Varşova Gezilecek Yerler (En İyi 10 Yer)
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Varşova Gezilecek Yerler (En İyi 10 Yer)

0

Polonya özellikle birçok tarihi mirasın ve kültürel mirasların ortak noktası olması sebebiyle herkesin gezi alanı için tercih ettiği alanlardan bir tanesi haline geliyor. Özellikle Varşova gezilecek yerler araştırması yapan kişiler için önemli bir nokta olan Polonya gezileri bu kapsamda dikkatli bir şekilde incelemelerin yapılması anlamında da önemli bir yer haline geliyor. Özellikle yapılacaklar listesinde buradaki tarihi binaları gezmek ve daha sonrasında da ikinci dünya savaşından sonra çok fazla zarar görmüş olmasına rağmen yeniden düzenlenen ve eski hâle getirilmeye çalışan yapıların incelenmesi oldukça önemli hale geliyor.

Varşova Gezilecek Yerler

Neticede buraların gezilmesi hem kültürel mirasların incelenmesi hem de eski aratmayan yapıdaki güzelliklerin işlenerek kişilerin bilgilenmesi amacıyla özellikle önemli olan alanlar arasında yer alıyor . Gezilmesi gereken alanlar listesinde bir numarada  yer alan ve bu nedenle de görülmesi gereken bir alan haline geliyor.

Kültür ve Bilim Sarayı

1) Kültür ve Bilim Sarayı

Sovyet mimarisinin kendi içerisinde gözle görülür bir şekilde yapıların göz verildiği ve 42 katlı bir yapının içerisinde adacıkların bulunduğu kentin en yüksek tepelerinden bir tanesine sahip. Kesinlikle görülmesi gereken ve özellikle terasından tüm şehrin izlenebileceği bir yapıdır özellikle içerisinde bulunan tiyatro konser sergi gibi çok çeşitli yapılar nedeniyle birçok noktaya ev sahipliği yapması nedeniyle kendinizi burada daha iyi hissetmeniz mümkün hale gelecek. Terasa çıkmanın belli bir ücreti bulunduğu fakat girişinin yöresi dolu bu yapı özellikle hikayesinin duyulduğu noktada herkesin ilgisini çeken ve bu nedenle de gidilip görülmesi gereken noktalar arasında yer alan bir yapı haline geliyor. Özellikle hediyeleşme amacıyla yapılan bir yapı olan bu yapı herkesin ilgisini çekiyor.

 

Eski Şehir

2) Eski Şehir

Varşova bir çok konaklamaya ev sahipliği yapan bir merkez nokta burada bulunan tarihi binaların ve kesinlikle görülmesi gereken yerlerin bir arada bulunması ve bu nedenle de özellikle ikinci Dünya Savaşı sonrasında tamamı yerle bir edilen bu yapının ve bu alanın yeniden oluşturulması ve UNESCO Dünya miras listesinde yer alan bu yapının görülmesi oldukça önemli bir hale gelmiştir çeşitli krallıkların bir arada bulunduğu ve bu krallıklar nedeniyle de herkesin görüp izlemesi gereken bir alan olan bu yapının Varşova’ya gelmişken görülmesi gerekli de bilinmektedir.

 

Kraliyet Kalesi

3) Kraliyet Kalesi

Özellikle 13.yüzyıldan kalma bir eser olan Polonya’nın resmi makamı kraliyet kalesi ikinci dünya savaşından sonra yeniden tasarlanması ve bu nedenle de çeşitli kraliyet ailelerinin eşyalarını koyularak daha kaliteli bir görünümün elde edilmesi nedeniyle herkesin ilgisini çeken Bir yapıdır. Kraliyet üyelerinin en içten şekilde hazırlandı Ve bu alanda özellikle herkesin gezip görmesi gereken müthiş bir alan olması ve bu nedenle de hem mimari anlamda hem de kaliteli bir görünüm anlamında herkesin ilgisini çeken etkileyen bir yapı olması nedeniyle görülmesi gereken yapılar arasında yer alan bu yapı özellikle ziyaret edilmesi gereken alanların başında geliyor.

4) Kraliyet Yolu

Özellikle 4 km uzunluğundaki bir alanı kapsayan ve bu nedenle de kraliyet karesinden lazer eski parka kadar giden bir yapı olan ve bu nedenle de yürüyüşlerin yapılarak eğlenceli bir vakit geçirilen bu yapılar kişileri içine hapsedip hem doğal bir ortamda yürümenin zevkini yaşatıyor hem de etkili bir şekilde vakit geçirmenin sağlanmasına katkı sağlıyor. Polonya’ya gelmişken özellikle görülmesi gereken yapılar arasında yer alan bu yapılar kişilerin hem seyir zevkine hem de yürüyüşlerinde de rahat bir nefes almasına sebep olduğu için sıklıkla keşfedilen bir yer haline geliyor.

 

Chopin Müzesi

5) Chopin Müzesi

Ünlü besteci olan ve bu nedenle de gezilmesi gereken bu müzenin özellikle Chopin hayranları için ve sanat severler  için özellikle önemli bir alan olduğu aşikar olmaktadır. Özellikle müzik severlerin bir arada buluştuğu bu alanda çeşitli piyasaların ve değişik alanların müzik zevkiyle buluşturulduğu ve gezilmesi noktasında da kraliyet yolu yakınlarında hem yürüyüş  yapabileceğiniz hem de bu sayede şokun müzikleri dinleyerek bir mola vermenizi sağlayacak bir alan oluşturulduğu için bu kapsamda buraların gezilmesi de önemli noktalar arasında yer alıyor.

 

Varşova Ulusal Stadyumu

6) Varşova Ulusal Stadyumu

Şehir merkezine yakın ve 2.012 UEFA maçların yapıldığı bir yapıyla bu yapı çekici görüntüsüyle de ve mimarisinin kaliteli bir şekilde olması nedeniyle de sıklıkla ziyaret edilen ve bu nedenle de özellikle kültür ve birim ve sarayından 30 dakikalık yürüme mesafesinde olan kırmızı beyaz yapıların ziyaret edilmesi oldukça önemli hale geliyor. Özellikle yapılacak olan gezilerde etkili bir şekilde görünüm sunan bu yapı Polonya’nın ulusal renkleriyle de boyanmış olması nedeniyle sıklıkla ziyaret edilen alanlardan bir tanesi olma özelliği taşıyor. Haftanın her girdiği açık olması nedeniyle de sıklıkla ziyaret edilen bu yapı oldukça güzel bir bu noktadadır.

 

Varşova Ulusal Müzesi

7) Varşova Ulusal Müzesi

Varşova’ya gelmişken özellikle buranın en eski ve en önemli sanat müzelerinden bir tanesi olan Varşova ulusal müzeyi gezmemek elbette ki olmaz. Özellikle burada yapılacak etkinliklerin bir çoğunun müzelerde gezilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak bu müzenin gezilmesi ve sık sık sanat eserleri bulunan bu müzede hem sanat eserlerini inceleyip hem de Polonya’nın havasının solunması oldukça mümkün hale geliyor. Burada ayrıca Polonya askerinin hayatına tanıklık edebileceğiniz çeşitli yapıların bulunması nedeniyle de sıklıkla görüldüğü biliniyor.

 

Varşova Üniversitesi Kütüphanesi

8) Varşova Üniversitesi Kütüphanesi

Dünyanın en büyük açık bahçelerinden birine sahip olan Varşova Üniversitesi kütüphanesi labirentler şeklinde yapılmış yapısı ve girişinin ücretsiz olması nedeniyle herkesin ilgisini çeken ve bu nedenle de gözler önüne serilen harika bir yapısının olduğu bilinerek buralarda gezilmesinin önemli olduğu vurgulanarak özellikle keşfetmek isteyen kişiler için önemli bir alan haline geliyor. Özellikle yapılacaklar arasında önemli bir. Olduğu için buranın da gezilmesi gerekiyor.

 

Varşova Ayaklanma Müzesi

9) Varşova Ayaklanma Müzesi

İkinci Dünya Savaşı sonrasında ayaklanmaların başlaması nedeniyle özellikle bu dönemlerde yapılan eserlerin ve savaşta kullanılan malzemelerin titizlikle korunması ayrıca belge ve fotoğrafların da korunarak burada da koleksiyonlar haline getirilmesi nedeniyle bu müze ortaya çıkarılmıştır nokta 1983 yılında fikri ortaya atılmış ve 2004 yılına kadar yapımı sürmüş bir koleksiyon ziyaretçilere sunulmaya başladığı için 600 binden fazla ziyaretçi her gün buranın içerisinde yer alıyor. Direniş döneminde özellikle sevgililerin birbirine yazdıkları mesajlar bulunması nedeniyle de özellikle buranın gezilmesi oldukça önemli hale geliyor.

 

Varşova Barbıcan

10) Varşova Barbıcan

Özellikle hem müze görevi gören ve hem de karakol olan bu yapı eski dönemlerde uzun bir tarihi geçmişe sahip olan bir yapı haline  gelmiş durumda. Özellikle farklı kültürlerin bir arada bulunması nedeniyle ve gotik mimarisiyle birlikte ihtişamlı bir etki bırakmak gibi özelliklere sahip oluyor. Özellikle bir şekilde gerçekleştirilen düzenlemeler nedeniyle de bu yapının gezilip görülmesi gereken alanlar arasında yer aldığı da biliniyor. Polonya Varşova’ya gelmişken en önemli cazibe merkezlerinden bir tanesi olan bu alanı da gezilmesi oldukça önemli bir yer kaplıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir