Kuzey Yeni Zelanda’da Gezilecek En İyi Yerler
  1. Anasayfa
  2. Gezilecek Yerler

Kuzey Yeni Zelanda’da Gezilecek En İyi Yerler

0

Kuzey Yeni Zelanda’da gezilecek en iyi yerler daha önce hiç görmediğiniz en güzel ve gerçeküstü manzaraların bu topraklarda bir arada bulunduğu inanılmaz güzellikte bir ülkedir. Kuzey Yeni Zelanda’daki turizm alanları yağmur ormanları, devasa karlı dağlar ve dünyanın en güzel yürüyüş parkurlarını içeren geniş vadiler arasında değişiyor ve her köşesinden şelaleler fışkıran gerçeküstü fiyortları, bir tarafta volkanlar ve bir tarafta deniz, yanlarında buzullar, termal bölgeler ve çok daha fazlasını bulmak mümkün…

Kuzey Yeni Zelanda’daki Turizm Bölgeleri

Kuzey Yeni Zelanda’nın turizm bölgeleri, eşsiz manzaraları, kültürü ve ilginç manzaralarıyla Yeni Zelanda’nın ekonomik ve siyasi odak noktasıdır.

1. Auckland

Auckland

Auckland, havaalanının varlığı nedeniyle genellikle Yeni Zelanda’da bir tatilin ya başlangıcı ya da sonu anlamına gelir ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapar.
Ziyaretiniz sırasında kültür, ticaret ve sanatın merkezi olan Auckland’ın en büyük ve en ünlü caddesi Queen Street’te dolaşın ve Yeni Zelanda’nın tarihi ve mirası hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız şehrin en eski bölgesi olan Auckland Domain’e gidin.

Auckland Domain’deki ünlü Auckland Müzesi’nde çarpıcı Maori ve Pasifik Adası sergilerine göz atın ve Güney Yarımküre’nin en yüksek binası olan 328 metrelik Sky Tower’dan şehri izleyin.
Yeni Zelanda’ya 19. yüzyılın sonunda gelen İngiliz göçmenlerin ilk yerleşim yeri olan Howick Köyü de Auckland’da gezilecek yerler arasındadır.

Daha fazla bilgi için: https://en.wikipedia.org/wiki/Auckland

2. Rotorua

Rotorua

Jeotermal kaplıcalarıyla ünlü eski bir Maori yerleşimi olan şehre girmeden önce bile kükürtün çürük yumurta kokusu boğazınızı yakmaya başlar.
Bölgede çok sayıda aktif yanardağ bulunmaktadır ve kaplıcaları ve spalarıyla da ünlüdür.
Rotorua ve Tamaki Maori köyü turları turistler için yapılacak en iyi şeylerdir, bu nedenle bir Maori köyü, geleneksel evler, yerel kültür, müzik ve sanat ve Yeni Zelanda yemekleri hakkında bilgi edinin.

Te Puia, Rotorua’nın etkileyici Pohutu Gayzerine ev sahipliği yapmaktadır. Jeotermal sıcak havuzların ve gayzerlerin etrafındaki patikalarda yürüyebileceğiniz ve 30 metre yüksekliğe kadar yükselen gayzerleri izleyebileceğiniz bir jeotermal park, Kuzey Yeni Zelanda’nın en güzel manzaralarından biridir.
Turuncu ve turkuaz çamur kabarcıkları ve parıldayan silika teraslarıyla Wai O Tabo Termal Vadisi de dünyanın en ilginç yerlerinden biridir. Şehir merkezinde bulunan Rotorua Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Velocity Vadisi adrenalin aktiviteleriyle ünlüdür ve eğer isterseniz jet uçağına benzeyen sürat tekneleriyle turların düzenlendiği Waikato Nehri üzerinde 40 metreden bungee jumping yapabilirsiniz.

3. Napier

Napier

Hawke’s Körfezi kıyısında yer alan Napier, pastel renklerle dekore edilmiş art deco bir kasabadır. 1931 yılında meydana gelen büyük bir deprem körfezi üç dakikadan fazla sallamış ve Napier’in ticaret merkezini yerle bir etmiştir.
Kuzey Yeni Zelanda’da gezilecek en iyi yerler içerisinde şehrin yeniden inşası sırasında Art Deco dönemi mimarisi tercih edilmiş ve Maori motifleri eklenmiştir. Her şubat ayında Napier sakinleri 1930’ların atmosferini vintage arabalar, vintage kıyafetler ve müzikle canlandırmaktadır.
Şehrin sahil şeridi Marine Parade gezinti için harika bir yerdir, Yeni Zelanda Ulusal Akvaryumu ülkenin en çeşitli deniz yaşamına ev sahipliği yapar ve ülkenin en ünlü endemik hayvanlarından bazılarını görebilirsiniz.

Maori müstahkem köyü Otatara Pa, Kuzey Yeni Zelanda’daki en önemli turizm alanlarından biridir ve içinde 1862 yılında kurulan Napier Hapishanesi’ni görebilirsiniz. Yeni Zelanda’nın en eski hapishanesine sahiptir ve 1993 yılında suçlulara kapatılan hapishane hücrelerinin diğer yandan kapılarını ziyaretçiler ve turistler için açtığını belirtmek gerekir.

4. Wellington

Wellington

Kuzey Adası’nın en güneyinde yer alan ve adını şehrin ilk Dükü Arthur Wellesley’den alan, 1865 yılından bu yana Yeni Zelanda’nın başkenti ve ülkenin en büyük ikinci şehri olan şehir, harika bir liman ve ormanlarla çevrili yeşil tepeler arasında kurulmuş olup, yakın zamanda “dünyanın en harika küçük başkenti” olarak adlandırılmıştır.
Rüzgârıyla popüler olan şehrin hemen her yerini yürüyerek gezmek kolaydır, 1866 yılında inşa edilen Gotik St. Paul Katedrali ve Maori kültürüne ait eserleri barındıran Ulusal Müze Te Papa Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır, Lambton is Quay şehrin en işlek bölgesidir.

Wellington şehir merkezinden tarihi teleferiğe binerek 5 dakika içinde şehrin ve limanın muhteşem manzarasını sunan Botanik Bahçesi’ne (9 $) ulaşabilirsiniz. Olağanüstü doğasıyla Botanik Bahçesi’nin alanı 25 hektardır ve burada birçok yürüyüş rotası göreceksiniz ve doğa harikadır.
Teleferik Müzesi’ni ve Yeni Zelanda’nın 80 milyon yılı aşkın doğal tarihiyle korunma hikayesinin anlatıldığı Zealandia’yı ziyaret edebilir, en prestijli astronomi eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapan Planetaryum’da gökyüzünü yakından görebilirsiniz.

Teleferiğin tepesinden başlayıp 40 dakikalık yokuşu inerek şehir merkezindeki Parlamento Binası’na ulaştığınızda yolun sonunda Lady Norwood’un Gül Bahçesi ile karşılaşacaksınız.
10 katlı, 72 metre yüksekliğindeki Parlamento Binası, Başbakan ve Kabine ofislerinin bulunduğu Arı Kovanı olarak adlandırılıyor ve eski Parlamento Binası ile bitişiğindeki kütüphane de görülmesi gereken yerler arasında.
Şehirden yürüyerek veya otobüsle de çıkılabilen Victoria Dağı, Wellington’ın güzel bir panoramik manzarasını sunar ve Kuzey Yeni Zelanda’daki en önemli turistik yerlerden biri olarak kabul edilir.
Wellington, film yönetmeni Peter Jackson’ın doğum yeridir ve birçok film burada çekilmiştir. Ünlü Weta Atölyesini de ziyaret edebilirsiniz.

5. Waitomo

Waitomo

Yeni Zelanda’nın en ilginç yerlerinden biri olan ve Kuzey Adası’ndaki en iyi turistik yerlerden biri olarak kabul edilen kireçtaşı mağarasını ziyaret etmek eşsiz bir deneyimdir. Burayı ilk kez bulan kaşifler hayrete düşmüştür.
Waitomo bölgesinde üç büyük mağara bulunur ve en büyükleri Aranui, Ruakuri ve Glow-worm Mağarası olmak üzere üç yüzden fazla küçük mağara bulunmaktadır. Bu görkemli mağaralar yüzyılı aşkın bir süredir dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri büyülemektedir.

Kuzey Yeni Zelanda’da gezilecek en iyi yerler arasında yer alan Aranui Mağarası, harika küçük odalar ve pembe, açık kahverengi ve beyaz tonlarıyla birleştirilmiş çok etkileyici kireçtaşı oluşumları sunar, harika jeolojik oluşumlardan ve karanlık ve nemli tünellerden geçmek gerçekten heyecan vericidir.
Mağaraların yanı sıra, gezinizi Waitomo’nun güneyindeki Te Koiti’ye uzatabilir, burada ata binme, kano, balık tutma ve tekne gezintisinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kuzey Yeni Zelanda’da gezilecek en iyi yerler için tıklayınız!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir