Londra’da Görmeniz Gereken Tarihi Mekanlar ve Eserler
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Londra’da Görmeniz Gereken Tarihi Mekanlar ve Eserler

0

Londra’da Görmeniz Gereken tarihi mekan ve eserler anlamında oldukça zengindir. Londra, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen ve pek çok tarihi yapı ve mekânı bünyesinde barındıran, dünyanın en ünlü turizm merkezlerinden biridir. Ancak İngiltere’nin başkentine ikinci kez seyahat ederken veya merakı onları geleneksel seyahat programından sapmaya yönlendiren gezginler söz konusu olduğunda, görülmeye değer alışılmışın dışında yerler vardır.

Londra’da Görmeniz Gereken Yerler

Londra seyahatinde bilinmeyen yerleri ziyaret etmek istediğinizde tercih edebileceğiniz bazı yerler;

“Küçük Venedik”: Bahsi geçen turistik adres, İtalya’nın Venedik şehrine atıfta bulunacak şekilde güzel kanalları ve su yolları ile ünlüdür. Söz konusu adres Paddington İstasyonu’nun solunda yer almaktadır. Burada “Grand Union” ve “Regent” su kanalları buluşur ve çok sayıda kafe vardır. Tekne gezintileri ve kukla gösterilerini izlemek Küçük Venedik’teki aktivitelerden ikisidir.

Brown Hart Bahçeleri: Bahçeler Mayfair semtinde, Oxford Caddesi’nin hemen güneyinde yer almaktadır. Bahçeler, mimar Sir Stanley Beach’in Duke Caddesi’nde bulunan elektrik santralini kubbeli bir balkon tasarımı ve merdivenlerle 950 metrekarelik bir tavanla kapladığı 1906 yılına kadar uzanmaktadır. Bahçelerin batı ucunda, mimarisi peyzajla bütünleşen 50 kişilik bir kafe yer almaktadır.

Sir John Swan Müzesi: Ünlü İngiliz mimar Sir John Swan’ın müzesi, Holborn’daki Lincoln’s Inn Fields’ın yanında bulunan evidir ve Swan projeleri için birçok mimari çizim ve model ile yıllar içinde edindiği heykel, çizim ve antikaların yanı sıra Hogarth, Turner ve Canaletto’nun eserleri de dahil olmak üzere geniş bir resim koleksiyonu içerir.

Londra’da Görmeniz Gereken
Londra’da Görmeniz Gereken

Eltham Sarayı: Mimarisinde Orta Çağ ve Art Deco tarzlarının eserlerini bir araya getirmektedir. Kale, Henry VIII için gözde bir avlanma alanıydı. Daha sonra 1930’larda zengin çift Stephen ve Virginia Courtauld burayı büyüleyici bir eve dönüştürdü.

Columbia Caddesi’ndeki Gül Pazarı: Londra’nın Doğu Yakası’nda bulunan bu pazarda Pazar sabahı güzel bir tur atabilirsiniz. Burada, büfelerde farklı türde çiçekler ve egzotik bitkiler sergilenmektedir. Burada, çevredeki kafelerden birinde bir fincan kahve yudumlamanız tavsiye edilir.

Maltby Sokak Pazarı: Yemek severler için, sokakta yemek için çeşitli seçenekler sunan ve taze ürünlerin satın alınmasına izin veren bu adresi kaçırmayın.

Kyoto Bahçesi: Şelaleler, göletler, bitkiler, bonsai ağaçları, rengarenk çiçekler ve tavus kuşlarının bulunduğu mekânda oturmak size çok iyi gelecektir.

Lake Street Tüneli: Londra’daki sokak sanatını ve grafitileri, özellikle Banksy’nin çizimlerini görmenizi sağlar. Mekân, sokak duvarlarını ziyaretçilerin ilgisini çeken resimlere dönüştüren sanatçılara ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca burada pek çok restoran, kafe ve yaratıcı merkez bulunur.

Daha fazla bilgi için: https://www.lakestreetdive.com/

Gökyüzü Bahçesi: Halka açık park, ziyaretçilerine 155 metre yükseklikten kentin kendine özgü silüetinin panoramik manzarasının keyfini çıkarma imkanı sunuyor.

Leighton Evi Müzesi: Bu müze zengin bir tarihe sahiptir ve iç tasarımlarıyla tanınmaktadır. Sanatçı Frederick Leighton, daha sonra müzeye dönüştürülen bu yerde yaşamıştır. Sanatçı, mimar ve tasarımcı George Aitchison’ı bir ev ve ortak bir “stüdyo” inşa etmesi için görevlendirmiştir. Müzede bazı nadir resim koleksiyonları da bulunmaktadır.

Leighton Evi Müzesi
Leighton Evi Müzesi

Karikatür Müzesi: Geçmişten günümüze İngiliz karikatürlerini ve çizgi romanlarını içeren müze, 5.000’den fazla kitap ve 4.000 çizimden oluşan devasa kütüphanesiyle bunları eğitim, araştırma ve eğlence amacıyla herkesin erişimine sunmaktadır. Müze tarafından özgün “kataloglar” yayınlanmaktadır.

“Neil’s Yard”: Londra’daki “Covent Garden”da, “Shorts” ve “Monmouth Street” arasında küçük bir ara sokaktır. Burası adını 17. yüzyılda yaşamış olan müteahhit Thomas Neale’den almıştır. Burada turistler, zarif restoran ve kafelerde eşsiz bir tarzda sunulan lezzetli Londra mutfağının yanı sıra tiyatro gösterilerinin tadını çıkarabilir, alışveriş yapabilir, özellikle hediyelik eşya ve el sanatları satın alabilirler.

Libreville’de Gezilecek Yerler hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir