İTÜ Bilim Merkezi Nerede, Nasıl Gidilir ve Giriş Ücreti 2023
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

İTÜ Bilim Merkezi Nerede, Nasıl Gidilir ve Giriş Ücreti 2023

0

İTÜ Bilim Merkezi, İstanbul Teknik Üniversitesi içerisinde öğrencileri bekliyor. Taşkışla yerleşkesinde 4-11 yaş grubu aralığındaki çocukları bilime teşvik etme amacıyla kurulan merkez büyük bir ilgi görüyor.

2000 – 2004 yılları arasında faaliyetlere başlayan merkez o dönem İTÜ Deneme Bilim Merkezi adıyla hizmet veriyordu. 2006 yılında tekrar faaliyete geçen merkez deney birimlerini National Council of Science Center’dan satın aldı. Merkez, European Network of Sciene Center and Museums ağının bir üyesi olarak çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Merkezi ziyaret eden öğrenciler, öncelikle yaşlarına göre gruplara ayrılır. Her grubun başında bir eğitmen yer alır. Eğitmenler, merkez gezisi boyunca öğrencilere eşlik eder. Öğrencilere sorular soru soran eğitmenler, onların fikir üretmelerine ve fikirlerini dile getirmelerine destek olur.

İstanbul Oyuncak Müzesi Giriş Ücretleri ve Ziyaret Detayları için tıklayın!

İTÜ Bilim Merkezi Hakkında

İTÜ Bilim Merkezi
İTÜ Bilim Merkezi

1.500 m2lik kapalı alana sahip olan merkez, İstanbul Teknik Üniversitesi Taksim- Taşkışla kampüsünde çalışmalarını gerçekleştiriyor. İTÜ Bilim Merkezi’nde mekanik, optik yanılsama, akışkanlar dinamiği, elektrik, uzay ve matematik başta olmak üzere onlarda gösteri bölümü yer alıyor. Merkez’de ayrıca konferans salonu ve ziyaretçilerin yararlanabileceği kütüphane de hizmet veriyor. İTÜ Bilim Merkezi’nin amacı, her yaştan öğrencinin deneyerek ve gözlemleyerek bilimi sağlıklı bir şekilde sunabilmektir.

İTÜ Bilim Merkezi etkinlikler yıl boyunca sürüyor. Birçok birim eğitim – öğretim yılı boyunca öğrencilere ziyarete açıktır. Okullar, merkezden randevu alarak, rehber eşliğinde sizde merkezde bulunan müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Merkez, tüm çocukları bilimin eğlenceli yüzüyle tanıştırıyor. Ayrıca belirli dönemlerde hafta sonları atölyelerde özel deneyler yapılıyor.  Hafta sonu atölyeleri cumartesi günü yapılmaktadır.

Bilim Şovları, merkezde Konferans Salonu’nda düzenleniyor. Şovu ise ş “Bilim Açıklayıcıları” gerçekleştiriyor. Tiyatrocular şov sırasında birbirinden farklı deneyler yapıyor. 45 dakika süren şov esnasında, çeşitli deney malzemeleri kullanılarak öğrencilerin ufkunu açıyor. Bu şovda da çocukların aktif olarak katılımı sağlanıyor. Bilim Açıklayıcıları, deneylerin büyük bölümünü sahneye davet ettiği çocuklarla birlikte yapıyor.

İstanbul Akvaryumu Giriş Ücretleri ve Ziyaret Detayları hakkında bilgi almak için tıklayın!

İTÜ Bilim Merkezi Giriş Ücreti 2023

Öğrenci – Öğretmen: 4 TL

Yetişkin: 6 TL

İTÜ Bilim Merkezi, etkileşimli sergilerle 6-16 yaş grubu çocukları bilime özendiriyor. 2007 yılının Kasım ayında açılan merkez yüzlerce eğitici birimden oluşuyor. Bilim merkezi, gençlere merak ve hayal ettiklerini gerçeğe dönüştürüyor.

İTÜ Bilim Merkezi Ziyaret Saatleri

İTÜ Bilim Merkezi
İTÜ Bilim Merkezi

İTÜ Bilim Merkezi hafta içi ziyaretçilerine açıktır.

Açılış Saati: 10,00

Kapanış Saati: 17.00

Birçok teoriyi uygulama yoluyla öğreten bilim merkezi günümüzde de ilgi görmeye devam ediyor. 3 bin 500 metre kare alan üzerine kurulan merkezi ziyaret eden öğrenciler, bilimsel kavramları uygulamalı öğrenme deneyimine sahip oluyor. Merkez bünyesinde görevli eğitmenler, öğrencilere hem eğitim birimlerinin nasıl çalıştıkları konusunda öğrencileri bilgilendiriyor.

İTÜ Bilim Merkezi Nerede?

İTÜ Bilim Merkezi
İTÜ Bilim Merkezi

İTÜ Bilim Merkezi Taksim`de, İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla yerleşkesinde bulunuyor. Merkez gençlere bilimin güzel yüzünü en ilginç deneysel düzeneklerle sunuyor.

İTÜ Bilim Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Otobüs ile merkezi ziyaret etmeyi planlıyorsanız Taksim meydanına gitmelisiniz. AKM önünden Harbiye Açık Hava Tiyatrosu yolunu takip ederek İTÜ Bilim Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. Metro kullanacaksanız Taksim istasyonunda inerek, Harbiye Açık Hava Tiyatrosu yolunu takip edebilirsiniz.

İTÜ Bilim Merkezi İletişim Bilgileri

İTÜ Bilim Merkezi
İTÜ Bilim Merkezi

Adres: Harbiye, Taşkışla Cd. No:1, 34367 Şişli/İstanbul

Telefon: (0212) 251 60 13

Etkileşimli sergilerle 6-16 yaş grubu için çocukları bilime özendiren bilim merkezi İstanbul’da yer alıyor. 2007 yılından bu yana hizmet veren merkez titreşim, dalga, ses ve fizik ile ilgili birçok teoriyi uygulama yoluyla öğretiyor. 120 adet eğitici birimden oluşan bilim merkezi, gençlere merak ettiklerini başarılı bir şekilde açıklayabiliyor. Bünyesinde barındırdığı “Eğlen-Bilim” kuruluşu üzerinden anaokulu, ilkokul ve ortaokul seviyesinde öğrencilere destek veren merkez eğitimin farklı bir yolunu sunuyor.

Müfredatı destekleyici atölye çalışmaları düzenleyen merkez ayrıca gösteriler yapıyor. İİTÜ Bilim Merkezi tüm bilim-eğlence etkinliklerine öğrencilerin katılmasını sağlıyor. Öğrencilerin, bilimin eğlenceli yüzüyle tanışmalarını hedefleyen merkez bilimsel deneyleri etkinliklerle beraber gerçekleştiriyor. Anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencileri için öğretici deneyler gerçekleştiren merkez atölyelerde uygulama ağırlıklı etkinliklere yer veriyor. Okullarda atölyelerin yanı sıra, bilim gösterileri de yapılıyor.

İTÜ Bilim Merkezi ayrıca öğrenciler için Eğlen-Bilim işbirliği üzerinden Yaz ve Kış Bilim Okulları da düzenliyor. Çocuklar, düzenlenen bu okullarda yeni şeyler öğreniyor. Çocuklar etkinlik sırasında yaptıklarından zevk alabilecekleri konularla ilgileniyor. Çılgın Bilim Okulu bünyesinde ilgi çekecek özel atölyeler bulunuyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayın!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir