Miniatürk Giriş Ücreti 2023 ve Tüm Detaylar
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Miniatürk Giriş Ücreti 2023 ve Tüm Detaylar

0

İstanbul gezilecek yerler arasında en çok tercih edilen seçeneklerden biri olan Miniatürk giriş ücreti 2023 yılı fiyat tarifesi ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinmeye hazır mısınız? Giriş ücreti ve Miniatürk giriş – çıkış saatleri hakkında bilgi vermeden önce, dilerseniz bu harika bölgeyi biraz daha yakından tanıyalım.

Miniatürk, yaklaşık 22 ay boyunca süren inşaasının ardından 2 Mayıs 2003 tarihinde tamamlanmış ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ziyarete açılmıştır. Şehrin Beyoğlu semtinde konumlandırılmış olan bu parkta, İstanbul içerisinden 62 eser, Anadolu bölgemizden 60 eser ve Osmanlı Devleti’nin bir zamanlar hakimiyeti altında olan bölgelerden ise 13 farklı eser yer alıyor.

Miniatürk Türkiye Park’ın kaplamış olduğu toplam alan büyüklüğü yaklaşık 60 bin metrekaredir. Bu alanın 15 bin kısmı ise park içerisindeki eserlere ayrılmıştır. Geriye kalan 45 bin metrekarelik alan ise otopark, kafe, restoran, hediyelik eşya mağazaları, gösteri alanları, çocuk oyun yeri, feribot, kumandalı tekne, tren, 4 büyük futbol takımının futbol stadyumları, satranç ve labirent alanı, bir de Türkiye – İstanbul asimilasyon helikopter turu yapılacak yerler için ayrılmıştır. Eğer sizlerin de aklında İstanbul’da gezilecek güzel yerler arayışı varsa, bu harika park yerine gelebilirsiniz.

Miniatürk Giriş Ücreti 2023

Miniatürk giriş ücreti 2023 yılı için belirlenen tutarlar, şu şekildedir;

  • Ziyaretçi tam bilet giriş ücreti = 50 TL
  • Öğrenci, öğretmen, polis ve askeri personel için belirlenen giriş ücreti = 20 TL
  • Türkiye vatandaşı olmayan kişiler için belirlenen giriş ücreti = 90 TL

 

Miniatürk’e Müzekart Geçerli Mi?

Miniatürk’te müzekart geçerlidir. 2023 için ortalama olarak 60 TL karşılığında Müzekart sahibi olabilirsiniz. Bu sayede, Miniatürk ve diğer birçok yeri ücretsiz bir şekilde gezip görme fırsatı yakalamış olursunuz.

 

Miniatürk’e Kimler Ücretsiz Girebilir?

Müzekart sahibi olan her bir ziyaretçi, İstanbul Miniatürk Parkı’na ücretsiz bir şekilde giriş yapabilir.

 

Miniatürk Giriş – Çıkış Saatleri

Haftanın her günü açık olan Miniatürk Parkı açılış ve kapanış saatleri aşağıdaki gibidir;

  • Açılış saati = 09:00
  • Kapanış Saati = 18:00

Not; İstanbul Miniatürk Parkı, resmi ve dini bayramlarda da açıktır.

Miniatürk’te Gezilecek Yerler

Bu harika park, İstanbul’da çocukların gezebileceği yerler arasında olmasıyla dikkat çekiyor. Elbette ki parkın özelliği sadece bundan ibaret olmamakla birlikte, aynı zamanda yetişkinler için de son derece uygun bir yerdir.

Sizler de eğer İstanbul şehrimizde yaşıyorsanız veya buraya tatil için kısa süreliğine geldiyseniz, Miniatürk parkı da kesinlikle gezip görmenizi tavsiye ederiz. Biz de tam da bu kısımda sizlere gezi rehberi olacak ve bu harika parkı sizlere tanıtacağız. O halde buyurun, Miniatürk’te gezilecek yerleri hep birlikte tanıyalım.

 

İstanbul Kristal Müzesi

İstanbul kristal müzesi
İstanbul kristal müzesi

Miniatürk’te gezilecek yerler arasında en çok tercih edilen seçeneklerden biri de İstanbul Kristal Müzesi’dir. Tam 3 boyutlu bir eser olan bu yapıtta kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisi aynı anda kullanılmıştır. Ve bu sayede, buraya gelen ziyaretçilere İstanbul içerisindeki 16 farklı eserin gösterisi yapılıyor. İstanbul Kristal Müzesi’nde gösterilen bu eserler arasında Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Galata Kulesi de mevcuttur.

 

Panorama Müzesi

Panorama Müzesi
Panorama Müzesi

Bu kısımda ise ülkemizin tarihi geçmişine ışık tutacak ve savaş, günlük hayat, kültür ile diğer birçok alanda bilgi edinebileceksiniz. Ayrıca burada Atatürk Fotoğrafları sergi alanı da mevcuttur.

Şimdi de parkın içerisine doğru girelim ve burada yer alan eserleri tanıyalım. Haliç’in hemen kenarında olan bu harika parkın içerisine girdiğinizde, karşınıza öncelikle Mostar Köprüsü, Kubbet’s Sahra ve Atamızın doğduğu ev çıkacak.

miniatürk giriş ücreti 2023
Miniatürk Giriş Ücreti 2023

Bu kısımlardan sonra ise parka adeta kanınız ısınacak, tam da o esnada göreceğiniz Mevlana Türbesi, Selimiye Camii, Malabadi Köprüsü, Safranbolu Evleri, Çanakkale Zafer Anıtı ve Atatürk Havaalanı gibi eserlere de hayran kalacaksınız. İçerideki eserler elbette ki bunlarala sınırlı değildir. Az daha ilerlediğinizde Beylerbeyi Yalısına doğru şöyle bir bakış atabilir ve Atatürk Barajı manzarası eşliğinde fotoğraf çekilebilirsiniz. Orada bulunan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinden yürümenin keyfi de bir başka olacaktır.

İstanbul Miniatürk Parka geldiğinizde elbette ki çok eski yıllarda yapılmış olan eserleri de göreceksiniz. Antik Çağ, Bizans, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok eser, bu güzel parkta sizleri bekliyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir