Ayvat Bendi Tabiat Parkı Giriş Ücreti ve Ziyaret Detayları 2023
 1. Anasayfa
 2. Koru ve Parklar

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Giriş Ücreti ve Ziyaret Detayları 2023

0

Ayvat Bendi Tabiat Parkı, İstanbul Belgrad Ormanı içerisinde yer alan 9 adet tabiat parkından birisi olan Ayvat Bendi Tabiat Parkı, Eyüp Sultan ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Tabiat parkı aynı zamanda ismini de Ayvat Deresi’nden almaktadır. Bu bent etrafında birbirinden güzel manzaralar eşliğinde oldukça güzel fotoğraflar çekmek mümkün olabilmektedir.

Ayvat Bendi Tabiat Parkı içerisinde genel olarak gürgen ve meşe ağaçları ziyaretçilerini karşılamaktadır. Aynı zamanda park içerisinde yaban domuzu, altın çakal, karaca, kurt, tilki, geyik, şahin, atmaca, saksağan, karga, ağaçkakan, serçe, sansar, saka, sincap ve yabani tavşan türlerine fazlaca rast gelmek mümkün olmaktadır.

Park genelinde var olan yürüyüş ve koşu yolları ile spor yapmak ya da bisiklet sürmek de mümkün olabilmektedir.

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Birbirinden güzel tasarımlara sahip olan masaların yer aldığı Ayvat Bendi Tabiat Parkı içerisinde ateş yakmak ve mangal yakmak yasak. Bu tür işlemlere izin verilmemektedir. Yemek ihtiyaçlarını park içerisinde bulunmakta olan kafe ve restoranlardan gidermek mümkün olabilmektedir. Tabiat parkı içerisinde Kurt Kemeri Sosyal Tesisleri yer almaktadır.

Park aynı zamanda Ayvat ismini 1765 senesinde Osmanlı Devleti’nin başında 3.Mustafa varken yaptırılmış olan Ayvant Bendi’nden almaktadır. Ayrıca Kağıthane Deresi’nin kollarından birisi olarak blinen Ayvant Deresi üzerine yapılan Ayvant Bendi yaklaşık olarak 50 hektarlık bir alan üzerine inşa edilmiştir.

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Ayvat Bendi Tabiat Parkı İstanbul ilinin Eyüp ilçesine bağlı Kemerburgaz semtinde yer almaktadır. Parkın etrafında oldukça fazla bilinmekte olan Forest Kemerburgaz Macera Parkı yer almaktadır. Özel araç ile oldukça kolay bir ulaşımı olan parkın toplu taşıma ile de gelecekler için yeri bir hayli kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Parktan geçen otobüs numaraları; 48L, 48C, 48E, 50G ve 48 numaralı toplu taşıma otobüsleri olarak bilinmektedir.

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Google Harita Konumu
Ayvat Bendi Tabiat Parkı’nda Neler Yapılır?

Ayvat Bendi Tabiat Parkı’nda Neler Yapılır?

Ayvat Bendi Tabiat Parkına gelen ziyaretçiler; Orman manzarasının arasında yürüyüşe çıkabilir, bisiklet ile Belgrad Ormanları içerisinde tur atabilirler. Ayrıca Mesire alanında kır lokantası, büfe ve çocuk oyun parkları yer almaktadır. Bu tür alanlarda uzun ve güzel bir şekilde zaman geçirebilmek de mümkün olmaktadır. Bir diğer etken olarak bilinen tabiat parkında yer alan birçok farklı hayvan da hem çocukların hem de her yaştan insanın dikkatini çeken bir diğer durum olarak bilinmektedir.

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

Ayvat Bendi Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2023

Ayvat Bendi Tabiat Parkına giriş için bir takım ücretler alınmaktadır. Ziyaretçilerden alınacak olan giriş ücretleri yaya olarak mı gelindiğine yoksa gelinen arabanın boyutuna bakılarak alınmakta ve hesaplanmaktadır. 2023 yılı güncel fiyatları aktarmak gerekirse;

 • Kişi başı tam giriş ücreti: 21 Türk Lirası
 • Kişi başı indirimli giriş ücreti: 11 Türk Lirası
 • Bisiklet ile giriş ücreti: 21 Türk Lirası
 • ATV ile giriş ücreti: 45 Türk Lirası
 • Motorsiklet ile giriş ücreti: 45 Türk Lirası
 • Kamyonet, Pickup ve Otomobil ile giriş ücreti: 65 Türk Lirası
 • Minibüs ile giriş ücreti: 190 Türk Lirası
 • Midibüs ile giriş ücreti: 315 Türk Lirası
 • Otobüs ile giriş ücreti: 630 Türk Lirası

Ayvat Bendi Tabiat Parkı İletişim Bilgileri

Adres: Mithatpaşa, Ayvad Bendi Mesire Yeri, 34075 Eyüpsultan/İstanbul

Koordinatları: 41°11′52″K 28°55′15″D / 41.19778°K 28.92083°D

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir