Cunda Adası Gezilecek Yerler | En İyi 20 Yer
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Cunda Adası Gezilecek Yerler | En İyi 20 Yer

0

Şöyle güzel bir Cunda Adası gezilecek yerler tanıtımına hazır mıyız? Balıkesir ilimizin önemli bir ilçesi olan Cunda Adası, aynı zamana Alibey Adası olarak da biliniyor. Ege Denizi üzerinde yer alan ve bu deniz dahilinde ülkemizin en büyük 4’üncü adası konumundaki bu bölge, harika bir turizm bölgesidir. Ada üzerinde gezip görebileceğiniz, vakit geçireceğiniz ve eğlenme imkanı yakalayacağınız çok sayıda kısım mevcut. İşte bu kısımların her biri, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Plajları, tarihi yerleri, restoranları, eğlence mekanları ve çok daha fazlası ile birlikte, eminiz ki sizler de Cunda Adasını çok seveceksiniz. Ayrıca ada içerisinde bulunduğunuz süre boyunca deneyimleyeceğiniz lezzetler ise gerçekten de mükemmel seviyelerde olacaktır. O halde sizler de hazırsanız içeriğimizin detay kısmına geçiş yapalım. İşte, Cunda Adası gezilecek yerler listemiz…

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Tarihi sokakları, nefis plajları ve doğal güzellikleri ile oldukça popüler bir turizm merkezidir. Cunda Adası’nda gezilecek yerler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Tarihi Yel Değirmenleri
 • Aşıklar Tepesi
 • Çataltepe Plajı
 • Bıyıklı Plajı
 • Duba Plajı
 • Cunda Plajı
 • Ada Camping
 • Cunda Mocamp
 • Patriça Koyu
 • Ortunç Koyu
 • Cennet Ada Koyu
 • Tımarhane Adası
 • Güvercin Adası
 • Temizel Aqua Park
 • Ayvalık Aqua Fun
 • Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M. Koç Müzesi)
 • Taş Kahve
 • Despot’un Evi
 • Anelemmatik Güneş Saati
 • Panaya Kilisesi

Şimdi sizlere bu listemizdeki yerleri biraz daha detaylı anlatalım.

Tarihi Yel Değirmenleri

Tarihi Yel Değirmenleri

Yapılış zamanları 1600 ile 1650’li yıllar olan Tarihi Yel Değirmenleri, Cunda Adası’nın sembolik yapıtları arasında gösterilmektedir. Ada üzerinde üç adet yel değirmeni bulunmakta. Bu yel değirmenlerinden biri restorasyon işlemlerinden geçirilmiş olup, şu an restoran ve şarap evi olarak kullanılıyor. Diğer yel değirmeni de ünlü iş insanı Rahmi Koç tarafından restore edilmiş olup, günümüzde kafe ve kütüphane olarak hizmet vermektedir. Bu kütüphanenin ismi, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı olarak anılıyor. Üçüncü yel değirmende ise herhangi bir restorasyon ve yenileme çalışması söz konusu olmamıştır. Ve o değirmen şu an yapısını eskisi gibi korumakta olup, varlığını sürdürmektedir.

Tarihi Yel Değirmenleri Google Harita Konumu

Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi

Cunda Adası gezilecek yerler serüveninizde ziyaret edebileceğiniz bir diğer güzel kısım olan Aşıklar Tepesi, aynı zamanda ada yerleşkesini kuş bakışı olarak izleyebileceğiniz bir yerdir. Ve ayrıca bir önceki başlıkta bahsettiğimiz o yel değirmenlerinden biri de burada yer alıyor. Yani aşıklar tepesine gelerek öncelikle güzel bir manzara seyretmek ve ardından da bu yel değirmeninin kafesi ile kütüphanesinde vakit geçirmeniz mümkündür. İşte o kafede bir şeyler içip önünüzdeki harika manzarayı izlemek de sizler için değişilmeyecek bir keyif hali olacaktır.

Aşıklar Tepesi Google Harita Konumu

Çataltepe Plajı

Çataltepe Plajı

Cunda Adası denize girilecek yerler arasında olan Çataltepe Plajı, buradaki tatilciler tarafından da oldukça popülerdir. Plajın deniz suyu gayet temiz, sığ ve sakin yapıda olduğu için burada en acemi kişiler bile rahatlıkla denize girebilirler. Ayrıca Çataltepe Plajının çocuklu aileler için de en ideal yüzme yeri seçeneklerinden biri olacağını söyleyebiliriz. Ancak yaz tatili sezonlarında bu güzel plajın gerçekten de çok kalabalık olduğunu belirtmek isteriz. Eğer burada rahatça yer kapmak ve güzel bir yüzme keyfi yapmak istiyorsanız, günün erken saatinde plaj yerinde olmanızı tavsiye ederiz.

Çataltepe Plajı Google Harita Konumu

Bıyıklı Plajı

Bıyıklı Plajı

Yine, Cunda Adası’nın bir diğer popüler plajı olan Bıyıklı, Patriça Koyu içerisinde yer alıyor. Bu güzel plajın bu denli yoğun şekilde tercih ediliyor olmasındaki en büyük sebep ise suyunun oldukça sığ yapıda oluşundan kaynaklanıyor. Yani bu sayede plaj bölgesinde herkes dilediği gibi yüzüp eğlenebilmektedir. Siz de Cunda Adası tatiliniz esnasında Bıyıklı Plajı’na gelerek burada doyasıya yüzme ve güneşlenme keyfi yapabilirsiniz.

Bıyıklı Plajı Google Harita Konumu

Duba Plajı

Duba Plajı

Ayvalık Belediyesine ait olan Duba Plajı, Ayvalık ile Cunda Adası arasında adeta bir köprü niteliğindedir. Cunda Adası kent merkezinden yürüyerek dahi buraya kolayca ulaşım sağlamanız mümkün. Eğer Ayvalık ve yakın bölgedeki bir başka yerden gelmek isterseniz de toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Yazlıkçıların sıklıkla tercih ettiği bir yer olan Duba Plajı, belediye tarafından düzenli olarak temizlenip korunuyor. Ancak çok iyi bir yer oluşundan ötürü tatil sezonlarında buranın çok kalabalıklaştığını belirtmek isteriz.

Duba Plajı Google Harita Konumu

Cunda Plajı

Cunda Plajı

Cunda Adası kent merkezine oldukça yakın bir konumda yer alan Cunda Plajı, buradaki en güzel bölgelerden biridir. Kent merkezine yakın olması sebebiyle, Cunda Adası’na birkaç dakikalık yürüyüş sonrasında bile ulaşım sağlamanız mümkün. Bu plaj her ne kadar küçük olsa da eminiz ki sizler burayı çok seveceksiniz. Tatilcilerin akın etmesiyle birlikte yaz sezonlarında oldukça kalabalık bir yer haline gelen plaj, oldukça eğlenceli bir ortama da dönüşmekte. Yine Cunda Plajına yakın konumda birçok kafe ve restoran bulunuyor. Bir şeyler yiyip içmek istediğinizde ise bu işletmeleri tercih edebilirsiniz.

Ada Camping

Ada Camping

Cunda Adası kamp yapılacak yerler arasında olan Ada Camping, sizlere oldukça uygun fiyatlı konaklama imkanları sunuyor. Eğer siz de ekonomik ve kaliteli olabilecek düzeyde bir tatil fırsatı arıyorsanız, sizlere Ada Campingi kesinlikle tavsiye ederiz. Özel bir işletme olmasından ötürü burada duş, lavabo, şezlong ve şemsiye gibi ihtiyaçları da anında temin edebilirsiniz. Ayrıca bu kamp yerinin hemen deniz kenarında yer aldığını belirtmek isteriz. Yani konumu itibariyle, Ada Camping kamp yerinin gerçekten de çok iyi standartlara sahip bir tatil işletmesi olduğunu söyleyebiliriz. Yine bu kamp yerinin içerisinde tatilciler için özel kısımlar da mevcut. Bu kısımlar arasında spor sahaları, çocuk oyun alanları, piknik yerleri ve yürüyüş yolları yer alıyor. Ayrıca burada profesyonel ekiplerin de gözetiminde dalış ve gezi turlarına katılım sağlayabilirsiniz. Konaklama kısmında ise isterseniz çadır, isterseniz de bungalov evlerden birini seçip kiralamanız mümkün.

Ada Camping Google Harita Konumu

Cunda Mocamp

Cunda Mocamp

Bir önceki başlıkta bahsettiğimiz işletmenin hemen yanında, Cunda Mocamp adında başka bir işletme yer alıyor. Yine Cunda Adası gezilecek yerler arasında olmayı fazlasıyla hak eden bu işletme, özellikle de çiftler ve aileler için çok ideal standartlara sahiptir. Bu kamp yerinin de önünde çok güzel bir koy bulunuyor ve sizler de bu koyda dilediğiniz gibi yüzmekte özgürsünüz. Fiyat düzeyine bakacak olursak, Cunda Mocamp Balıkesir kamp alanının ortalamaya göre gayet uygun bir işletme olduğunu söyleyebiliriz. Tabii yine burada da bir kamp ve plaj deneyimi dahilinde ihtiyaç duyabileceğiniz her bir şey mevcuttur. Tek yapmanız gereken, kamp yerinde kendinize bir çadır veya bungalov ev kiralamaktır. Daha sonrasında ise sınırsa tatil yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Cunda Mocamp Google Harita Konumu

Patriça Koyu

Patriça Koyu

Cunda Adası gezilecek yerler listemize bölgenin dünyaca ünlü olan koyu ile devam edelim. Bir diğer adı Pateriça olan bu koy, tam bir doğal güzelliktir. Koyun bir kısmında bulunan ada ise tarihi öneme sahip. Burada, geçmiş yıllarda Giritlilerin yaşadığı ve tarım ile zeytincilik yaptığı düşünülüyor. Koyun genel yapısı ise fazla insanın gelmemesinden ötürü tüm doğallığını başarılı bir şekilde korumuş haldedir. Koy bölgesini gezip görmek istediğinizde, zaten bölgenin atmosferini çok seveceksiniz. Eğer isterseniz, Patriça Koyu bölgesindeki restoran, kafe ve eğlence mekanlarına da gidebilirsiniz. Koyun hemen arka tarafında ise harika güzellikte bir yeşil doğa bulunuyor. Özellikle de gündüz vakitlerinde bu doğanın ormanı içerisinde yürüyüş yapmak, size huzur verecektir.

Ortunç Koyu

Ortunç Koyu

Cunda Adası’nın en sakin ve en güzel kısımlarından biri olan Ortunç Koyu, ulaşım açısından da oldukça kolay bir yerdedir. Buraya, kişisel araçlarınız veya teknelerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Sessizliği ile adeta kendi iç sesiniz ve muhteşem bir doğayla baş başa kalmanızı sağlayacak olan koy, aynı zamanda çok da temiz bir yapıya sahip. Bu koya geldiğinizde, şöyle güzel bir yüzme ve güneşlenme keyfi yapabilirsiniz. Plaj bölgesinde yer alan otelde ise tercihinize göre konaklama yapmanız mümkün. Aynı zamanda yine bu bölgede yer alan kamp alanı işletmelerinin bulunuyor olduğunu da belirtmek isteriz. Siz, her iki yerleşim yeri olanağını da tercih etmek istemiyorsanız, koyun arka kısmındaki ormanda dilediğiniz bir bölgeye kendi kamp çadırınızı da kurabilirsiniz. Dalış yapmayı seven tatilcilerimiz için Ortunç Koyu plajında bir dalış okulu da bulunuyor. Siz de dilerseniz buradaki eğitimcilerden dalış dersi alabilir ve çok daha keyifli bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ortunç Koyu Google Harita Konumu

Cennet Ada Koyu

Cennet Ada Koyu

Burası, hiç şüphesiz ki dünyanın en güzel koyları arasındadır. Tertemiz yapısı ile bu koyun su yüzeyine baktığınızda, tamamen saydam bir şekilde dip kısmını da görebilirsiniz. Aslında öyle çok fazla kişinin bilmediği bu koy, böylece daima temiz kalmayı başarmıştır. Gizemli yapısı, kendisini fark eden insanları adeta büyülüyor. Çünkü buraya geldiğinizde kendinizi adeta cennetin orta yerinde gibi hissedeceksiniz. Ve Cennet Ada Koyu’nun hemen yan tarafında ise tarihi bir yapıt bulunuyor. Yani buraya geldiğinizde hem koyun o muhteşem atmosferini yaşayacaksınız, hem buradaki tarihi yapıtı yerinde inceleme fırsatı yakalayacaksınız ve hem de yan tarafdaki ormanlık alanda yürüyüşe çıkabileceksiniz.

Tımarhane Adası

Tımarhane Adası

Oldukça ilginç kayalıkları ile bilinen Tımarhane Adası, Şeytan Sofrası olarak bilinen bölgenin hemen tepe kısmında yer alıyor. Buranın adının Tımarhane Adası olması ise Rumlardan geliyor. Türkler ise burayı Taşlı Manastır olarak adlandırmaktadır. Buradaki ilginç yapıdaki kayalıklar, rüzgarın da esmesiyle birlikte garip sesler çıkarıyor. Elbette ki bu seslerin içinde olmak bazı kişileri ürpertirken, bazı kişilere ise keyif vermektedir. Siz de Cunda Adası gezilecek yerler arasında gösterebileceğimiz bu güzel adaya gelerek burada birkaç gün konaklayabilirsiniz. Konaklamak için de adanın dilediğiniz bir kısmına kamp çadırınızı kurabilirsiniz.

Güvercin Adası

Güvercin Adası

Tarihi yapısı ve doğal güzelliği ile ön plana çıkan Güvercin Adası, mutlaka gidip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler arasındadır. Adanın ismi, burada yaşamakta olan yabani güvercinlerden geliyor. Ve ada üzerinde ise Agios Yorgis Manastırı isminde tarihi bir Orta Çağ yapıtı bulunuyor. Eğer siz de bu güzel adaya gitmek isterseniz, Patriça Koyu’ndan küçük bir tekne kiralayarak yola koyulabilirsiniz.

Güvercin Adası Google Harita Konumu

Temizel Aqua Park

Temizel Aqua Park

Şimdi de Cunda Adası gezilecek yerler arasında çok farklı bir deneyim yaşamaya gidiyoruz. Plaj ve koyları bir kenara bırakıp, tüm odağımızı Temizel Aqua Park üzerinde yoğunlaştıralım. Hem yetişkin ve hem de çocuklara hitap eden bu tesiste eminiz ki sizler de çok eğlenecek, çok keyif alacaksınız. Farklı kaydırakları ve her bir kişiye uygun havuzları ile bu tesisin oldukça yüksek standartlı bir Aqua park olduğunu söyleyebiliriz. Siz de hem kendinizi ve hem de çocuklarınızı Temizel Aqua Park’ta eğlendirebilirsiniz.

Temizel Aqua Park Google Harita Konumu

Ayvalık Aqua Fun

Ayvalık Aqua Fun

Cunda Adası’na oldukça yakın konumdaki Ayvalık Aqua Fun ise tercih edebileceğiniz bir diğer eğlence tesisidir. Bir otel işletmesi olmasıyla birlikte, burada eğlenmiş olduğunuz süre boyunca dilerseniz bu otelde konaklayabilirsiniz. Otelin hizmet standartlarının gerçekten de çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de eğlence ve yemek çeşitliliği gerçekten de mükemmel seviyelerde. Ve sizler de böylesine harika hizmetlerden faydalanmak istiyorsanız, tercihiniz kesinlikle Ayvalık Aqua Fun olmalıdır.

Ayvalık Aqua Fun Google Harita Konumu

Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M. Koç Müzesi)

Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M. Koç Müzesi)

Cunda Adası’nın en önemli tarihi yapıtlarından biri olan Taksiyarhis Kilisesi, 1873 yılında inşa edilmiştir. Kilisenin şimdiki olduğu yerde daha önceleri bir başka kilise daha varmış. Hatta o kilise yıkılıp, onun yerine Taksiyarhis Kilisesi’nin inşa edildiği biliniyor. Sarımsak taşlar ile inşa edilen bu kilisenin adı ise Koruyucu Baş Melekler anlamına geliyor. Kilise mimarisine baktığımızda ise Neo-klasik yapının hakim olduğunu görmekteyiz. Ve bu tarihi yapıt, 2011 yılında Rahmi Koç Müzecilik Vakfı’na tahsis edilmiştir. 2014 yılı itibariyle de müze olarak halk ziyaretine açıldı. Şu an bu güzel müze içerisinde, 1600’lü yıllardan günümüze kadar uzanan süreçteki oyuncaklar, buharlı makineler, deniz aletleri, bebek arabaları ve motorlu araçlar gibi nesneler sergileniyor. Sizler de tarihi eserleri görüp incelemeyi seviyorsanız, her bir şeyiyle tarihi eser olan Taksiyarhis Kilisesi’ni gezebilirsiniz.

Taksiyarhis Kilisesi Google Harita Konumu

Taş Kahve

Taş Kahve

Oldukça keyifli şekilde geçen Cunda Adası gezimiz esnasında yorulduk ve biraz dinlenelim istiyoruz. Oturacağımız yer ise elbette ki Taş Kahve olacak. Bu mekan, o harika mimarisi ile göz doldurmakta ve tarihi yapısıyla da insanı kendisine hayran bırakmaktadır. Yapıtın içerisine girdiğimizde, sahip olduğu yüksek duvarları dikkatimizi çekiyor. Ve burada bulunan kahveler ise Girit’ten getirilmekte olup, mekandaki kahvecilik sektörünün üç nesildir devam ediyor olduğu söylenmekte. Takvimler 1800 yılını gösterdiğinde Rumlar tarafından inşa edilmiş olan Taş Kahve, o tarihlerden bu yana varlığını sürdürmektedir. Siz de bu güzel mekanda dinlenerek lezzetli mi lezzetli kahvelerinden içip dondurmalarından yiyebilirsiniz.

Taş Kahve Google Harita Konumu

Despot’un Evi

Despot’un Evi

İçerisine girmeyi pek tavsiye etmesek de, dışarıdan izlerken bile kendisine hayranlık duyacağınız yapıtlardan biridir Despot’un Evi. Despotluk, Rum Ortadoks dininde din adamlarına verilen bir tür rütbedir. Yunanistan bağımsızlığını kazandığında ise halk çok büyük bir sevinç yaşamış ve Despot’a çokça bağışta bulunmuştur. Ve Despot ise doğum yeri olan Cunda Adası’na gelerek, 1862 yılında bu binayı yaptırmıştır. Ancak söylentilere göre daha sonraları Despot’un evine hırsızlar girmiş ve kendini öldürerek, parasını da alıp kaçmışlardır. Daha sonra Osmanlı tarafınan da kullanılmış olan bu bina, 2018 yılında ise restore edilip otel olarak hizmete açılmıştır. Binanın ana kısmı ise şu an dışarıdan görüp incelemek için gayet ideal. Özellikle de arka planda şöyle değişiklik olmasını istiyorsanız, Despot’un Evinin önüne gelerek birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Despot’un Evi Google Harita Konumu

Anelemmatik Güneş Saati

Anelemmatik Güneş Saati

2004 yılında buraların tanınan yüzü Cundalı Erol vefat etmiş ve Ayvalık Belediyesi de sahile böyle bir güneş saati yapmıştır. Ve Anelemmatik Güneş Saatinin üzerinde ise güneş saatinin nasıl kullanılacağına dair bilgiler yer alıyor. Elbette ki burada önemli olan, burada yazan bilgiler doğrultusunda güneşe bakara saatin kaç olduğunu hesaplayabilmektir. Zaten Anelemmatik Güneş Saatinin bulunduğu konum da tam Cunda Sahili olacağı için, özellikle gitmeyecek olsanız bile bu saatte tesadüfen rastlayacağınızı düşünüyoruz. Siz de burada yazan bilgiler doğrultusunda saatin kaç olduğunu hesaplayabilirsiniz.

Anelemmatik Google Harita Konumu

Panaya Kilisesi

Panaya Kilisesi

Cunda’nın gezilecek tarihi yerleri arasında olan Panaya Kilisesi, 1863 yılında inşa edilmiş olan bir yapıttır. Günümüzde sadece tek bir yıkık duvar olarak ayakta duran bu kilise, aslında çok önemli bir yapıt olma özelliğine sahiptir. Kilisenin çanı ise şu an İzmir Bergama Müzesi’nde sergileniyor. Yine bu kilisenin ilk yapılışında da sarımsak taşının kullanılmış olduğunu görüyoruz. Yapıldığı dönemlerde bölgenin en büyüğü olan Panaya Kilisesi, şimdiki yapısıyla ise tarih severlerin daima dikkatini çekiyor. Siz de bu harika kiliseyi yerinde incelemek isterseniz, Cunda Adası gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Panaya Kilisesi Google Harita Konumu

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir