Dünyanın En Büyük Mağaraları
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Dünyanın En Büyük Mağaraları

0

Dünyanın en büyük mağaraları görkemleriyle görenleri kendisine çekmektedir. Yeryüzünde gezilen turistik yerler ve doğal manzaralar her yerden gelen turistler için çekici yerler olabilir, ancak yerin altında yatan güzelliği görmeyi denediniz mi?

Dünyanın En Büyük Mağaraları Nelerdir?

Yer altı, sırtındaki turistik mekanların güzelliğiyle eşleşen derin mağaralara sahip olduğundan, ona ulaşmak için büyük deneyime sahip bir turiste ihtiyaç duyan tamamen farklı bir zevktir. Sizler için bu yazı içerisinde Dünyanın en büyük mağaraları listesine yer verdik.

1- Wang Dong Mağarası:

Çin’in Chongqing eyaletinde, gezegendeki en ilginç mağaralardan biri olan ve dünyanın en büyüklerinden biri olan Er Wang Dong Mağarası bulunmaktadır. Milyonlarca yıl boyunca, mağara bağımsız bir ekosistem tarafından oluşturuldu ve bu da onu nehirlerin ve göllerin aktığı, bulutları ve sisi görebileceğiniz muhteşem bir yeraltı dünyası gibi görünmesini sağladı.

Wang Dong Mağarası
Wang Dong Mağarası

2- Melissani Mağarası:

Yunanistan’ın Kefalonya adasında bulunan mağara, içinde aynı adı taşıyan bir göl bulunduğu için dünyanın en güzel ve romantik yerlerinden biridir. Mağaranın ana özelliği, parlak gün ışığının zemine nüfuz ettiği tavandaki büyük bir deliktir.

Melissani Mağarası
Melissani Mağarası

3- Divetashka Mağarası:

Bulgaristan’daki Devetashka, harika doğal cazibe merkezlerinden biridir ve 1921 yılında bir grup araştırmacı tarafından keşfedilmiştir. 1500 metre uzunluğa ulaşan yer altı geçitleriyle Bulgaristan’daki en büyük mağaradır. Mağaranın bazı bölümlerinde hızlı akan dereler ve doğal kemerler yoğun bitki örtüsüyle kaplıdır ve mağaranın keşfi sırasında ondan fazla güzel göl keşfedilmiştir.

Divetashka Mağarası
Divetashka Mağarası

4- Fingal Mağarası:

Büyük Britanya, İskoçya’daki Fingals Mağarası, Staffa adasındaki en şaşırtıcı renkli mağaradır ve mağaranın içine düşen hava akımları inanılmaz bir doğal melodiye dönüştüğü için benzersiz akustiği sayesinde araştırmacıları ve turistleri kendine çekmektedir.

Fingal Mağarası
Fingal Mağarası

5- Kungur Mağarası:

Kungur Buz Mağarası Rusya’da yer almaktadır ve şaşırtıcı renklere sahip en güzel mağaralardan biridir. Kolları yaklaşık 5,7 km uzunluğunda olduğu için çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Mağaranın alt ve üst seviyeleri arasındaki yükseklik farkı yaklaşık 32 metredir ve tüm salonların ve koridorların alanı 65.000 metrekareden fazladır. İçinde 70’ten fazla yeraltı gölü bulunmuştur.

Kungur Mağarası
Kungur Mağarası

6- Skaftafell Mağarası:

İzlanda’da, Skaftafell Ulusal Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır ve muhteşem bir buz mağarasıdır. Buz mağaraları genellikle özel bir jeolojik oluşum türüdür, çünkü buzulların kenarında ortaya çıkarlar. Sadece birkaç on yıl boyunca var olabilirler. Skaftafell Buz Mağarası ve bunun gibi diğer mağaralar, buzulların yüzeyinde biriken ve en küçük çatlaklara nüfuz ederek yavaş yavaş buz mağaraları oluşturan eriyik sudan oluşmuştur.

Skaftafell Mağarası
Skaftafell Mağarası

7- Las Cavernas de Marmol:

Şili ve Arjantin sınırında bulunan, Patagonya’nın en önemli cazibe merkezleri arasında yer alan bir mağaradır ve içinde mağaranın berrak mavi suyla dolduğu ve ona harika bir görünüm veren, gökkuşağının tüm renklerine boyanmış ve güneş ışığının etkisi altında bir gün içinde renk değiştirebilen mermer duvarların bulunduğu Carrera Gölü bulunmaktadır.

Las Cavernas de Marmol
Las Cavernas de Marmol

8- Jeita Grotto:

Jeita Grotto, Lübnan’ın en ünlü turistik yerlerinden biridir ve yaklaşık 9 km uzunluğunda iki büyük kireçtaşı mağarasından oluşmaktadır. Alt mağara uzun zaman önce, 19. yüzyılın ilk yarısında keşfedilmiştir. Bir yer altı nehri yer aldığından ve bir milyondan fazla yerli halk için ana tatlı su kaynağı olarak hizmet verdiğinden, buraya yalnızca tekneyle ulaşabilirsiniz.

Jeita Grotto
Jeita Grotto

Daha fazla bilgi almak için: http://jeitagrotto.com/

9- Waitomo Ateşböceği Mağaraları:

Yeni Zelanda’da bulunan ve Ateşböcekleri olarak da bilinen küçük böcekler – ışık saçan böcekler – mağaranın duvarlarını kaplar ve gökyüzündeki yıldızlar gibi parıldayan binlerce küçük noktayı andırdıkları için atmosferi özel kılar. Dünyanın dört bir yanından gelen gezginler bu şaşırtıcı doğa olayına tanıklık etmeye geliyor.

Waitomo Ateşböceği Mağaraları
Waitomo Ateşböceği Mağaraları

Londra’da Görmeniz Gereken Yerler hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir