Beypazarı Gezilecek Yerler 2024 – En İyi 10 Yer
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Beypazarı Gezilecek Yerler 2024 – En İyi 10 Yer

0

Beypazarı’nda gezilecek yerler, günümüzde gezmeyi seven ve yeni yerler keşfetmeyi düşünmekte olan herkese hitap eden birçok farklı yere ev sahipliği yapmaktadır.

Beypazarı Gezilecek Yerler 2023

Bu bölgede gezilecek birçok alternatif gezi alanı bulunmaktadır. Gezilecek yerler arasında; birbirinden güzel yapılar, birbirinden güzel doğa mekanları, birbirinden güzel yemek yerleri bulunmaktadır.

Sultan Alaaddin Camii

Sultan Alaaddin Camii

En çok ziyaret edilen tarihi hazinelerden birisi olan Sultan Alaaddin Camii, oldukça etkileyici bir mimariye sahip olmaktadır. 14. Ve 17. Yüzyıllar arasında inşa edildiği tahmin edilmekte olan ve ünlü Selçuklu Sultanı Alaadding Keykubat’tan alan tarihi yapıt, sağlam kesme taş duvarları ile günümüze kadar sağlam bir şekilde ayakta durmayı başarmıştır.

Mekanın iç bölümlerini süslemekte olan ahşap direkler ve el yapımı ahşap aksesuarlar ile fazlaca dikkat çekmektedir. Osmanlı ve Selçuklu mimari özelliklerini görebileceğiniz bu yapıda yer alan yıllanmış ve asırlık çınar ağaçları da fazlası ile dikkat çekmektedir.

Sultan Alaaddin Camii Google Harita Konumu
Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi

Hıdırlık Tepesi, Beypazarı’nın merkezi üzerinden ortalama 15 dakika boyunca yapacağınız yürüyüş ile ulaşacağınız bu tepe, ilçeye gelen tüm yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğramış olduğu adresler arasında yer almaktadır. İlçenin en yüksek noktası olarak bilinmekte olan bu nokta, tarih boyunca birçok efsaneye de konu alınmış durumda. Tepenin genel olarak bilinen rivayete göre; Hz. Hızır’ın Allah’a çok daha yakın olmak için çıktığı ve dua ettiği yer olarak inanılmaktadır. Bu tepe yüzlerce yıllık birçok efsaneye ev sahipliği yapmaktadır. Sıcak yaz günlerinde serin havada yürüyüş yapmak ve güzel bir manzaraya şahit olmak için bu tepeye hem yürüyerek hem de minibüsler ile gelmeniz mümkün olabilmektedir.

Hıdırlık Tepesi Google Harita Konumu
İmaret Cami

İmaret Cami

Beypazarı isimli ilçenin en kaliteli ve en güzel tarihi yapıtlarından birisi olan bu Camii, 1886 senesi itibariyle Osmanlı Devleti döneminde inşa edilmiştir. Cumhuriyet caddesi üzerinde kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün olabilmektedir. klasik Osmanlı mimarisini yansıtacak şekilde moloz taş ve buna ek olarak kerpiçle kare planlı tasarlanan İmaret Camii’nin birçok kaliteli motifi bulunmaktadır. Osmanlı döneminden bu ilçeye kalan en güzel ve en etkileyici yapıtlardan birisi olarak bilinmektedir.

İmaret Cami Google Harita Konumu
Eğriova Yaylası

Eğriova Yaylası

Sıcak yaz aylarında serin hava eşliğinde güzel bir gün geçirmek ve doğa manzarasına şahit olabilmek için Eğriova Yaylası’na uğramanız da mümkün olabilmektedir. Doğa yürüyüşü yaparken aynı sırada yayla gezileri ve fotoğrafçılık turları ile de fazlaca ziyaret edilmekte olan bu yayla, yeşil manzarası ve birçok etkinlik seçeneği ile büyük imkanlar sunabilmektedir. Yayla üzerinde at sürüş alanları, trekking parkurları ve kır bahçelerinde turizm seçeneklerini de tercih etmeniz mümkün olabilmektedir.

Her yıl yaz aylarında düzenlenmekte olan yayla şenlikleri ile binlerce insanı kendisine çekmekte olan yayla üzerinde ahşap yayla evlerinde konaklayabilir, yayla ortasında yer alan birçok farklı balığın olduğu Eğriova Göleti’nde olta balıkçılığı yapabilirsiniz.

Adres: Karaşar, Unnamed Rd, 06730 Beypazarı/Ankara

Eğriova Yaylası Google Harita Konumu
Suluhan

Suluhan (Nasuh Paşa Hanı)

En çok ziyaret edilmekte olan tarihi hazineler ve turistik noktalardan birisi olan Suluhan, ilçeyi gezdiğiniz bir rota sırasında uğramanız gereken ilk yerlerden birisi. Mimari olarak kusursuz olan bu mekan Zafer mahallesi üzerinde, güzel bir konumda yer almaktadır. 17. Yüzyıl Osmanlı dönemi klasik han mimarisi kriterlerine uygun olacak şekilde hazırlanan bu mekan içerisinde, 56 adet dükkan, 26 konaklama odası, mescitler ve geniş avlusu ile gelen ziyaretçilerin ağzını açık bırakmaktadır. Mekan günümüz şartlarında, aslına uygun olarak restore edilmiş olup, tarihi yapının içinde birçok el sanatı ürününü bulmak mümkün olabilmektedir. Suluhan hem otantik hem de tarihi atmosferi ile keyifli bir mola vermeniz mümkün olabilmektedir.

Adres: Zafer, Suluhan Sk. No:48, 06730 Beypazarı/Ankara

Telefon: 0506 982 33 50

Suluhan Google Harita Konumu
İnözü Vadisi

İnözü Vadisi

İlçenin en çok ziyaret edilmekte olan tabiat cenneti olan İnözü Vadisi, senenin her mevsimi Ankara gibi komşu şehirlerden gelen binlerce birey bulunmaktadır. Nallıhan, Polatlı, Çamlıdere ve Kıbrısçık ilçelerinin sınırları arasında yer almaktadır. Buz gibi suların akmış olduğu ve onlarca metre yükseklikten dökülen şelaleleri ile 1.derece sit alanı olarak korunmaktadır.

Adres: Rüstempaşa, 06730 Beypazarı/Ankara

İnözü Vadisi Google Harita Konumu
Beypazarı Evleri

Beypazarı Evleri

Ülkemizin her yerinden kültürel, mimari ve tarih meraklılarının yanı sıra birçok fotoğraf çekmeyi seven ziyaretçiyi de çeken bu mekan, her mevsimde farklı bir manzaraya sahip olabilmektedir. Osmanlı döneminde önemli bir kültürel merkez olan Beypazarı’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarda yer almaktadır.

2000’li senelerin başlarında birçok konu aslına uygun olarak restorasyon işleminden gidilmiştir. Beypazarı’nın evleri arasında unutulmaz bir yürüyüş yaparak gezinizin en güzel fotoğraflarını burada çekmeniz mümkün olabilmektedir. Bu evlerin en güzel örneği ise; Alaaddin Sokak üzerinde yer almakta olan evlerden görmeniz mümkün olabilmektedir.

Kirmir Çayı

Kirmir Çayı

Beypazarı isimli ilçenin doğal güzelliklerinin başında gelmekte olan Kirmir Çayı, ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta kalmaktadır. Sakarya nehrinin sağ kolu olan ve tektonik bir çöküntü içerisinde benzersiz bir manzaraya sahip olan çay, etrafında el değmemiş birçok güzel ve eşsiz manzaraya sahip olmaktadır.

Uzunluk: 100 km

Ağız: Sakarya Nehri

Ülke: Türkiye

Havza alanı: 223.900 ha

Kirmir Çayı Google Harita Konumu
Beypazarı Gümüşçüler Çarşısı

Beypazarı Gümüşçüler Çarşısı

Oldukça güzel alışverişlerin en güzel adresi olan Beypazarı Gümüşçüler Çarşısı bünyesinde eğlenceli zaman geçirirken aynı zamanda alışveriş yapma keyfini de yaşayabilirsiniz. İlçenin birçok simgesel ürün burada yer almaktadır. Bu mekandan alışveriş yapabilir ve sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Çarşı içerisinde birçok gümüş ustası yer almaktadır. Gümüş ustaları izleyebilir dilerseniz de alışveriş yapabilirsiniz. İlçeyi ziyaret etmek için gelen hem yabancı hem de yerli birçok turist mekanı ziyaret etmektedir.

Anadolu Açık Hava Müzesi

Anadolu Açık Hava Müzesi

Ülkemizdeki kültürel güzellikler arasında ön planda yer almakta olan Anadolu Açık Hava Müzesi, ilçenin en çok ziyaretçi alan mekanları arasında yer almaktadır. Müze içerisinde, köy yaşamını yansıtan birçok farklı detay yer almaktadır. Müze koleksiyonu içerisinde; Anadolu’nun geleneksel meslekleri, mutfak kültürü, yöresel kıyafetler ve mevsimsel birçok şenlikler yer almaktadır. Müzeye her sene ortalama 200 binden fazla ziyaretçi gelmektedir.

Beypazarı Gümüşçüler Çarşısı Google Harita Konumu
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir