Ankara’ya Yakın Tatil Yerleri 2023 – En İyi 10 Tatil Yeri
 1. Anasayfa
 2. Gezilecek Yerler

Ankara’ya Yakın Tatil Yerleri 2023 – En İyi 10 Tatil Yeri

0

Ankara büyük şehirler arasında yer almasında ötürü zaman zaman boğucu olabiliyor. Burada da devreye Ankara’ya yakın tatil yerleri giriyor. Kendi içerisinde çok farklı doğal ve tarihi güzelliklere sahip olsa da hafta sonları, bayram tatilleri gibi zamanlarda yakın yerlere giderek tatil yapmak kişiyi rahatlatıcı özellikler gösterecektir.

Bu anlamda sizler de Ankara’dan çok uzaklaşmaktan keyifli bir tatil geçirmek istiyorsanız, aşağıdaki listeye bir göz atın…

Ankara  Piknik Alanları
Ankara Kahvaltı Mekanları

Ankara’ya Yakın Tatil Yerleri

Abant
 1. Abant

Abant Gölü, Bolu’da bulunan ve merkezin 34 km uzağında olan bir set gölü olarak bilinmektedir. Ankara’ya yaklaşık olarak 230 km uzaklıkta olan Abant, özellikle kısa süreli tatiller için Ankaralılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Lokasyon olarak küçük özellikleri sahip olsa da hem yerli hem de yabancı tatilciler özellikle kış aylarında burada tatil yapmaktan oldukça hoşlanıyorlar.

Bungalov tarzı evler, butik oteller gibi pek çok farklı konaklama alanlarında Abant’ta sevdikleriniz ile kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık gibi başka aktivitelerin yanı sıra göl başında sucuk ekmek yapmak da Abant tatili yapanların en fazla tercih ettiği seçenekler arasında yer alıyor.

Abant Google Harita Konumu
Beypazarı
 1. Beypazarı

Ankara’nın bir ilçesi olan Beypazarı Ankara tatil yerleri için seçilecek en doğru yerlerden biridir. Dilerseniz günübirlik geziler, dilerseniz da kısa konaklamalar için burayı tercih edebilirsiniz. Ankara merkezine yaklaşık olarak 100 km uzaklıkla bulunan Beypazarı daha çok tarih severlerin ilgi alanları içerisinde tatil yapma olanağını Ankaralılara sunmaktadır.

Ahşap evleri ve tarihi dokusu ile dikkat çeken Beypazarı, yöresel sanatlara da önem veren bir merkezdir. Bu nedenle burada hem kültür hem de tarihi geziler gerçekleştirirken butik ahşap otellerde konaklamak da mümkündür. Yaşayan Müze gibi farklı kültür alanı da sunan Beypazarı, doğa yürüyüşleri ve tarihi geziler, yöresel yemekleri ile oldukça keyifli bir tatili Ankaralılara sunuyor.

Beypazarı Google Harita Konumu
Yedigöller
 1. Yedigöller

Bolu iline ait bir milli park olarak bilinen Yedigöller Ankara’ya yakın tatil yerleri arasında hafta sonu tatili için seçilecek en doğru lokasyonlar arasında yer almaktadır. Dört mevsimde de tatil için tercih edilebilecek olan Yedigöller doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için uygundur. Batı Karadeniz’de bulunan bu alan çok zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği ile bilinmektedir.

Yedigöller bölgesinde tatil yapmak ve konaklamayı tercih ediyorsanız da bunun için pek çok alternatifiniz bulunmaktadır. bu anlamda dilerseniz karavan veya kamp tatili yapabilirsiniz. Ya da bungalov evlerde doğa içerisinde harika vakitler geçirebilirsiniz. Konaklama dışında doğa yürüyüşleri, fotoğraf çekimleri, piknik gibi pek çok aktiviteyi de burada gerçekleştirebilirsiniz.

Yedigöller Google Harita Konumu
Akçakoca
 1. Akçakoca

Düzce’de yer alan ve Ankara’ya yakın saklı cennetler arasında yer alan, doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Akçakoca, denizi ve plajı ile de ünlü yerlerdendir. Ankara’ya sadece 275 km uzaklıkta olan bu tatil yeri, hafta sonu kaçışları için oldukça keyifli olacaktır. Daha çok yaz mevsimlerinde veya ilkbaharda tatili tercih edilen mekânlardandır. Karadeniz’in serin sularını barındıran bu yer, doğal güzellikleri ile de bilinmektedir.

Plajı oldukça temiz olan Akçakoca, Fakıllı Mağarası, Kurugöl Kanyonu, Aktaş Şelalesi gibi doğal güzellikleri ile tatilcileri büyülemektedir. Doğa ile iç içe ve deniz keyfi içerisinde tatil yapmak istiyorsanız sizler de Ankara’ya yakın olan bu tatil yerini tercih edebilirsiniz.

Akçakoca Google Harita Konumu
Karasu
 1. Karasu

Düzce’de yer alan Akçakoca’ya yaklaşık olarak 40 km uzaklıkta bulunan Karasu, Ankara’ya ise 310 km uzaklıktadır. Bu anlamda Ankara’ya yakın deniz tatil yerleri arasında özellikle yaz için uygun olabilecek alanlar arasında yer almaktadır. Yaz ve ilkbahar aylarında Karasu plajı pek çok tatilcinin akınına uğramaktadır.

Geniş plajı ile yüzmek isteyen Ankaralıların uğrak noktası haline gelen Karasu, Maden gölü ile de ünlenmiştir. Bunun yanında başka doğal güzelleri de ön plana çıkan bu mekân özellikle hafta sonu ve bayram tatilleri gibi kısa zamanlı tatiller için uygundur. Acarlar Longozu’nun bulunduğu bu alanda kamp ve karavan tatili yapmak da mümkündür. Bunun yanında oteller için de pek çok farklı seçenek bulabilirsiniz.

Karasu Google Harita Konumu
Gölbaşı
 1. Gölbaşı

Ankara il merkezine 20 km uzaklıkta olan ve Ankara’ya yakın tatil yerleri arasında göze çarpan detayları ile pek çok Ankaralının odak noktası olan Gölbaşı yaz, kış tüm mevsimlerde tatil için oldukça uygun özellikler göstermektedir. Bu anlamda Eymir ve Mogan Gölleri ile bilinen Gölbaşı tüm bu özellikleri ile hafta sonu tatilleriniz için sizleri beklemektedir.

Kamp ve karavan ile konaklama sağlayabileceğiniz bu tatil alanı doğa sporları için de uygun alanlar arasında yer alıyor. Bu anlamda sizler de hafta sonunu doğa içerisinde, rahat bir şekilde geçirmek istiyorsanız gönül rahatlığı ile burayı tercih edebilirsiniz.

Gölbaşı Google Harita Konumu
Kızılcahamam
 1. Kızılcahamam

Hafta sonu tatilleri veya Ankara’ya yakın gezilecek yerler kapsamında tercih edebileceğiniz ve sevdikleriniz ile kaliteli vakit geçirebileceğiniz Kızılcahamam Ankara’ya sadece 120 km uzaklılıkta bulunmaktadır. Bu da yaklaşık olarak 1 saat gibi bir yolculuk süresine denk gelmektedir. İçerisinde bulunan Soğuksu Milli Parkı her mevsim, Ankaralıların tatil için ilgisini çeken alanlardan olmaktadır.

Bunun yanında benzersiz doğa manzarası olan konaklama alanları, termal sular içerdiği için şifalı suları ile de ön plana çıka Kızılcahamam mineral açısından oldukça gelişmiş sular içermektedir. Hem sağlık, hem dinlenme hem de eğlenceli bir tatil arayanlar için sizler de Kızılcahamam’ı tercih edebilirsiniz.

Kızılcahamam Google Harita Konumu
Göynük
 1. Göynük

Bolu sınırları içerisinde bulunan Göynük Ankara’ya yaklaşık 230 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu anlamda Ankara’ya yakın tatil yerleri arasında sıklıkla tercih edilen yerler arasındadır. Bunun nedeni hem kısa tatiller için uygun uzaklıkta bulunması hem de içerdiği güzellikler ile göz doldurmasıdır.

Özellikle tarihi dokusu ve Osmanlı’dan kalma özellikleri ile dikkat çeken Göynük, bünyesinde barındırdığı doğal güzellikler ile de ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda hem doğal alanlarda vakit geçirmek hem de doğa yürüyüşleri yapmak adına hafta sonu tercih edebileceğiniz mekânlar arasında yer almaktadır. Sizler de mimari alanında görsel güzellikler sunan ve tarihi özellikleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden olan Göynük’ü bu hafta sonu bir değerlendirebilirsiniz…

Göynük Google Harita Konumu
Safranbolu
 1. Safranbolu

Ankara’ya yaklaşık 240 km mesafe yani 2,5 saat uzaklıkta olan Safranbolu, sadece Ankaralıların değil tüm dünyadan turistlerin ve tatilcilerin konaklamak, gezi yapmak ve tarihi dokuyu keşfetmek için akın ettiği tatil yerleri arasında yer almaktadır. Bu anlamda hem hafta sonu için hem de Ankara’ya yakın günübirlik gezilecek yerler arasında tercih edilebilecek güzellikleri içermektedir. Fakat eminiz ki bir kez gittiğinizde tarihi Safranbolu otellerinde konaklamak isteyeceksiniz.

Tarihi dokusu, Arnavut kaldırımları, sokakları, Osmanlı mimarisinin de en temel örneklerini göz önüne çıkarmaktadır. Bunların yanında yöresel lezzetleri ile de ön plana çıkan Safranbolu, herkesin mutlaka bir kez görmesi gereken yerler arasındadır.

Safranbolu Google Harita Konumu
Kapadokya
 1. Kapadokya

Kapadokya da Safranbolu gibi sadece Ankaralıların değil hem ülkenin tümünden hem de yurt dışından fazlaca ziyaretçisi bulunan alanlardan birisidir. Bu anlamda Ankara’ya 300 km uzaklıkta bulunan bu tatil yeri, hafta sonu kaçamakları için tercih edilebilir. Peri bacaları, buranın asıl güzellileri arasında yer almaktadır. Balonlar ile yapacağınız seyahatler ile tatilinize renk katabilirsiniz.

Tüm bunların yanında Ihlara Vadisi,  Yer altı Şehirleri, Göreme Açık Hava Müzesi gibi pek çok doğal ve kültürel alanı da içerisinde barındırmaktadır. Bu kapsamda sizler de Ankara’ya yakın tatil yerleri arasında Kapadokya’yı tercih edebilir, hafta sonu tatilinize sevdikleriniz ve doğal güzellikler ile keyif katabilirsiniz.

Kapadokya Google Harita Konumu
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir