Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023
  1. Anasayfa
  2. Giriş Ücretleri

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti ve Tüm Detaylar 2023

0

Herkese merhaba, siz değerli okurlarımız için bu içeriğimizde Saklıkent Kanyonu hakkında önemli bilgilendirmelerde bulunacağız.

Ülkemizin dört bir yanı doğal ve tarihi güzelliklerle donatılmış olmakla birlikte, Saklıkent Kanyonu ise bu güzelliklere verilebilecek en iyi örnekler arasındadır. Peki Saklıkent Kanyonu nerededir, nasıl gidilir ve giriş ücreti ne kadardır? İşte, tüm bu sorulara cevap verdiğimiz içeriğimizin detayları…

Saklıkent Kanyonu Hakkında Bilgi

Günümüzden yaklaşık olarak 200 bin yıl önce şekil alarak var olduğu düşünülen Saklıkent Kanyonu, havası, suyu ve muhteşem doğası ile birlikte ziyaretçileri tarafından daima tam not almaktadır. Tam bir doğa harikası olan bu kanyon, sahip olduğu 18 metre derinlik özelliğiyle, Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliğini de elinde tutuyor. İnsanı canı gönülden etkileyen güzellikteki kanyon bölgesi, günümüze çok yakın tarihte, buralarda dolaşan bir çoban tarafından keşfedildi.

Burayı keşfeden çoban, sürüden kaçan keçisini ararken tesadüfen bu bölgeye geldi ve buranın varlığını, yaşadığı yerdeki diğer kişilere anlattı. Ve ilk olarak o bölge insanı tarafından ziyaret edilen Saklıkent Kanyonu, gerçekten de herkesin ilgisini çekerek günden güne daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmeye başlandı.

Daha sonrasında ise yetkili kişilere haber verildi, kanyonun tüm kısımları detaylı bir şekilde incelendi, çeşitli çalışmalar gerçekleşti ve 1989 yılı itibariyle de Saklıkent Kanyonu olarak insanların ziyaretine açıldı. İlk dönemlerinde burayı sadece Antalya ve Muğla ili çevresindeki kişiler biliyor, onlar geliyor ve geziyorlardı. Aradan biraz zaman geçtikten sonra bölgeye gelen TRT ekipleri, burada bir Saklıkent Tanıtım Filmi çekerek TV’de yayınladılar. İşte tam da o günden sonra Saklıkent Kanyonu’nun namı tüm ülke geneline yayıldı ve burayı ziyaret eden insan sayısında adeta bir patlama yaşandı. Kanyon bölgesi ve çevresi, Saklıkent Milli Parkı olarak koruma altında tutulmaktadır.

Saklıkent Kanyonu Hakkında Bilgi
Saklıkent Kanyonu Hakkında Bilgi

Saklıkent Kanyonu gezisi için ilk olarak Esen Çayından geçiyor. Ardından bizleri demirden yapılan bir iskele üzerine döşeli haldeki tahta merdiven yolu bekliyor. Bu merdivenlerden yürüdüğümüzde ise kayalıkların alt kısımlarından yüzeye çıkan buz gibi kaynak sularına ulaşabilmekteyiz. Daha da ileriye doğru gitmek için, oldukça soğuk olan bu suyu geçmek gerekecektir. Ancak yetkililer, ziyaretçilerin soğuk suya kapılmaması için suyun üst tarafına oldukça sağlam bir halat yolu inşa etmiştir. Bu halatı kullanarak, kanyonun ileri kısımlarına doğru hareket edebilirsiniz.

Kanyon suyu ve genel bölgesi, soğuk ve serin sayılabilecek özelliklerde olduğu için, Saklıkent Kanyonu’na ne zaman gidilir yönündeki bir sorucu kesinlikle yaz mevsiminde gidilir şeklinde cevaplandırabiliriz. Yaz sezonu bayram dönemlerinde ise bu kanyon bölgesinin en dolu oranlara ulaştığını belirtmek isteriz.

Yeme içme konusunda da oldukça ileri düzeyde olan Saklıkent Kanyonu işletmesi, buradaki nehir kenarına kurmuş olduğu restoran-cafe tarzı işletmeleriyle, gelen misafirlere en lezzetli yemekleri sunmaktadır. Siz de bu işletmelere gelerek harika bir kahvaltı ile güne başlayabilir, daha sonrasında ise öğle ve akşam yemeği vakitlerinde farklı lezzetler tadabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2023

2023 yılı için Saklıkent Kanyonu giriş ücreti kişi başı 15 TL ve öğrenciler için 6.50 TL’dir. Burada bulunan otoparkta ise aracınıza göre giriş ücretinden ayrı olarak ekstra şekilde ücret ödemesi yapmanız gerekecektir.

Saklıkent Kanyonu ziyaret saatleri, her gün sabah 08:45 ve akşam 19:30 şeklindedir.

Aynı zamanda kamp yapmayı seviyorsanız Muğla Kamp Alanları ve Fethiye Kamp Alanları başlıklı yazılarımız ilginizi çekebilir.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti
Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti

Saklıkent Kanyonu Nerede?

Saklıkent Kanyonu, Antalya ile Muğla illerinin sınırını belirleyen bir dere üzerinde yer almaktadır. Bu dere, Eşen Çayı’nın önemli bir kolu olan Karaçay’dır. Her ne kadar sınır bölgesinde bulunsa da kanyonun dahilinde olduğu kesim, Muğla’nın Seydikemer ilçesidir.

Saklıkent Kanyonu Nasıl Gidilir?

Saklıkent Kanyonu’na gitmek için özel aracınızı veya da toplu taşıma ulaşımlarını tercih edebilirsiniz. Özel araçla Saklıkent Kanyonu’na gitmek isteyenler için en kısa rota; İlk olarak Fethiye ilçesine gitmek ve oradan da 40 kilometre daha ilerleyip Kayadibi Köyü’ne varmaktır. Bu kanyon, her ne kadar Fethiye ilçesi sınırları içerisinde olmasa bile, en yakın olduğu kent burasıdır.

Toplu taşıma ile Saklıkent Kanyonu’na gelmek isteyen misafirler ise; İlk olarak Muğla şehir merkezine ulaşmalı ve ordan da otobüsle Fethiye’ye doğru yola koyulmalıdır. Daha sonra, Fethiye’den de Kaya Dibi Köyü’ne kalkan dolmuşlara binebilirsiniz.

Ayrıca Saklıkent Kanyonu’na gitmek üzere düzenlenen tur etkinlikleri de mevcuttur. Bu etkinliklere katılarak, ortalama olarak kişi aşı 200 TL gibi bir ücret ödeyerek Saklıkent’e ulaşabilirsiniz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir