorsunuz. Çünkü koyda elektrik, su, duş ve tuvalet gibi ihtiyaçların hiçbiri mevcut değil. Ayrıca Yeşil Koy bölgesinde ateş yakmanın yasak olduğunu da belirtmek isteriz.

Kapri Plajı

Kapri Plajı

Kefken gezilecek yerler listemizde şimdiki sıra, Kapri Plajına ait. Harika bir doğal görünüme sahip olan bu güzel plaj, aynı zamanda yüzülebilecek yerler arasında da çokça tercih edilen bir nitelikte. Ancak genel kısmının kayalık olmasından ötürü, Kapri Plajını çocuklu ailelere çok da fazla önermiyoruz. Burası daha çok gençlerin gelip de doyasıya eğlenebileceği bir plaj statüsündedir. Eğer siz de arkadaş grubunuzla birlikte şöyle güzel bir deniz tatili yapmak istiyorsanız, Kapri Plajını tercih edebilirsiniz.

Kapri Plajı Google Harita Konumu
Midye Koyu

Midye Koyu

Aynı zamanda İstanbul’a yakın gezilecek yerler arasında olan Midye Koyu, Kefken bölgesinin en tenha kısımlarından biridir. Şehrin kalabalık ve gürültüsünden bir an için olsun uzaklaşmak isteyen kişiler, özellikle de hafta sonu süreçlerini bu koyda geçirebilirler. Burada bulunduğunuz süre boyunca, doğa ile iç içe olmanın huzuruna kavuşabilirsiniz. Ve o huzur elbette ki sizleri sakinleştirecek, daima da pozitif olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca dilerseniz bu güzel koyda yüzme ve güneşlenme keyfi de yapabilirsiniz. Elbette ki buraya kadar gelmişken yanınıza yiyecek ve içecek getirmiş olmanızı tahmin ediyoruz. İşte o getirdiklerinizle de koy bölgesinde güzelce piknik yapabilirsiniz.

Midye Koyu Google Harita Konumu
Kefken Limanı ve Merkezi

Kefken Limanı ve Merkezi

Kefken mahallesi, zaten kendi başına gezilip görülecek bir yerdir. Burada olmak, size tıpkı bir tatil köyünde bulunuyor hissiyatı verecektir. Ve bu harika mahallenin limanı ise son derece görülmeye değer. Bu güzel limanda birbirinden leziz seçenekler sunan yemek yerlerinden birini tercih edip oturabilirsiniz. Daha sonrasında ise denizin o güzel atmosferi eşliğinde seçtiğiniz lezzetleri deneyimlemeye koyulabilirsiniz.

Kumcağız Sahili

Kumcağız Sahili

Kefken bölgesinin en büyük plajı olan Kumcağız Sahili, oldukça sığ yapıda bir deniz suyuna sahiptir. Ve işte bu sahili, tatil yapmak isteyen çocuklu aileler de gönül rahatlığıyla tercih edebilirler. Hafta sonları geldiğinde Kumcağız Sahili’nin gerçekten de çok kalabalık olduğunu belirtmek isteriz. Yani siz de buraya hafta sonu gelecek olursanız, biraz erken davranmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede plajın güzel bir kısmında yer bulup yerleşebilirsiniz. Bu plajda olduğunu süre boyunca da harika bir yüzme ve güneşlenme keyfi sizleri bekliyor olacaktır. Ayrıca plajın arka tarafında muhteşem bir yeşil doğa yer alıyor. Yine bu kısımda da dilediğiniz bir noktaya kamp çadırınızı kurup, bölgede konaklayabilirsiniz.

Kumcağız Sahili Google Harita Konumu
Kerpe

Kerpe

Kefken’e sadece 8 kilometre uzaklıkta yer alan Kerpe, kesinlikle gezip görmeniz gereken bir yerdir. Burayı, Karadeniz’in Ege’si olarak tanımlayabiliriz. Çünkü bölgenin ambiyansı, sizlere tıpkı Ege Bölgesindeymiş hissiyatı verecektir. Ve Kefken gezilecek yerleri arasında gösterebileceğimiz Kerpe Koyu ise eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahip. Plaj suyunun gerçekten de çok temiz ve mavi bayrak kazanmaya hak kazanmış nitelikte olduğunu belirtmek isteriz. Eğer siz de şöyle kaliteli bir Kefken tatili yapmak istiyorsanız, Kerpe’ye de mutlaka gelmelisiniz.

Kerpe Google Harita Konumu
Kefken Adası

Kefken Adası

Tarihi açıdan çok önemli bir yer olan Kefken Adası, Cenevizlilerden kalma olan antik surları günümüzde bile bünyesinde barındırıyor. Küçük bir Karadeniz adası olan bu bölge, 1. Derece sit alanı ilan edilmiştir. Cenevizlilerin yanı sıra Roma ve Bizans kalıntılarına da rastlayabileceğiniz bu adada dilediğiniz gibi denize girerek yüzme ve güneşlenme keyfi yapmanız da mümkün. Ayrıca ada üzerinde birkaç balıkçı ailesi yaşamakta. Ve Kefken mahalle merkezine sadece 3,5 kilometre uzaklıkta yer alan bu adanın gelecek yıllarda turizme açılacağı söyleniyor. Kefken Cebeci Sahilinden bir balıkçı teknesi kiralayarak bu güzel adaya gelebilirsiniz.

Kefken Adası Google Harita Konumu
Cebeci Plajı

Cebeci Plajı

Kumsalının uzunluğu 5 kilometreyi bile aşan Cebeci Plajı, Kefken gezilecek yerler arasında en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Aynı zamanda mavi bayrak almaya da hak kazanmış olan bu plaj, gerçekten de her bakımdan muhteşem bir yerdir diyebiliriz. Plajın deniz suyu uzun bir alan boyunca gayet sığ yapıdadır. Bu da en acemi kişiler ve çocukların rahatça yüzme keyfi yapabilmesine olanak sağlıyor. Cebeci Plajının kumsalı ise altın sarısı bir renge sahip. Suda uzunca bir süre yüzüp yorulduktan sonra kumsalda şezlong kiralayıp bir şeyler içerek güzelce dinlenebilirsiniz. Yine bu plajın da özellikle hafta sonlarında çok kalabalık olduğunu belirtmek isteriz.

Cebeci Plajı Google Harita Konumu
Sarısu Plajı

Sarısu Plajı

Kocaeli gezilecek yerler dendiğinde de akla gelen ilk seçeneklerden biri olan Sarısu Plajı, sahip olduğu harika atmosferiyle sizleri adeta mest edecektir. Burada bulunmak ve tatil yapmak, hiç şüphesiz ki hayatınızın en eğlenceli aktiviteleri arasında yerini alacaktır diyebiliriz. Ayrıca bu bölgenin emsallerine göre daha farklı bir yapıda olduğundan da bahsetmek istiyoruz. Plaj kumsalının arka tarafında ise denizden bağımsız olan bir göl yer almakta. Ve plajın o göle doğru olan kısmı da yine sarı kumsallardan oluşuyor. Yani Sarısu Plajına geldiğinde, hem denizde ve hem de bu gölde dilediğiniz gibi yüzebilirsiniz.

Sarısu Plajı Google Harita Konumu
Acarlar Longozu

Acarlar Longozu

Kefken gezilecek yerler arasında olan Acarlar Longozu, dünyada eşine az rastlanan bir güzelliğe sahiptir. Buraya geldiğinizde, adeta cennetin nadide bir köşesinde bulunuyormuş hissiyatına kapılacaksınız. Ve bu durum sizleri ziyadesiyle hoşnut edecektir. Acarlar Longozu içerisinde muhteşem güzellikte bir göl ve o gölün etrafında ise harika bir doğa yer alıyor. Bu hoş atmosferi süsleyen en güzel detaylardan biri ise çevrenizde duyacağınız kuş sesleridir. Farklı türlerdeki kuşların o güzel ötüşleri, oksijen kalitesi bakımından da çok zengin bir yer olan Acarlar Longozunun güzelliğine güzellik katmaktadır.

Tuzağzı Plajı

Tuzağzı Plajı

Toplan dört farklı plaja ev sahipliği yapan bu bölge, bazı kısımlarında kayalıkları da barındırmaktadır. Zaten bu kayalıkların araya girmesi sonucunda, Tuzağzı Plajında bugün dört farklı kumsalın olduğunu görmekteyiz. Genel itibariyle çok güzel bir atmosfere sahip olan bu plajlar, rüzgarlı havalarda ise tehlikeli olabiliyor. Eğer siz de bu plajlarda yüzmek ve güneşlenmek isterseniz, hava durumlarına çok dikkatli şekilde bakmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca buraya yazın en sıcak dönemlerinde gelmelisiniz. Onun harici zaman ve mevsimlerde Tuzağzı Plajına gelmenizin pek de uygun olmayacağını belirtmek isteriz.

Kerpe Orman İçi Dinlenme Yeri

Kerpe Orman İçi Dinlenme Yeri

Şimdi de sırada, Kerpe gezilecek yerler arasında olan harika bir kamp bölgesi var. Bu güzel alanın arka tarafında muhteşem bir orman, ön tarafında ise o enfes Karadeniz manzarası yatıyor. Ve sizler de bu iki doğal güzelliğin arasında, keyifli bir tatil yapmanın tadını çıkarıyor olacaksınız. Size önerimiz, eğer vaktiniz varsa kamp çadırınızı da kurarak Kerpe Orman İçi Dinlenme Yeri adındaki bu bölgede konaklamanızdır. Ayrıca yine üst başlıklarda bahsetmiş olduğumuz Pembe Kayalıklar da tam olarak burada yer alıyor. Elbette ki burada bulunurken doğa ile iç içe olabileceğiniz gibi, denize girip yüzme keyfi yapmanız da mümkündür.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir